Co se děje?

Začneme opět pohledem na uplynulý týden.     Stav na začátku Stav na konci Změna S&P 500 1958,03 1931,34 -1,36% Zlato 1139,90 1146,30 +0,56% Ropa Brent 47,47 48,60 +2,38%   Americké trhy navázaly na pokles trvající od zasedání Fedu, za týden poklesy o 1,36%. Zato zlato díky Fedu přerušilo sérii poklesů a za týden si […]


Zdroj: proinvestory.cz
Témata: TÝDEN, DĚJE, SE DĚJE, CO, ZA TÝDEN, V DOLARECH, KTERÉ SI, STAV, ZEMĚ, PŮJČILY

 • Amgen, levná akcie – řada trháků ve vývoji

  Amgen, levná akcie – řada trháků ve vývoji
  Z obvyklého pohledu prudce růstových biotechnologických akcií se Amgen jeví být pozadu. Nicméně investoři kladoucí důraz na hodnotu – buďte ve střehu.
   
  Na akcii Amgen hleděl trh jako na nekvalitní zboží ještě předtím, než se nedávno zřítily ceny akcií biotechnologických firem. Samozřejmě Amgen (AMGN) během posledních pěti let sice vzrostla o neuvěřitelných 170 %, ale co to je v porovnání s indexem biotechnologií, který vzrostl za stejnou dobu o 300 %, protože investoři očekávali záplavu nových léků uváděných na trh. A vzhledem k biotechnologickému favoritovi, společnosti Regeneron (REGN), která za pět let zvýšila svoji cenu 18 krát je to vyloženě propadák.
   
  Wall Street byl akcií Amgen stále více znuděn. Farmaceutický obr se jen pomalu drápal se supením vzhůru a jeho menší mrštní rivalové mezitím vyvíjeli léky, které měly změnit pravidla hry. A společnost nedostala ani chvilku na oddych. V srpnu sice Amgenu schválil Americký vládní úřad pro potraviny a léčiva (FDA) nový potenciální trhák, lék na snižování cholesterolu Repatha, ale pak nastal krvavý výprodej v celém biotechnologickém sektoru. Aby toho nebylo málo, uvedla nyní společnost Novartis (NVS) na trh konkurenční verzi léku na rakovinu Neupogen. Oproti Amgenu je lék levnější a je prvním v přicházející vlně takzvaných léků s podobnými biologickými účinky (biosimilars).
   
  Z červencové hodnoty, kdy cena akcie dosahovala hodnoty 181,81 USD propadla cena o 25 % na současnou hodnotu 145 dolarů. Tony Scherrer, vedoucí výzkumu společnosti Smead Capital Management tvrdí: „vylili dítě i s vaničkou“. Společnost Smead přikoupila v současnosti akcie AMGN do svého portfolia.
   
  I když to z prvního pohledu vypadá hrozně, hrozba léků s alternativním biologickými účinky se neprojeví třeskutým výbuchem, ale půjde spíš o postupně zvyšující se tlak. Tak, či tak Amgen se proti této hrozbě pojistil a začal vyvíjet své vlastní léky s alternativním biologickými účinky. Společnost se také zaměřila na osekávání nákladů, od čeho si slibuje vyšší marže. V pořadí nově vyvíjených biosimilars léků má Amgen tři potenciální trháky.
   
  S úrovní poměru P/E na hodnotě 14 se akcie AMGN pohybuje hluboko pod úrovní svých velkých biotechnických rivalů, kteří mají P/E na úrovni 18. Wall Street odhaduje, že v příštím roce vzroste zisk AMGN o 12 %.

