Britští farma giganti chtějí v letošním roce růst

Dvěma britským farmaceutickým gigantům se v uplynulém roce příliš nedařilo. Jaké vyhlídky mají GlaxoSmithKline (GSK) a AstraZeneca (AZ) letos? GSK se nedařilo, investoři ale mají důvěru Po delší době, kdy se GSK příliš nedařilo, má být rok 2016...


Zdroj: www.kurzy.cz
 • Vládní zásah zklidnil padající čínské akciové trhy. Centrální banka intervencí podpořila jüan
  Akciové trhy v Číně se díky vládním zásahům stabilizovaly. Komise pro cenné papíry signalizovala nová pravidla pro omezení prodejů akcií a centrální banka intervenovala na podporu padajícího kurzu jüanu. V pondělí se hlavní indexy propadly o sedm procent a obchodování bylo poté na zbytek dne přerušeno.
 • Kdo chce hubnout, měl by jíst před zrcadlem. Nová studie prokázala, že jídlo pak méně chutná
  Z výsledků nové studie vyplývá, že jídlo konzumované před zrcadlem lidem méně chutná. Profesor z Floridské univerzity provedl pokus s čokoládovým dortem a ovocným salátem. Poznatky by se podle něj daly využít v domácnosti i v restauracích.
 • Čínská PBOC intervenovala ve prospěch juanu v rozsahu 19,9 mld. USD
  Podle agenturních zpráv odvolávajících se na nejmenované zdroje blízké čínské centrální bance PBOC intervenovala na měnových trzích ve prospěch své měny v rámci širších opaření na podporu čínských akciových trhů.
 • Shrnutí obchodování na americkém trhu

  Krátké shrnutí: 

  Akcie na Wall Street se po vzoru asijských a evropských kolegů ponořily hluboko do červených čísel z důvodu slabších makrodat z Číny a geopolitického napětí mezi Saudskou Arábií a Íránem. Sentimentu příliš nepomohl ani horší výsledek indexu ISM ve výrobním sektoru a propad stavebních výdajů, což bude mít nepříznivý dopad na HDP za 4Q15. Trhy tak prožily nejhorší vstup do nového roku za posledních 84 let. Hlavní index S&P 500 nakonec odepsal 31 bodů (-1,53 %; 2 012 b.), v čele poklesu stály banky a technologický sektor. Ropa (WTI -0,3 %; 36,9 USD) v průběhu dne odevzdala zisky nasbírané kvůli geopolitickému napětí z důvodu obav o další nárůst zásob. Bezpečný přístav hledali investoři v dluhopisech, zlatu (+1,25 %; 1 075 USD) a japonském jenu. Proti trhu se díky spekulacím nad novým dronem „Karma“ obchodovaly těžce zkoušené akcie spol. GoPro (+3,8 %; 18,7 USD). 

   

  Makro:

  • Stavební výdaje v listopadu m/m propadly o 0,4 % proti očekávání +0,6 %, říjen revidován níže na +0,3 % z +1 %
  • ISM index ve výrobním v prosinci poklesl na 48,2 bodu z 48,6 b. při očekávaném růstu na 49 bodů 

   

  Pohled na indexy:

  DJIA

  17 148,94

  -1,58%

  S&P 500

  2 012,66

  -1,53%

  NASDAQ

  4 903,09

  -2,08%

   

  Sektory:

  Energie

  -0,39%

  Finance

  -1,86%

  Technologie

  -1,83%

   

  Pohled na vybrané akcie, měny a komodity:

  EUR/USD

  1,0834

  -0,21%

  Zlato

  1 074,51

  +1,23%

  Brent ropa – future

  37,40

  +0,32%

  WTI ropa – future

  36,90

  -0,35%

   

