Draghi: Inflace zůstane střednědobě u ale pod 2% cílem


Zdroj: roklen24.cz


 • Zrušte hotovost a zachraňte chudé!
  Pokud zrušíme většinu hotovosti v oběhu, efektivně tím přispějeme ke snížení celkové nerovnosti ve světě. S tímto názorem přichází profesor ekonomie z Harvardské univerzity a zastánce (téměř) bezhotovostního světa Kenneth Rogoff.
 • Ceny v průmyslu akcelerují, sledují globální vývoj cen ropy
  AKTUALIZOVÁNO – Ceny průmyslových výrobců se v prosinci meziročně snížily o 0,4 procenta po listopadovém poklesu o 1,3 procenta. Meziměsíčně naopak rostly o půl procenta. Za celý loňský rok pak ceny průmyslových výrobců meziročně klesly o 3,3 procenta, když za útlum může především propad cen rafinovaných ropných produktů.
 • Exšéf ČNB Singer bude hlavním ekonomem Generali CEE Holding
  AKTUALIZOVÁNO – Bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer bude hlavním ekonomem pojišťovací skupiny Generali CEE Holding a také členem dozorčí rady České pojišťovny. Serveru Roklen24 to řekl mluvčí Generali CEE Holding Josef Hlinka.
 • Osm vyspělých zemí, které trápí osm problémů třetího světa
  Život v západním světě nám umožňuje čerpat výhody bohatství a využívat lidských práv a občanských svobod, o kterých se obyvatelstvu třetím zemí ani nesní. Ovšem vypadá to, že takřka každá vyspělá demokracie má svého kostlivce ve skříni. Za jaké statistiky by se západní země měly stydět? To zmapoval server Listverse.
 • Z dělníka je operátor výroby, ze sekretářky asistentka
  Pro leckoho může být pohled do inzertní rubriky nabízející volná pracovní místa naprosto nesrozumitelný. Za posledních pár desítek let se změnilo označování řady profesí, znatelný je také nástup angličtiny do názvů pracovních pozic. Z dělníka je nyní operátor výroby, sekretářkám se říká asistentky a v extrémním případě firmy neváhají označit uklízečku za operátorku podlahových ploch.
 • Co čekat v příštích třech měsících? Nepřipravenou Británii
  Začátek roku 2017 bude zpestřený politickými riziky, včetně německých prezidentských voleb a parlamentních voleb v Nizozemsku. Největší hrozbu nám však představí Británie a její brexit.
 • ČNB trhá intervenční rekordy. Exit přijde ve 2. čtvrtletí
  Kdy skončí intervence na koruně? Podle agentury Reuters se většina analytiků shoduje na druhém čtvrtletí 2017. Proč? Napoví například objem dosavadních (!) lednových intervencí, které dle odhadů dosahují rekordních hodnot.
 • Ekonomický souboj pohlaví: Proč berou muži víc než ženy?
  Co vede k rozdílné mzdě mezi mužem a ženou? Dokáže ekonomie poskytnout lepší vysvětlení, než že jde o pouhou diskriminaci? Ekonomové věří, že ženy dosahují horších výsledků než muži v soutěžním prostředí. To by vysvětlovalo možný zdroj rozdílů.
 • Raiffeisen: Spekulace nepolevují, ČNB zváží záporné sazby
  ČNB je pod tlakem. Potvrzuje to nedávný vývoj na 12měsíčních forwardech EURCZK, které spekulanti poslali na úrovně z listopadu 2013. Co bude dál? Podle Raiffeisen Bank je ve hře možné zavedení záporných úrokových sazeb.
 • Když mluví Donald Trump: Rusko, byznys, léky i nacismus
  Budoucí americký prezident už převedl nebo před inaugurací převede svůj majetek do fondu. Donald Trump to dnes na tiskové konferenci v New Yorku sdělil novinářům prostřednictvím své advokátky. Firmy budou řídit jeho synové a manažeři, žádné nové obchody firem s cizinou uzavřeny nebudou. Dcera Ivanka se ve Washingtonu bude starat o rodinu. Přízeň ruského prezidenta Vladimira Putina budoucí prezident USA nepovažuje za chybu, ale spíš za bonus. 


