EuroEkonom.cz


 • Ve školkách se sníží počet žáků ve třídách. Hasiči poradí, jak upravit budovy kvůli dvouletým dětem

  Společně se změnou financování mateřských škol chce ministerstvo školství od roku 2018 začít snižovat maximální počet dětí ve třídách mateřských škol ze současných 24 na 20 dětí. Nejprve v oblastech, kde to bude možné, což je podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) v 80 procentech republiky. Školky by se tak měly připravit na příchod dvouletých dětí.

 • Dal investici start-upu Apiary, Oracle mu ji teď několikanásobně zhodnotil. Velmi příjemné, říká Bartoš

  Oracle koupil českou firmu Apiary za několik miliard korun. Hlavním českým investorem ve start-upu byl fond Credo Ventures. Jeho partner Ondřej Bartoš si výsledek obchodu pochvaluje, investici prý zhodnotí několikanásobně.

 • Oracle kupuje za miliardy korun český start-up Apiary

  Jedna z největších softwarových firem světa Oracle kupuje český start-up Apiary. Ve firmě, která dávala práci třem desítkám programátorů, měl podíl mimo jiné hvězdný americký investor Steve Anderson. Hodnota transakce se počítá v nízkých jednotkách miliard korun.

 • Trump hrozí BMW vysokým clem na dovoz aut z Mexika. Automobilka své plány na novou továrnu měnit nehodlá

  Donald Trump pohrozil, že uvalí až 35procentní clo na automobily, které chce německá automobilka BMW vyrábět v Mexiku a exportovat do Spojených států. Pro automobilku by prý bylo mnohem lepší, kdyby nový závod postavila v USA. BMW své plány na novou továrnu v Mexiku měnit nehodlá.

 • Solární panely na střeše kamionu pomáhají udržovat teplotu v nákladovém prostoru

  Logistická společnost Dachser a Fraunhoferův institut pro solární energetické systémy (ISE) z německého Freiburgu spustily projekt, který hledá odpověď na otázku, jestli je možné nainstalovat na dosud nevyužitou plochu střechy kamionů fotovoltaické panely a využívat takto vyrobenou energii pro udržování teploty v nákladním prostoru kamionu.

 • Rockwool si pořídil flotilu vozíků na CNG i vlastní plnicí stanici

  Bohumínská společnost Rockwool, výrobce izolací z kamenné vlny, investovala 25,5 milionů korun do pořízení vysokozdvižných vozíků a výstavby vlastní plnicí stanice na stlačený zemní plyn (CNG). Roční úspora provozních nákladů má dosáhnout až 60 procent.

 • Daimler investuje miliony dolarů do distribučních robotů

  Britský start-up Starship Technologies, který se zaměřuje na vývoj pozemních distribučních robotů, získal investici přesahující 17 milionů dolarů od skupiny firem, v jejichž čele stojí automobilka Daimler. Roboti již v pilotním programu v Londýně realizovali první rozvážky až ke dveřím zákazníka.

 • Čtyři auta do kontejneru místo dvou. Škoda jde do závěrečného kola soutěže o nejlepší obal světa

  Důmyslně vytvořená konstrukce, na které se do zámořského kontejneru vměstnají karoserie a montážní díly pro finální výrobu čtyř aut. Mladoboleslavská automobilka se s touto novinkou pro export rozložených vozidel do Indie dostala do hlavní soutěže o nejlepší obal Světové obalové organizace.

 • DPD dá půl miliardy korun do nových dep

  Balíkový přepravce DPD plánuje v příštích pěti letech investovat téměř 500 milionů korun do rozvoje své přepravní sítě v České republice. Investice budou zahrnovat modernizaci stávajících dep i výstavbu nových. Nový hub v Nehvizdech na Praze-východ by měl být dokončený na podzim letošního roku a bude nejmodernějším depem v síti.

 • "Létající auto" pro města otestujeme do konce roku, prohlásil šéf Airbusu

  Šéf Airbusu Tom Enders se na technologické konferenci DLD v Mnichově nechal slyšet, že by firma ráda do konce roku vyzkoušela prototyp létajícího vozidla. Důvodem vývoje samolétajícího dopravního prostředku jsou přeplněné silnice měst. "Před sto lety šla městská doprava pod zem. Teď máme prostředky k tomu, aby se přesunula nad zem," dodal k tématu.

 • Tchibo začíná z Chebu distribuovat do dalších evropských států

  Distribuční centrum společnosti Tchibo v Chebu za první měsíc zaváděcího provozu rozeslalo na 30 tisíc zásilek zákazníkům českého e-shopu. Centrum již obsluhuje i Slovensko a do konce měsíce by se jeho působnost měla postupně rozšířit na Maďarsko a Rakousko.

 • FM Logistic získává nový nástroj pro diagnostiku efektivity skladových operací

  Logistická společnost FM Logistic již od roku 2011 financuje výzkumné projekty na katedře Řízení dodavatelských řetězců obchodní akademie EM Strasbourg. Ze čtyř let spolupráce nyní vzešel diagnostický systém Di@log, který reorganizuje logistické operace ve skladech a řeší otázky produktivity.

 • Brno podepsalo dohodu s firmou vyvíjející hyperloop. Cesta do Prahy by trvala pár minut

  Brno začalo spolupracovat s firmou, která chce uvést do praxe revoluční způsob dopravy. Primátor Petr Vokřál podepsal memorandum mezi městem a společností Hyperloop Transportation Technology. Pokud by se dosud nevyzkoušený způsob dopravy podařilo uvést do praxe, cesta z Prahy do Brna by trvala jen pár minut. S konceptem hyperloopu před třemi lety přišel americký podnikatel a vizionář Elon Musk.

 • Čepro otevřelo nový výdejní terminál paliv na severní Moravě

  Státní distributor paliv Čepro rozšiřuje počet skladů s výdejem pohonných hmot, na severní Moravě otevírá pro tržní využití sklad Sedlnice. Pro místní odběratele je připravena nová výdejní lávka s motorovou naftou, naturalem, leteckým palivem nebo topným olejem.