   
  Amgen Inc. (AMGN)
  Cena akcie:  145 USD
  Roční maximum:  181,81 USD
  Roční minimum:  127,67 USD
  Market Value: 115,8 miliard USD
  Odhad EPS pro rok 2016: 10,73 USD
  P/E pro rok 2016:  14,2
  Dlouhodobý odhad růstu EPS: 12%
  Odhad růstu EPS (2016/2015): 12,20%
  Příjmy (klouzavých 12 měsíců): 20,78 miliard USD
  Dividendový výnos:  2%
  Generální ředitel:  Robert A. Bradway
  Sídlo: Thousand Oaks, Californie, USA
   
  Zdroje: Thomson Reuters a Yahoo! Finance

   
  „V současné době zaplatíte za akcii Amgen tržní cenu, ale z historického hlediska nakupovali investoři AMGN vždy s přirážkou,“ říká Tony Scherrer. „Společnost si zaslouží něco lepšího.“
   
  Ve svém pohledu není sám. Analytik UBS, Matthew Roden zvýšil doporučení Amgen na „nakupovat“, což je poměrně překvapivé, protože dva měsíce předtím snížil doporučení na „neutrání“ vzhledem k nejistotě na trhu biotechnologických společností zabývajících se léky s biologicky alternativním působením. 
   
  Mathew Roden si klade otázku: „Je vývoj společnosti Amgen schopen kompenzovat tlak léků s alternativním působením? A odpovídá si: „Zdá se, že ano a to je ten důvod proč se nám akcie Amgen líbí. Je levnější, než průměr trhu, má lepší zisky a má produkty, které po uvedení na trh pořádně zamávají s růstem zisků.“ Wall Street odhaduje během následujícího roku růst akcií o 28 % na úroveň 186 dolarů s P/E 17,3. 
   
  S prodeji za 20 miliard dolarů ročně je Amgen jednou z největších světových biotechnologických společností. Vděčí za to velikosti podílu na trhu s léky proti chudokrevnosti s léky Epogen a Aranesp. Tržby z prodeje těchto léků poháněly růst zisků a učinily tak z Amgen miláčka mezi investory. Nicméně tento vliv v poslední dekádě postupně vyprchával vzhledem k rostoucím obavám investorů, že se společnost stává příliš velikou a roste jen pomalu. 
   
  V roce 2013 přistoupila Amgen k restrukturalizaci a zakoupila za 10,4 miliard dolarů společnost vyvíjející léky na rakovinu Onyx Pharmaceuticals. V minulém roce začal tlačit na Amgen jeden z aktivních investorů, Dan Loeb, a požadoval rozdělení společnosti Amgen na dvě části, aby se zvýšila hodnota akcií, protože podle jeho názoru tato akvizice nepřinesla investorům odpovídající růst hodnoty. 
   
  Společnost Amgen tento požadavek tvrdě odmítla, nicméně v reakci na požadavky Loeba začala s ořezáváním nákladů a plánuje do roku 2018zvýšit velikost marže o 15 bodů ze současných 52 % na 54 %. Současně plánuje zvýšit velikost dividend a chce věnovat 2 miliardy dolarů na zpětný odkup akcií.
   
  Společnost jako první v biotechnologickém sektoru začala v roce 2011 vyplácet dividendu ve výši 2 % a společnost je považována za jednu z nejpřívětivějších společností ve vztahu ke svým akcionářům. Společnost má v plánu do roku 2018 rozdělovat mezi své akcionáře prostřednictvím dividend 60 % čistého zisku. 
   
  Stejně jako ostatní velcí producenti léků je i Amgen pod soustavným tlakem, aby přinášel na trh stále nové a nové léky, protože ty staré čelí hrozbě levnější konkurence.
   
  V posledním období uvedla společnost Novartis na trh lék Zarxio, což je verze léku a alternativními biologickým působením léku Neupogen společnosti Amgen. Zisky z prodeje Neupogenu ve výši 1,2 miliardy USD ročně tak jsou silně ohroženy. Další léky proti rakovině jako Epogen a Neulasta, které dohromady přináší Amgenu příjmy ve výši 6,6 miliard ročně čelí také hrozbě uvedení konkurenčních léků. 
   
