Inflace se vzepřela ČNB a klesla. Levnější je benzin, mléko nebo sýry

Dle Českého statistického úřadu zpomalila meziroční inflace na 0,2 procenta. Dopad měl především propad cen pohonných hmot, zlevnění potravin. V meziměsíčním srovnání zůstaly spotřebitelské ceny stejné jako v září.


Zdroj: byznys.ihned.cz
Témata: CEN, KLESLA, INFLACE, EUROZ, CEN V, ML, LEVN, ZASTAVIL, ZM
 • Růst spotřebitelských cen v říjnu zpomalil na 0,2 %
  Růst spotřebitelských cen v říjnu zpomalil, meziroční inflace činila 0,2 procenta a byla tak o 0,2 procentního bodu nižší než v září. Podepsal se na tom zejména menší růst cen alkoholu a další zlevnění pohonných hmot v dopravě a potravin. Analytici přitom očekávali stagnaci. V meziměsíčním srovnání zůstaly spotřebitelské ceny na úrovni září. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.
 • Výrobce gigantických pneumatik kupují Švédové
  Tuzemský holding Česká gumárenská společnost, jehož firmy vyrábějí i pneumatiky pro těžební stroje, kupuje v přepočtu za více než 31 miliardy korun švédská strojírenská skupina Trelleborg.
 • Yusen Logistics otevřel nový sklad pro nebezpečné zboží
  Společnost Yusen Logistics zahájila v německém Duisburgu provoz nového terminálu se zaměřením na skladování nebezpečného zboží. Firma se chce na tento segment nyní více zaměřovat. Investice do skladu přišla na dva miliony eur.
 • Islámské války se šíří k nám, Evropa je slabošská a nezvládne to, varuje Okamura
  Předseda hnutí SPD Tomio Okamura na Facebooku opět představil svoje černé vize spojené s přijímáním uprchlíků. Varuje, že Evropa se svým slabošským přístupem nemá kapacity na to, aby udržela migranty v mezích evropských zákonů. Varuje také před přenesením válek do Evropy.
 • Ranní komentář pro 9.11.2015
  pV průběhu dnešního dne můžeme z makrodat očekávat především v 11:30 zveřejnění ekonomického výhledu OECD. Hospodářské výsledky za 3Q dnes bude zveřejňovat společnosti Priceline v 13:00 a Hertz Global Holdings před otevřením trhu...
 • V Česku se ubytovalo přes šest milionů turistů. Nejvíce za 16 let
  Turistů v ubytovacích zařízeních přibylo o 13,9 procenta. Jde tak o nejvyšší počet hostů ve třetím čtvrtletí za posledních 16 let. Nejvíce zahraničních turistů přijelo z Německa a z USA. O pětinu více přijelo turistů z Číny, kteří utratili poprvé více, než Rusové.
 • Nezaměstnanost v Česku klesla pod šest procent
  Nezaměstnanost v České republice klesla v říjnu na 5,9 procenta ze zářijových šesti procent. Lidí bez práce bylo 430 432, což je nejméně od února 2009. Oznámil to dnes Úřad práce ČR. Meziročně je pokles nezaměstnanosti výraznější, loni v říjnu činila 7,1 procenta a bez práce bylo o 89 206 lidí více.
 • Raiffka promuje Banku do kapsy
  Podzimní kampaň Raiffeisenbank doplní v listopadu nový televizní spot podporující akci s názvem "Banka do kapsy". Vznikl opět v McCann Prague.
 • Dotace: Na nové kotle jsou připraveny miliardy
  Až 350 tisíc českých domácností stále provozuje starý kotel na tuhá paliva, který už brzy nebude vyhovovat normám. Na jeho výměnu však mohou díky takzvaným kotlíkovým dotacím získat příspěvek ve ...
 • Meziroční inflace v říjnu zpomalila na 0,2 procenta
  Růst spotřebitelských cen v říjnu zpomalil, meziroční inflace činila 0,2 procenta a byla tak o 0,2 procentního bodu nižší než v září. Podepsal se na tom zejména menší růst cen alkoholu a naopak větší zlevnění dopravy a potravin. V meziměsíčním srovnání zůstaly spotřebitelské ceny na úrovni září.