 • Británie má s Čínou přímé železniční spojení. Nákladní vlak trasu zvládl za 18 dní

  Nákladní vlak poprvé spojil Čínu s britskými ostrovy. Trať o délce 12 000 kilometrů vlak překonal za plánovaných 18 dní a přivezl náklad oděvů, tašek a dalšího spotřebního zboží.

 • EDI formou služby v COBA Automotive

  Společnost COBA Automotive, dodavatel plastových dílů pro automobilový průmysl, si pro elektronickou výměnu dat se zákazníky vybral řešení dodávané formou služby. Za měsíční paušál získává od společnosti Aimtec plně integrované řešení ClouEDI, které nevyžaduje správu softwaru a hardwaru.

 • Uber pozvolna odhaluje spediční aplikaci Uber Freight

  O tom, že se společnost Uber po svém úspěchu v osobní dopravě posune k dopravě nákladní, nikdy nebylo pochyb. První zmínky o Uber Freight prozradil šéf projektu Eric Berdinis na podzim minulého roku. Nyní už je v provozu jednoduchá webová stránka freight.uber.com, kde se zatím mohu registrovat první dopravci a odesilatelé.

 • Přílišná genderová korektnost škodí. Smazává jedinečnost mužů a žen, tvrdí koučka Radka Maňáková

  Koučka Radka Maňáková tvrdí, že když jen povýšíte ženu, která se chová spíše podle mužského principu, tak jste vlastně žádný projekt neobohatili o ženský přístup. Přílišná genderová korektnost škodí, říká spoluautorka knihy Adam a Eva v práci. Smazává jedinečnost mužů a žen. Rovnost se zaměňuje za stejnost.

 • Ženy mají pro vedení společností talent, ne vždy jej však dokážou zúročit

  Manažerek na vrcholových pozicích je v Česku málo. Vytvořit podmínky, aby se to změnilo, se přitom firmám vyplatí. Hovořit jen o diskriminaci by bylo příliš jednoduché. Hodně žen nemá na postup ve firmě dostatečné sebevědomí. Podle některých studií jsou firmy s větším zastoupením žen ve vrcholovém managementu ziskovější.

 • Cesta z tiskového oddělení do představenstva ČSOB

  Do nejvyššího vedení bankovní skupiny po dlouhé době míří žena - Marcela Suchánková. V nové pozici bude mít dál na starosti řízení lidských zdrojů.K její agendě v představenstvu bude patřit i marketingová komunikace. I v tomto oboru má zkušenosti. Když před 19 lety začala pro ČSOB pracovat, bylo to v tiskovém oddělení.

 • Exguvernér ČNB Miroslav Singer hlavním ekonomem Generali CEE Holdingu

  Bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer byl k dnešku jmenován do funkce ředitele institucionálních vztahů a hlavního ekonoma Generali CEE Holding. V budoucnu se též stane předsedou dozorčí rady České pojišťovny, člena skupiny Generali.

 • Stephen Davis marketingovým ředitelem Kiwi.com

  Brněnský prodejce letenek Kiwi.com najal nového marketingového ředitele. Stal se jím Stephen Davis, který před Kiwi.com působil ve funkci ředitele pro globální marketingovou strategii v American Airlines. Jeho úkolem je přivést brněnskou společnost mezi největší globální hráče v online cestovním ruchu. V první půlce roku by se marketingový tým Kiwi.com měl rozšířit o dalších alespoň pět lidí.

 • Americký velvyslanec Andrew Schapiro odlétá do USA. Vrátí se k právní praxi

  Americký diplomat Andrew Schapiro se pomalu připravuje na návrat do Spojených států. Jeho žena a děti zůstanou do konce školního roku v Česku. V Chicagu se pravděpodobně vrátí k právní praxi. Svému nástupci vzkázal, aby se snažil poznat regiony a nebál se mluvit o věcech, na kterých záleží.

 • Petr Žabža ředitelem investičních produktů ING Bank

  Nové pozice ředitele investičních produktů ING Bank v ČR se od ledna 2017 ujal Petr Žabža. Do ING Bank přichází ze společnosti Patria Finance, kde byl ve funkci ředitele odpovědný za vedení on-line prodeje, marketing a komunikaci. V ING Bank bude mít Petr Žabža na starosti řízení a rozvoj divize investičních a spořících produktů retailové části banky.

 • Pracovní poměr na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku může být opakován nejvýše dvakrát

  Dobrý den, pracuji u téhož zaměstnavatele již 7. rokem na dobu určitou (prodlouženo celkem 2x), na úvazek 1,0. Nyní bych potřebovala z rodinných důvodů úvazek snížit. Znamená to, že by mi kvůli snížení úvazku naskočila smlouva nová a zaměstnavatel by měl právo mi ji dát opět na dobu určitou a tu opět několik dalších let prodlužovat? Nebo se toto řeší dodatkem ke smlouvě stávající a tudíž by již na další dobu určitou právo neměl? Nebo záleží na zaměstnavateli, jak situaci vyřeší? Za odpověď předem moc děkuji.

 • Börje Ekholm prezidentem a generálním ředitelem společnosti Ericsson

  Börje Ekholm před dvěma dny oficiálně nastoupil do funkce prezidenta a CEO ve společnosti Ericsson. Jan Frykhammar zůstává členem výkonného vedení a od pondělí působí jako výkonný viceprezident a poradce generálního ředitele. Magnus Mandersson zůstává výkonným viceprezidentem, poradcem generálního ředitele a členem výkonného vedení. Carl Mellander nadále působí jako finanční ředitel a člen výkonného vedení.

 • Petr Ložek vedoucím partnerem oddělení Consultingu poradenské společnosti PwC ČR

  Novým vedoucím partnerem oddělení Consultingu poradenské společnosti PwC Česká republika se stal Petr Ložek. Oddělení Consultingu pokrývá strategické, obchodní a technologické poradenství a spolupracuje s nejvýznamnějšími klienty v oblasti bankovnictví, pojišťovnictví, výroby, automobilového průmyslu, energetiky a státní správy.

