Čína staví rychlovlak do Íránu. 3200 km zvládne za dva dny

Čínské železnice přišly s megalomanským projektem, který má za úkol vytvořit spojení s důležitým obchodním partnerem Íránem. Čína se tak snaží podle Deutsche Welle zmírnit mezinárodní ekonomické sankce uvalené na Írán. Železnice má být dlouhá 3 200 kilometrů a vlaky na ní budou dosahovat až 300 km/h, píše BBC.


Zdroj: echo24.cz

 • Budoucnost OKD je stále nejasná. Poslední jednání výsledky nepřineslo

  Ani poslední jednání mezi vládou a OKD nepřineslo žádné nové výsledky, které by pomohly vyřešit současnou situaci těžební společnosti. Vláda je nicméně připravena s OKD dále jednat, v plánu jsou rovněž opatření, která by měla pomoci zmírnit dopady případného propouštění horníků a dalších zaměstnanců. „Od managementu firmy jsme dostali návrh, který byl neakceptovatelný,“ řekl ministr průmyslu a

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • Nafta zlevnila, jízdenky ne. Přidáváme řidičům, vymlouvají se firmy
  Cena nafty sice klesá, jízdenky však zůstávají stejně drahé. Autobusoví dopravci ceny vysvětlují vyššími mzdami pro řidiče, těch je zároveň nedostatek. Beze změny zůstaly i ceníky většiny tuzemských dopravců.
 • V Nanningu byl vydán měnový index Číny a zemí ASEAN
  Peking - Čínská Finance Corporate a město Nanning v úterý společně vydaly svůj první měnový index Čína-ASEAN (China-ASEAN Monetary Index CAMI) v Nanningu, hlavním městě autonomní oblasti Guangxi Zhuang v jižní Číně. Podle indexu posilovala čínská měna jüan, neboli RMB, rychleji než měny ostatních zemí ASEAN, její posilování bylo také rychlejší než posilování amerického dolaru vůči měnám zemí ASEAN.
 • Prahu ovládlo CETV, celkově Evropa v týdnu převálcovala Wall Street
  Evropským akciím se v týdnu solidně dařilo, když podporou bylo klesající euro po rozhodnutí Fed o růstu sazeb v USA. Pražská burza se pokoušela o nádech z více než ročních minim.
 • Turecko po volbách? „Má na růst o 4,5 % ročně“
  Turecko nyní plní tištěné i webové stránky médií zejména v souvislosti sestřelení ruského stroje na hranicích se Sýrií a rozpoutaného konfliktu s Ruskem i skrze vlnu uprchlíků, směřujících přes jeho území do Evropy. Co ale pro budoucnost země, její ekonomiku a investory do tureckého trhu znamenají listopadové volby, ve kterých strana prezidenta Erdogana AKP opět získala většinu, o kterou v červnu přišla? Kam se bude Turecko nyní ubírat? Jak to ovlivní tureckou ekonomiku a atraktivitu země…
 • Akcie: Jak nám všichni lhali
  S prodlužující se délkou nadvlády býků získávají ekonomové i analytici dojem, že neexistuje důvod, proč by mělo dojít k obratu trendu. V roce 1929 byli investoři jen pár dní před kolapsem Newyorské burzy ujišťováni, že je nákup akcií sázkou na jistotu.
 • Vláda schválila novelu zákona o ochraně ovzduší zavádějící kontrolu kotlů v domácnostech

  Vláda schválila začátkem tohoto týdne novelu zákona o ochraně ovzduší, která kromě jiného zavádí povinnost provozovatelů spalovacích zdrojů v domácnostech umožnit osobám pověřeným obecním úřadem s rozšířenou působností přístup ke zdroji, k jeho příslušenství a používaným palivům.  O schválení novely zákona o ochraně ovzduší, jejímž cílem je posílení ochrany čistoty ovzduší a tím i lidského zdraví

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • ‚S milionem v kapse se důchod táhne líp.‘ Reklama u Ransdorfa baví
  Že se kontextová reklama automatu, který ji vytváří, občas nepovede, dokazuje poslední přešlap, kterému se posmívají v posledních dnech lidé na sítích. U komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa reklama na penzijní spoření alespoň pobavila. V případě citlivějších témat vzbuzují leckdy nevhodné asociace ale spíše pohoršení, strojová inzerce jde přitom pro tyto případy vypnout.
 • Nemocnice Valašské Meziříčí se ponořila do vánoční atmosféry
  Co nejkrásnější Vánoce se snaží pacientům, kteří nemohou být ve svátečním období doma, připravit Nemocnice Valašské Meziříčí, člen skupiny AGEL. I když se zdravotníci snaží v tomto období propustit domů všechny, komu to zdravotní stav dovolí, bude Vánoce v nemocnici trávit zhruba 140 hospitalizovaných pacientů. Oddělení a ambulance nemocnice jsou již nyní vyzdobené a atmosféru […]
 • U pobřeží Skotska vyroste 640 MW přílivových elektráren

