Jak je na tom cena stříbra?

Jak je na tom cena stříbra?
Co dělá cena stříbra v současné situaci je vidět na následujícím grafu. Po krátkodobém pohybu poblíž horní hranice Bollingerova pásma se stříbro začalo přibližovat ke svému 20 dennímu klouzavému průměru. Cenový trend má snahu pohybovat se mezi horní a dolní hranicí Bollingerova pásma, přičemž může měnit směr u prostřední čáry. V každém případě, v době cenové volatility, a když má trend snahu změnit směr z dlouhodobě klesajícího trendu opět na rostoucí, musí být cenový vývoj v grafu pečlivě posuzován.
 
 
 
Za zmínku stojí klesající divergence mezi vrcholy cen stříbra a odpovídajícími maximy v indikátoru Relative Strength Index (RSI). Když cena stříbra vytvořila nové maximum, tak příslušný vrchol v RSI byl nižší než ten předchozí. Klesající divergence většinou naznačuje, že cenový růst je u konce. Pokud se cena stříbra podívá na své minimum z 26. srpna a zůstane nad svým 20 denním klouzavým průměrem, dá se předpokládat opětovný její růst.
 
Z hlediska analýzy Elliottových vln, je zatím složité identifikovat průběh, který by byl jako z učebnice. Máme tu impulsní vlnu začínající 26. srpna, což by mohlo znamenat, že další impulsní vlna bude následovat poté, co se vytvoří korekční cenová vlna 2, ale situace zatím zůstává nejasná. Pokud by cena poklesla pod úroveň 15,40 USD, znamenalo by to negaci celkového vývoje a nové posouzení cenové formace.
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Silver Analyst 
 


Zdroj: www.akcieatrhy.cz
Témata: CENA STŘÍBRA V, V MINULÉM, ZLATA A, A VÝHLED, STŘÍBRA, CENA STŘÍBRA, A CENA STŘÍBRA, VÝHLED, STŘÍBRA V MINULÉM, STŘÍBRA V
 • Důchody: Pracujete v Česku i na Slovensku? Na jaký důchod máte nárok
  Lidé, kteří pracovali nebo pracují v České republice i na Slovensku, budou mít možnost informovat se na své důchodové nároky z obou států. Ve čtvrtek 19. listopadu pro ně Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ve spolupráci se slovenskou Sociální pojišťovnou připravila konzultační den. Poradit se s odborníky bude možné v sídle Městské správy sociálního zabezpečení v Brně.
 • Glosa: Povinnosti vůči žvanírně
  Během včerejšího projednávání rozpočtu na příští rok došlo na zajímavou roztržku. Nejhlasitější opoziční rétor Miroslav Kalousek sepsul vládu, že je v sále přítomno málo jejích členů. A po jeho výzvě se do svých lavic ministři přitrousili. Byla to drobná epizoda, ale v době, kdy politická kultura dostává na frak ze všech stran a v mnohem významnějších rovinách, to bylo příjemné překvapení.
 • Jan Stuchlík: Podojit Němce
  O německé hnědouhelné doly a elektrárny švédské společnosti Vattenfall se ještě strhne slušná bitva. Se Švédy chtějí jednat EPH s PPF, ČEZ i němečtí ekologové z Greenpeace. Jejich byznysplány se dost liší, ale jedno mají společné: tuší, že za východoněmecká aktiva nebudou muset vysolit moc peněz. Pro Daniela Křetínského je to standardní akviziční strategie. Levně koupit a pak firmu provozovat, dokud to půjde. A možná ji i trochu zadlužit a peníze použít na další rozvoj EPH.
 • Miroslav Frayer: ECB bude vyčkávat
  Z celého týdne je pro investory nejzajímavější dnešní zasedání Evropské centrální banky. Nedávné události (Čína, propad akciových trhů, Volkswagen) zvýšily rizika ohledně hospodářského vývoje v eurozóně a nahlodaly důvěru na trzích. K tomu se přidaly i slabé údaje z Německa, kde však čekáme za září zlepšení.
 • Akcie ČEZ: přehled cílových cen

  Akcie ČEZ: přehled cílových cen  Akciím ČEZu se v posledním období příliš nedaří. Jejich cena klesla na několikaleté minimum a dokonce padla i hranice stanovená společností Goldman Sach z poloviny září letošního roku, kdy firma s ratingem sell cílovala na 485 Kč za akcii. Z toho pohledu by se akcie ČEZu mohly zdát poměrně levné, což v podstatě naznačují i cílové ceny většiny renomovaných společností na trhu. Více už napoví pohled do následující tabulky.
  Autor: www.akcieatry.cz
  Zdroj: Bloomberg
 • Češi práci nechtějí, zaměstnáme Ukrajince, plánuje vláda
  Dlouhodobě se mluví o tom, že v Česku v určitých oborech chybí kvalifikované síly. Problémy ale nastávají také při obsazování konkrétních typech práce – většinou těch manuálních. Úřady práce v České republice evidují 440 tisíc nezaměstnaných, zároveň však hlásí, že mají 110 tisíc pracovních míst. Když o ně nikdo nestojí, zaplníme je cizinci, plánuje ministerstvo práce.
 • Sazby úvěrů u stavebního spoření jsou na rekordním minimu
  Úrokové sazby u úvěrů od stavebních spořitelen se během léta dostaly pod čtyři procenta a jsou tak na nejnižší úrovni vůbec. Informoval o tom mluvčí Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) Tomáš Kofroň. Podle dat ČNB klesly úroky u úvěru ze stavebního spoření v červenci na 3,88 procenta, následně v srpnu mírně stouply na 3,95 procenta. Úrokové sazby hypoték jsou však ještě nižší.     Srovnat hypotéky
 • Je nepodpora rodinných farem českým specifikem?
  Skutečně důstojným zakončením série celkem osmi akcí, které uspořádala v rámci letošního Mezinárodního roku půdy Asociace soukromého zemědělství, byla ta poslední, konaná třetí říjnovou sobotu v Čelině na Příbramsku. Oproti všem předešlým měla několik specifik. Hostily ji hned dva statky členů příbramské asociace – statek Adámek a vedlejší Vaněčkův statek, který navíc v rámci semináře „Krajina státní hranicí nekončí“ přivítal i několik zahraničních hostů. Seznámit své české kolegy s podmínkami hospodaření, implementací nových podmínek Společné zemědělské politiky EU a vůbec situací v rámci resortu zemědělství ve své zemi přijeli zástupci zemědělských nevládních organizací z Německa, Rakouska, Slovenska a Litvy.
 • Je nepodpora rodinných farem českým specifikem?
  Skutečně důstojným zakončením série celkem osmi akcí, které uspořádala v rámci letošního Mezinárodního roku půdy Asociace soukromého zemědělství, byla ta poslední, konaná třetí říjnovou sobotu v Čelině na Příbramsku. Oproti všem předešlým měla několik specifik. Hostily ji hned dva statky členů příbramské asociace – statek Adámek a vedlejší Vaněčkův statek, který navíc v rámci semináře „Krajina státní hranicí nekončí“ přivítal i několik zahraničních hostů. Seznámit své české kolegy s podmínkami hospodaření, implementací nových podmínek Společné zemědělské politiky EU a vůbec situací v rámci resortu zemědělství ve své zemi přijeli zástupci zemědělských nevládních organizací z Německa, Rakouska, Slovenska a Litvy.
 • Domácí HDP slušně roste, ale i tak jsme jen na 84 % průměru EU
  Hrubý domácí produkt (HDP) je peněžním vyjádřením celkové hodnoty statků a služeb nově vytvořených v daném období na určitém území. Používá se pro stanovení výkonnosti ekonomiky. Příznivá konstelace ...

