Co se skrývá za objevem mikrovlnné trouby? Rozteklá čokoláda a český vědec Žáček

Americkému konstruktérovi Percymu Spencerovi se v kapse rozpustila čokoláda, což ho přivedlo k objevení mikrovln. Princip oscilace magnetronu však jako první sepsal český vědec Augustin Žáček. První mikrovlnnou troubu představila v roce 1947 firma Raytheon. Byla vysoká 1,8 metru a vážila 340 kilogramů.


Zdroj: life.ihned.cz
 • Privátní banka Meinl Bank v Česku končí

  Privátní rakouska banka Meinl Bank uzavírá svou českou pobočku. Na českém trhu působila banka od zimy 2013. Důvodem odchodu banky z českého trhu je skandál kolem dvou vysokých manažerů banky v Rakousku, kteří jsou podezřelí z manipulace účetní závěrky za loňský rok.

 • Život v řeči čísel

  Je temná noc, mrzne. Píše se 7 leden roku 1988 a pod světly reflektorů porodního sálu se na svět vyklubal další člověk, jehož životní cesta začala. Začala cesta jeho čísel…. V místnosti se ozývají heslovité povely. Čas.. váha.. míra.. a hlas porodní sestry hlásí odpovědi.. Čísla, kterým v té době sice vůbec nerozumím, ale znamenají velmi mnoho. Znamenají rozdíl […]

  Příspěvek Život v řeči čísel pochází z Samuel-Hornek.cz

 • Zbytečný vládou schválený nový zákon o zákazu kouření
  Od začátku příštího roku by měl v Česku platit úplný zákaz kouření cigaret v restauracích, na koncertech a tanečních zábavách. Příslušný návrh zákona schválila vláda a nyní o něm budou jednat poslanci. 
 • Prodej nových aut do září vzrostl o 21 procent na 171.010 vozů
  Praha - Prodej nových osobních aut vzrostl v Česku od ledna do září meziročně o téměř 21 procent na 171.010 vozů. První Škoda Auto zvýšila prodeje o 28 procent na 54.924 aut a její...
 • Home office: Úspora času a peněz, spokojení zaměstnanci
  Počet nabídek pracovních pozic umožňujících práci z domova stoupá. Režim s pohodlím vlastního gauče ale není pro každého. Problémem může být i závistivost.
 • Cenově dostupný plnoformát Sony na jaře?
  Aktuální neoficiální informace z internetové komunity fotografů přinesli zajímavou zprávu – v následujících šesti měsících by měla společnost Sony představit plnoformátový fotoaparát s nižší cenou, než je tomu u současných modelů. Pravděpodobně bychom se tedy mohli dočkat plnoformátu Sony v malém ...
 • Za peníze si běžecké štěstí nekoupíš. Sportovci v nejnovější studii chválí levné boty. Drahé propadly
  Studie porovnala necelých 135 tisíc recenzí 391 běžeckých bot 24 značek. Odborníci i běžní uživatelé byli mnohem spokojenější s levnějšími botami. Čím dražší boty byly, tím hůře je recenzenti hodnotili. Nejhůře hodnocenými značkami jsou New Balance, Adidas a Reebok.
 • Šéf Bundesbank chce EK odebrat dohled nad rozpočty zemí EU
  Berlín - Dohled nad dodržováním rozpočtových pravidel Evropské unie by měl od Evropské komise převzít nezávislý úřad. V rozhovoru s týdeníkem Der Spiegel to řekl šéf německé centrální...
 • Dlužníci shánějí hotovost po internetových aukcích
  V Česku se rozmáhají aukce dlužníků. Na jedné straně stojí investoři čili věřitelé z řad fyzických osob a na druhé straně dlužníci. Ti většinou shánějí hotovost na splátky jiných úvěrů. Žádosti obsahují nejen informaci, kolik potřebují a kolik jim zbývá, ale i jejich příběh. Dlužníci pak doufají, že v on-line aukci, tedy výčtu desítek dalších proseb a příběhů, zaujmou investory, jimž v peněžence naopak přebývá.
 • Masky, převleky, dekorace, doplňky
  Praha 5. října (PROTEXT) - Halloween, Mikuláš, karnevaly Už brzy propukne šílenství zvané Halloween, svátek, který především děti milují a už dlouho dopředu chystají a dolaďují k dokonalosti své převleky. Halloween je anglosaský lidový svátek, který se pomalu, ale...

