Čekatelům na transplantaci roste naděje, vědci objevili způsob 3D tisku orgánů z měkké hmoty

Vědci z Carnegie-Mellonovy univerzity objevili způsob jak za pomocí 3D tisku vyrobit různé anatomické struktury zahrnující také srdce, mozek, tepny nebo kosti. Server Livescience.com uvádí, že v budoucnu by tento postup mohl být používán pro tisk trojrozměrných měkkých implantátů, ve kterých se budou vyvíjet živé tkáně. Metoda zvaná bioprinting tak může pomoci lidem čekajícím na transplantaci orgánů. 


Zdroj: www.zet.cz
Témata: FEINBERG, KTERÉ, LIVESCIENCE, MATERIÁLY, TISKÁRNY, MOHL, KTERÝCH, UNIVERZITA, MATERIÁL, BIOPRINTING
 • Americké akciové trhy v reakci na vyjádření Fedu výrazně posílily

  Americká centrální banka naznačila možnost brzkého zvýšení úroků. Akcie na Wall Street nejprve zakolísaly a následně výrazně vzrostly a jejich hlavní indexy posílily o více jak jedno procento.  Kurz dolaru na šance na zvýšení úroků reagoval růstem až na dvouměsíční maximum. Euro naopak značně oslabilo za velkého přispění neochoty Evropské centrální banky ke změně měnové politiky.

 • Samsung po dvou letech navýšil zisk, vzrostl o více než 80 procent
  Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics zaznamenal ve třetím čtvrtletí první meziroční nárůst provozního zisku za poslední dva roky. Provozní zisk domácího konkurenta LG Electronics naopak klesl, překonal však očekávání analytiků.
 • Češi splácejí v první řadě hypotéky, Němci půjčky od rodiny

  „Podle našich zkušeností považují Češi za větší závazek splácet hypotéky a pohledávky směrem k bankám, poté k firmám, a v poslední řadě rodině. K dluhům v rodině se přistupuje volněji, takové závazky často lidé ani nepovažují za dluhy,“ říká Vladimír Vachel, jednatel inkasní společnosti EOS. „Dlužníci v Německu, mají v tomto případě zcela opačnou tendenci. Prioritní jsou pro ně dluhy rodině a přátelům, teprve potom splácí pohledávky bankám a finančním institucím,“ srovnává situaci Vachel. (Tisková zpráva EOS KSI)

 • Od Kundery k Ringo Čechovi. Jedeme z kopce
  Na okraj udělování státních vyznamenání by bylo zajímavé vědět, co si asi pomyslí Milan Kundera nebo Miloš Forman, až zjistí, že mají doma úplně stejnou medaili, kterou včera dostal popový kapelník Ladislav Štaidl nebo František Ringo Čech, autor obrázku „Zvířátka obdivují píču“.
 • Sacharovovu cenu získal Raíf Badáví. Bloger, který je za urážku islámu ve vězení
  Sacharovovu cenu za svobodu myšlení letos získal saúdskoarabský bloger Raíf Badáví. Badáví je zakladatelem internetové stránky Free Saudi Liberals, od roku 2012 je za údajnou urážku islámu ve vězení. Cenu udělují europoslanci každoročně od roku 1988 jako výraz ocenění za podporu lidských práv a základních svobod.
 • Deutsche Bank vykázala rekordní ztrátu, propustí 15 tisíc lidí
  Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank ve třetím čtvrtletí prodělala rekordních šest miliard eur (téměř 163 miliard korun). Za vysokou ztrátou stály rozsáhlé odpisy v divizi investičního bankovnictví a v divizi drobných bankovních služeb Postbank. Společnost dnes rovněž oznámila, že plánuje zrušení 15 tisíc pracovních míst. Za letošní a příští rok firma nevyplatí akcionářům dividendy.
 • [ZPRÁVY Z TRHŮ] Americký HDP ve třetím čtvrtletí podle všeho oslabil
  Americký HDP bude ostře sledovaný, protože jeho výraznější zklamání může v podstatě zničit jakékoli šance na zvýšení sazeb ještě letos. Ekonomové odhadují, že došlo k výraznému zpomalení růstu.
 • Kolonial.cz posiluje brand a spouští podzimní kampaň
  Online prodejce potravin Kolonial.cz posílil o brand manažerku Michalu Langerovou. Zároveň spouští podzimní variantu letošní kampaně.
 • Fio banka umožňuje založit účet úplně online bez papírování