 • Šašek provokuje: Blanka i Opencard jsou úžasné
  Před pár měsíci tu šašek psal o tom, že je třeba kousnout do kyselého jablíčka a podpořit Opencard a Blanku. Jsou to projekty s aktuálně nejhorším PR obrazem, které se tu povedlo zahájit, a šašek opravdu nechápe, co na nich komu vadí. Dokonce o obou má pěkné „success stories“, které by se měly začít šířit, aby se ten obraz obou trochu vylepšil. První success story se stala šaškovi osobně.
 • Korea mění Česko na velmoc automobilů. Sypou k nám miliardy
  Ve třetím dílu seriálu TN.cz o zahraničních investicích v České republice je na řadě další asijská velmoc - po druhém Japonsku, které v ČR investovalo přes 100 miliard, je totiž na řadě Jižní Korea.
 • Fórum: Vracecí kreditky 2015
 • Jak se finančně vypořádat s uprchlickou krizí?
  Poslanec Evropského parlamentu za ČSSD Pavel Poc nepochybuje, že současná migrační krize je jednou z největších výzev, kterým novodobá Evropa musí čelit. Jak se s ní ale finančně vypořádat?
 • Názory odjinud: Koketování s Čínou
  Návštěva čínského prezidenta v Londýně vzbudila velký rozruch. Britští komentátoři si všímají především dlouho nevídané pompy, která pobyt hlavy nejlidnatější země světa provází. A zamýšlejí se, zda to celé, stručně řečeno, stojí za to. Není divu, že konzervativní Telegraph dochází k jiným závěrům než levicový Guardian.
 • Státní veterinární správa se připravuje i na nepředvídatelné události
  Úkolem Státní veterinární správy (SVS) je zejména provádět dozor nad zdravím a životní pohodou zvířat, sledovat nákazovou situaci a kontrolovat zdravotní nezávadnost potravin živočišného původu. SVS je však také jednou ze složek Integrovaného záchranného systému (IZS) a jako taková se připravuje na různé mimořádné události.
 • Hypotéky: Další růst úroků se nekoná, prodej nových bytů v Praze míří k rekordu
  Průměrná úroková sazba u hypoték v České republice v září podle dat Fincentrum Hypoindexu stagnovala a zůstala na srpnových 2,11 procenta. Pohybovala se tak jen 0,06 procenta nad nejnižší historickou hodnotou 2,05 procent, na níž setrvávala v květnu a červnu letošního roku. V září si lidé sjednali 8600 hypoték v celkovém objemu 15,931 miliardy korun. Za letošních prvních devět měsíců bylo sjednáno 77 629 hypotečních úvěrů v objemu 139,766 miliard korun. Není tak vyloučeno, že letos dojde k překonání rekordního roku 2013, kdy bylo za celý rok uzavřeno 95 834 smluv za 155,796 miliardy korun.
 • Miroslav Kalousek: Odpovědná opozice si musí přát schválení rozpočtu
  S prvním místopředsedou TOP 09, exministrem financí Miroslavem Kalouskem jsme mluvili – jak jinak v těchto dnech – o vládním návrhu státního rozpočtu. A také o konzervativní politice. Stranu čeká na konci listopadu přelomový sněm, z jejího čela odchází Karel Schwarzenberg. „Konzervativní politika je prostě nevděčná. Což ovšem není důvod ji nedělat. Být konzervativní také neznamená tvrdit pořád totéž, musíte reflektovat, že se svět kolem vás významně změnil, říká Kalousek.
 • Spot dne: Za vším hledej Barbie
  Slogan výrobce panenek Barbie hlásá, že když si děvče hraje s touto panenkou, představuje si, že se může stát kýmkoliv. Spot agentury BBDO ze San Franciska naznačuje, jak by svět nahlížený těmito růžovými brýlemi také mohl vypadat.
 • Rally a „shortselleři. Proč se vzájemně nevylučují?
  Americký akciový index S&P500 si během posledních tří týdnů prošel více jak 8% rally. Celkem slušný výsledek po propadu, který způsobila nejistota ohledně Číny a nezvýšení amerických úrokových sazeb. Mnozí si tak tipnou, že je tento růst způsoben absencí „medvědích“ investorů, kteří sázejí na další pokles. Omyl, opak je pravdou.

 • Elliottova analýza SP500 a GBPUSD

  Elliottova analýza SP500 a GBPUSD

  S&P500

  Americké akcie zamířily dolů, ale protože se vlny překrývají a jsou pomalé, lze očekávat, že současný pohyb je jen korekce do vlny 4). Podpora pro pokles se nachází na úrovni 2192 až 2197 a měli bychom se tam podívat v nejbližších několika obchodních seancích. 

  S&P500, 1h

   
   

  GBPUSD

  Libra se propadla z úrovně 1,2388 pěti vlnami, což znamená, že korektivní formace skončila červeně označenou vlnou 2). Měl by následovat další růst směrem k úrovni 1,2600, což je cenová projekce z vývoje posledního cenového pohybu.

  GBPUSD, 1H

   
   
   
   
  Zdroj: Gregor Horvat 
   
 • Cena zlata a cena stříbra v minulém 49. týdnu 2016 a výhled

  Cena zlata a cena stříbra v minulém 49. týdnu 2016 a výhled  Následují cenové grafy, jak se vyvíjela v minulém týdnu cena zlata a cena stříbra. Zlato i stříbro jsou klasické investice. Pravidelná analýza zahrnuje vývoj, ke kterému došlo v minulém týdnu. Grafy zahrnují ticker GLD, což je akciový fond sledující cenu zlata na NYSE (New York Stock Exchange), SLV, což je akciový fond sledující cenu stříbra na NYSE, GDX je akciový fond sledující cenu těžařů drahých kovů na NYSE, stříbro, XGD.TO je akciový index sledující cenu zlata na Torontské burze v Kanadě a CEF je kanadský akciový index sledující drahé kovy na Torontské burze v Kanadě (Toronto Stock Exchange).
   
   
   
  GLD – po prodejním signálu
   
   
   
   
  SLV – po prodejním signálu
   
   
   
   
  GDX – nový nákupní signál
   
   
   
   
  XGD.TO – nový nákupní signál
   
   
   
   
  CEF – po prodejním signálu
   

   
   
  Dolar prorazil dvouletou konsolidaci. Posilování dolaru není pro drahé kovy pozitivní.
   

   
   
  Trend nadále klesá.
   

  Výhled na další týden

  Dlouhodobý vývoj – vznik nového nákupního signálu, byl ukončen prodejní signál z března 2012.
  Krátkodobý vývoj – po prodejních signálech.
  Sektorový cyklus zlata – klesá.
  Trend klesá.
  Korekce pokračuje.
   
   
  Zdroj: Jack Chan 
   
   
 • Obrat na euru: Dosáhl dolar svého současného maxima? Co se to děje?

  Obrat na euru: Dosáhl dolar svého současného maxima? Co se to děje?
  V reakci na italské referendum, které donutilo ministerského předsedu Matteo Renzi rezignovat se euro propadlo z úrovně 1,0672 na 1,0506.
   
  Nicméně potom nastal prudký růst a euro posílilo o 2,7 %. Denní pohyb dosáhl 300 pipů. 
   
  Co se to tu děje?
   

  Euro/US Dolar 15-Minutový graf

   
   

  Co se s eurem děje?

  Nejpravděpodobněji půjde o kombinaci několika faktorů:
   
  1.Trh očekával, že referendum se nezdaří a proto zde nebylo dostatek prodejních příkazů. Sentiment byl na extrémních úrovních a nikdo nechtěl dál prodávat.
   
  2.Referendum dopadlo jinak, než se očekávalo, nicméně Itálie neopustí eurozónu. Možnost, že by Itálie opustila někdy v budoucnu, nechává trhy chladnými. Trhy budou řešit situaci, až nastane, ostatně řešení na poslední chvíli je typické řešení evropských krizí.
   
  3.Axel Weber, bývalý guvernér Bundesbank varoval o možném zvýšení sazeb ECB.
   
  Z uvedených příčin se jeví nejpravděpodobnější kombinace bodů 1 a 3.

   

  Dolar na současném vrcholu?

  Když se podíváme na americký dolar, tak trh již zahrnul do svého očekávání dvě předpokládaná zvýšení sazeb ke kterým by mělo dojít do června příštího roku.


   
  Zdroj: CME Fedwatch

  Pokud ke zvýšení sazeb nedojde tak rychle, jak trh očekává, nebo pokud ECB začne omezovat kvantitativní uvolňování, dolar začne slábnout, i když ECB nezvýší sazby.
   
   
  Zdroj: Mike Shedlock 
   
 • Elliottova analýza EURAUD

  Elliottova analýza EURAUD
  Měnový pár EURAUD se nachází v závěrečné formaci končící zužující se lichoběžník. Měnový pár zatím neprorazil minimum z 10. listopadu, takže se nachází v korektivní vlně B, která náleží závěrečné části zužujícího se lichoběžníku. Tento lichoběžník by měl zakončit svůj vývoj na hladině 1,3650, kde by se měla vlna B dokončit. Zatím se měnový pár obchoduje v zajímavé oblasti resistence, ze které by stačil malý impulsní vývoj, aby došel opět k úrovni 1,4200, případně níže. Pokud k tomu dojde, budeme očekávat proražení směrem dolů a vývoj závěrečné vlny C z 5). 

  EURAUD, 4h

  EURAUD, Týdenní graf

   
   
   
  Zdroj: Gregor Horvat
   
 • Elliottova analýza DAX a AUDUSD

  Elliottova analýza DAX a AUDUSD
  DAX

  Německý akciový index DAX byl v tomto týdnu velmi silný. Vytvořil impulsní růst z úrovně 10630, což může být vlna tři silného impulsního růstu, nebo závěrečná pátá vlna. V obou případech existuje prostor pro dosažení úrovně 11 000 ze současné minoritní vlny iv). Tato vlna by měla nalézt podporu na úrovni nedaleko 10 900.

  DAX, 1h

   
   

  AUDUSD

  Měnový pár AUDUSD se pohybuje stranou, ale vidíme zde známky vytváření zužující se struktury. Zdá se, že se vytváří trojúhelníková struktura s momentálním vývojem vlny D. Trh potřebuje víc času než cenová akce opustí obchodní rozsah. Jako pravděpodobný se jeví růst k úrovni 0,7550 až 0,7570 ve vlně C).

  AUDUSD, 1h

   
   
   
  Zdroj: Gregor Horvat
   
 • Euro urychluje svůj pád – milióny Evropanů si vyčítají, že nenakupovali zlato.

  Euro urychluje svůj pád – milióny Evropanů si vyčítají, že nenakupovali zlato.
  Guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi oznámil, že banka bude pokračovat v kvantitativním uvolňování ještě déle a ještě lépe. Není překvapením, že to nikoho nepřekvapilo. Faktem je, že Evropská unie se rozkládá a vypadá to, že jediné, co ji drží pohromadě, jsou levné prachy. Následující graf ilustruje, že euro je v poklesu od roku 2008 a pokles se v současnosti urychluje. 
      
  A to nejhorší teprve přijde. Jedinou možností pro Itálii, Řecko a pravděpodobně i pro Franci je držet spolu a doufat, že padající euro zvýší jejich konkurenceschopnost ve vývozu domácí produkce. Když dosáhne euro parity s dolarem, bude to široce komentováno v tisku, ale to bude jen začátek propadu k nižším číslům. Tedy pokud se dřív nezhroutí mezinárodní finanční systém. 
   