 • Jindřich Vašina vede oddělení auditu KPMG v Česku

  Novým vedoucím partnerem oddělení auditu KPMG Česká republika je Jindřich Vašina. Do této role se posouvá z pozice vedoucího oddělení auditu zaměřeného na finanční instituce. Za to odpovídá i nadále.

 • Andrea Leová komunikační expertkou projektu "Mobilní rozhlas" společnosti Neogenia

  Projekt Mobilní rozhlas, brněnské Neogenie, posílil nový člen týmu. Na základě zpětné vazby od starostů vznikl ve firmě nový post komunikačního experta, který obsadila Andrea Leová. Ve funkci je zodpovědná za to, aby starostové obcí a měst efektivně využili všechny schopnosti, které chytrá komunikace s občany přináší.

 • Hana Prauzková obchodní a marketingovou ředitelkou společnosti KVADOS

  Společnost KVADOS jmenovala k 1. lednu 2017 na pozici Business and Marketing Director Hanu Prauzkovou. Dodavatel podnikových systémů chce tímto krokem posílit známost značky. Prauzková dosud působila jako Business Development Director se zaměřením na rozvoj prodeje nových produktů a související marketingové podpory. V nové pozici se zaměří také na strategické řízení obchodních a marketingových aktivit.

 • Patrick Zandl povede vývojový tým projektu Turris Omnia

  Projektový tým vyvíjející open source router Turris Omnia, který uspěl jak na crowdfundingové platformě Indiegogo, tak ve volném prodeji, nabírá nový vítr do plachet. Kormidla této vlajkové lodi sdružení CZ.NIC se ujal respektovaný a zkušený internetový odborník Patrick Zandl. Správce české národní domény tak získává do svých řad osobnost, jejímž cílem bude posunout projekt Turris zase o kus dál.

 • Kamil Blažek obhájil nejvyšší post ve Sdružení pro zahraniční investice - AFI, místopředsedkyní zůstává Petra Rychnovská

  Nejvyšší post ve Sdružení pro zahraniční investice - AFI (Association for Foreign Investment) již počtvrté obhájil Kamil Blažek, který tak bude po dobu dalších dvou let zastávat funkci předsedy řídícího výboru. Pro nejbližší období považuje staronový předseda za nejdůležitější téma AFI podnítit změny, které by vhodně reagovaly na nové podmínky v ekonomice, zejména na nedostatek pracovních sil a rostoucí konkurenci v okolních zemích. Místopředsedkyní AFI byla potřetí za sebou zvolena Petra Rychnovská.

 • Tři příběhy: Instituce mají většinou při svém založení různé vysoké, humanistické cíle. Ale někdy se stane, že odejdou ti lidé...

  ... kteří původně ty ideály a cíle měli, přijdou jiní lidé, cíle časem zmizí a zůstane jen prostor, jen ta budova a její pravidla. Pro mě bylo vždy těžké vyrovnat se s různými negativními jevy ve světě, ať už šlo o války nebo špatné mezilidské vztahy... Bylo krátce po revoluci, mně bylo jednadvacet, dělal jsem topiče a zároveň studoval anglistiku na filozofické fakultě...

 • Komiks Šárky Zikové na téma "Poslední sklenka"

  Pro magazín ego! exkluzivně napsala a nakreslila Šárka Ziková.

 • Gin jako DNA jednoho z nejúspěšnějších českých barů. Tým Bugsy's prezentuje čtrnáct bylin

  Comeback ginu iniciují spíše "butikové" než velké značky. Bugsy's DNA má ambice dosáhnout nejvyšší exkluzivity. Do jeho složek promítli své chutě členové týmu patrně nejúspěšnějšího českého baru.

 • Co bude dnes dobrého? Podmanivé chutě orientu v Asian Temple

  Usměvavý a mimořádně komunikativní Indonésan Nyoman Purnat převzal loni v létě kuchyni Asian Temple. Za zkoušku stojí famózní losos, tatarák z tuňáka či maso na japonském grilu. Tradičně oblíbenou položku představují i asijské saláty.

 • Zápisky protivného hosta: V Cacao Prague umí skvělé dezerty. Teď se pustili do pastrami

  Domácí dezerty z Cacao Prague má Gourmetguru rád. Podnik se teď pustil také do přípravy pastrami.

 • Maximum nemusí být vždy optimum, říká o technologiích ve své kabelce šéfka firmy IB Grant Thornton CZ

  Šéfka společnosti IB Grant Thornton CZ Gabriela Hoppe je na první pohled nenápadná žena. Opak je ale pravdou. V životě se řídí mottem, že maximum není vždy optimum, a s nadsázkou přiznává, že je tak trochu zlodějka tužek. V její kabelce nesmí chybět dva telefony, powerbanka a právě sbírka psacích potřeb.

 • Podívejte se, jak v restauraci Asian Temple připravují indonéskou specialitu

  Usměvavý a mimořádně komunikativní Indonésan Nyoman Purnat převzal loni v létě kuchyni Asian Temple. Za zkoušku stojí famózní losos, tatarák z tuňáka či maso na japonském grilu. Tradičně oblíbenou položku představují i asijské saláty. Šéfkuchař nám předvedl, jak připravuje balijský pokrm Nasi Goreng.

 • Liberečtí architekti staví v Norsku vesnici z ledu. V průsvitných iglú budou možná přespávat školáci nebo turisté

  Architekti z libereckého studia Mjölk vyrazili do Norska, kde vytvářejí příbytky z ledu. Na nafukovací balony stříkají vodu, která v mrazu vytváří ledovou krustu, a iglú je tak průsvitné. Architekti do Norska přijeli za českým podnikatelem, který zájemcům nabízí outdoorové aktivity - nocování v ledu by mohlo být jednou z nich.

 • Zápisky protivného hosta: Brněnský bar 4pokoje praská ve švech ještě před otvíračkou. Během dne se tu vystřídá několik podniků

  Brněnský Bar, který neexistuje a Super Panda Circus mají sourozence. Zakladatelé Jan Vlachynský a Andrej Vališ v moravské metropoli otevřeli třetí podnik zaměřený na koktejly. A je to opět originál. Designový bar 4pokoje během dne čtyřikrát mění svou podobu.