  Atlantis Resources a ScottishPower Renewables Limited (SPR) společně plánují do roku 2022 vybudovat jen ve Skotsku přílivové elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 640 MW. Předpokládá se, že tyto projekty přispějí k rozvoji infrastruktury pro výrobu a dodávku potřebných zařízení a nalákají do tohoto oboru nové investory. Společnost Tidal Power Scotland Limited (TPSL) spadající pod Atlantis Resources získá portfolio projektů v

  Publikováno na webu oEnergetice.cz
 • Čína: Trumpe, pozor! I my můžeme přiostřit
  Čína právě učinila první výhrůžku směrem k novému americkému prezidentovi. Pokud se Donald Trump bude držet svého „naivního“ plánu zavedení cel na čínské zboží, firmy jako Apple a další spláčou na prodejem svých produktů v ekonomice rudého draka.
 • Čína tváří v tvář trhu
  Je povrchní dávat čínské problémy za vinu vládním intervencím Na současné ekonomické těžkosti Číny se pohlíží jedinou optikou: jako na neschopnost vlády nechat působit trh.
 • Čína údajně chystá prodloužení „zákazu prodeje akcií“. A oslabuje jüan centrální banka nebo trh?
  Pozornost investorů se i dnes upírala k čínskému trhu. Čínské akcie rostly na pozadí očekávaného prodloužení zákazů prodejů akcií větším akcionářům, oslabení jüanu a spekulacím, že státní fondy nakupují i dnes.brbrpIndex nákupních manažerů PMI...
 • Čína uzavřela týden růstem. Soros přesto varuje před rokem 2008
  Čínské akcie na závěr prvního týdne letošního roku posílily. Přesto svět zažil nejhorší novoroční týden od roku 2000. Soros varuje před krizí. Na závěr prvního obchodního týdne roku 2016 čínské akcie posílily o 2 %. Podle agentury Bloomberg za tím...
 • Čína už není továrnou světa. Průmysl se propadá k rizikové hranici...
  průzkumu společností Caixin a Markit mezi nákupními manažery vyplývá, že pokles aktivity v čínském zpracovatelském sektoru v srpnu dosáhl nejprudšího.
 • Čína varuje Sorose před měnovou válkou
  Autor: Martin Vespalec Oficiální deník Komunistické strany Číny People’s Daily varuje legendárního investora George Sorose před startem měnové války proti jüanu. Činí tak v reakci na Sorosovy výroky z minulého týdne, kdy v interview pro agenturu...
 • Čína varuje zabijáka britské libry G. Sorose, aby nespekuloval proti jüanu

  Šestaosmdesátiletý zabiják britské libry George Soros evidentně tráví aktivní důchod. Momentálně je dost možná hlavním nepřítelem Číny, neboť ta jej varovala, aby se nepokoušel potopit její měnu. Sám Soros se prý nechal slyšet, že spekuluje proti S&P500, ekonomikám produkujícím ropu a asijským měnám. Pokud je pravda, co naznačuje agentura Reuters, resp. před čím varují čínské státní noviny – tedy, že hedgeové fondy spekulují proti čínskému jüanu, resp. hongkongskému – tak problémy čínské ekonomiky a finančních trhů dostávají novou dimenzi.

 • Čína viní spekulanty z oslabení jüanu
  Čínská centrální banka (PBoC) ukázala prstem na spekulanty, kterým dává za vinu dramatické oslabení...
 • Čína vnáší na trh zmatek / BIG EXPERT - zahraniční trhy: týden od 4. 1. 2016
  Čínská ekonomika je v poklesu, o tom nelze vést diskuze. Nelze vést diskuze ani o tom, že tamní vláda i centrální banka se snaží situaci normalizovat a dostat ekonomický růst na nový normál.
 • Čína v příštích 5 letech plánuje vybudovat 40 jaderných reaktorů

  Vláda Čínské lidové republiky se zavázala vybudovat na svém území okolo 40 jaderných reaktorů v příštích 5 letech. Čína se zároveň angažuje i v jaderné energetice v jiných zemích, hraje klíčovou roli v projektech Velké Británie. Plán Číny na pětileté období v letech 2016-2020 zahrnuje výstavbu 6-8 jaderných reaktorů ročně, pokud budou uvedeny do provozu podle plánu, do