  Co mají dělat evropští spořitelé? Když nebudou dělat nic, tak jenom „obnova“ po finanční krizi srazila z eura 30 % jeho hodnoty. Sice pro spotřebitele to bylo vyváženo obchodní výhodou z levnější měny. Nicméně hotovost v Evropě není atraktivní způsob jak uchovávat kapitál.
   
  Oproti tomu zlato v této situaci může řešit problém se ztrátou hodnoty peněz. Během minulých deseti let se hodnota zlata v eurech zdvojnásobila. Mít ztrátu 30 %, nebo 100 % zisku je pro početně nezdatné rozdíl 130 %. Je tedy poměrně jasné, do čeho budu Evropané cpát peníze.    
   
  Podobným problémům jako v Evropě teď čelí i Čína. Čínský yuan se propadl a nyní se nachází na několikaletém minimu vůči americkému dolaru. 
   

   
  Na rozdíl od Evropy, mnoho Číňanů očekávalo, co přijde a v minulých deseti letech silně investovalo do zlata. Výsledkem je, že mnoho obyvatel Číny zlepšilo své finance investicemi do zlata. 
   

   
  A jaké poučení z toho plyne pro Američany?
   
  Protože Amerika dělá stejné chyby jako Evropa a Čína, půjčuje si víc, než je schopna splatit, udržuje uměle nízké úrokové sazby a agresivně vytváří nové peníze, nemůže to dolar dlouho vydržet jako hlavní světová měna. I když nyní dolar posiluje, bude muset nakonec začít oslabovat, protože měnové války se mohou přelít do mnohem nebezpečnější fáze.
   
  Když na tom dolar začne být špatně, stejně jako je na tom nyní euro a yuan, jedinou šancí budou, jak překvapivé, investice do zlata. Vydají se Američané cestou evropského znehodnocování bankovních vkladů, nebo zhodnocování svého kapitálu podobně jako to dělají Číňané?
   
   
  Zdroj: John Rubino
   
 • Cena zlata a cena stříbra v minulém 50. týdnu 2016 a výhled

  Cena zlata a cena stříbra v minulém 50. týdnu 2016 a výhled
  Následují cenové grafy, jak se vyvíjela v minulém týdnu cena zlata a cena stříbra. Zlato i stříbro jsou klasické investice. Pravidelná analýza zahrnuje vývoj, ke kterému došlo v minulém týdnu. Grafy zahrnují ticker GLD, což je akciový fond sledující cenu zlata na NYSE (New York Stock Exchange), SLV, což je akciový fond sledující cenu stříbra na NYSE, GDX je akciový fond sledující cenu těžařů drahých kovů na NYSE, stříbro, XGD.TO je akciový index sledující cenu zlata na Torontské burze v Kanadě a CEF je kanadský akciový index sledující drahé kovy na Torontské burze v Kanadě (Toronto Stock Exchange).
   
   
   
   
  GLD – po prodejním signálu
   
   
   
   
  SLV – po nákupním signálu
   
   
   
   
  GDX – po nákupním signálu
   
   
   
   
  XGD.TO – po nákupním signálu
   
   
   
   
  CEF – po prodejním signálu
   
   
   
  Trend nadále klesá.
   
   
   
  Lokální vrchol byl potvrzen a opětovná změna trendu nastane až po proražení resistence.
   
   Výhled na další týden
  Dlouhodobý vývoj – vznik nového nákupního signálu, byl ukončen prodejní signál z března 2012.
  Krátkodobý vývoj – po prodejních signálech.
  Sektorový cyklus zlata – klesá.
  Trend klesá.
  Korekce pokračuje.
   
   
  Zdroj: Jack Chan 
   
   
 • 50 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v listopadu 2016

  50 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v listopadu 2016
  50 žhavých akcií z listopadu

  Sledování nákupu call opcí nám dává představu o tom o které akcie je větší a o které menší zájem. Když obchodníci nakupují call opce znamená to, že důvěřují tomu, že akcie dál poroste, a když se dostane „do peněz“ může opční obchodník realizovat opci a proměnit ji v nákup akcií na stanovené ceně. Pokud je již obchodník v zisku, může akci prodat a zisk realizovat. Pokud zvolí obchodník vhodně cenu opce, lze využít pákový efekt opce a se zhruba desetkrát menším kapitálem ovládat celý obchod. Ztráta je pak omezena na cenu zaplacené opce. Prostor k zisku je při nákupu call opce neomezený, prostor ke ztrátě omezený cenou opce.
   
  Kromě call opcí nakupují opční obchodníci také put opce. To jsou opce, které se dostávají „do peněz“ když cena akcie klesá. Nákupy put opcí jsou obvykle ochranou proti poklesu. Za cenu put opce zaplatíme ochranu svého portfolia. Jakmile cena akcie začne klesat, začne narůstat zisk z put opce. 
   
  Rozdíl mezi počtem call a put opcí nám dává představu o tom jaký je o akcii zájem. Pokud je číslo kladné, znamená to, že bylo nakoupeno více call opcí, než put opcí a obchodníci svými penězi vyjádřili představu o tom, že cena sledované akcie pravděpodobně poroste. Pokud je číslo záporné, znamená to, že bylo nakoupeno víc put opcí než call opcí a cena sledované akcie bude pravděpodobně klesat. 
   
  Jak na tom bylo v listopadu na CBOE 50 akcií s největším rozdílem call a put opcí ukazuje následující tabulka.
   
   
  Symbol Name Call Put Call - Put
  BAC Bank of America Corp 1 841 001 469 532 1 371 469
  FB Facebook Inc 835 318 597 896 237 422
  AAPL Apple Inc 963 580 731 349 232 231
  MU Micron Technology Inc 227 236 65 503 161 733
  TWTR Twitter Inc 244 554 92 286 152 268
  MSFT Microsoft Corp 237 529 108 488 129 041
  FCX Freeport-McMoRan Inc 223 024 115 211 107 813
  C Citigroup Inc 262 850 156 344 106 506
  DAL Delta Air Lines Inc 131 901 26 976 104 925
  BABA Alibaba Group Holding Ltd 247 403 153 036 94 367
  T AT&T Inc 150 785 61 077 89 708
  F Ford Motor Co 142 010 56 505 85 505
  AMD Advanced Micro Devices Inc 153 537 75 461 78 076
  SBUX Starbucks Corp 141 711 65 606 76 105
  GILD Gilead Sciences Inc 155 029 79 689 75 340
  CLF Cliffs Natural Resources Inc 114 855 50 722 64 133
  CIA Citizens Inc/TX 64 201 303 63 898
  GE General Electric Co 159 732 96 790 62 942
  CSCO Cisco Systems Inc 145 527 84 591 60 936
  WLL Whiting Petroleum Corp 99 288 40 054 59 234
  SCHW Charles Schwab Corp/The 69 272 11 379 57 893
  AKS AK Steel Holding Corp 86 336 29 136 57 200
  KO Coca-Cola Co/The 79 144 24 340 54 804
  CELG Celgene Corp 81 097 26 691 54 406
  PFE Pfizer Inc 125 730 72 052 53 678
  MT ArcelorMittal 59 401 5 967 53 434
  DVN Devon Energy Corp 60 180 12 051 48 129
  X United States Steel Corp 198 787 150 977 47 810
  VRX Valeant Pharmaceuticals International Inc 227 130 179 741 47 389
  MCD McDonald's Corp 79 038 36 450 42 588
  EPD Enterprise Products Partners LP 49 232 7 162 42 070
  AAL American Airlines Group Inc 72 148 31 539 40 609
  GS Goldman Sachs Group Inc/The 102 709 62 310 40 399
  WFM Whole Foods Market Inc 58 790 18 932 39 858
  JBLU JetBlue Airways Corp 45 726 6 569 39 157
  SQ Square Inc 41 963 3 676 38 287
  USB US Bancorp 49 848 12 630 37 218
  BMY Bristol-Myers Squibb Co 86 033 49 502 36 531
  FIT Fitbit Inc 56 205 21 987 34 218
  ABBV AbbVie Inc 50 085 16 366 33 719
  TWLO Twilio Inc 53 951 21 200 32 751
  NFLX Netflix Inc 203 413 170 956 32 457
  LLY Eli Lilly & Co 56 474 24 038 32 436
  POT Potash Corp of Saskatchewan Inc 36 410 5 321 31 089
  WFC Wells Fargo & Co 225 216 194 550 30 666
  SLW Silver Wheaton Corp 53 159 23 240 29 919
  DIS Walt Disney Co/The 106 190 76 865 29 325
  DVAX Dynavax Technologies Corp 31 441 2 677 28 764
  WMT Wal-Mart Stores Inc 76 769 48 569 28 200
  AMAT Applied Materials Inc 49 564 21 565 27 999
   
   

  50 tonoucích akcií z listopadu

  Jak na tom bylo v listopadu na CBOE 50 akcií s největším rozdílem call a put opcí ukazuje následující tabulka.
   