 • Ví, jak porazit Zemana. Dramatik a matematik René Levínský zkoumá teorii vyjednávání

  Proč v Německu, kde René Levínský pracoval jako vědec, nemusel díky svému příjmení čekat u lékaře? A jak by teorie her mohla přispět k porážce Miloše Zemana ve volbách? "Zeman je skoro neporazitelný ve druhém kole, ale tím, že vypráví cokoliv, je dost slabý v prvním kole," říká matematik a dramatik.

 • Pesto. Jak se připravuje pravá italská bazalková pochoutka?

  Je jen jedno pesto. Bazalkové, pochází z Janova a připravuje se v hmoždíři. A nejen Italové se po něm mohou utlouct.

 • Zápisky protivného hosta: Pikantní vietnamské krevety pod karlínským viaduktem

  Na jídelním lístku karlínského Gate restaurantu, kde byl Gourmetguru jednou či dvakrát na večerní skleničce, se nově objevila mořská specialita. Pikantní krevety s chilli papričkou a exotickým salátem Gourmetguru s chutí vyzkoušel.

 • Módní styl architektky Evy Jiřičné: Na věcech mi nezáleží, říká

  "Moje práce je můj život," říká architektka Eva Jiřičná. Svůj šatník stylově nevyhraňuje ani ho příliš neobměňuje, improvizuje podle situace. Už dvacet let ze zápěstí nesundá náramek, který jí koupil kolega k Vánocům.

 • Jako dítě jsem dostávala běžné kapesné, říká Dulany z rodu Rockefellerových, která zasvětila svůj život charitě

  Její prapradědeček byl ropný magnát J. D. Rockefeller, který založil firmu Standard Oil, dnešní Chevron. Z jeho bohatství žije už čtvrtá generace Rockefellerových. "Dědictví mi dovolilo dělat to, co chci," říká Peggy Dulany, která dnes pomáhá ve třetím světě.

 • Zápisky protivného hosta: Co se bude odehrávat U Sádlů?

 • Povídka Ondřeje Neffa o blízké budoucnosti (přítomnosti?) s Donaldem Trumpem: Šamanova kletba

  Američtí satirici jsou z nového prezidenta nešťastní. Jak parodovat muže, který v realitě překonává nejdivočejší fantazie humoristů? Těžko. Jde ale do tuhého, Donald Trump se ujímá úřadu, a tak ani satira nemůže prostě hodit flintu do žita. Požádali jsme přední české autory - spisovatele, kreslíře i komiky -, aby si představili, co nás v příštích čtyřech letech s Trumpem všechno může potkat.

 • Sklenice je nositelem emocí, říká přední český sklář a designér Rony Plesl

  Když Rony Plesl před více než čtrnácti lety zakládal své designérské studio, začínal návrhy sklenic. Sklenice je pro něj ztělesněním komunikace mezi lidmi. "Vždy si představuji její užití v nějaké interakci," říká sklář, který mimo jiné představil řadu designových sklenic na vodu, pivo nebo třeba saké.

 • O blízké budoucnosti (přítomnosti?) s Donaldem Trumpem: Česká pozice

  Američtí satirici jsou z nového prezidenta nešťastní. Jak parodovat muže, který v realitě překonává nejdivočejší fantazie humoristů? Těžko. Jde ale do tuhého, Donald Trump se ujímá úřadu, a tak ani satira nemůže prostě hodit flintu do žita. Požádali jsme přední české autory - spisovatele, kreslíře i komiky -, aby si představili, co nás v příštích čtyřech letech s Trumpem všechno může potkat.

 • Pracovní oběd s běžeckým guru Milošem Škorpilem: Jak správně vyběhnout... S problémy, ne s lidmi

  Nechal jsem ho vybrat restauraci, jak je v této rubrice zvykem. "Co třeba ten stánek s burgery u metra v Karlíně?" Nadzvedl jsem obočí. "No přece nepůjdeme v běžeckém do nějakého podniku!" dodal na vysvětlenou.

 • Dostala jsem druhou šanci, říká nejmladší držitelka titulu Laskavec. Zotavila se z vážné autonehody, teď pomáhá handicapovaným

  Nadace Karla Janečka každý měsíc v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. V lednu titul získala dvaadvacetiletá studentka Michaela Mikulenková z Tetětic u Kroměříže. Před jedenácti lety prodělala těžkou autonehodu a nyní pomáhá handicapovaným lidem se začleněním do společnosti.

 • Povídka Ivy Pekárkové o blízké budoucnosti (přítomnosti?) s Donaldem Trumpem: Příběh řidičky newyorského bílého taxíku

  Američtí satirikové jsou z nového prezidenta nešťastní. Jak parodovat muže, který v realitě překonává nejdivočejší fantazie humoristů? Těžko. Jde ale do tuhého, Donald Trump se ujímá úřadu, a tak ani satira nemůže prostě hodit flintu do žita. Požádali jsme přední české autory - spisovatele, kreslíře i komiky -, aby si představili, co nás v příštích čtyřech letech s Trumpem všechno může potkat.

 • Sociální sítě Miloše Čermáka: Deset návyků superobyčejných lidí

  Jistě znáte ty články či knihy, které nabízejí deset návyků "veleúspěšných", "ultraschopných" nebo třeba "superefektivních" lidí. Dozvíme se z nich, že máme vstávat před rozedněním, sprchovat se studenou vodou, obědvat jídlo bez masa a odpoledne meditovat. Po tom, jak si drobnými triky, praktickými zásadami a vychytávkami vylepšit každý den, je evidentně poptávka.

 • O blízké budoucnosti (přítomnosti?) s Donaldem Trumpem: Prvních jedenáct tweetů Donalda Trumpa ve funkci prezidenta USA

  Nikdo přesně neví, co se Donaldu Trumpovi honí hlavou. Ale jisté je, že se to dříve nebo později objeví na Twitteru. Zde je prvních jedenáct tweetů, které zveřejní okamžitě po svém zvolení.