  Česká Fio banka nově rozšířila možnosti založení účtu na dálku o další způsob, který je čistě elektronický bez nutnosti tisknout dokumenty, sjednávat schůzku s kurýrem či chodit na pobočku. Zájemci o osobní účet bez poplatků nyní vše vyřídí online. 

 • [ZPRÁVY Z TRHŮ] Vrácená daň ČEZu zvedne i kapacitu pro dividendu
  ČEZ získá zpět z daní asi 3,8 mld. Kč, což odpovídá asi 7 Kč na akcii. Mimořádný příjem zvedne letošní zisk i kapacitu pro dividendu. • Čeká stavební spoření zářná budoucnost?

  Zájem o stavební spoření meziročně roste. Stavební spořitelny pochopitelně doufají, že trend bude pokračovat. Loni stavební spořitelny poskytly úvěry skoro za 49 miliard korun, což značí nárůst o 22 procent oproti předchozímu roku. Zájem o nové smlouvy ale klesá. 

 • Čeká stavební spoření zářná budoucnost?

  Píšeme na Hypoindex.cz: Zájem o stavební spoření meziročně roste. Stavební spořitelny pochopitelně doufají, že trend bude pokračovat. Loni stavební spořitelny poskytly úvěry skoro za 49 miliard korun, což značí nárůst o 22 procent oproti předchozímu roku. Zájem o nové smlouvy ale klesá.

 • Čeká se zásadní číslo z trhu práce. Jak zareaguje Fed?
  AKTUALIZOVÁNO – Investoři netrpělivě vyhlížejí dnešní číslo ministerstva práce, které ukáže, kolik nových pracovních míst v srpnu vytvořila americká ekonomika. Pokud to bude nad 200 tisíc, může to výrazně zvýšit šance na to, že americká centrální banka (Fed) na svém zasedání, které se koná 20. a 21. září, zvýší úrokové sazby. Ministerstvo údaj oznámí ve 14:30 SELČ. Jaké jsou prognózy ekonomů?
 • Čeká rozvíjející se trhy oživení?
  Pro jednu z nejvíce deformovaných tříd aktiv na finančních trzích existují náznaky oživení. Rozvíjející se trhy zažily několik hrůzných let, když investoři vytáhli prostředky kvůli perspektivě slabšího růstu v kdysi vzkvétající ekonomice, kvůli volatilitě na čínských trzích a pravděpodobně vyšším úrokovým sazbám v USA v roce 2015. Odliv kapitálu z rozvíjejících se trhů byl nejrobustnější od konce roku 1980.
 • Čekání na šroťáka
  Z jednoho rozebraného vagonu je zhruba 25 tun kovového odpadu, z lokomotivy v průměru šedesát »
 • Čekání na první český kyberútok
  Nejlepší hackeři jsou údajně v Rusku a Číně, nicméně znalosti tohoto typu se šíří poměrně úspěšně. Také Islámský stát je výrazně aktivní na internetu, na Twitteru a údajně má ze všech teroristických skupin nejlepší kapacity pro útočné operace v kyberprostoru. Česku ale spíše hrozí útok na databáze osobních dat, než kyberútok na strategickou infrastrukturu. Co tedy máme očekávat?
 • Čekání na letadlo si lze zkrátit sledováním filmu. Ve světě se budují letištní kina, u nás byl zájem o projekci mizivý
  Letiště se snaží zatraktivnit cestujícím hodiny čekání promítáním filmů. V USA se pasažéři seznámí s tvorbou tamějších filmařů a dokumentaristů, v Asii na ně čekají pohyblivé sedačky a speciální efekty. Letiště Václava Havla sází spíše na interaktivní výstavy.
 • Čekání na jiné světy
  Do virtuální reality tečou miliardy dolarů. Tolik očekávaná revoluce ale jen tak nepřijde...
 • Čekání na inflaci