  Symbol Name Call Put Call - Put
  CHK Chesapeake Energy Corp 123 325 183 298 -59 973
  VALE Vale SA 72 845 101 579 -28 734
  CAT Caterpillar Inc 53 004 80 079 -27 075
  NUAN Nuance Communications Inc 7 236 31 371 -24 135
  DB Deutsche Bank AG 35 361 56 468 -21 107
  HLF Herbalife Ltd 15 705 32 285 -16 580
  GPRO GoPro Inc 83 962 99 825 -15 863
  SHLD Sears Holdings Corp 3 846 18 386 -14 540
  TCK Teck Resources Ltd 15 172 29 002 -13 830
  COF Capital One Financial Corp 7 218 20 488 -13 270
  DG Dollar General Corp 10 050 22 130 -12 080
  GPS Gap Inc/The 20 831 32 394 -11 563
  MTDR Matador Resources Co 1 079 12 337 -11 258
  ECA Encana Corp 10 845 21 893 -11 048
  IBM International Business Machines Corp 35 141 45 560 -10 419
  SAN Banco Santander SA 5 940 16 120 -10 180
  SCTY SolarCity Corp 10 082 19 850 -9 768
  TSM Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd 1 962 11 594 -9 632
  ATVI Activision Blizzard Inc 30 263 38 681 -8 418
  DPZ Domino's Pizza Inc 2 542 10 585 -8 043
  YPF YPF SA 2 685 10 317 -7 632
  MA Mastercard Inc 11 886 19 280 -7 394
  ANET Arista Networks Inc 1 582 8 919 -7 337
  AIG American International Group Inc 30 029 37 355 -7 326
  WDAY Workday Inc 2 771 10 094 -7 323
  TAP Molson Coors Brewing Co 5 857 13 133 -7 276
  JNJ Johnson & Johnson 33 138 40 313 -7 175
  AXP American Express Co 17 068 23 931 -6 863
  Z Zillow Group Inc 4 937 11 567 -6 630
  ACN Accenture PLC 3 955 10 556 -6 601
  TSLA Tesla Motors Inc 153 566 160 082 -6 516
  HES Hess Corp 23 167 28 819 -5 652
  TSL Trina Solar Ltd 4 453 10 087 -5 634
  LNG Cheniere Energy Inc 15 980 21 595 -5 615
  NAT Nordic American Tankers Ltd 6 990 12 580 -5 590
  TWX Time Warner Inc 18 838 24 370 -5 532
  TMO Thermo Fisher Scientific Inc 1 484 6 882 -5 398
  MS Morgan Stanley 44 448 49 784 -5 336
  SYMC Symantec Corp 7 640 12 912 -5 272
  DO Diamond Offshore Drilling Inc 2 478 7 743 -5 265
  CMA Comerica Inc 1 863 7 081 -5 218
  MOMO Momo Inc 12 115 17 036 -4 921
  GD General Dynamics Corp 3 535 8 434 -4 899
  CAR Avis Budget Group Inc 4 674 9 391 -4 717
  CYH Community Health Systems Inc 3 045 7 469 -4 424
  NWL Newell Brands Inc 2 776 7 186 -4 410
  GME GameStop Corp 14 807 19 042 -4 235
  SLB Schlumberger Ltd 26 193 30 321 -4 128
  CSAL Communications Sales & Leasing Inc 2 722 6 698 -3 976
  CRUS Cirrus Logic Inc 2 548 6 437 -3 889
   
   
  Zdroj: CBOE
   
 • Institucionální nákupy a prodeje

  Institucionální nákupy a prodeje
  V grafu vidíme institucionální nákupy a prodeje na New York Stock Exchange. Na grafu je vidět, že poslední (páteční) cenová akce v institucionálních prodejích byla dolů a poslední cenová akce v institucionálních nákupech byla také dolů. To znamená, že institucionální investoři se v pátek přiklonili spíš k realizaci zisků a snížili objem nákupů. 
   
  Technicky jsou institucionální investoři ve fázi akumulace a trhy jako celek jsou překoupené. 
   
  Současná situace je tedy nestabilní a může přijít jak další růst, tak korekce. Zvláště zajímavá bude reakce po dnešním zasedání FED, kdy se všeobecně očekává růst úrokových sazeb na 0,75 %.
   
   
   
   
   
  Zdroj: Marty Chenard 
   
 • Elliottova analýza – ropa

  Elliottova analýza – ropa
  Ropa vypadá, že po dokončené korekci zamíří vzhůru. Prudký obrat směrem vzhůru naznačuje, že byla dokončena korekce v délce trvání tří vln, což může být vlna B), nebo vlna 2). Pokud je to pravda, tak současný prudký pohyb může předznamenávat další růst do vlny C), nebo 3). Nyní očekáváme tvorbu pohybu složeného z pěti impulsních vln směrem k úrovním 66 až 68 USD. Průraz resistence na úrovni 52,24 naznačí, jestli bude tento scénář pokračovat. 

  Ropa, Denní graf   
  Na nižším časovém rámci vidíme, že se ropa nachází v novém rostoucím trendu s dokončenými červenými vlnami 1) a 2). Rozšířená vlna 3) je ve vývoji a začíná na úrovni 42,88, což je úroveň, kde skončila velká korekce. Lze předpokládat, že cena se bude nyní obchodovat zhruba uprostřed vlny 3), kde se vytváří vlna iv) z menšího časového rámce po poklesu z hladiny 54,48 USD. Současná cenová akce zřejmě bude rozvíjet tuto vlnu iv) a až bude tato minoritní korekce dokončena, lze očekávat další růst nad úroveň 53,87. Podporu tomuto vývoji by mohla poskytnout horní trendová čára rostoucího kanálu vlny 3). 

  Ropa, 4H    
   
  Zdroj: Gregor Horvat 
   
   

 • Jak je na tom blahobyt Čechů? Na třetině Němců, pětině Američanů
  Česká životní úroveň se vůči americké i německé v červenci snížila. Aktuálně dosahuje jen o málo více než jedné pětiny úrovně Spojených států, ukazuje Roklen index blahobytu. Vůči Německu se míra blahobytu oproti červencovému měsíci, kdy byl zaznamenán pokles, opět přiblížila k jedné třetině. Na druhou stranu pokračuje mírné sbližování životní úrovně Čechů a Slováků. 
 • Jak je nakládáno s rozpočtem EU?
  Vzhledem k původní strategii budou muset být pozměněny některé pasáže, a to kvůli zastaralosti některých myšlenek, jako jsou například ty o rovnosti v závislosti na.
 • Jak je důležité nemíti „Vlašáka“ aneb proč nechat vodu v rukou obcí
  Vodovody a kanalizace Pardubice, a.s. zaměstnávají cca 240 vodárenských odborníků, kteří hájí zájem a priority měst a obcí nikoliv koncernů. Hlavní akcionářem je město Pardubice a další města a obce z regionu. Vlastní vodárenskou infrastrukturu a prodává vodu. Došly ke stavu, kdy mají realizované velké investice ve velkých městech a tak se chystají investovat do  […]
 • Jak je důležité míti uhlí
  Velká Británie se obává, zda bude mít v zimě dostatek elektrické energie. Odkládá proto překotné uzavírání uhelných elektráren. Budou naopak sloužit jako rezerva, která dokáže rychle přispěchat na pomoc, pokud to bude situace vyžadovat.
 • Jak jazyková škola kontroluje kvalitu svých lektorů?
  Proč kontrolovat kvalitu lektorů? Protože žádný učený z nebe nespadl, a stejně jako v jiných oborech se i lektoři cizích jazyků potřebují nadále vzdělávat a rozvíjet. Různé způsoby měření kvality jim…
 • Jak Jakub s Colt Brew přišel: Z virtuální reality do reality kaváren a kamenných obchodů
  Louhuje kávu za studena a už rok má vlastní značku Colt Brew. Mladý muž se spoustou nápadů ho prodává v lahvích s originální etiketou v Praze, Brně, Olomouci, ale i v Trnavě a dalších městech. Přitom přemýšlí, co s ledovou kávou podnikne dál.
 • Jak Ivan Langer vyslyšel Nicky Tučkovou
  Když záhy po abdikaci Petra Nečase oslovila Nicky Tučková prostřednictvím YouTube všechny, kdo by mohli českému expremiérovi nabídnout jakoukoli práci.
 • Jak italské referendum dopadne na českou ekonomiku
  Výsledek italského referenda se české ekonomiky může přímo dotknout dvěma hlavními způsoby. Zaprvé, pod opětovným tlakem se ocitají problematické italské banky. Zřejmě nejohroženější z nich, Monte dei Paschi di Siena, je v procesu navyšování kapitálu v objemu pěti miliard eur.
 • Jak Irové zametli s Pentou
  Skupina Penta Investments si dělá zálusk na poměrně zajímavý pozemek v Praze, patřící do portfolia irské národní konsolidační agentury Nama. Protože jde o nemovitost navazující na plochu, kterou už dřív Penta od Namy koupila, zdálo se, že obchodu nic nebude bránit. Irové se ale zachovali jako zkušení schieberové, protřelé realitní mazáky z Penty vyřadili ze hry a ti se teď cítí podvedeni.
  Poznámka: Článek je přístupný pouze registrovaným uživatelům.
 • Jak investovat?| TradePortal.cz
  Začátky jsou vždy nejtěžší. Ovšem. s námi na tom nejste sami. Od. základních pojmů, přes ovládání platformy až po první obchody. Trading

 • Jak je na tom Čína s růstem doopravdy?
  Skutečný hospodářský rozmach Číny by mohl být mnohem nižší, než co říkají oficiální statistiky. Podle nové zprávy neroste čínský HDP tempem 6,8 procenta, ale realitou mohou být hodnoty pod 2,5 procenta. 
 • Jak je na tom vaše zaměstnavatelská značka?
  Firma, která chce přilákat ty nejlepší talenty, potřebuje silnou značku zaměstnavatele. Jak se ale vůbec taková značka vytváří a jak ji posílit? Chcete-li vylepšit svou zaměstnavatelskou značku,…
 • Jak je to s budoucností jaderné energetiky? – 1. část

  V nedávné době na tomto serveru vyšlo několik článků (například zde, zde a zde), které rozebírají situaci s vývojem v nízkoemisní energetice v posledních letech a budoucí trendy. I zde se hlavně v diskuzích objevuje, jak nezadržitelně se intenzivně rozvíjí obnovitelné zdroje a jak je ta jaderná energetika v úpadku. Proto bych se podíval právě na tuto oblast a ukázal, že