 • Zápisky protivného hosta: Šádovo Bellevue s českou klasikou

  Na to, jestli si za dalších 12 měsíců Bellevue na Smetanově nábřeží pozici v Maurerově žebříčku upevní, bude mít vliv jeho nový šéfkuchař. Gastronomický inovátor Marek Šáda sem přestoupil z restaurace Mlýnec.

 • O blízké budoucnosti (přítomnosti?) s Donaldem Trumpem: Velká zeď

  Američtí satirici jsou z nového prezidenta nešťastní. Jak parodovat muže, který v realitě překonává nejdivočejší fantazie humoristů? Těžko. Jde ale do tuhého, Donald Trump se ujímá úřadu, a tak ani satira nemůže prostě hodit flintu do žita. Požádali jsme přední české autory - spisovatele, kreslíře i komiky -, aby si představili, co nás v příštích čtyřech letech s Trumpem všechno může potkat.

 • Náčelník z ordinace. Pražský gynekolog natáčí filmy o Vinnetouovi a před své pacientky předstupuje v kostýmu Inču-čuny

  Pražský gynekolog Jiří Rohlíček se v dětství osudově zamiloval do filmů o Vinnetouovi. V ordinaci ho můžete potkat v kostýmu Vinnetouova otce Inču­-čuny. K tomu natáčí amatérské kopie slavných mayovek.

 • O blízké budoucnosti (přítomnosti?) s Donaldem Trumpem: Trump prezidentem

  Američtí satirici jsou z nového prezidenta nešťastní. Jak parodovat muže, který v realitě překonává nejdivočejší fantazie humoristů? Těžko. Jde ale do tuhého, Donald Trump se ujímá úřadu, a tak ani satira nemůže prostě hodit flintu do žita. Požádali jsme přední české autory - spisovatele, kreslíře i komiky -, aby si představili, co nás v příštích čtyřech letech s Trumpem všechno může potkat.

 • Klidně si ho kupte! Rýnský Ryzlink z Malých Karpat vás odveze na alpskou louku

  Slovenský Reya Magna Ryzlink rýnský, ročník 2013, podle žebříčků patří k nejlépe hodnoceným vínům v ceně do 300 korun. Víno je těžké, ale ne těžkopádné, chuť silná a vrstevnatá.

 • O blízké budoucnosti (přítomnosti?) s Donaldem Trumpem: Co by na Trumpovo zvolení americkým prezidentem řekli Našeho Národa Největší Mrtví

  Američtí satirici jsou z nového prezidenta nešťastní. Jak parodovat muže, který v realitě překonává nejdivočejší fantazie humoristů? Těžko. Jde ale do tuhého, Donald Trump se ujímá úřadu, a tak ani satira nemůže prostě hodit flintu do žita. Požádali jsme přední české autory - spisovatele, kreslíře i komiky -, aby si představili, co nás v příštích čtyřech letech s Trumpem všechno může potkat.

 • Rozvoj leadershipu – lepšími vztahy k udržení pracovní energie

  Tímto článkem bych ráda přivedla k zamyšlení ty z vás, kteří se zajímáte o energii v práci. Jak vzniká energie, jak ji udržovat, co dělat, aby se neztratila. Proč toto téma? Napadlo mě v souvislosti…

 • Lekce marketingového myšlení pro personalisty

  Podle serveru Harvard Business Review by si personalisté měli osvojit následující marketingové techniky a způsoby uvažování. Živá komunikace Zkuste se zamyslet nad tím, jak snadné a příjemné je pro…

 • Trh práce 2017: Zásadní bude loajalita

  V roce 2017 se český pracovní trh dostane na pomyslné dno. Nezaměstnanost sice již nebude klesat tak rychle jako v roce 2016, ale na trhu již nebudou prakticky žádní volní lidé. Trh totiž dosáhne tzv.…

 • Rekvalifikační program HR Akademie – nejen teorie, ale i praxe s profesionály

  Kvalitní personalisté a fungující HR oddělení jsou v době, kdy se pracovní trh v České republice potýká s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců, více než kdy dříve klíčovými pro úspěšné podnikání…

 • Trendy v náboru a talent managementu pro rok 2017

  Vyplývá to z výzkumu největšího amerického pracovního portálu CareerBuilder.com. Další letošní trendy v oblasti získávání talentů budou zahrnovat především využití technologií a dat. Jak konkrétně…

 • Minimální a zaručená mzda v roce 2017

  V praxi se jako lektorka i jako advokátka setkávám často s tím, že zaměstnavatelé zcela přesně nerozlišují mezi mzdou a platem, u mzdy pak nedodržují institut minimální mzdy a zpravidla nemají…

 • ... kde jinde. Skupina ČEZ má nové kariérní stránky

  Začátkem ledna spustila Skupina ČEZ modernější verzi svého kariérního webu na adrese www.kdejinde.cz. Stránky jsou nově postaveny na multimédiích a vycházejí z best practices v oblasti webového…

 • Nové kurzy Josefa Kadlece: IT recruitment pro začátečníky i pokročilé

  Seniorní softwarový vývojář s praxí v programování od roku 1998 Jiří Hradil a bývalý softwarový inženýr s více než 10letou praxí v náboru IT profesionálů Josef Kadlec se spojili, aby vytvořili…

 • Hledáte zaměstnance online? Pak se nesnažte být vtipní (1/2)

  Ano, vtipné reklamy jsou dnes běžné. Lidé totiž vtipným kampaním, které je dovedou rozesmát, věnují víc pozornosti. Také si tyto reklamy lépe pamatují a obvykle navíc cítí k dané značce náklonnost,…

 • Tereza Mitošinková v HR tv: Seznamte se s programem Diversitas v České spořitelně

  Tereza Mitošinková je v České spořitelně zodpovědná za oblast Diversity&Inclusion a je garantkou komplexního programu na podporu rozvoje diverzity a rovných příležitostí Diversitas. Samotný pojem…

 • Platy soudců: Tabulky začínají proklatě vysoko

  Znám dobrého právníka, který měl významné místo ve státním aparátu. Dával potížistům podmíněné tresty, horší případy posílal rovnou do vězení, zkrátka soudil obžalované podle české Sbírky zákonů. Měl obrovskou moc nad lidskými osudy a bral svoji profesi natolik vážně, že se nakonec psychicky zhroutil. Hádejte, jestli platy soudců odpovídají svěřené odpovědnosti! ZAJÍMAVOST: Spočítali jsme taky […]

  Příspěvek Platy soudců: Tabulky začínají proklatě vysoko pochází z KupníSíla.cz

 • Plat poslance a ministra? Neuhádneš!