  Nicméně zůstává nejasné, jak rychle a pokud vůbec, tyto biologicky alternativní léky, připravované v živých buňkách, což znamená, že nemohou být nikdy úplně stejné, vyhrají tento závod. 
   
  Amgen se snaží odvrátit konkurenční palbu vývojem devíti vlastních léků s alternativním biologickým působením, z nichž první by měl přijít na trh v roce 2017 a čtyři další by měly následovat postupně do roku 2019, s předpokládanou výší prodejů okolo 3 miliard dolarů.
   
   
   
  Kromě vývoje léků s alternativním biologickým působením tu však také máme vývoj klasických značkových léků. Do roku 2019 by společnost Amgen měla uvést 10 nových léků, včetně potenciálních trháků pro léčbu osteoporózy a migrény. 
   
  Zatím v tomto roce FDA schválila společnosti dva nové léky. Lék na cholesterol Repatha by měl přinést během roku zvýšení prodejů o 3 miliardy USD. Repatha je z nové třídy léků nazývaných inhibitory PCSK9, které jsou vhodné pro pacienty, na které staré léky nepůsobí, nebo pro ně nejsou vhodné. FDA schválila lék 27. srpna a odstartovala tak soupeření s lékem Praulent společnosti Regeneron. 
   
  Zdravotní pojišťovny a manažeři nákupu vyjádřili své obavy ohledně velikosti cen obou léků, protože náklady na léčbu nyní dosahují 14 tisíc dolarů ročně. Nicméně někteří z analytiků se obávají spíš cenové války, podobné, která proběhla v minulém roce mezi léky na žloutenku typu C.
   
  Analytik Michael Yee ze společnosti RBC Capital Market je však přesvědčen, že matematika pracuje ve prospěch Amgenu. Pokud by Repatha snížila cenu roční léčby na 10 tisíc dolarů, znamenalo by to, že by Amgen byl schopen dosáhnout prodejů ve výši 3 miliard dolarů s 300 tisíci pacienty, přičemž celkové množství pacientů se počítá spíš v milionech.
   
  Aby bylo jasno, investoři vytrestají Amgen za sebemenší náznak cenové války s Regenonem, nebo pokud budou výsledky klinických zkoušek nově vyvíjených léků neuspokojivé. Ale tomuto nebezpečí čelí všechny biotechnologické firmy bez výjimky. Kromě toho akcie Amgen se nyní prodávají se slevou.
   
  „Všichni se nyní zaměřují na riziko, které přináší léky s alternativním biologickým působením, já však vidím působivý seznam nově vyvíjených léků,“ dodává Michael Yee.
   
   
  Zdroj: Johanna Bennett
   
 • Vinyly opět táhnou, vydělávají víc než Spotify. Díky hipsterům?
  Doby, kdy bylo naprosto normální za nově vydané hudební album zaplatit, se možná pomalu vracejí, alespoň v některých segmentech trhu. Podle nových údajů například neplacenou verzi aplikace na streamovaní hudby Spotify překonal v USA za první polovinu roku i trh s vinylovými deskami. I když stále větší zisk generují digitální nosiče, lidé jsou už alespoň za hudbu opět ochotní platit.
 • Pět dobrých rad od dTestu: Jak uřídit úvěry
  Odmítat půjčky programově, jako zlo a zhoubu, je asi stejně pošetilé jako si brát úvěr na kdejakou zbytečnost. Ačkoli každý úvěr znamená větší nebo menší rizika, existují půjčky, které dávají smysl.
 • I vaše das Auto je cinknuté!
  Volkswagen je vinen. Fixloval. A co ostatní?
 • VW dojel na regulaci, která těší Kreml
  VW dojel na regulaci. V jistém slova smyslu ale na regulace můžeme dojet všichni. Tedy Evropa určitě.
 • Práce je dostatek. Jaké výmluvy používají nezaměstnaní?
  Nezaměstnaných je v ČR nejméně z 6 let. Přes to, někteří pracovat ani nechtějí. Jaké výmluvy nejčastěji používají?
 • Změna penzijka na doplňkové penzijní spoření a daně
  Někteří klienti se rozhodnou změnit svoji smlouvu o penzijním připojištění na doplňkové penzijní spoření. Jak je to s daňovým odpočtem, když ke změně dojde v průběhu roku?
 • Základy investování: Za kolik a jak koupit akcie?