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • Jak je to s budoucností jaderné energetiky? – 2. část

  V nedávné době na tomto serveru vyšlo několik článků (například zde, zde a zde), které rozebírají situaci s vývojem v nízkoemisní energetice v posledních letech a budoucí trendy. I zde se hlavně v diskuzích objevuje, jak nezadržitelně se intenzivně rozvíjí obnovitelné zdroje a jak je ta jaderná energetika v úpadku. Proto bych se podíval právě na tuto oblast a ukázal, že

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • Jak je to se zásobami ropy? Budou klesat
  Svět by se prý měl připravit na to, že v nejbližší době poklesne objem prokázaných ropných rezerv. Nejde však o nic neobvyklého. Podle Roberta Rapiera, přispěvatele webové verze magazínu Forbes, nás v nejbližší budoucnosti čeká snížení objemu...
 • Jak je to s realitami na Floridě? Roste o ně zájem!
  15.7.2014 - Český klient hledá destinace, kam si může zaletět zejména v zimních měsících, kdy je v České republice nepěkné počasí. A právě to Florida nabízí, je zde celoročně léto.
 • Jak je to s realitami na Floridě? Roste o ně zájem!
  15.7.2014 - Český klient hledá destinace, kam si může zaletět zejména v zimních měsících, kdy je v České republice nepěkné počasí. A právě to Florida nabízí, je zde celoročně léto.
 • Jak je to s rozpočtem? Byl nejlepší? Ne nutně
  Problém s událostmi kolem přebytku státního rozpočtu je dvojí. Jednak nedostatečná komunikace ze strany ministerstva, co snížené státního dluhu znamená. Například v podobě ušetření za správu státního dluhu a nejlépe i s odhadem obětovaných příležitostí. S tím souvisí i problém s tvrzením, že jde o nejlepší státní rozpočet. O tom mě stále nikdo nepřesvědčil. Druhý problém je trochu širší a přebytek státního rozpočtu na něj pouze upozorňuje.
 • Jak je vůbec možné, že se zisky z vody dostaly z městských vodáren do rukou zahraničních firem?
  Pravdou je, že dveře k ziskům z vody otevřeli zahraničním koncernům komunální politici a Ministerstvo zemědělství, zastupující Fond národního majetku. Ale nelze tvrdit, že všichni byli zkorumpovaní. Naopak. Realita ukazuje, že mnozí komunální politici, byli sofistikovaným způsobem zmanipulováni a podvedeni, stejně jako občané. Toto platí především v těch regionech, kde se přes různé smlouvy instalovaly […]
 • Jak je zdravá vaše banka? Naučíme vás, jak to zjistit
  Finanční analýza má zajímavé nástroje, jak se na banky dívat z různých úhlů pohledu a analyzovat jejich ziskovost, zadluženost, likviditu či tržní hodnotu. Naučíme vás číst výroční zprávy bank.

 • IPO Ferrari, First Data nebo Albertsons. Co si vybrat?

  IPO Ferrari, First Data nebo Albertsons. Co si vybrat?


   
   
  Na první pohled by se mohlo zdát, že rozhodnutí Fedu o ponechání úrokových sazeb otevřelo cestu na trh pro několik miliard dolarů. Bohužel nesmíme zapomínat na Čínu a také na podvodníky z koncernu VW, což jsou nyní dva hlavní negativní proudy, které hýbou trhem a mohly by získání finančních prostředků pro jednotlivé firmy oddálit. Ať tak nebo tak do konce roku by se o přízeň investorů mělo ucházet hned několik významných firem.  Jde např. o First Data (FDC), která by mohla být dokonce největší IPO tohoto roku, Ferrari (FRRI), Digicel (DCEL) nebo Albertsons (ABS). 
   
  Firma First Data měla loni podíl 28% na veškerých provedených e-commerce platbách na světě. FDC patří pod křídla KKR. Ta za FDC v roce 2007 zaplatila 25,6 miliard dolarů. Velkým problémem FDC jsou dluhy. Těch má společnost přibližně 21 miliard amerických dolarů. Právě prostředky získané z IPO mohly firmě značně zpříjemnit život. 
   
  Dále tu máme předního poskytovatele mobilních služeb v Karibiku se 14 miliony předplatiteli, firmu Digicel Group. Toto bermudské IPO by mohlo přinést 1,8 miliardy dolarů tím, že rozprodá všech 124 milionů akcií. Cenovém rozpětí je stanoveno na 13 až 16 dolarů. Střed navrhovaného pásma by Digicel Group poslal na hodnotu 4,6 mld. dolarů.
   
  Digicel Group, která byla založena v roce 2000, měla za poslední rok příjmy z prodejů 2,8 mld. Cílenou burzou je NYSE, kde se objeví pod zkratkou DCEL. Manažeři emise jsou JP Morgan, UBS Investment Bank, Citi, Barclays, Credit Suisse a Deutsche Bank.  
   
  Za zmínku určitě stojí Albertsons Companies, jeden z největších potravinářských řetězců v USA s více než 2200 provozními místy, který plánuje získat v IPO 100 miliónů dolarů, možná až 1 miliardu. Značka Albertsons Companies  provozuje: Albertsons, Safeway, Vons, Jewel-Osco, Shaw’s, ACME Markets, Tom Thumb, Randalls, United Supermarkets, Pavilions and Star Market a Carrs.
   
  ABS byla založena v roce 1926 a za poslední fiskální rok účtovala na tržbách 27 miliard. Emisi vede Goldman Sachs, BofA Merrill Lynch, Citi a Morgan Stanley. 
   
  A nakonec hodně proklamované IPO Ferrari, které posílá na trh Mateřská automobilka Fiat Chrysler Automobiles. Akcie by se tak měly obchodovat v zámoří na NYSE, ale dle záměru možná rovněž duálně na burze v Miláně. Manažery IPO jsou UBS, BofA Merrill Lynch a Santander. FCA vlastní 90 % akcií Ferrari, přičemž na burzu plánuje uvést nejméně 10% podíl. Zbylých 80 % bude následně rozděleno mezi akcionáře společnosti, štědré to rozhodnutí. Za celý loňský rok tržby automobilky vzrostly o asi 18 % na 2,8 mld. EUR. Podle většiny analytiků by se cena mohla pohybovat v cenovém rozpětí do 20 dolarů za akcii. Akcie ferrari by se na NYSE mohly začít obchodovat již v týdnu od 12 října.

  Autor: www.akcieatrhy.cz
 • Ipo, Akcieatrhy.cz
  cz nabízí kurzy měn, kurz dolaru, kurz eura, akcie, cenu zlata, dividendy, investice, forex, binární opce, cenné papíry, burzy, recenze a cílové ceny
 • Investiční téma: Rozvojové letecké společnosti

  Investiční téma: Rozvojové letecké společnosti  Poptávka po letecké dopravě je globálně vysoká, ale na rozvojových trzích prudce roste a nízkonákladoví regionální dopravci (LCRC) využívají tuto vzkvétající možnost. Rozvojové trhy charakterizuje především početná populace a rozlehlé geografické oblasti, nerozvinutý silniční systém dělá z letecké dopravy nejefektivnější způsob cestování.

  Rychle rostoucí příjmy zpřístupňují nízkonákladové dopravce větší části trhu. V Asii lze považovat 525 milionů lidí za střední třídu, což je víc než veškeré obyvatelstvo Evropy. Podle jedné významné konzultační firmy se střední třída během dalších dvaceti let rozroste na tři miliardy, což je početobyvatel celého rozvinutého světa.

  Zisky leteckých dopravců dosáhly v roce 2014 746 miliard dolarů. Růst táhli především nízkonákladoví dopravci expandující na rozvojových trzích. Ceny letadel rychle klesly, zatímco nízké úrokové sazby umožňují levné financování nových letek. Ceny paliv jsou na šestiletých minimech, takže aerolinky mohou úspory přesunout na zákazníky. Současný růst LCRC vedou rozvíjející se technologie, které přepravcům umožňují budovat užší vztahy s klienty, efektivně upravovat ceny a zlepšovat výrazně své finanční výkony. Jak se rozvojové trhy rozšiřují, je pravděpodobné, že se bude rozšiřovat i letecká doprava.

 • Investiční perspektivy, trendy, příležitosti a hrozby. PR článek.

  Investiční perspektivy, trendy, příležitosti a hrozby. PR článek.


   
   
  Dva dny, tři sály, nepočítaně příležitostí
  6. - 7. 11. 2015
  KC City, Praha 4-Pankrác

  Komu je určen
  Investičním profesionálům z řad finančních poradců, manažerům i expertům z finančních institucí, privátním investorům a odborné veřejnosti. Specifickou cílovou skupinu tvoří majitelé malých a středních společností včetně poradenských. Program je rozdělen dle cílových skupin: pátek – investiční profesionálové, sobota – odborná veřejnost.

  Popis akce
  Kongres v průběhu dvou dnů ve třech sálech představí prostřednictvím diskusí, přednášek a workshopů investiční problematiku v takové šíři a hloubce, která v ČR není obvyklá. Každému tématu bude věnován dostatečný prostor tak, aby představil několik různých úhlů pohledu. Většina programu v hlavním sále je určena pro všechny návštěvníky, specializovaným tématům budou určeny zbývající dva sály. Program v hlavním sále je striktně nekomerční. Přednášky budou zaznamenané, s klíčovými řečník budou natočeny rozhovory. Nedílnou součástí kongresu je doprovodná expozice partnerů ve foyer před hlavním sálem.