  Publikováno na webu oEnergetice.cz


 • Čína představila své první velké dopravní letadlo
  Čína dnes představila svůj první velký dopravní letoun vlastní výroby. Letadlo C919 bude zejména na domácím trhu konkurovat strojům amerického Boeingu a evropského výrobce Airbus. První zkušební let nového letounu se plánuje v příštím roce a stroj by se měl začít používat v roce 2019. Sdělila to dnes státní společnost Commercial Aircraft Corp of China (COMAC), která letadlo vyvinula a vyrábí.
 • Číňané vstupují do epicentra českého mocenského kartelu
  Jaroslav Tvrdík jako politický lobbista rád vyvolával dojem, jak velký má vliv, aniž ho skutečně měl. Teď ale opravdu umí v Číně najít a dojednat obchody. Potvrzují to firmy, kterým tam výrazně pomohl. Našel jim investory a obchodní partnery. Usnadnil jednání s úřady. Čínským investicím sem neotevřel cestu prezident Miloš Zeman, ale právě Tvrdík.
 • Číňané se rozhlížejí po Varech. V hledáčku mají samotný Pupp
  Šanghajská společnost CEFC, která v posledních měsících masivně investovala do Česka, má podle Lidových novin (LN) zájem o karlovarský Grandhotel Pupp. S kým o jeho koupi vyjednává, není ale zřejmé. Pupp totiž letos v tichosti změnil hlavního akcionáře, napsaly dnes LN.
 • Číňané masivně investují v ČR. A jejich šéf radí Zemanovi
  V souvislosti s rozsáhlými investicemi do českých firem, které v uplynulých dvou dnech oznámila čínská energeticko-finanční společnost CEFC, se objevila zajímavá informace. Předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming je již několik měsíců poradcem prezidenta Miloše Zemana. Zemanův mluvčí to Českému rozhlasu vysvětlil slovy, že nejde o klasickou funkci poradce, ale o „určité speciální poslání“.
 • Cigarety zdraží. Poslanci schválili růst daně z tabáku
  Sněmovna schválila postupné zvyšování spotřební daně z cigaret a dalších tabákových výrobků v dalších třech letech. Sazby se zvýší poprvé k 1. lednu příštího roku a poté od stejného data i v následujících dvou letech. V příštím roce tak může krabička cigaret zdražit kvůli vyšší dani o tři až čtyři koruny. Novelu zákona o spotřebních daních nyní posoudí Senát, poté ji dostane k podpisu prezident. 
 • Chybí řidiči? Za 10 let vyřešeno. Auta pojedou sama
  Logistické firmy i dopravci hledají tisíce profesionálních řidičů. Úřad práce nabízí zájemcům o zaměstnání v oblasti přepravy zboží a hromadné dopravy rekordních 5800 volných míst. Podle odborníků z automobilového průmyslu ale řidiči nebudou za deset let možná vůbec potřeba. Z hlediska technologie jsou totiž už připraveny samořiditelné vozy. Jen je potřeba je zlevnit a upravit legislativu tak, aby mohlo dojít k jejich masovému rozšíření.
 • Chlouba, vliv, fotbal... Proč si čeští magnáti kupují média?
  Před pár lety se mezi nejbohatšími lidmi v Česku začala šířit mediální horečka. Zatímco Zdeněk Bakala si v roce 2008 pořídil vydavatelství Economia spíše jako snobskou výlohu a jeho krok nevyvolal u kolegů takřka žádnou odezvu, mocenský nástup Andreje Babiše spustil lavinu „nákazy“, která stále pokračuje.
 • Chcete úvěr? Na co si určitě dát pozor
  Češi se do půjček příliš nehrnou, raději si peníze ukládají. Dokazují to i statistiky centrální banky – vklady v českých finančních institucích rostou rychleji než úvěry. Na druhou stranu ani u nás není málo těch, kteří to s půjčkami přeženou a spadnou do dluhové spirály. To pochopitelně neznamená, že úvěry jsou z podstaty cosi špatného. Naopak, stačí k nim přistoupit s rozvahou a velmi dobře poslouží.
 • Čeští spotřebitelé jsou nejoptimističtější od roku 1998
  Tuzemští spotřebitelé mají neoptimističtější náladu, co se stavu ekonomiky týče, od roku 1998, od kdy se jejich sentiment sleduje. To se pochopitelně zrcadlí i v číslech ke spotřebitelských tržbám, které si udržují solidní úroveň.
 • Český trh práce se vyvíjí výjimečně příznivě
  Srpnový pokles nezaměstnanosti na 6,2 procenta dokazuje výjimečně příznivý vývoj situace na pracovním trhu. Pravidlem je totiž v letních měsících spíše stagnace míry nezaměstnanosti, tzn. její stejná úroveň v červenci i srpnu, s případným poklesem až v září.