 • Nezaměstnanost v Česku klesla pod šest procent, je nejnižší za sedm let
  Nezaměstnanost v České republice klesla v říjnu na 5,9 procenta ze zářijových šesti procent. Lidí bez práce bylo 430 432, což je nejméně od února 2009. Meziročně je pokles nezaměstnanosti výraznější, loni v říjnu činila 7,1 procenta a bez práce bylo o 89 206 lidí více.
 • Nemocnice Pardubice: Novinka pro nemocné s nádory tlustého střeva a konečníku. Chirurgická klinika zřídila specializovanou poradnu
  Chirurgická klinika Pardubické nemocnice spustila novinku pro nemocné s nádory tlustého střeva a konečníku. Pro péči o pacienty s tímto závažným onemocněním, které je jednou z nejčastějších onkologických diagnóz, založila specializovanou poradnu pro kolorektální chirurgii. Její provoz byl zahájen na začátku listopadu.  „Karcinom tlustého střeva a konečníku se dnes řadí k civilizačním onemocněním a je […]
 • Nezaměstnanost v Česku klesla v říjnu na 5,9 procenta
  Praha - Nezaměstnanost v České republice klesla v říjnu na 5,9 procenta ze zářijových šesti procent. Lidí bez práce bylo 430.432, což je nejméně od února 2009. Oznámil to Úřad práce...
 • Přidejme důchodcům 2400 korun, burcuje ODS
  Sociální výbor před několika dny posvětil návrh na zvýšení důchodu o 1000 korun. Předlohu teď čeká závěrečné schvalování. Občanští demokraté se ale zřejmě postaví proti. Chtějí totiž, aby důchody rostly více.
 • Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na 5,9 procenta
  Nezaměstnanost v České republice klesla v říjnu na 5,9 procenta ze zářijových šesti procent. Lidí bez práce bylo 430.432, což je nejméně od února 2009. Oznámil to dnes Úřad práce ČR. Meziročně je pokles nezaměstnanosti výraznější, loni v říjnu činila 7,1 procenta a bez práce bylo o 89.206 lidí více.
 • Inflace v říjnu zpomalila na 0,2 %, zlevnily benzin a potraviny
  Praha - Růst spotřebitelských cen v říjnu zpomalil, meziroční inflace činila 0,2 procenta a byla tak o 0,2 procentního bodu nižší než v září. Podepsal se na tom zejména menší růst...
 • Šéfky přinášejí více úhlů pohledu i lepší výsledky
  Ženy ve vedení českých firem vůbec nepřibývají. A to i přesto, že diverzita má významně pozitivní dopad na výkon společnosti. Nejmenší počet žen ve vedení vykazují na českém trhu společnosti kotované na burze.
 • Termostatická hlavice může uspořit náklady za topení
  Termostatické hlavice u radiátorů patří k základním komponentům pro úsporné vytápění. Jejich instalací můžete ušetřit až třetinu nákladů na teplo, přesto však toto poměrně levné zařízení v mnoha domácnostech chybí. Navíc termostatickou hlavici je pro dosažení co největší úspory nutné také dobře používat. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik tipů pro výběr a správné používání termostatické hlavice.
 • Nezaměstnanost spadla pod šest procent. Lidí bez práce je nejméně od února 2009
  V říjnu nezaměstnanost klesla na 5,9 procenta, což je nejméně od února 2009. Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v říjnu 73 okresů. Vzrostla jen ve čtyřech. Meziročně je pak pokles nezaměstnanosti ještě výraznější, loni v říjnu činila 7,1 procenta.
 • Chcete umírat doma? Pojišťovna vám zřejmě proplatí náklady
  Přáním většiny lidí je dožít v kruhu svých nejbližších. Ne vždy je ale možné požadavek umírajících vyplnit. Rodiny si mnohdy péči o své příbuzné nemohou dovolit. To se ale zřejmě od příštího roku změní.