 • Quo vadis, Číno?
  V pondělí zažily americké akciové trhy nejhorší novoroční start od roku 2008. I když důvodů bylo na první pohled více - napětí na Blízkém východě, slabá nálada v americkém průmyslu - zásadní byl bezesporu jeden, a to neřízený pondělní výprodej čínských...
 • Historie využití stříbra v medicíně
  Stříbro znali Chaldejci již 4 tisíce let před naším letopočtem. Další dochované prameny uvádí, že stříbro patřilo mezi tři nejčastěji zpracovávané kovy mezi starověkými národy, společně se zlatem a mědí.
 • Eurozóna: Inflace i v prosinci slabá
  11.00 SEČ - Eurozóna: CPI (12 2015, y/y, odhad Eurostatu) Očekávání: 0,4%Předchozí: 0,1 % Cenový vývoj v posledních kvartálech úzce kopíruje vývoj cen ropy, resp. energií. Jejich pokračující pokles znamená tlak na pokles jiných cen a tím i trvající..
 • TA cen akcií Komerční banky a ČEZ
  Technická analýza cen akcií ČEZ a Komerční banky. ČEZ 554 200denní klouzavý průměr, 461 50denní klouzavý průměr, 433 20denní klouzavý průměr. ČEZ se ke konci loňského roku vzchopil a poprvé od začátku listopadu se dostal nad 20denní klouzavý průměr.
 • Neovlivni: Evropský úřad proti podvodům řeší dotace Agrofertu
  Evropský úřad proti podvodům (OLAF) začal řešit podezření, že firma Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) změnila skrytým lobbingem ve státní správě pravidla čerpání dotací ve svůj prospěch. Anonymní oznámení na možný podvod dostalo několik evropských institucí na konci loňského roku. Zapojení OLAF do případu potvrdila Evropská komise, píše server Neovlivni.cz.
 • Nezaměstnaných v Německu v prosinci ubylo o 14 tisíc, očekáván pokles o 8 tisíc

 • Aktuální sazby hypoték: Zdražování i zlevňování rozhýbalo hypoteční trh

  Píšeme na Hypoindex.cz: Nízké úrokové sazby se na hypotečním trhu držely po celý loňský rok. V letošním roce by to podle odborníků nemělo být výrazně jiné. Úrokové dno již zřejmě pokořeno nebude, úroky by i tak měly zůstat na minimální úrovni. A to i přesto, že některé banky rozjely mírné zdražování již koncem roku, jiné se naopak v novém roce vydaly opačným směrem a sazby opět snížily.

 • RoklenFx: Euro vstoupilo do nového roku levou nohou
  Druhý obchodní den roku 2016 začíná. Zatímco na akciových trzích jsme byli svědky masivního výprodeje, na těch devizových byla situace relativně klidnější. Česká koruna zůstává i nadále pevně „zasazena“ v rozmezí 27,02 až 27,03 EURCZK. V případě dolaru si prošla oslabením až na aktuálních 24,99 USDCZK.
 • FX aktuality: Ošklivý začátek roku 2016

  Zprávy, které k nám přicházely od Nového roku do dnešního rána, nenabízejí zrovna růžový výhled na nadcházející rok. Poprava prominentního šíitského klerika v Saudské Arábii hrozí dalším zhoršováním sektářského násilí z loňského roku.

 • Handrkování o reklamace končí: Nová páka na neochotné prodejce!
  Vy jste v těch botách šlápl do kaluže? Tyhle boty ale nejsou určeny do mokra. Je nám líto. Tohle si při reklamaci rozbitých bot vyslechlo už mnoho lidí a přitom je tato výmluva...
 • Nové vyúčtování plateb za teplo: Kdo topí málo, připlatí si nejvíc
  Od letošního roku se zásadně mění pravidla, podle kterých se rozdělují náklady na vytápění mezi nájemníky bytových domů. Nový systém má být spravedlivější než doposud. Majitelé středových bytů totiž často využívali toho, že je z obou stran vytápějí..
 • Unipetrol se dohodl na přepravě ropy

  Unipetrol se dohodl se státní firmou Mero, která provozuje ropovody, na přepravě a skladování ropy. Ještě se obě společnosti musí dohodnout na cenách přepravy. K tomu by mělo dojít v 1Q16. Od 2013 přepravovalo Mero ropu do Unipetrolu bez smlouvy. Nová smlouva je pozitivní, nicméně podstatný dopad na obchodování nečekáme. 

 • ČEZ plánuje koupit německé větrné parky

  ČEZ plánuje koupit větrné farmy v Německu. Během následujících 5 let by mohl investovat stovky milionů EUR a celková kapacita by mohla dosáhnout 120 MW. Podle ředitele divize zahraničí Tomáše Pleskače se může jednat o koupi podílu ve stávajících parcích nebo o projekty se schválenou podporou. Nyní analyzuje 30 MW projekt. Plány na investice do obnovitelných zdrojů v sousedních zemích (Německo, Polsko) je avizovaná skutečnost.

 • CME: TCS dále nakupovalo

  Druhý největší akcionář v CME, TCS Capital Management, koupil 30.12. 2015 dalších 164,4 tis. akcií společnosti za ceny 2,65 – 2,75 USD. Podíl na akciích firmy činí mírně přes 12,1 %. 