  Koupit akcie je snadné. A stejně tak snadné je na nich prodělat. Na co dát pozor při nákupu akcií a jak nejlépe vstoupit na burzu?

 • Jiří Plíšek: Půjčíme vám na víc věcí, než si myslíte

  Poskytnutých úvěrů stavebním spořitelnám přibývá. Úvěr od stavební spořitelny podle zákona ale může financovat rekonstrukci či pořízení vlastního bydlení. Co všechno lze z úvěru ze stavebního spoření a překlenovacího úvěru pořídit a kdo tzv. účelovost úvěrů kontroluje? Odpovídá předseda představenstva SSČS Jiří Plíšek.

 • Thorens TD 203 a Ortofon 2M Blue: gramofon a vylepšení zvuku
  Pořízení gramofonu není často poslední investicí, když chcete kvalitní zvuk. Vyplatí se pořídit jinou přenosku, místo té dodávané výrobcem?


 • Co se bude dít po „Czexitu“? 5 scénářů
  Czexit. Odchod České republiky z Evropské unie. Pokud pomineme krátkodobé období zvýšené nejistoty, které po případném a zatím jen čistě hypotetickém, „Czexitu“ nastane, bude ze středně- a dlouhodobého hlediska podstatné, jaké uspořádání Česká republika s Evropskou unií a případně ještě dalšími stranami dojedná. Nabízí se v zásadě pět možností.
 • Co se asi bude dít, když "necháte ztratit" dvacet mobilů?
  Jak dlouho vydrží v ulici města kolo bez dozoru, vyzkoušela kdysi Česká pojišťovna. Nyní něco podobného s mobily udělal výrobce antivirů firma Avast.
 • Corriere della Sera: Středomořská strava omladí mozek o pět let
  Zdravá výživa chrání před přirozenou atrofií mozku způsobenou stárnutím. Kdo jí zdravě, má rovněž více šedé hmoty mozkové, píše italský deník Corriere della Sera. Ryby, olivový olej, ovoce a zelenina... Je prokázáno, že středomořská strava působí kladně na četné aspekty našeho zdraví.
 • Corriere della Sera: Proč káva narušuje spánek
  Přímé i nepřímé důvody, proč je nápad dát si kávu před spaním zcela špatný, jsou mnohé. Podrobně je vysvětluje výzkum laboratoře molekulární biologie Centra pro lékařský výzkum v Cambridgi. O výzkumu píše italský deník Corriere della Sera. Kofein mění naše vnitřní hodiny.
 • Corriere della Sera o tom, proč káva narušuje spánek
  Přímé i nepřímé důvody, proč je nápad dát si kávu před spaním zcela špatný, jsou mnohé. Podrobně je vysvětluje výzkum laboratoře molekulární biologie Centra pro lékařský výzkum v Cambridgi. O výzkumu píše italský deník Corriere della Sera.
 • Corriere della Sera: Jakou barvu si vzít na pracovní pohovor?
  Řím - Čeká vás pracovní pohovor? Jestliže se rozhodnete pro oblečení v černé, vzbudíte u zaměstnavatele důvěru a zapůsobíte seriózně. Kromě toho je tato barva spojena se vzájemnou...
 • Co rok, to novinka
  Aby se udržel mezi špičkou v oboru, potřebuje český výrobce obráběcí techniky TOS VARNSDORF přicházet neustále s novými řešeními. Nedostatek techniků je proto pro firmu největším rizikem. Plán na otevření školy ale maří krajští úředníci. „Jsem přesvědčen, že zvítězí zdravý rozum,“ nevzdává se generální ředitel Jan Rýdl mladší.
 • Co rok, to novinka
  Aby se udržel mezi špičkou v oboru, potřebuje český výrobce obráběcí techniky TOS VARNSDORF přicházet neustále s novými řešeními. Nedostatek techniků je proto pro firmu největším rizikem. Plán na otevření školy ale maří krajští úředníci. „Jsem přesvědčen, že zvítězí zdravý rozum,“ nevzdává se generální ředitel Jan Rýdl mladší.
 • Co říkáte na Zotye S21, čínskou kopii SUV Audi Q3?
  V Číně si domácí automobilky s nějakou ochranou duševního vlastnictví moc hlavu nelámou, hlavně pokud jde o vozy určené výhradně pro místní trh. Značka Zotye nyní představila na autosalonu v čínském Čcheng-tu své nové kompaktní SUV, které se ani moc netají tím, že kopíruje design Audi Q3.
 • Co říká technická analýza o amerických akciích?
  První polovina uplynulého týdne se v USA nesla v růstovém duchu. Posilování akcií ještě zesílilo poté, co Fed v souladu s očekáváním rozhodl o zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Druhá polovina týdne ale předchozí zisky smazala.