 • Draghi: Inflace zůstává slabá, ECB může prodloužit nákup dluhopisů
  Evropská centrální banka (ECB) je připravena prodloužit a rozšířit program nákupů dluhopisů, jímž podporuje ekonomiku eurozóny a snaží se jím zvýšit inflaci. Šéf ECB Mario Draghi to ve svém vystoupení v Evropském parlamentu odůvodnil tím, že inflace spotřebitelských cen v eurozóně zůstává i přes masivní tištění peněz velmi slabá a její výhled se dokonce zhoršil.
 • Draghi ještě víc holubičí než se čekalo
  Společná evropská měna včera vyčkávala na rozhodnutí a především na tiskovou konferenci Evropské centrální banky. Na ní prezident ECB Draghi překvapil ještě více holubičím tónem, než se čekalo.
 • Draghi: Makroekonomické podmínky se v průběhu léta zhoršily
 • Draghi má za sebou pětiletku, mise zdaleka nekončí
  Mario Draghi před pěti lety převzal nemocnou eurozónu a s krizí začal bojovat na postu prezidenta Evropské centrální banky (ECB). Po pěti letech je krize, zdá se, pod kontrolou a analytici jásají nad reformami a nákupy dluhopisů italského ekonoma. V době extrémně nízkých úrokových sazeb investoři neustále spekulují o tom, kdy se ekonomika začne normalizovat.
 • Draghi musí příští týden překvapit, jinak riskuje růst eura
  ECB příští týden bude jednat o měnových otázkách a nastavení programu nákupu aktiv QE. Drtivá většina trhu očekává nějakou formu navýšení QE a s tím spojené oslabení eura. Plných 70% respondentů v rámci průzkumu agentury Bloomberg počítá s tím, že euro...
 • Draghi naznačil, že příští měsíc dojde k ještě většímu uvolnění měnové politiky ECB
  Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi prohlásil, že je banka připravena k rychlým krokům, které zvýší neúnosně nízkou inflaci v eurozóně. Jeho slova jsou vnímána jako doposud nejsilnější náznak, že ECB na prosincovém zasedání přistoupí k dalšímu uvolnění měnové politiky. Po pátečním projevu Maria Draghiho kurz eura klesl vůči dolaru o půl procenta pod 1,07 USD.
 • Draghi posílá kurz eura i ceny dluhopisů do kolen.

  Draghi posílá kurz eura i ceny dluhopisů do kolen.
  Kvantitativní uvolňování v Eurozóně, neboli injekce 1,2 bilionů eura do systému nepřineslo zvýšení inflace, jak očekávala Evropská centrální banka.
   
  Ale ani vládní byrokraté, ani plánovači centrálních bank se nezabývají efektivností svých ekonomických programů. Když něco nefunguje podle plánu, tak se v tom bude pokračovat tak dlouho, dokud to fungovat nezačne. A to přesto, že pokračování příslušné ekonomické politiky vytvoří někde jinde tržní bublinu s negativními následky.
   
  Z vyjádření ECB lze tedy očekávat, že si Evropská centrální banka otevírá dveře pro ještě větší monetární šílenství. ECB naznačila, že v prosinci ještě zvýší kvantitativní uvolňování, které nyní dosahuje 1,1 bilionu euro, protože snižování základní úrokové míry na rozvíjejících se trzích je hrozbou pro ekonomické oživení v eurozóně.
   
  Poté, co guvernér ECB, Mario Draghi oznámil, že politika Evropské centrální banky nebude v prosinci revidována, se propadl kurz eura o 1,67 % na úroveň 1,116 dolaru.
   
  Draghi prohlásil, že centrální banka bude připravena korigovat „velikost, složení a trvání“ politiky kvantitativního uvolňování. V současné době ECB měsíčně nakupuje vládní dluhopisy ve výši 60 miliard euro měsíčně a to by mělo pokračovat nejméně do září roku 2016.
   