 • Inflace se od výrobců hned tak nedočkáme
  Levná ropa a následně levnější benzín a nafta strhávají ceny v průmyslu ještě více do mínusu. Meziměsíčně se průmyslové ceny snížily o 0,7 %, především díky zlevnění rafinérských produktů, nicméně ...
 • Inflace se do české ekonomiky stále nechce vrátit ...
  Inflace se do české ekonomiky stále nechce vrátit. Spotřebitelské ceny tak v prosinci zcela nepřekvapivě poklesly – tentokrát o jednu desetinu procenta – zejména díky levnějším potravinám a pohonným hmotám.
 • Inflace | pro investory
  akcie a investice, globální makroanalýza, zlato, stříbro
 • Inflace přidala na tempu, do konce roku dále zrychlí
  AKTUALIZOVÁNO – Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil v červenci na 0,5 procenta z 0,1 procenta v červnu. Tato změna byla především důsledkem výrazného zmírnění poklesu cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Analytici dle Bloomberg čekali meziroční růst o 0,3 procenta.
 • Inflace překvapila: V listopadu šla dolů na 0,1 procenta, Čechům zůstane víc peněz na Vánoce
  Praha - Spotřebitelské ceny klesly v listopadu proti říjnu o 0,4 %, což byl největší meziměsíční pokles cen od září 2013. Vývoj cen v listopadu ovlivnilo snížení cen ve většině oddílů spotřebního koše, z toho nejvíce v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje a tabák, doprava, rekreace a kultura. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,1 %, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v říjnu.
 • Inflace otřásá Ruskem

  Zavládla nejistota, poprvé za několik měsíců byla prolomena psychologická úroveň 60 rublů za dolar a kurz se dostal na hodnotu 64,2 rublů. Z pohledu médií ruská centrální banka zpomalila propad tím, že až do konce roku suspendovala nákup cizích měn „pro doplnění svých devizových rezerv“. Toto mělo vyloučit další tlaky na rubl, ale následné kroky měnové politiky ukázaly, že centrální banka snížením úrokových sazeb vysílá signál poněkud jiný.

 • Inflace kvůli ropě a mléku opět zaostala za očekáváním
  AKTUALIZOVÁNO –  Inflace v březnu opět zaostala za očekáváním. Může za to hlavně levná ropa a nadbytek mléka, uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu spotřebitelské ceny v březnu zpomalily meziroční růst na 0,3 procenta z únorových 0,5 procenta. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o desetinu procenta.
 • Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

  Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny?

 • Inflace byla loni rekordně nízká, růst HDP nezpomalil ani na konci roku
  Průměrná míra inflace za loňský rok dosáhla 0,3 procenta, o rok dříve byla 0,4 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od roku 2003. Mírně zdražily pouze služby, ceny zboží zůstaly stejné. Zanedbatelný růst cen šel ruku v ruce s prudkou rychlostí české ekonomiky. Ta ve 3. čtvrtletí podle zpřesněných údajů vzrostla meziročně o 4,7 procenta.
 • Inflace a deflace: Jak to bylo před sto lety

  Před sto lety se potvrdilo, že zlata se skutečně nelze najíst. I tak to mohla být skvělá doba. Peníze byly kryté zlatem, nastupovaly převratné technické vynálezy a vymoženosti. Rostla produktivita a vývoj v USA naznačoval, že na spotřebitele čekají hromady spotřebního zboží a světlé zítřky. Jenže vývoj šel jinou cestou – válečnou a inflační, a ani krytí peněz zlatem občany neochránilo před měnovými rozvraty. 

Hitpardáda štítků