 • Další přešlap Opavie. Arašídové tatranky bez arašídů
  Po skandálu okolo tradičních piškotů Opavia, které s přesunem výroby z Opavy do Polska změnily tvar, barvu i chuť, se objevuje kritika i dalších výrobků značky, která spadá pod americký sušenkový koncern Mondelez. Lidé si stěžují na arašídové tatranky bez arašídů nebo máslové sušenky bez másla. Původní suroviny nahradila pouze příslušná aromatická příchuť. Prý kvůli alergikům.
 • ČSSD už nechce dorovnávat, ale důchodcům více přidávat
  ČSSD chce změnit zákon a umožnit zvyšování důchodů nad rámec inflace a růstu mezd. Po dnešním jednání předsednictva strany to uvedl její předseda Bohuslav Sobotka. Vláda by podle sociálních demokratů měla mít nástroj, který by umožnil zvýšit penze i v případě, když se v zemi ceny a výdělky nezvedají. Premiér Sobotka o tom chce jednat v pondělí s koaličními partnery.
 • ČSSD: Peníze OKD nedáme. Horníkům ale pomůžeme
  Sociální demokracie odmítá finanční pomoc těžební společnosti OKD, která prý selhala při své manažerské činnosti. Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR). Vláda bude hledat způsoby pomoci horníkům, pokud budou propuštěni. Po dnešním jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD to novinářům řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se stát nechystá ani koupit důl Paskov.
 • Co stojí za čínskými investicemi? Zpravodajské zájmy?
  Svého času se České republice s nadsázkou říkalo ČEZko. Tak vlivný energetický kolos ČEZ býval. Po pár uplynulých dnech se možná vžije jiné označení: CEFCko. Čínská skupina CEFC totiž vstoupila do několika tuzemských firem. Postupně získá téměř 50 procent v aerolinkách Travel Service, spolu s partnery převezme podíl 79,4 procenta v Pivovarech Lobkowicz Group a stane se minoritním vlastníkem mediálních firem Médea Group a Empresa Media (tj. časopisy Týden a Instinkt, TV Barrandov aj.). Skupina…
 • Concorde se vrátí? Nadšenci sbírají miliony a chtějí zas létat
  Dopravní letoun concorde dříve uchvacoval svým tvarem i rychlostí, po tragické havárii u Paříže z roku 2000 a dalších technických potížích ale jeho éra skončila. Skupina britských nadšenců nyní tvrdí, že nasbírala dostatek prostředků, aby letadlo vrátili zpět do vzduchu – pokud možno do roku 2019, kdy uplyne půlstoletí od jeho prvního vzletu, uvedla britská BBC.
 • Co najdete pod stromečkem? Možná tam bude lego a tyč na selfie
  Češi si na Štědrý večer podle statistik nejčastěji nadělují knížky, mobily a parfémy. Vánoce ale mají každoročně také svoje specifické dárkové hity. Co to bude letos? Podle ankety deníku ECHO24.cz mezi internetovými obchody a velkými prodejci se budou pod stromečky hojně rozbalovat stavebnice Lego s figurkami z filmové ságy Star Wars nebo z pohádky Ledové království, chytré hodinky, fitness náramky na měření tlaku a dalších biologických údajů, drony, a také nové CD britské zpěvačky Adele.
 • ČNB v pátek intervenovala za miliardy korun, říká ekonom Seidler
  Česká národní banka v pátek intervenovala proti posílení české koruny v euru v řádu jednotek miliard korun. Spekulace, které se šíří v tomto týdnu po tuzemském finančním trhu, potvrzuje pro Roklen24 hlavní ekonom ING Jakub Seidler, který vývoj intervencí ČNB na koruně dlouhodobě a detailně sleduje.
 • ČNB v červenci na oslabování koruny vydala 28 miliard
  Česká národní banka v červenci provedla na devizovém trhu intervence proti posilující koruně za zhruba 28 miliard korun. Nakoupila 1,03 miliardy eur, odhalila dnes zveřejněná statistika devizových obchodů ČNB ke konci července.
 • ČNB dál oslabuje korunu. Posunula konec režimu intervencí o půl roku
  Bankovní rada České národní banky se shodla, že ukončení režimu devizových intervencí se pravděpodobně odsouvá až do období kolem konce roku 2016. Vyplývá to z prezentace guvernéra ČNB Miroslava Singera pro dnešní tiskovou konferenci po jednání bankovní rady. Dosud centrální bankéři hovořili o tom, že režim intervencí neopustí dříve než ve druhé polovině příštího roku.
 • Čínské velkonákupy v Česku: aerolinky, média, pivovary...
  Investiční apetit čínské energeticko-finanční skupiny CEFC v České republice roste. Dnes byly oznámeny její majetkové vstupy do dalších velkých českých firem. CEFC převezme téměř polovinu letecké společnosti Travel Service (třetinového vlastníka ČSA), nepřímo skoro 80 procent Pivovarů Lobkowicz a stane se strategickým partnerem mediálních firem Médea Group a Empresa Media Jaromíra Soukupa. Číňané už v pátek oznámili vstup do fotbalové Slavie a nedávno si pořídili i dvě prestižní nemovitosti v…

Hitpardáda štítků