  Výnosy vládních dluhopisů, které se pohybují inverzně k jejich cenám se propadly napříč celým regionem. Italské a španělské 10 leté vládní dluhopisy se dostaly na nejnižší úroveň od dubna a krátkodobé německé vládní dluhopisy dosáhly rekordního záporného výnosu ve výši -0,32 %. 
   
  S rozšiřováním politiky kvantitativního uvolňování porušila ECB také svůj slib, že ponechá úrokové sazby beze změn a naznačila, že je připravena na záporné úrokové sazby, což velmi pravděpodobně pošle kurz eura ještě níž. 
   
  Guvernér ECB prohlásil, že záporné úrokové sazby zavedené ostatními centrálními bankami, jako například Švýcarská národní banka, nebo skandinávské národní banky, dávají představu, kde by se tak mohl záporný úrokový výnos pohybovat.
   
  „Známe zkušenosti ostatních centrálních bank a nyní o tom budeme přemýšlet,“ prohlásil Draghi.
   
  Na následujících grafech si můžeme prohlédnout, jak na to reagoval trh.
   
  Německé 2 leté vládní dluhopisy – záporný výnos
   
   
  Německé 2 leté vládní dluhopisy 
   
   
  Italské 10 leté vládní dluhopisy
   
   
  Španělské 10 leté vládní dluhopisy

   
  30 leté americké vládní dluhopisy

   
  Kurz Eura k dolaru

   
  V evropě došlo k velkým změnám úrokových výnosů téměř v každém státě. V Německu došlo hlavně k posunům úrokové míry u krátkodobých dluhopisů, na periferii EU poklesly spíš dlouhodobější úrokové míry.
  Americké vládní dluhopisy poklesly, ale pohyb byl jen tlumený.
   
  Na forexu Dragi dostal, co chtěl, tedy prudké oslabení eura vůči dolaru. 
   
  Silný dolar je nebezpečím pro americký vývoz, takže se FEDu nebude toto konkurenčního oslabení eura moc líbit.
   
  Economické šílenství
  Upřímně řečeno vyžadovat růst inflace je čiré ekonomické šílenství. Navzdory tomu, nejenom že centrální banky po růstu inflace touží, ale používají k tomu metody, které v případě Japonska desítky let nefungují. A v případě USA a Evropy je evidentní, že ještě fungovat nezačaly a není předpoklad, že by začít fungovat mohly.
   
   
  Zdroj: Mike Shedlock
   
 • Draghi potěšil Singera a spol.
  Draghiho „nadílka“ dnes příliš velkorysá nebyla. Evropská centrální banka (ECB) snížila svou depozitní sazbu pro banky v eurozóně hlouběji do záporného pásma a prodloužila program nákupů dluhopisů minimálně o půl roku, do konce března 2017. Na větší objem nákupů aktiv nedošlo. I tak ale Draghi potěšil, například guvernéra ČNB Singera.
 • Draghi: QE funguje / Analytici: To ani náhodou!
  Všeobecně se míní, že programy QE (v USA či Japonsku v poslední době) poměrně dobře fungují. Zvyšují ceny aktiv, snižují tržní úrokové míry a zachraňují relativně nenásilnou formou bankovní systém.
 • Draghi: QE funguje / Analytici: To ani náhodou!
  Všeobecně se míní, že programy QE (v USA či Japonsku v poslední době) poměrně dobře fungují. Zvyšují ceny aktiv, snižují tržní úrokové míry a zachraňují relativně nenásilnou formou bankovní systém.