  Jazyk kongresu
  Čeština

  Záštity
  Na tvorbě programu se podílí Unie společností finančního zprostředkování a poradenství ČR (USF ČR).

  Společenský program
  Neformální večerní setkání je další novinkou, která poskytne partnerům, řečníkům a vybraným návštěvníkům prostor pro společenská a obchodní setkání.

  Organizátoři
  Kongres připravují FPG a.s. a Poradci-sobě.cz
 • Investiční kongres pro finanční profesionály

  Investiční kongres pro finanční profesionály. PR článek.


   
   
   
  Dvoudenní investiční kongres v Praze. Žhavá investiční témata pro profesionály i pro širší investiční veřejnost. Vývoj trhů, politika, produkty i společenské aspekty investování. To vše již 6.-7. listopadu 2015 v kongresovém centru City. 
   
  FPG MoneyExpo Invest 2015 (http://invest.money-expo.cz/) je určen investičním profesionálům z řad investičních zprostředkovatelů, manažerům i expertům z finančních institucí a privátním investorům. Kongres v průběhu dvou dnů – 6.-7. listopadu 2015 -  představí prostřednictvím moderovaných diskusí, přednášek a workshopů investiční problematiku v takové šíři a hloubce, která v ČR není obvyklá.
   
  Osobní pohledy špičkových odborníků na aktuální témata poskytnou inspirativní pohledy na aktuální témata a investiční příležitosti: Euro a situace v eurozóně, nastupující odvětví FinTech a P2P ekonomika, aktuální vývoj na kapitálových trzích, kde se již několik měsíců ozývají reminiscence na rok 2008. Zajímavá diskuse se jistě  rozvine nad správou kapitálu, která přiblíží možnosti a limity správy aktiv prostřednictvím investičního zprostředkovatele, makléře, asset manažera i privátního bankéře.
   
  Specifickým rozšířením programu je dámská investiční část, ve které úspěšné investorky a manažerky přiblíží svůj pohled a přístup k investicím. Debatérky Andrea Ferancová, Lucie Tvarůžková s moderátorkou diskuse Julií Hrstkovou jsou zárukou, že tento bod bude patřit k jedněm z nejzajímavějších.
   
  Možnosti Investorů jsou ze své podstaty celosvětové. Je proto škoda, že minimálně evropský pohled z veřejné investiční debaty mizí. Naším příspěvkem je právě blok o euru a situaci v eurozóně. Blok za účasti Oldřicha Dědka, Lukáše Kovandy a Thomase Kulidakise nejen vysvětlí české euromýty, ale připomene i kořeny a historii řecké tragédie s přesahem do české současnosti.
   
  Zajímavou přestřelku slibuje i téma kolektivních investic. V současné době bráněný kurz koruny představuje specificky dočasnou příležitost – vyplatí se investovat v CZK, EUR, nebo dolaru? A co bude pak? Diskuse o způsobech hedgingu a konverze měn, jaké volí úspěšní fondoví portfoliomanažeři, přinese odpověď.
   
  To jsou jen některá témata, která kongres otevře. Nedílnou součástí kongresu, který se odehraje v ideálně dostupném kongresovém centru City v Praze-Pankráci, jsou i příležitosti ke společenským a obchodním setkáním.
   
  FPG MoneyExpo Invest 2015 navazuje na úspěšné akce a kongresy obou organizátorů, ať jsou to od roku 2011 kongresy z rodiny FPG MoneyExpo, akce webu Poradci-sobě.cz nebo první společná akce Konference finančních poradců. FPG MoneyExpo Invest je dalším krokem, kterého se můžete zúčastnit i vy. Další informace včetně možnosti získat vstupenku zde (http://invest.money-expo.cz/).
   
   
 • Investice do nemovitostí, sociálně ekonomický trend

  Investice do nemovitostí, sociálně ekonomický trend


   
   
   
  Současným světem hýbe velké množství trendů. Některé lze snadno identifikovat, jiné hůře. Jeden představuje hrozbu, další pozitivní změnu. Na základě některých z nich lze postavit investiční nápady či odhalit nové příležitosti.
   
  Jedním z rizikových trendů současnosti je bezpochyby stárnutí populace, které v některých státech znamená do budoucna vážný ekonomický i sociální problém.
   

  Senior Housing Properties jako příležitost

  Společnost Senior Housing Properties Trust (SNH) sídlící v americkém státě Massachusetts podniká v oblasti pronájmu nemovitostí. Jedná se o společnost typu REIT (Real Estate Investment Trust), což je obdoba nemovitostního podílového fondu.
   
  REIT v USA podléhají zvláštním regulatorním opatřením (např. povinnost rozdělit 90 % zisku mezi akcionáře), díky nimž nabízejí vysoké dividendové výnosy. Představují tak velmi zajímavou a likvidní investici do nemovitostí.
   
  Majetek Senior Housing Properties, celkem 428 položek o hodnotě téměř 8 miliard dolarů, je alokován po celých Spojených státech. Jedná se zejména o domy určené pro starší a nemocné občany (cca. 40 % portfolia), dále zdravotnická, administrativní či výzkumná centra a zařízení (55 %).
   

  Stárnutí populace v USA

  Při investicích do nemovitostí určených pro seniory vychází SNH z jasného trendu – počet lidí nad 85 let roste rychleji než zbytek populace v USA. Do roku 2030 bude představovat zhruba 20 % obyvatel.
   
  Není divu, že poptávka po bydlení na stáří již teď přesahuje nabídku. V USA totiž každý den přibude 10 000 čerstvých pětašedesátníků.

   

  Výdaje na zdravotní péči

  Dalším důkazem nastoleného trendu jsou výdaje na zdravotní péči. Ty rostou v USA stabilním tempem, cca. 5 % ročně. V příští dekádě však mají zrychlit o jeden procentní bod. Tyto údaje dokreslují příběh a potenciál společnosti.

   

  Pronájem domů pro seniory

  Senior Housing Properties vlastní a pronajímá operátorům pro tento účel 297 nemovitostí v 39 státech USA. Jedná se jak o pronájem bytových jednotek seniorům, tak o domy poskytující kompletní péči a asistenci.
   

  Pronájem budov ve zdravotnictví

  Senior Housing Properties pronajímá též budovy biotechnologickým firmám, výrobcům zdravotnických pomůcek, soukromým klinikám a nemocnicím. Obsazenost majetku je zhruba 86 %. Smlouvy o pronájmu jsou většinou dlouhodobé, souhrnně končí v průměru za více než 7 let.
   
  Největším zákazníkem je společnost Vertex Pharmaceuticals, od ní plyne více než čtvrtina příjmů, přičemž smlouva jí vyprší až v roce 2028.
   

  Senior Housing Properties: Potenciální investice a rizika

  Poslední tři roky přinášel Senior Housing Properties konstantní dividendový roční výnos 1,56 USD na akcii což při současné ceně (15 USD za akcii) je velmi zajímavých 10 %.

   
  Rizikem by však mohla být struktura podnikání. SNH využívá pro správu portfolia externí společnost, RMR Group. Ta si účtuje poplatky na základě objemu svěřených aktiv. Dochází tak ke konfliktu zájmů mezi správcem a akcionáři. Trust v posledních letech svůj majetek téměř zdvojnásobil, bez výrazného nárůstu výnosů pro akcionáře.
   
  Podmínky realitního trhu neumožňují akciím SNH závratný růst. Také u zisku firmy je předpokládán pouze mírný nárůst – konsensus EPS pro rok 2017 je 1,9 USD, současná hodnota – 1,82 USD.
   
  Akcie Senior Housing Properties je ze své podstaty spíše konzervativní investice navázaná na potenciál zdravotnického sektoru a ve dlouhodobém výhledu též na trend stárnoucí populace v USA.
   
  Autor: Filip Tvrdek | aurainvest.cz
  Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.
   
 • Intervence by nemusela dopadnout na úrodnou půdu

  Intervence by nemusela dopadnout na úrodnou půdu  Makro rizika pro posilování CHF proti EUR stále narůstají. Očekávání, že ECB posune sazby do ještě zápornější oblasti (což omezuje účinnost záporné strategie SNB), ve spojení s globální nechutí k riziku (včetně Brexitu), vyhnalo tradery k tradičnímu bezpečí obchodu s CHF. EUR/CHF poklesl na 1,08104 (měsíční minima), potom nečekaná poptávka vyslala CHF výš.

  Poznámky prezidenta SNB Thomase Jordana tento víkend poprvé potvrdily možné omezení výjimek rezerv většiny domácích bank od záporných úrokových sazeb. To obnovilo spekulace o možné intervenci. Tento signál byl veřejným náznakem, že SNB má obavy ze směru EURCHF. Tradeři se zkušenostmi se SNB zpozorněli. Ačkoli SNB má za sebou zničující proaktivní strategii, myslíme si, že aby SNB riskovala agresivní zásah, je potřeba prolomit hranici 1,0700 (to by podpořil nedostatek změn opčních cen). 

  Přístup počkejme a uvidíme (podpořený stále agresivnější verbální podporou) je primárně založený na omezené účinnosti politických nástrojů SNB: přímé devizové intervence a záporných úrokových sazeb. Nejsilnějším nástrojem centrální banky je její důvěryhodnost a neúčinná strategie důvěryhodnost nahlodává. SNB v posledních letech doplatila na to, že nedokázala udržet CHF slabý. SNB zřejmě uskutečnila menší FX intervenci, což by naznačovaly vklady na viděnou z tohoto týdne a lednové údaje o rezervách. Nafouklá bilance SNB omezuje větší dopad intervence. 