  Ten pije, další mluví sprostě a jiný vypadá blbě. Poslanci, senátoři a ministři jsou snadným terčem vtipů, ale dneska začnu opačně. Němečtí nacisté a ruští bolševici v tuzemsku zavedli hrůzovládu, avšak naši vlastní zákonodárci samostatně k diktatuře nepřešli. Určitě museli odolávat mocenským svodům, úplatkům a svému narcismu, ale většinově zůstali věrní demokracii – za 1. […]

  Příspěvek Plat poslance a ministra? Neuhádneš! pochází z KupníSíla.cz

 • Cena zlata a cena stříbra v minulém 3. týdnu 2017 a výhled

  Cena zlata a cena stříbra v minulém 3. týdnu 2017 a výhled
  Následují cenové grafy, jak se vyvíjela v minulém týdnu cena zlata a cena stříbra. Zlato i stříbro jsou klasické investice. Pravidelná analýza zahrnuje vývoj, ke kterému došlo v minulém týdnu. Grafy zahrnují ticker GLD, což je akciový fond sledující cenu zlata na NYSE (New York Stock Exchange), SLV, což je akciový fond sledující cenu stříbra na NYSE, GDX je akciový fond sledující cenu těžařů drahých kovů na NYSE, stříbro, XGD.TO je akciový index sledující cenu zlata na Torontské burze v Kanadě a CEF je kanadský akciový index sledující drahé kovy na Torontské burze v Kanadě (Toronto Stock Exchange).
   

   
   
  GLD – po nákupním signálu
   
   
   
   
  SLV – po nákupním signálu
   
   
   
   
  GDX – po nákupním signálu
   
   
   
   
  XGD.TO – po nákupním signálu
   
   
   
   
  CEF – po nákupním signálu
   
   
   

  Zlaté akcie testují resistenci,
   

  Výhled na další týden

  Dlouhodobý vývoj – vznik nového nákupního signálu, byl ukončen prodejní signál z března 2012.
  Krátkodobý vývoj – po prodejních signálech.
  Sektorový cyklus zlata – klesá.
  Trend klesá.
  Situace je nyní neutrální. S nákupy a akumulací pozic je třeba počkat, dokud podmínky nebudou příznivé. 
   
  Zdroj: Jack Chan 
   
   

 • Cykly naznačují pro tento týden dosažení maxima

  Cykly naznačují pro tento týden dosažení maxima
  Střednědobý cyklus o délce 222 dní naznačuje, že by se v tomto týdnu mohl změnit směr po dosažení nového maxima. Nicméně to není potvrzeno multicyklickým vývojem. Pokud opravdu nastane maximum, nebude to významné maximum. 
   
  Nicméně zde může dojít ke koincidenci. Dvě měsíční maxima se vyskytují okolo 20. ledna 2017, což je jak známo inaugurace amerického prezidenta, takže v úvahu připadá to, že inaugurace spustí výprodej a nového maxima bude dosaženo až později v lednu.
   
  Také index celkové volatility na trhu (VIX) vypadá, že je poblíž svého 40 měsíčního cyklu. Dnes by mělo nastat 34 denní cyklické minimum zítra 18 denní cyklické minimum.

   
   
   
  Redakce: www.akcieatrhy.czwww.akcieatrhy.cz
  Zdroj: Ed Carlson
   

 • Elliottova analýza GBPUSD a EURUSD

  Elliottova analýza GBPUSD a EURUSD
  Po zásadním projevu ohledně brexitu libra prudce posílila. Z technického hlediska prorazila všechny důležité resistence a také klesající kanál na úrovni 1,2200. Znamená to, že cenová akce dokončila pokles Y, složený ze tří vln z nadřazené vlny B. Tento cenový vývoj naznačuje impulsní růst, složený z pěti vln z minima na úrovni 1,1988. Po korekci by tedy mohlo být zajímavé vstoupit do současného růstu.

  GBPUSD, 1H

   
   
  Měnový pár EURUSD na intradenním grafu se podíval výš a nyní se obchoduje poblíž úrovně 1,0730, kde resistence omezuje další podstatný růst. Měnový pár se nachází v závěrečné fázi vlny čtyři. Pro potvrzení ukončení vývoje je potřeba aby nastal pokles složený z pěti vln, pod červenou trendovou čáru, která tvoří podporu. Když k tomu dojde, budeme mít vlnu čtyři za ukončenou. Nicméně je na místě opatrnost.

  EURUSD, 1H

   
   
   
  Zdroj: Gregor Horvat 
   

 • Elliottova analýza GBPJPY a EURJPY

  Elliottova analýza GBPJPY a EURJPY
  GBPJPY

  Intradenní struktura na měnovém páru GBPJPY se obrátila směrem vzhůru impulsním růstem složeným z pěti vln a prorazila klesající kanál. V příštích dnech budeme očekávat pokles, kde nastane vhodná příležitost pro vstup do růstu. Podporou pro tento scénář je i rostoucí vývoj na měnovém páru USDJPY a na akciových indexech. Měnový pár GBPJPY má toho ještě mnoho před sebou.

  GBPJPY, 1H

   
   

  EURJPY

  V posledních týdnech se měnový pár EURJPY pohyboval vzhůru a tento pohyb vypadal na denním grafu jako impulsní. Současný pokles na 4 hodinovém grafu vypadá jako korekce složená z tří vln. Nyní sledujeme korekci A-B-C ve vlně 4) a očekáváme podporu na úrovni 120,00 až 120,50. Vlna C se může rozvinout do závěrečného lichoběžníka. Pokles složený z pěti vln může potvrdit další růst do vlny 5).