  Přestože je aktuální míra inflace stále téměř nulová, představuje veličinu, jejíž výhled zásadním způsobem určuje podobu hospodářské politiky i vývoj ekonomické reality. Jestliže v řadě předchozích let nepředstavovala u nás inflace – s výjimkou krátkých a již zapomenutých období vzedmutí – problém, v posledních dvou letech silněji či slaběji vnímaná s ní spojená hrozba se týká opačného problému, než je růst hladiny spotřebitelských cen. Přestože „nevystrkuje své růžky“ (anebo možná právě proto), je velmi silně sledována a spojována s očekáváními změn v měnové politice – v kontextu kursového vývoje.

 • Čekání na hlavní chod
  Dosavadní nákupy CEFC v Česku jsou jen ochutnávkou. Další na řadě jsou hotely a energetika

 • Čeká těžbu z břidlice útlum? Firmy v USA osekávají rozpočty
  Po letošním padesátiprocentním propadu cen ropy museli těžaři z břidlice razantně osekat své rozpočty. Jak ale ukazují jejich kapitálové plány na příští rok, časy úspor neskončí. Podle analytiků agentury Moody’s lze v průměru čekat škrty ve výši deseti až patnácti procent, část velkých těžařů chce ale šetřit mnohem razantněji. Vzhledem k růstu produktivity v odvětví to ovšem nemusí automaticky znamenat, že firmy začnou těžit méně ropy.
 • Čeká tuzemský realitní trh návrat devadesátých let?
  12.6.2008 - V prosinci roku 1989 jsme přestávali zvonit klíči na náměstích velkých měst a v hlavách některých jedinců, se začala rodit myšlenka jak uchopit podnikatelskou příležitost za ty správné pačesy. Začaly se rodit nové butiky, prodejny s novými i použitými vozy a nově také realitní kanceláře. První polovina devadesátých let byla ve znamení privatizace.
 • Čeká tuzemský realitní trh návrat devadesátých let?
  12.6.2008 - V prosinci roku 1989 jsme přestávali zvonit klíči na náměstích velkých měst a v hlavách některých jedinců, se začala rodit myšlenka jak uchopit podnikatelskou příležitost za ty správné pačesy. Začaly se rodit nové butiky, prodejny s novými i použitými vozy a nově také realitní kanceláře. První polovina devadesátých let byla ve znamení privatizace.
 • Čeká vás poprvé tvorba rozpočtu? Máme pro vás 4 tipy
  Na své nové pozici musíte rozumět různým finančním ukazatelům, poměrům a výkazům. Jak se vyhnout bolestem hlavy spojeným s tvorbou rozpočtů? Podívejte se na tyto tipy, které s námi sdílel web about.…
 • Celebrity - Šíp
  Karel Gott byl PROPUŠTĚN po druhé chemoterapii domů. Karel Gott byl PROPUŠTĚN po druhé chemoterapii domů. Karel Gott byl PROPUŠTĚN po druhé chemoterapii domů.
 • Celebrity vedly své ratolesti do první třídy. Kdo měl NEJVĚTŠÍ...
  Do první třídy dnes nastoupily tisíce dětí, na některé se ale upírala větší pozornost. Mají. totiž slavné rodiče.
 • Celkem 64 dopravních staveb se může zdržet i o několik let. EU chce posudek k životnímu prostředí
  Evropská unie požaduje u 64 důležitých dopravních staveb nové posouzení vlivu na životní prostředí. Tím by se výstavba mohla prodloužit i o několik let, oznámil premiér Sobotka. Zdržení by ovlivnilo i čerpání evropských fondů.
 • Celková meziroční inflace byla v lednu o 0,1 p.b. pod prognózou ČNB.
  Oproti prognóze ČNB byla nižší dynamika cen potravin a také korigovaná inflace bez pohonných hmot, regulované ceny rostly naopak rychleji. Ceny potravin (včetně nápojů a tabáku, avšak bez vlivu změn nepřímých daní) v lednu setrvaly v mírném meziročním poklesu, přičemž prognóza předpokládala obnovení jejich růstu. Korigovaná inflace bez pohonných hmot v lednu mírně zpomalila, zatímco prognóza předpokládala její další lehké zrychlení. Nadále však tento ukazatel jádrové inflace zůstává nad jedním…
 • Celková škoda z požáru litvínovské chemičky se podle Allianz vyšplhá na více než půl miliardy dolarů