 • CEEC: Nákupních center v Česku výrazně přibývat nebude
  Praha - Nákupních center v Česku nebude v příštích letech výrazně přibývat, pro developery je prostor pro další výstavbu limitovaný. Zaměřit se chtějí především na krajská města...
 • V pracovní smlouvě stanovená pracovní doba je závazná pro zaměstnance i zaměstnavatele
  Dobrý den, pracuji ve službách likvidace odpadu pro obchodní řetěz. Máme zkrácený úvazek na 26 hodin týdně, což vychází asi na 120 hodin za měsíc. Nyní nás zaměstnavatel nutí ke zkrácení o 20 hodin, tedy na 100 hodin měsíčně. V našem oddělení pracují tři zaměstnanci. Domluvili jsme se, že budeme vykonávat práci v 6 hodinových směnách. Zůstali bychom tedy na původním úvazku 120 hodin za měsíc. Nesouhlasíme se zkrácením úvazku a nic jsme nepodepsali. Můžete nám poradit? Nechceme ustoupit, protože nebudeme chodit domů se 6000 Kč.
 • Zlatá pecka startuje s kultovními reklamožrouty
  Národní soutěž kreativity Prima Zlatá pecka startuje 21. ročník. Čestným předsedou poroty je významný fotograf Antonín Kratochvíl, soutěž se poprvé spojuje s Nocí reklamožroutů.
 • Pracovní doba se u mnoha lidí skoro ruší a splývá se soukromím
  Zaměstnanci v IT oscilují celý den mezi pracovními a soukromými záležitostmi. V Česku ale považuje většina firem prolínání práce a soukromí za nežádoucí. Nosit si práci domů není dobrý nápad.
 • Zákon o zadávání veřejných zakázek jde znovu na vládu
  Karla Šlechtová na dnešním jednání vlády předloží návrh zákona o zadávání veřejných zakázek. Při vládním projednávání návrhu minulou středu proběhla široká debata zejména o přetrvávajících rozporech. Ministerstvo pro místní rozvoj z původních více než 1400 potenciálních rozporů drtivou většinu vyřešilo. Vládě tak byl minulý týden předložen návrh původně se 60 rozpory, z nichž ještě polovina byla odstraněna během dalšího vyjednávání. Vláda projednávání nakonec přerušila s tím, že poskytne Ministerstvu pro místní rozvoj ještě trochu času na pokus o dořešení zbylých rozporů. Drtivou většinu se jich podařilo vyřešit na pátečním setkání ministrů, které iniciovala ministryně Šlechtová.
 • Zákon o zadávání veřejných zakázek jde znovu na vládu
  Karla Šlechtová na dnešním jednání vlády předloží návrh zákona o zadávání veřejných zakázek. Při vládním projednávání návrhu minulou středu proběhla široká debata zejména o přetrvávajících rozporech. Ministerstvo pro místní rozvoj z původních více než 1400 potenciálních rozporů drtivou většinu vyřešilo. Vládě tak byl minulý týden předložen návrh původně se 60 rozpory, z nichž ještě polovina byla odstraněna během dalšího vyjednávání. Vláda projednávání nakonec přerušila s tím, že poskytne Ministerstvu pro místní rozvoj ještě trochu času na pokus o dořešení zbylých rozporů. Drtivou většinu se jich podařilo vyřešit na pátečním setkání ministrů, které iniciovala ministryně Šlechtová.
 • Tomáš Wasserburger vede Sales Development ve společnosti ANECT
  Společnost Anect, dodavatel profesionálních řešení z oblasti informačních a komunikačních technologií, oznámila personální změnu. Novým vedoucím oddělení Sales Development se stal Tomáš Wasserburger. Ve své pozici má za cíl získávat nové zákazníky zejména z komerčního sektoru.
 • V Německu nově platí mýtné i pro auta nad 7,5 tuny
  Mýto se v sousedním Německu nově vztahuje i na nákladní auta s hmotností přesahující 7,5 tuny. Platit se musí za vjezd na dálnice a některé silnice první třídy. Výše poplatku se odvíjí od počtu náprav a plnění emisních norem. Dosud byly mýtnými...
 • Jake Gyllenhaal: Při premiéře Everestu v Benátkách jsem brečel
  Po roli boxera v Bojovníkovi se Jake Gyllenhaal letos v kinech představil jako horolezec, v hrané vzpomínce na skutečnou himalájskou tragédii z roku 1996 Everest. Populární čtyřiatřicetiletý americký herec známý z filmů Donnie Darko, Zkrocená hora nebo Zodiac se díky novince dostal do hor, kde mohl opět otestovat svou fyzičku.
 • Další oslava nucené kolektivizace. Časopis Českých drah vzpomínal se svými čtenáři na JZD