  S tímto vědomím je to snadný nástroj a je možné, že před zpřísňujícím omezením dojde ještě na neskrývanou přímou intervenci. Pokud by intervence zastavila posilování CHF a ECB by se chystala dál snižovat sazby, SNB by pravděpodobně zpřísnila omezení záporných sazeb. Pokud by se těchto podmínek dosáhlo, v období kolem zasedání ECB 10. března a zasedání SNB 17. března by zřejmě došlo k dalším zásahům SNB.

  www.swissquote.cz


 • Institucionální nákupy a prodeje klesají

  Institucionální nákupy a prodeje klesají   
  Na spodní části grafu jsou zakresleny institucionální nákupy a prodeje na burze New York Stock Exchange. Linka institucionálních prodejů (červená) se mírně zvedla, ale jinak se stále nachází v klesajícím trendu. Znamená to, že institucionální prodeje stále klesají, což je pozitivní. Nárůst institucionálních prodejů je negativní signál, který obvykle znamená výprodej.
   
  Horní část grafu ukazuje index NYSE a zde vidíme, že se cena dotýká horní čáry Bollingerova pásma. To sice nemusí ještě nic znamenat, ale v technické analýze se dotyk horní linie obvykle považuje za prodejní signál v překoupeném trhu.
   


   
  Zdroj: Marty Chenard 
   
 • Institucionální nákupy a prodeje

  Institucionální nákupy a prodeje
  V grafu vidíme institucionální nákupy a prodeje na New York Stock Exchange. Na grafu je vidět, že poslední (páteční) cenová akce v institucionálních prodejích byla dolů a poslední cenová akce v institucionálních nákupech byla také dolů. To znamená, že institucionální investoři se v pátek přiklonili spíš k realizaci zisků a snížili objem nákupů. 
   
  Technicky jsou institucionální investoři ve fázi akumulace a trhy jako celek jsou překoupené. 
   
  Současná situace je tedy nestabilní a může přijít jak další růst, tak korekce. Zvláště zajímavá bude reakce po dnešním zasedání FED, kdy se všeobecně očekává růst úrokových sazeb na 0,75 %.
   
   
   
   
   
  Zdroj: Marty Chenard 
   
 • Indexy světových burz, Akcieatrhy.cz
  cz nabízí kurzy měn, kurz dolaru, kurz eura, akcie, cenu zlata, dividendy, investice, forex, binární opce, cenné papíry, burzy, recenze a cílové ceny

 • Kakao jede

  Kakao jede
  Rostoucí světová spotřeba převyšuje nabídku a politické riziko v největší producentské oblasti Západní Afriky zvyšuje nejistotu.
   
  Kakao je opět v kurzu v důsledku obav z vývoje počasí a politického rizika v Západní Africe a také v důsledku snižující deficitu nabídky. Západní Afrika produkuje 70 % světové produkce kakaa, klíčové komponenty pro výrobu čokolády. Zvýšené riziko v této oblasti obvykle znamená, že ceny kakaa se pohnou směrem vzhůru.
   
  Rabobank, dánská finanční servisní společnost zaměřená na zemědělství odhaduje, že sucho v Západní Africe sráží odhady výše letošní sklizně, která začne 1. října. V minulém měsíci banka snížila o 7,8 % své odhady výše sklizně pro Ghanu, druhého největšího producenta kakaa. Banka také odhaduje, že deficit v nabídce komodity v sezóně 2015-16 poroste.
   
  „Říjnové presidentské volby u největšího světového producenta, Pobřeží slonoviny, zvýší volatilitu cen ještě výš,“ uvádí Rabobank. Během období po ukončení občanské války a po prvních volbách v letech 2010 až 2011 se ceny futures kontraktů na kakao v důsledku poklesu produkce o polovinu vyšplhaly na 32 leté maximum. “Krátké období zákazu vývozu kakaa v roce 2011 si obchodníci stále ještě pamatují,“ dodává Rabobank.
   
   
   
  Očekává se, že nadcházející volby v Pobřeží slonoviny budou mírumilovné. „Nicméně zvýšená světová poptávka a snížená produkce v tomto roce vedou k závěru, že ceny suroviny porostou a dosáhnou svého možného maxima v říjnu tohoto roku,“ tvrdí Ecobank Transnational, Africká bankovní organizace.
   
  Podle Euromonitor International se světová poptávka po čokoládě zvýšila o 1,7 % a v roce 2015 dosáhla nové rekordní výše. Hlavním důvodem byla zvýšená spotřeba v rozvíjejících se zemích. Ve stejném období by však podle zprávy International Cocoa Organization vydané 30. srpna tohoto roku měla produkce kakaa klesnout o 4,9 %. Produkce v Ghaně by měla podle odhadů klesnout dokonce o 22 %.
   
  „Je naprostá pravda, že nikdo nezná přesný důvod, proč produkce Ghany klesla o 20 %. V Ghaně byly stejné povětrnostní podmínky, jako v sousedícím Pobřeží slonoviny,“ tvrdí Edward George, vedoucí výzkumu v Ecobank. „Když dojde k 20 % poklesu a nikdo neví proč tomu tak je, dá se předpokládat, že stejná situace nastane i během příští sklizně.“
   
  Nastávající sklizeň kakaa může být zasažena klimatickým jevem El Niño v Atlantiku, který je během minulých týdnů odpovědný za sucho v Pobřeží slonoviny a Ghaně. Tento názor zastává společnost Weather Bell Analytics. Společnost dále očekává, že úroveň přeháněk bude i v následujícím měsíci pod svým průměrem. 
   
  Meteorologická služba USA uvádí, že je zde víc jak 90 % pravděpodobnost, že El Niño bude přetrvávat i během zimy na severní polokouli a pravděpodobnost 85 %, že vydrží až do začátku jara 2016. Podle International Cocoa Organization by El Niño mělo snížit produkci kakaa průměrně o 2,4 %. K tomu musíme přidat očekávaný pokles produkce, který by měl dosáhnout 7,7 % v tomto roce. Prosincový kontrakt na dodávku kakaa na burze ICE Futures USA se v současnosti pohybuje okolo ceny 3168 USD za tunu. 
   
  Potíže se zvyšováním produkce ještě zvýší poptávku spotřebitelů. Spotřeba čokolády se v roce 2011 vyšplhala na nový rekord a Euromonitor předpovídá, že spotřeba čokolády na osobu v Asii a Pacifiku se do roku 2020 zvýší o dalších 28 %.
   
   
  Zdroj: Alexandra Wexler
   
 • Jsou vaše peníze u vašeho brokera v bezpečí?

  Jsou vaše peníze u vašeho brokera v bezpečí?
  Mnoho z lidí, kteří se rozhodnou začít obchodovat na kapitálovém trhu se zajímá o to, jestli jsou jejich peníze u nich v bezpečí. Pokud se jedná o akciový trh a obchodování na něm, tak nejistota, která zde panuje, se přenáší i do nejistoty každého tradera. Každý den začíná a končí se stejnou mírou nejistoty, jako ten následující.
   
  Kapitálový trh je nejistý sám o sobě. Když k tomu přidáme, že ne každý ví, jak se ta hra hraje, máme tu zvýšenou míru nejistoty u každého tradera, který se na kapitálovém trhu pohybuje. Trh se neustále vyvíjí a mění. Obchodní pravidla jsou složitá, globální situace se neustále mění, neustále se vyvíjí technologie obchodování. Změny v elektronickém obchodování, kdy většinu obchodů dnes tvoří automatizované systémy obchodování a na tradery připadá zhruba 20 % obchodního objemu, vytváří u traderů neustálý pocit nejistoty a stresu z toho, že se neustále pohybují v nejistém prostředí. Když k tomu přidáme stres ze ztrátových obchodů, vzniklých ovšem nikoli z důvodu špatného obchodního systému, ale v důsledku špatných služeb brokera, nebo v důsledku politiky centrálních bank, které svým jedním neočekávaným rozhodnutím pošlou miliony drobných traderů do ztráty, máme zde prostředí, které je natolik nejisté, že nelze předpokládat vůbec nic, nehledě na to, že neočekávaná rozhodnutí centrálních bank mohou poslat do ztráty i ty největší brokerské společnosti.
   
  Ke snížení stresu a nejistoty by měl každý trader věnovat pozornost tomu, u jakého typu brokera má založený svůj obchodní účet a jak se broker chová. Čemu by tedy trader měl věnovat svoji pozornost? Z historie již víme, že krachují brokeři, kteří k obchodování na svůj účet používají také kapitál svých klientů. Mnoho brokerů drží kapitál na sběrném účtu, a pokud obchoduje na svůj účet, je lákavé použít kapitál ze sběrného účtu k obchodům. Jedno z kritérií tedy je, zda je kapitál klientů držen na vlastním účtu klienta, například u některé externí banky. Když pak klient vstoupí do obchodu, banka uvolní požadovanou sumu, ale zbytek zůstává na účtu mimo dosah brokera. V případě bankrotu brokera zůstane zbytek peněz na klientově účtu a po vypořádání bankrotu brokera se k nim klient dostane. 

  Čtěte dále:
  Výběr forexového brokera
  Seznam forexových brokerů
  Seznam forexových brokerů s povolením ČNB
   
  Brokeři by měli povinně oddělovat kapitál svých klientů od svého. Pokud se zjistí, že využívají kapitál svých klientů, mělo by se to brát za zpronevěru, nebo krádež. Co má trader udělat, když zjistí, že k takovému vývoji došlo? Nejlepší je okamžitě celou věc nahlásit a uvědomit regulační orgány, které mají oprávnění vstupovat do záležitosti a vést vyšetřování. Trader také může požadovat, aby mu byl jeho kapitál okamžitě vyplacen. 
   