  Škody z přerušení provozu firem v globalizovaném světě neúprosně rostou. Tvrdí to nová studie Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS), jednoho z největších světových pojistitelů obchodní klientely. Podíl důsledků přerušení provozu na celkové výši škod je dnes podle Allianz prokazatelně větší než před 10 lety. Nejčastějším spouštěčem těchto pohrom jsou přitom požáry a výbuchy v provozovnách, jako tomu bylo i loni v létě v případě litvínovské chemičky.

 • Celkový instalovaný výkon jaderných elektráren se v roce 2016 zvýšil

  Celkový instalovaný výkon jaderných elektráren v minulém roce mírně vzrostl z 382,2 GWe v roce 2015 na 391,4 GW. S informací přišla World Nuclear Association. Největší podíl na nárůstu má Čína s celkem 5 novými bloky připojených do elektrizační soustavy. V roce 2016 bylo ve světě k přenosové síti celkem připojeno 10 bloků s celkovým instalovaným

  Publikováno na webu oEnergetice.cz


 • Často kladené dotazy - Zet.cz
  Program rádia je postaven primárně na informacích z byznysu a podnikání. Ve všední den provází posluchače vysíláním moderátoři Romana Navarová, Roman Mikesch,.
 • Byznys témata, strana 1 · Zet.cz
  Cena zlata za poslední čtyři roky klesla o 800 dolarů za trojskou unci. Ukrajinské úřady dnes zahájily blokádu nákladního automobilového a železničního spojení s.
 • Burčák a vína přilákala o víkendu na Pražský hrad desetitisíce lidí
  Vyrazit o uplynulém víkendu na Hradčany znamenalo potkat se s dalšími padesáti tisíci lidmi. Na Pražském hradě se totiž konalo jubilejní desáté Pražské vinobraní, které letos překonalo loňský rekord v návštěvnosti o dvacet tisíc lidí. 
 • Britský ministr financí čínské ekonomice věří navzdory zpomalování jejího růstu
  Britský ministr financí George Osborne čínské ekonomice i přes zpomalování růstu věří. Čína podle něj prochází nezbytnou transformací, zůstává ale hlavním tahounem globálního hospodářského růstu, řekl Osborne na počátku své pětidenní návštěvy země.
 • Britské firmy vyvinuly zařízení, které dokáže sestřelovat civilní drony bez použití munice
  Tři britské společnosti vyvinuly „smrtící paprsek“, který může zneškodnit bezpilotní letadla do vzdálenosti jednoho a půl kilometru. Přístroj prodávaný americkou společností Liteye Systems dokáže podle britského zpravodajského serveru Independent zlikvidovat dron pomocí přesně mířených rádiových vln vysílaných na stejných frekvencích, jaké používá operátor k řízení dronu na dálku.
 • Boeing postaví v Číně montážní závod a prodá čínským společnostem 300 letadel
  Americká společnost Boeing dodá skupině čínských firem 300 letounů. Jedná se o jednu z největších zakázek v odvětví letecké dopravy za uplynulé poslední roky. Americký výrobce letounů také plánuje postavit v Číně montážní závod pro výrobu letadel Boeing 737. K podepsání smluv došlo podle agentury Nová Čína při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v americkém Seattlu, kde Boeing sídlí. 
 • BBC: Závěry nizozemských vyšetřovatelů nejsou podle Ruska objektivní
  Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že závěry nizozemských vyšetřovatelů, podle kterých malajsijský let MH17 loni nad východní Ukrajinou sestřelila ruská raketa Buk, nejsou podle Ruska objektivní. BBC se dále zmiňuje o dalších plánovaných rozhovorech mezi Spojenými státy a Ruskem. Jejich tématem má být bezpečnost vzdušného prostoru nad Sýrií. 
 • BBC: USA čelí výzvě k přerušení dodávek zbraní Saúdské Arábii; obvinění pučisty v Burkině Faso
  Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že úřady v Burkině Faso obvinily příslušníka armády, který vedl neúspěšný pokus o statní převrat. BBC se dále zmiňuje výzvě lidskoprávní organizace Amnesty International (AI), která po Spojených státech amerických požaduje, aby přestaly dodávat zbraně koalici vedené Saúdskou Arábií. Koalice totiž podle AI v Jemenu útočí na domy civilistů, školy a mešity. 
 • BBC: Teorie o vzniku planet mohou být nesprávné; Řecko zachránilo více než 240 migrantů
  Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že údaje z vesmírné sondy Rosetta, která loni dopravila na povrch jádra komety 67P/Churyumov-Gerasimenko přistávací pouzdro Philae, naznačují, že současné teorie o vzniku planet, komet a asteroidů mohou být nesprávné. BBC si dále všímá toho, že řecká pobřežní hlídka zachránila více než 240 migrantů, poté, co se jejich loď potopila v Egejském moři. 
 • BBC: Ruské letadlo se nejspíš rozlomilo ve vzduchu; Austrálie přestane používat titul rytíř a dáma
  Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že ruské letadlo společnosti Kogalymaviala, které se zřítilo na Sinajském poloostrově, se pravděpodobně rozlomilo už ve vzduchu. BBC se dále zmiňuje o tom, že Austrálie přestane propůjčovat tituly rytíř a dáma. Australská vláda tak učiní kvůli tomu, že tituly podle ní nejsou vhodné pro moderní Austrálii. 