  EURJPY, 1H

   
   
   
  Zdroj: Gregor Horvat
   

 • Co dělá dolarový index

  Co dělá dolarový index
  Není pochyb o tom, že vývoj dolarového indexu ovlivňuje velkou většinu ostatních trhů. Pokud se nám podaří odhadnout směr vývoje dolarového indexu, pak máme větší šanci uspět i v odhadování směru jiných trhů. Existují trhy s inverzní korelací k americkému dolaru, jako jsou například drahé kovy a komodity, existují i trhy s pozitivní korelací.
   
  Následující graf ukazuje dva roky postranního pohybu s proražením směrem vzhůru a s testováním horní hranice vodorovného kanálu. Jde o druhé testování horní hranice na úrovni 100 a to znamená, že jde o pečlivě sledovanou úroveň.
   
   
   
   
   
  Na následujícím grafu máme lépe ukázánu konsolidační strukturu vodorovného kanálu. Když spojíme otáčející body #1 a #3, dostaneme horní trendovou čáru, otáčející body #2 a #4 vytváří spodní trendovou čáru. Při bližším pohledu vidíme, že nejde o vodorovný kanál, ale o mírně se rozšiřující lichoběžník s mírně klesající horní trendovou čarou. Rozdíl však činí něco okolo jednoho bodu, takže to není moc důležité. Současné testování této horní čáry přesně vymezuje její polohu, a pokud bude v trhu existovat nejistota, bude pravděpodobné její opětovné testování v pozdějším období. 
   
   
   
   
   
  Na následujícím grafu je aktualizovaný vzhled dvouletého postranního kanálu, který vytváří rozšiřující se lichoběžník. Horní čára je skoro vodorovná, spodní klesá. 
   
   
   
   
   
  Následuje týdenní graf, na kterém je dobře vidět modrý rozšiřující se klesající lichoběžní a to, jak zapadá do většího obrazu. Současná konsolidační struktura vytváří konsolidaci na polovině cenového pohybu, což je obvyklé chování ve většině rostoucích grafů. Existují rostoucí trhy, které vytváří konsolidační struktury jednu na druhé a to může trvat i několik let. Když rostoucí trh končí, vytváří většinou dobře rozeznatelnou otáčející strukturu, která indikuje obrat. Dokud horní trendová čára rozvírajícího se lichoběžníku vydrží, půjde stále o konsolidační strukturu a nikoli o otáčející strukturu.
   
  V grafu máme zakreslenu inverzní formaci hlava a ramena, která dodala dolarovému indexu energii k úspěšnému proražení horní trendové čáry a dalšímu impulsnímu pohybu směrem vzhůru. Po proražení čáry krku a proražení horní trendové čáry dochází v současné době k testování shora. Symetrie větší formace H&S ukazuje symetrii čáry krku, která je rovnoběžná s čarou krku, která vytváří minimum pravého ramene. 
   
  Pokud se nachází dolar v růstovém trhu, musí vytvářet vyšší maxima a vyšší minima. Počet dotyků horní trendové čáry nám naznačuje, že jde o velmi důležitou čáru. Na horní trendové čáře jsme zatím zaznamenali 4 doteky. V grafu také vidíme, že rostoucí kanál není rovnoběžný, ale rozšiřuje se. To je obvykle známkou zpomalujícího se růstu, ale také vidíme, že má dolarový index spoustu prostoru k dalšímu růstu. 
   
  Pokud je současná konsolidační struktura obvyklou formací na polovině pohybu, můžeme si stanovit cílovou cenu. Cílová cena se určí jako vzdálenost od spodního otáčejícího bodu konsolidační struktury k prvnímu otáčejícímu bodu modrého rozvírajícího se lichoběžníku. Tato vzdálenost se posadí nad 4 otáčející bod a tím dostaneme cílovou cenu na úrovni 113, která je vyznačena modrou šipkou. Tato úroveň se nazývá impulsní měřený pohyb.
   
  Druhý měřený pohyb si vezmeme z proražení modrého trojúhelníka a prvního otáčejícího bodu současné korekční struktury. Tuto vzdálenost posadíme na průraz horní trendové čáry. Cílová cena z tohoto měřeného pohybu je na úrovni 117,30. Tomuto pohybu říkáme vzdálenost od průrazu k průrazu. V grafu je tato cílová cena vyznačena černou šipkou.

   
   
   
   
  Následující graf je v logaritmickém měřítku. Vidíme zde dvě cílové ceny změřené pomocí techniky měřeného pohybu. Když se na tento graf podíváme z pohledu toho, jak vypadá obvyklý graf libovolné akcie, tak bezpochyby se tento trh nachází v rostoucím trendu. 
   
   


   
  Následuje 35 let dlouhý měsíční graf, který ukazuje dvě fraktální struktury, které jsou v graf označeny jako velká základna #1 a velká základna #2. V devadesátých letech minulého století, když dolar prorazil základnu 1, vytvořil modrý zužující se lichoběžník, jako formaci v polovině cenového pohybu. Testování horní trendové čáry trvalo tři měsíce, než se cena vydala vzhůru k cílové ceně na úrovni 120, která vytvořila vrchol rostoucího trhu v roce 2000. Pokud se dolar nachází v rostoucím trhu, můžeme v tomto bodě očekávat vytváření další konsolidační struktury. Pokud je současný růst podobný tomu předešlému ze základny #1, potom uvidíme nějaký druh otáčející struktury podobné té z roku 200. Vrcholová formace H&S v roce 2000 vytvořila základnu pro 11 let trvající růst ceny zlata.
   
  Pokud se dolar nachází v rostoucím trhu, tak to bude mít nepochybně negativní dopad na komodity a drahé kovy. Nepochybně také na dolarové měnové páry. Je tedy dobré pozorně sledovat nejen dolarový index, ale také komoditní index a hledat nějaké známky zakolísání. Průběh cenové akce nám dává na vědomí, jaký bude pravděpodobný další průběh cenového pohybu.
   
   
   

   
   
  Zdroj: Rambus Chartology
   

 • Facebook v Německu spustí systém pro označování falešných zpráv

  Internetová sociální síť Facebook v příštích týdnech zavede v Německu systém pro ověřování pravdivosti příspěvků a označování falešných zpráv. Poprvé tak začne takovýto systém používat mimo Spojené státy, informoval v neděli ekonomický list Financial Times.