 • Dr. Doom: Centrální bankéři jsou alchymisté odsouzení k záhubě
  Tématem (nejen) tohoto týdne jsou centrální banky. Zatímco Fed se rozhodl opět posunout termín dalšího kroku úrokové normalizace, Bank of Japan byla o něco akčnější. I přesto však obě banky a jejich další kolegyně čeká ten samý osud. Podle známého investoru Marca Fabera, přezdívaného „Dr. Doom“, jsou totiž centrální bankéři alchymisté, kteří jsou i přes všechnu svou snahu o podporu růstu a cen odsouzeni k záhubě.
 • Drahé kapesné
  Známé je schéma, kdy občané zemí s nižší kupní silou jdou za prací spíše západním směrem a snaží se poslat část úspor domů na přilepšenou. Stejným směrem často putuje i mezinárodní pomoc. Jak by asi vypadal dokonalý systém, který by dokázal cílit pomoc potřebným v přesných částkách, v pravidelných intervalech a dokázal by se vyhnout rukám zkorumpovaných třetích osob? Který z dvou zmíněných systémů je blíže ideálu? Pokud by takový systém existoval, nebylo by logické, že by ho většina…
 • Draghi ŽIVĚ: ECB srazila sazbu a prodloužila QE. Euro prudce sílí
  AKTUALIZOVÁNO: Evropská centrální banka rozhodla o snížení depozitní sazby na -0,3 procenta z dosavadních -0,2 procenta. Hlavní refinanční sazba ale zůstala beze změny na úrovni 0,05 %. Prezident Mario Draghi na tiskové konferenci oznámil prodloužení programu nákupů aktiv (QE) nejméně do konce března roku 2017. Euro reaguje velmi prudkým posílením od úrovní 1,0540 EURUSD až nad hladinu 1,0894 dolaru k euru, ukazují data Roklen24. Jedním směrem se tak posouvá o řádově tři procenta! 
 • Draghi ŽIVĚ. ECB nechala sazby i objem nákupů beze změn
  AKTUALIZUJEME: Evropská centrální banka svým dnešním rozhodnutím o sazbách nepřekvapila. Očekávání tak byla potvrzena, když banka ponechala depozitní sazbu na -0,4 % a tu základní refinanční na nule.  Beze změny zůstal i program nákupu vládních a vybraných soukromých dluhopisů dosahující měsíčního objemu 80 miliard euro.
 • Draghi vyslal jasný signál. Posílit QE není problém
  Evropská centrální banka nenechá ekonomiku eurozóny na holičkách. Alespoň tento dojem dnes potvrdil šéf ECB Mario Draghi. Ten ve svém (dalo by se říci holubičím) projevu před Evropským parlamentem především řekl, že centrální banka může upravit (tedy pravděpodobně upraví) objem, horizont trvání i složení nákupu aktiv do své bilance.
 • Draghi vs. deflace, terorismus a 500 €
  Jednou z charakteristik dnešního světa je neustálý boj s terorismem, daňovými úniky a deflací. V rámci toho se angažují mnohé veřejné instituce, včetně světových centrálních bank. Konkrétně může být řeč například o Evropské centrální bance. Ta si v rámci zápolení se zmiňovanou trestnou činností a špatnými výsledky ohledně vývoje inflace vzala na paškál eurovou bankovku o hodnotě 500 €, jejíž existence se tak pravděpodobně chýlí ke konci.
 • Draghi: Uvolněná měnová politika zvyšuje odolnost eurozóny vůči vnějším šokům
 • Draghi potěšil Singera a spol.
  Draghiho „nadílka“ dnes příliš velkorysá nebyla. Evropská centrální banka (ECB) snížila svou depozitní sazbu pro banky v eurozóně hlouběji do záporného pásma a prodloužila program nákupů dluhopisů minimálně o půl roku, do konce března 2017. Na větší objem nákupů aktiv nedošlo. I tak ale Draghi potěšil, například guvernéra ČNB Singera.
 • Draghi má za sebou pětiletku, mise zdaleka nekončí
  Mario Draghi před pěti lety převzal nemocnou eurozónu a s krizí začal bojovat na postu prezidenta Evropské centrální banky (ECB). Po pěti letech je krize, zdá se, pod kontrolou a analytici jásají nad reformami a nákupy dluhopisů italského ekonoma. V době extrémně nízkých úrokových sazeb investoři neustále spekulují o tom, kdy se ekonomika začne normalizovat.
 • Draghi: Makroekonomické podmínky se v průběhu léta zhoršily

Hitpardáda štítků