 • Chorvatská prezidentka kritizovala Angelu Merkelovou za její postupy vůči uprchlíkům
  Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová v pondělí večer kritizovala německou kancléřku Angelu Merkelovou za to, že svou vstřícnou politikou vůči uprchlíkům „nevědomky způsobila chaos“. Nyní Merkelová „tahá za záchrannou brzdu“ a říká, že Německo nemůže všechny ekonomické imigranty přijmout, uvedla chorvatská prezidentka na chorvatské stanici Nova TV.
 • Čeští vinaři a potravináři se předvedli na Hradě, padl i rekord v počtu návštěvníků
  Víkendové babí léto přilákalo na jubilejní desáté Pražské vinobraní na Pražském hradě padesát tisíc lidí. Padl tak rekord z loňska, kdy na vinobraní na Hrad přišlo třicet tisíc návštěvníků.
 • Český export by mohl být ambicióznější. Hlavně co se týče...
  Navzdory příznivým statistikám zahraničního obchodu, které minulý týden zveřejnila Česká národní banka, by mohl být český export ještě ambicióznější. V
 • Český diamantový boss Říha postaví v emirátech hotelový komplex
  Český obchodník s diamanty Luboš Říha postaví ve Spojených arabských emirátech hotelový komplex za více než 200 milionů amerických dolarů (téměř pět miliard korun). Komplex bude provozovat jeden ze světových hotelových řetězců, zajímá se o něj například společnost amerického miliardáře Donalda Trumpa. Říha to řekl v rozhovoru s ČTK.
 • Česko se zaplňuje drony, pomáhají zemědělcům i energetikům
  Dronů pro komerční využití je v Česku čím dál víc, jen proti loňsku se jejich počet ztrojnásobil. Bezpilotní letadla se učí využívat státní instituce i soukromé firmy. Drony například pomáhají kontrolovat sloupy vysokého napětí, odhalují vady při výstavbě nových silnic a zanedlouho budou pomáhat při zásazích policii nebo hasičům. Celkem k začátku října eviduje Úřad pro civilní letectví (ÚCL) 150 letadel bez pilota určených k jiným než rekreačním účelům. Ke stejnému datu vloni to bylo 47 stojů a v roce 2013 prakticky žádné drony registrovány nebyly, řekl mluvčí úřadu Vítězslav Hezký.
 • České skiareály investovaly před zimní sezónou skoro miliardu korun
  Provozovatelé lyžařských areálů v České republice celkem investovali před zimní sezónou zhruba 900 milionů korun. Vyplývá to z ankety ČTK. Ceny skipasů se zvýšily hlavně ve větších střediscích, většinou do pěti procent. Nové lanovky vyrostly mimo jiné na Černé hoře v Krkonoších či v Peci pod Sněžkou. Nové sjezdovky budou moci lyžaři využít například ve Skiareálu Lipno nebo v Klínech na Mostecku.