 • Co predikovat pro americké akcie?
    V úvodu bych chtěl bych rovněž jako Jan Dvořák popřát. Tak v novém roce především hodně zdraví a zisků! Akciový trh zde v USA zakončil v průměru, mimo technologický index, po delší době rok v mínusu. Index S&P 500 konkrétně mínus 0,7% (s reinvestovanými dvidendami však v plusu 1,38%). Dow Jones Industrial Average pak mínus 2,2% (první roční pokles od […]
 • Co má společného tři roky starý projev a nedávné snížení sazeb ECB?
  Snížení sazeb Evropskou centrální bankou mě přimělo k zamyšlení. Obávám se, že takový krok může mít řadu dopadů. Měl jsem pocit, že na toto téma jsem četl velmi zajímavý komentář již před několika lety. Našel jsem ho – šlo o tři roky starý projev. Zkuste si tipnout, kdy byl autorem toho projevu. Autorem nebyl nikdo jiný, než […]
 • Články týdne | pro investory
  Výběr článků týdne sledujících vliv dění na drahé kovy jako jsou zlato a stříbro, dopad na investice typu akcie a komodity, vývoj eura a dolaru
 • Články týdne – 9. října
  Nedávný vývoj dolaru stručně a názorně. Ferrari bylo oceněno na 11 miliard euro. Vývoj nákupů akcií na NYSE na margin v poslední době A na závěr video o investování do akcií
 • Články týdne – 8. ledna
  Kdo alespoň trochu sledoval dění na trzích teto týden, pravděpodobně uhádne, jakým směrem se bude výběr článků ubírat. První článek je věnován akciovému trhu v Číně Co je výsledkem? Zvýšená volatilita na trzích.  Co (ne)doporučují analytici? Toto je výběr TOP 10 firem s největším podílem doporučení „SELL“:
 • Články týdně – 4. září
   Britská libra již řadu dní oslabuje proti americkému dolaru Dopis akciových trhů investorům Bill Gross: Fed je pozadu          Kniha věnovaná fundamentální analýze: EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně - Růstové akcie - Dividendové akcie - Tajné informace + „třešnička na dortu“ Ke stažení ZDE
 • Články týdne – 4. prosince
  Co se děje na trhu s ropou? něco dlouho nevídaného – nejen, že OPEC neomezuje těžbu, na což jsme si už zvykli – ale OPEC dokonce ZVÝŠIL denní limity na těžbu. Proč SKUTEČNĚ daroval Mark Zuckerberg peníze na „charitu“. Tento komentář k rozhodnutí ECB by vám také neměl uniknout. Jsou dnešní data o nezaměstnanosti v […]
 • Články týdne – 30. října
  Ropné firmy osekávají všechny možné výdaje. Kromě jedněch. Mimochodem, Shell generuje řadu let nevídanou ztrátu. I bez jednorázových položek bychom byli svědky nevídaného poklesu zisku. Deflace může nadělat problém   ZDARMA: Průvodce burzou a investicemi Stáhněte si ebook!  
 • Články týdne – 2. října
  Výnosy amerických bondů výrazně klesly. To by investoři neměli přehlížet. Je společnost Volkswagen pro Německo stejné důležitá jako velké banky pro Spojené státy? Je společnost VW „too big to fail“? Dost možná, že ano. Zvýší Fed sazby ještě letos? Pravděpodobnost prosincového zvýšení sazeb klesla na necelých 30%      
 • Články týdne – 23. října
  Goldman Sachs: euro spadne pod paritu s dolarem Ropa – bude to ztracená dekáda? Pohled na Německo zvenčí – VW, uprchlíci a fotbal… Amazon nevídaně zlepšuje hospodaření. Co na to analytici?    