 • Ve zprávách o migrantech jsme nepochybili. Závěr rady je nezákonný, míní Prima

  Televize Prima se ohradila proti závěrům Rady pro televizní a rozhlasové vysílání z minulého týdne. Úřad upozornil, že v reportážích o uprchlících loni na jaře použila televize hodnotící komentáře, čímž si diváci nemohli utvořit nezávislý názor. Prima je přesvědčená, že nepochybila a upozornění rady považuje za nezákonné.

 • Dluhopisy. Bilance roku 2016. Investovat v roce 2017?

  Inflace stoupá, přichází tedy čas na zvedání úrokových sazeb a normalizaci dluhopisových trhů, i když to bude zdlouhavý proces. Na dluhopisy není dobrá doba. Mnoho dluhopisových a penzijních fondů čekají chudá léta.

 • Trumpova Amerika na první místo… A Evropa?

  Do Bílého domu v pátek nastoupí Donald Trump. Začíná snad konec globalizace?

 • Rusové věří, že Trump jim otevře dveře na Západ. A o Krymu už nebude řeč

  Pokud Rusko opravdu investovalo do zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, byla to – minimálně krátkodobě – dobrá investice. Země slušně vydělala. A solidně si polepšili také nejbohatší Rusové. Po letech, kdy všichni jenom ztráceli, to musí znít jako rajská hudba.

 • Jaký bude Trump?

  V pátek přestane být Donald Trump prezidentem-čekatelem a stane se prezidentem, se vším, co k tomu v Americe patří. Jak asi bude nakládat se svěřenou mocí? Bradford DeLong z univerzity v Berkeley nabízí několik scénářů.

 • Česko, daňová velmoc

  Patříme mezi světové šampiony ve výběru podnikových daní. Jejich snížení by státní příjmy nepoškodilo

 • Chvála šedé ekonomiky

  Cesta na venkov nutí k zamyšlení, o co jsme už navždy přišli a co bude normální za pár let.

 • Žijeme šedesátá léta naruby

  Odpor k technokracii, expertům, think-tankům a „jediné rozumné politice“ je společný hippies i dnešním antisystémově naladěným voličům.

 • Proč to nepřehánět se srovnáváním obětí terorismu a pádů ze židlí

  Za prvé: úmysl má vždy větší váhu. Za druhé: důležité nejsou absolutní hodnoty, ale trendy. Za třetí: větší problém najdete vždycky.

 • Očima expertů: Paušály, nebo slevu? Daňové dilema OSVČ končí

  Změny, které přinese nový daňový balíček, se budou týkat i živnostníků. Zejména těch, kteří při počítání daně uplatňují výdaje procentem z příjmů, takzvaným výdajovým paušálem. Jak se na novinky dívají osobnosti ze světa financí?

 • Petr Pála: U holek musíte být větší psycholog

  „Emoční stránka hraje u holek daleko větší roli než v mužském tenise. S klukem si to můžete vyříkat ostřeji, víc napřímo,“ říká nehrající kapitán české fedcupové reprezentace Petr Pála.

 • Louda chce po bývalém vedení OKD miliardy

  Insolvenční správce OKD Lee Louda požaduje po někdejších členech dozorčí rady a představenstva firmy zaplatit 2,74 miliardy korun, které podle něj společnost zaplatila zbytečně navíc.

 • Polsko postaví elektrárny za stovky miliard

  V nadcházejících letech zahájí Polsko výstavbu nejméně pěti či šest energetických bloků. Investice se vyšplhají až k částce 50 miliard zlotých (více než 300 miliard korun).

 • Bude mimořádná schůze sněmovny kvůli OKD?

  Někteří poslanci včera opět kritizovali premiéra Bohuslava Sobotku kvůli privatizaci OKD. Hnutí Úsvit uvažuje o svolání mimořádné schůze Sněmovny, která by se kauzou zabývala.

 • Bakala udělal ze sídla OKD luxusní kanceláře

  Společnost Asental Business Center ze skupiny Asental Group Zdeňka Bakaly zrekonstruovala za zhruba 100 milionů korun budovu Alfa z kancelářského komplexu ABC v centru Ostravy. Budova bývala dlouholetým sídlem těžební společnosti OKD.

 • Křetínský zřejmě vstoupí do Plzeňské teplárenské

  Nejbohatší městský podnik v Plzni, Plzeňská teplárenská (PT), se možná spojí se společností Plzeňská energetika, která patří pod Energetický a průmyslový holding miliardáře Daniela Křetínského.

 • Vláda na Dukovany peníze nedá

  Vládní výbor pro jadernou energetiku se zatím neshodl na formě financování nového jaderného bloku v Česku. Na tiskové konferenci po jednání výboru to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

 • Teplárny oproti loňsku vydělávají více

  Dodávky tepla z tuzemských tepláren během letošní zimy jsou zatím proti té předcházející zhruba o 15 procent vyšší. Z dlouhodobého hlediska však zima zatím nijak extrémní není a blíží se průměru.

 • Evropský zimní balíček straší Poláky

  Chystaný legislativní balíček Evropské komise může zkomplikovat energetickou situaci Polska. Většina tamních uhelných zdrojů by ztratila vzhledem k přísnějším emisním limitům přístup na připravovaný kapacitní trh.

 • V archivu OKD jsou kilometry materiálů

  Kdo se zajímá o hornickou historii Ostravy, neměl by si nechat ujít návštěvu Archivu OKD. Jeho vedoucí Lucie Syrová pečuje o více než tři a půl kilometru písemného materiálu. Přinášíme zkrácenou verzi rozhovoru, který poskytla serveru idnes.cz.

 • Atlas Copco plánuje vytvořit důlní divizi

  Švédský výrobce těžebního a stavebního zařízení Atlas Copco plánuje rozdělení na dvě společnosti. Pracovní název nové firmy, která se zaměří na hornictví a stavebnictví, má být NewCo.


Hitpardáda štítků