  Jak daleko za hranice nevkusu se dá zajít při surfování na retrovlně vzpomínek na dobu nesvobody? Časopis státních Českých drah ukázal, že to pod hlavičkou čtenářských příspěvků jde hodně daleko. V zářijovém čísle vyšla pětistrana sestavená z fotografií, ukázek z dobového tisku a vzpomínky čtenáře na Jednotná zemědělská družstva, jednu z nejtemnějších kapitol českého venkova. • Co se skrývá za poklesem akcií ČEZ?
  Tuzemská energetika ČEZ uzavřela rok 2014 s čistým ziskem 29,5 miliardy korun, celoroční zisk meziročně klesl o 23 %. Akcie reagovaly růstem o více jak procento k 638 korunám. Jednalo se o zprávu z 3. března. Negativně do loňského výsledku firmy promluvil pokles cen elektřiny (-6,6 mld. Kč do EBITDA), loňská teplá a suchá zima. Zdravě uvažující investor si pokládá otázku, zda-li se jedná o systematický pokles nebo o sezónní vlivy.
 • Co se skrývá za poklesem ČEZ, je 427 korun v ohrožení?
  Tuzemská energetika ČEZ uzavřela rok 2014 s čistým ziskem 29,5 miliardy korun, celoroční zisk meziročně klesl o 23 %. Akcie reagovaly růstem o více jak procento k 638 korunám. Jednalo se o...
 • Co se skutečně děje a proč?
  Stojíme na prahu fundamentální změny ve světové ekonomice. Setkání Světového ekonomického fóra v Davosu však bylo jen ohňostrojem marností, a hlavně marnivostí.
 • Co se stane, když zůstanou sazby negativní?
  Když jsou úrokové sazby vysoké, lidé si půjčují méně a více spoří. Když jsou nízké, úspory jdou dolů a půjčky nahoru. Co se stane, když zůstanou sazby negativní? V Dánsku, kde jsou sazby pod nulou nejdéle na světě, soukromý sektor spoří více než v době, kdy byly sazby pozitivní, tedy před rokem 2012. Soukromé investice jsou nižší a ekonomika je v „nízko-růstové krizi“, abychom citovali Handelsbanken. Nejnovější inflační data vykazují stagnaci.
 • Co se to v té Číně vlastně děje?
  Od Nového roku celý finanční svět upírá s obavami oči k Číně. Opět. Co se to v této druhé největší světové ekonomice právě děje? Proč, jak ukazují dnešní data, rostla v roce 2015 nejpomaleji za uplynulé čtvrtstoletí? Proč tam burzy padají (i když ne bezprostředně v reakci na dnešní čísla, která je nechala chladnými)? Má tamní situace opravdu potenciál, jak varuje mj. investorská těžká váha George Soros, přivést svět na pokraj dalšího ekonomického hroucení, podobného tomu z roku 2008?
 • Co se změní v rámci penzijní reformy?| ČeskéReformy.cz...
  Každá penzijní reforma něco stojí. Aktuálním zdrojem financování současné penzijní reformy se má stát výnos ze sjednocení daně z přidané hodnoty. Současná.
 • Co signalizuje kapitálová „flow“?
  Klasické období souhrnů a výhledů snad všech investičních instrumentů už je dávno rozjeté na plné obrátky. I přesto, že se zatím největší pozornost dostává odhadům ohledně možného vypuknutí recese v americké ekonomice, objevilo se už pár tipů zaměřujících se na akcie a další cenné papíry.
 • Cosi jako COS
  Butikům v Pařížské přibude na jaře nový soused. Značka, jejíž kousky připomínají japonské origami nebo úder pianové klávesy.
 • Co si myslí česká populace o penzi? Jen pětina očekává, že se stát postará
  Podle průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti jsou Češi skeptičtí k budoucí pomoci státu v penzi. Jen pětina očekává, že se o ně stát postará. Většina naopak předpokládá, že jim stát poskytne jen minimální...
 • Co si ohlídat při autonehodě? 7 tipů, které vám ušetří peníze
  Zvěř přebíhající silnice, ranní námrazy a mlhy, brzké stmívání. Na podzim musí i opatrní a zkušení řidiči počítat na cestách s větším počtem nástrah. Vedle možných zdravotních následků se havárie zpravidla projeví výrazně i po finanční stránce. „To, že řidiči havárii nezaviní, platí za povinné ručení nebo mají sjednané havarijní pojištění, ještě neznamená, že kvůli nehodě nebudou muset sáhnout do svých úspor,“ říká Martin Kýjonka, odborník na neživotní pojištění a analytik společnosti Broker Trust.Hitpardáda štítků