 • Dluhy | pro investory
  Články mapující investice, hlavně pak akcie, zlato a stříbro
 • Deriváty | pro investory
  Problémy protistrany – banky se dohadují jak na deriváty
 • Dem | pro investory
  Kam mohou vest prohlubující se rozpory mezi Německem a zbytkem eurozóny
 • Daně | pro investory
  akcie a investice, globální makroanalýza, zlato, stříbro
 • Další velká firma opouští Spojené státy
  Ptáte se proč? Ze stejného důvodu, proč si společnost Apple půjčuje, aby mohla vyplácet akcionářům dividendy. Jde totiž o systém zdanění ve Spojených státech. Jakmile americká společnost chce převést peníze, které vydělaly její zahraniční pobočky, zpět do Spojených tátů, je povinna je zdanit americkou sazbou daně. Porovnejte si ji s jinými zeměmi. Zlatá Česká republika Je […]
 • Čr | pro investory
  akcie a investice, globální makroanalýza, zlato, stříbro
 • Crowdfunding – jaká zavádí Spojené státy pravidla? A proč?
  Předpokládám, že význam slova „crowdfunding“ nemusím nijak vysvětlovat. Přiznávám, že mě zmínky o zavádění regulací ve Spojených státech poněkud překvapila. Americká komise pro cenné papíry (SEC) zavedla relativně přísná pravidla pro to, v jaké míře se lze účastnit crowdfundingu. Pokud se ale na crowdfunding podíváme hlouběji, zjistíme, že zaváděná regulace má racionální jádro a je v souladu […]
 • Co znamená „junk“ Brazílie
  Jsou to zhruba dva týdny, co jedna z největších světových ekonomik spadla nedávno do „junk“ pásma. Jde o Brazílii, jejíž rating snížila agentura Standard & Poors. Její obligace tak nuceně vyřazuje řada fondů, které mají zákaz takovéto cenné papíry držet ve svém portfoliu. Protože rating té které země je vždy stropem pro rating společností z dané země, […]
 • Co se děje?| Pro investory
  akcie a investice, globální makroanalýza, zlato, stříbro
 • Co se děje na trzích
  Na různých finančních trzích se dějí zajímavé věci. Vybral jsem pár dlouho nevídaných skutečností z trhů obligací, navíc o jejich souběh.   K tomu nesmíme zapomínat, že úrokové deriváty patří mezi nejrozšířenější. Proto by nám vývoj na nich neměl unikat ani v situaci, kdy primárně investujeme do akcií, nebo se zaměřujeme na forex. O co tedy jde? Jde o […]

Hitpardáda štítků