 • Česká republika nechá kvůli skandálu s emisemi zkontrolovat automobily koncernu Volkswagen
  Ministerstvo dopravy České republiky je připraveno svolat ke kontrole majitele aut koncernu Volkswagen včetně domácí Škody Auto, které jsou vybaveny motorem TDI s možností obcházet emisní měření. Výrobce by jim měl bezplatně zkontrolovat všechny parametry motoru a případné závady na vlastní náklady opravit. Uvedl to ve středu ministr dopravy Dan Ťok s tím, že zatím neví, kolika aut v Česku se skandál týká. Generální ředitel Volkswagenu Martin Winterkorn už převzal odpovědnost za skandál a odstoupil z funkce. Koncern Volkswagen, kam Škoda Auto patří, může za obcházení měření emisí dostat v USA pokutu až 18 miliard dolarů.  
 • Česká ekonomika letos poroste o 4,3 procenta, odhaduje Ernst&Young
  Česká ekonomika by měla v letošním roce stoupnout o 4,3 procenta. V příštím roce by hrubý domácí produkt měl růst o 2,6 procenta. Ve zveřejněné prognóze to odhaduje poradenská společnost Ernst&Young (EY). Růst nad čtyři procenta letos očekávají i další finanční instituce. Česko by mělo růst rychleji než eurozóna, u které letos EY očekává růst o 1,6 procenta a příští rok o 1,8 procenta.
 • Češi letos prodělají kvůli silničním kolonám 120 miliard korun
  Češi letos přijdou kvůli kolonám na silnicích až o 120 miliard korun. Je to o osm miliard více než v minulém roce. Vyplývá to z údajů poskytovatele asistenčních služeb ÚAMK. Ztráty podle Petra Vomáčky z ÚAMK představují například vyšší spotřebu popojíždějících vozidel, ušlý zisk, sankce za pozdní doručení nákladu, méně realizovaných zakázek a podobně. Kolony v České republice i v Evropě byly letos rekordní, souvisely mimo jiné s vysokým počtem oprav silnic, bylo i více nehod a poruch vozidel.
 • Ceny potravin ve světě klesaly v srpnu nejrychleji za sedm let
  Světové ceny potravin v srpnu pokračovaly v propadu a klesly nejrychlejším tempem za téměř sedm let. V pravidelné měsíční zprávě to uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Důvodem je propad cen energií, obavy ze zpomalení hospodářského růstu v Číně a více než dostatečná nabídka na světových trzích.  

Hitpardáda štítků