 • Kontrola ústavnosti patří k hlavním atributům právní kultury
  „Požadavek třinácti soudců je nebezpečný, protože v tuto chvíli má polský Ústavní soud jen deset nepochybných členů. Nemohl by tedy v nejbližší době rozhodovat o návrzích na posouzení ústavnosti zákonů. O to vládnoucí straně Právo a spravedlnost jde – aby soud nerušil jejich zákony,“ říká v rozhovoru expert na polské právo Jan Kudrna.
 • Při krachu banky mohou klienti dostat víc peněz než dříve. Díky výjimce v pojištění vkladů
  Limit pro zákonné pojištění vkladů se v určitých případech zvyšuje na dvojnásobek dosavadního stavu, tedy na 200 tisíc eur (asi 5,4 milionu korun). Jde například o prodej nemovitosti určené k bydlení, příjem z dědictví nebo vypořádání manželů po rozvodu. Vyšší pojištění se vztahuje pouze na částky, které přišly na účet během tří měsíců před krachem banky.

 • Budvar v r.2015 zvedl prodeje o 10,5% na rekordních 1,6 milionu hektolitrů piva
  Státní podnik Budějovický Budvar v roce 2016 zvýšil svou produkci meziročně o 10% a vyprodukoval 1,6 miliónu hektolitrů piva. Prodeje v zahraničí stouply o 10,5% na 900 000 hektolitrů piva. Domácí prodeje pak rostly o 9%.
 • Budou samoříditelná auta rozhodovat, kdo zemře?
  V oblasti automobilových technologií jsou horkým tématem auta, která jsou schopna řídit sama sebe. A i běžné vozy jsou dnes vybaveny různými kontrolními nástroji, parkovacími programy a dokonce rovněž systémy automatického předjíždění.
 • Budou samoříditelná auta rozhodovat, kdo zemře?
  V oblasti automobilových technologií jsou horkým tématem auta, která jsou schopna řídit sama sebe. A i běžné vozy jsou dnes vybaveny různými kontrolními nástroji, parkovacími programy a dokonce rovněž systémy automatického předjíždění.
 • Budiž nám Glencore velkým poučením
  Poslední dny a týdny byly na vyspělých trzích (respektive jejich „blue chips“ částí) těžké asi hlavně pro držitele akcií společností VW a Glencore. O komoditách tu už delší dobu píšu v tom smyslu, že pro znatelný plošný obrat hovoří (v kontrariánském d...
 • Bude Volkswagen jediným poraženým?
  Autor: Bc. Michal Kucián Ze středečního prohlášení německé automobilky vyplývá, že zatím nelze s jistotou určit viníka dlouho rozebíraného aféry. Naopak analýza celého skandálu zabere mnohem více času.
 • Bude válka! Bojí se už každý druhý Čech. PRŮZKUM
  Prosincový výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) odhalil, co Češi vnímají jako největší hrozbu. S přehledem se na prvním místě umístil terorismus, který pro 81 % Čechů představuje vážnou hrozbu.
 • Bude sněžit, předpovídají meteorologové na tento týden
  Konečně sněží! Po krátkých přeháňkách, při nichž sníh jen poletoval a nevydržel, přichází ze západu okluzní fronta a přináší husté sněžení. Dočkali se ho už v Karlovarském, Plzeňském a Jihočeském kraji.
 • Bude ropa díky Íránu ještě levnější?
  Autor: Bc. Michal Kucián V pondělí ráno se cena ropy dostala na úroveň $34,53 barel a stanovila tak nový rekord od února 2009. Největším stimulantem je podle odhadů obava z navýšení íránské produkce, které přijde pravděpodobně příští měsíc.
 • Bude loňská nejvýnosnější komodita noční můrou letoška? Soumrak kakaových bobů se blíží?
  Nejlepší komoditou roku 2015 byly s velkým odstupem kakaové boby. V roce 2015 vyvrcholila 4letá růstová rallye této komodity, která přinesla celkově růst cen o cca 60% z toho jen na rok 2015 připadl růst o 14%.
 • Brusel zrušil oslavy nového roku kvůli teroristickým hrozbám
  Brusel včera zrušil oficiální slavnosti vítání nového roku v metropoli EU kvůli hrozbě možných teroristických útoků o nichž informovala čelní představitele města federální prokuratura.

Hitpardáda štítků