  Další možností jak se přesvědčit, že vaše peníze zůstanou v bezpečí za všech okolností, je ubezpečit se, že váš broker je členem SIPS. Security Investment Protection Corporation (SIPS) je organizace, která zajišťuje a chrání hotovost svých členů, které jsou ve formě finančních nástrojů, jako například akcie, nebo dluhopisy, které jsou vystaveny finančnímu riziku. Tradeři by si však měli být vědomi toho, že některé finanční instrumenty, jako například kontrakty komanditních společností, komoditní kontrakty, nebo anuitní platby nemusí být SIPS pokryty. Kromě toho SIPS nekryje celkovou ztrátu a předpokládá formu spoluúčasti. Maximum krytí je 500 tisíc dolarů z toho 250 tisíc dolarů může představovat hotovost. Mnozí tradeři v dnešní době mají zabezpečení od SIPS, ale není od věci si to zjistit, než si otevřeme obchodní účet.
   
  Brokerské firmy jsou povinny chránit kapitál svých klientů před nenadálými finančními krizemi. Každý klient by si měl zkontrolovat, jaká je historie brokera a jak v minulosti reagoval na nenadálé události na kapitálovém trhu. Každou chvíli vzniká na kapitálovém trhu nějaká mimořádná událost, která se odrazí na zdraví brokerských firem. Když se dostane na veřejnost, že brokerské firmy mají problémy, například kvůli uvolnění stropu Švýcarskou národní bankou na kurz k euru, je to chvíle k vážnému zamyšlení. Dostala se brokerská firma do potíží, protože vůči svým klientům vystupuje v roli market makera, nebo protože nemá vazby na silné poskytovatele likvidity, nebo má špatné řízení rizika. A když už se dostane do problémů, řeší své ztráty na úkor svých klientů, nebo bere částečně, nebo úplně své ztráty na sebe? 
   
  Zprávy o potížích je to poslední, co by brokeři chtěli dát široké veřejnosti ve známost. Nicméně každý trader by se měl po takových informacích pídit. Napomoci mohou internetová fóra, která se věnují kapitálovému trhu a kde se každý může s ostatními o tom, jak se chová jeho broker podělit. Tato fóra nejsou sice kritériem pravdy, protože existuje zvýšená pravděpodobnost, že neúspěšný trader bude svalovat vinu za své ztráty na brokera, na druhou stranu, není se od věci dozvědět, jaké mají ostatní zkušenosti a udělat si na základě těchto informací svůj názor.
   
  Nicméně nejlepším způsobem, jak získat objektivní informace, je vést si důkladný a přesný obchodní deník, se záznamem všech transakcí, skluzů v plnění, opakovaných kotací, šíře obchodního rozpětí a všeho, co souvisí s obchodováním na kapitálových trzích. Z úplných záznamů si pak každý trader může udělat své statistiky a vyhodnotit, nakolik se na jeho ztrátách podílí vlastní chyby, a jak velkou část svých ztrát může připsat na vrub brokera. Navíc s odstupem času a s odezněním emocionálního působení je každé vyhodnocení méně zatíženo chybami v uvažování.
   
  Vést důkladný obchodní deník se v každém případě vyplácí.
   
   
   
 • JPMorgan doporučuje tyto biotechnologické akcie

  JPMorgan doporučuje tyto biotechnologické akcie
  Cena akcií v biotechnologickém sektoru byla letos volatilní. Investice však stále překonávaly svojí výkonností širší trh. Index biotechnologií (Nasdaq Biotechnology Index) v tomto roce vzrostl o 8,6 %, index S&P 500 vzrostl o zanedbatelných 0,26 %.
   
  „V sektoru biotechnologií je třeba provádět důslednou selekci,“ píší analytici JPMorgan. Podle výsledků třetího čtvrtletí dávají společnostem svá doporučení. 
   
  Které akcie se tedy líbí analytikům JPMorgan?
   

  1. Neurocrine Biosciences Inc. (NBIX) 

  Neurocrine Biosciences, Inc. zkoumá a vyvíjí léky pro léčení neurologických a endokrinních nemocí a potíží u pacientů v USA.
   
  Doporučení JPM: Dlouhodobý časový horizont
  Tržní kapitalizace: 4,7 miliard USD
  Návratnost od začátku roku: 143 %
  Roční růst příjmů: 1254,96 %
  Roční čistý růst příjmů: -28,73 %
  Roční růst zisku na akcii (EPS): 11,76 %
  Rating JPMorgan: Overweight (zvyšování podílu v portfoliu)
  Cílová cena JPM: 70 USD v prosinci 2016
   
  JPMorgan píše: „Z našeho dlouhodobého pohledu zde existuje prostor jak pro lék 98854, tak pro Elagolix, které zatím neukázaly svůj potenciál. Elagolix léčí endometriosis a děložní fibroidy a předpokládáme, že by mohl získat okolo 1 miliardy příjmů. Příjmový model je spíš konzervativní, je třeba počat, jestli se lék uchytí a začne se o něm víc mluvit. Pak by mohly být příjmy ještě vyšší. Elagolix je vyvíjen společně s AbbVie. Co se týká 98854, ten je plně v kompetenci NBIX a mohl by mít vyšší vliv na růst akcií. Tento lék je plně konkurenceschopný a měl by také obsáhnout multi miliardové příjmy. Lék se používá na léčbu tardivní dyskineze. Vyhledem k tomu, že 98854 bude pravděpodobně nabízen za nižší cenu, než SD-809 společnosti Teva, mohlo by to znamenat konkurenční výhodu.“
   

2. Dynavax Technologies Corp. (DVAX) 

Dynavax Technologies Corporation, je biofarmaceutická společnost s léky v klinické fázi testů. Společnost zkoumá a vyvíjí nové vakcíny a léčebné postupy ve Spojených státech. Její výzkumný program se zaměřuje na oblast vakcinační adjuvans, nádorovou imunoterapii, a autoimunitní a zánětlivá onemocnění.
 
Doporučení JPM: Buď a nebo (závislost na schválení)
Tržní kapitalizace: 920 miliónů USD
Návratnost od začátku roku: 42 %
Roční růst příjmů: -51,38 %
Roční čistý růst příjmů: -25,43 %
Roční růst zisku na akcii (EPS): -1,17 %
Rating JPMorgan: Overweight (zvyšování podílu v portfoliu)
Cílová cena JPM: 35 USD v prosinci 2016
 
JPMorgan píše: „Na základě našich údajů se klinické zkoušky léku Heplisav u pacientů s cukrovkou zaměřují na bezpečnost a velikost poměru seroproteinů v porovnání s Engerix B. Z hlediska bezpečnosti se domníváme, že tři předcházející zprávy zmiňují menší riziko. Ve 3. fázi klinického výzkumu, který se zaměřuje na nežádoucí účinky a vážné nežádoucí účinky se uvádí, že autoimunitní odpovědi, jsou vzácné, a těžké autoimunitní odpovědi jsou procentuálně menší než u léků Heplisav než u Engerixu. Z hlediska účinnosti očekává společnost Dynavax očekává podobnou míru séroprotekce u diabetiků v širší populaci (okolo 90%) a pro Engerix B se chovají podobně jako předchozí studie (okolo 70%, případně o něco nižší). Heplisav vykazuje vyšší a zajímavé poměry seroprotekce u klíčových rizikových skupin (věk, pohlaví, BMi, kouření).  Zatím není jasný komerční přínos léku Heplisav a rychlost jeho penetrace na trh s léčbou cukrovky. Hlavním problémem je však to, že v případě jeho neschválení to bude mít závažný vliv na cenu akcie, která by v takovém případě mohla silněji poklesnout.“

 
 

3. Merrimack Pharmaceuticals (MACK) 

Merrimack Pharmaceuticals, Inc., je biofarmaceutická společnost, která se zabývá výzkumem, vývojem a přípravou ke komerčnímu využití léků, diagnostiky a léčebných postupů při léčbě rakoviny primárně v USA.
 
Doporučení JPM: Krátkodobé riziko poklesu
Tržní kapitalizace: 1 miliarda USD
Návratnost od začátku roku: -22,8 %
Roční růst příjmů: 32,69 %
Roční čistý růst příjmů: -2,97 %
Roční růst zisku na akcii (EPS): 3,85 %
Rating JPMorgan: Overweight (zvyšování podílu v portfoliu)
Cílová cena JPM: 14 USD v prosinci 2016
 
JPMorgan píše: „Je potěšitelná reakce lékařů na Onivyde, který léčí post-gem rakovinu slinivky. Společnost má ve vývoji zajímavé léky, které opravňují náš rating Overweight (zvyšování podílu v portfoliu). Z krátkodobého pohledu (konec roku 2015 a začátek 2016) vidíme riziko pro pokles ceny akcií společnosti.“


 

4. Amicus Therapeutics Inc. (FOLD) 

Amicus Therapeutics, Inc., je biofarmaceutická společnost, která vyvíjí a prodává léky pro vzácná onemocnění.
 
Doporučení JPM: Nákup při poklesu ceny
Tržní kapitalizace: 1,2 miliardy USD
Návratnost od začátku roku: 14 %
Roční růst příjmů: n/a
Roční čistý růst příjmů: n/a
Roční růst zisku na akcii (EPS): n/a
Rating JPMorgan: Overweight (zvyšování podílu v portfoliu)
Cílová cena JPM: 18 USD v prosinci 2016
 
JPMorgan píše: „Reakce ceny na migalastat v USA byla přehnaná, vzhledem k velikosti zastoupení v USA. Existuje otázka ohledně řízení společnosti, ale během posledního období bylo obchodování s akciemi aktivní. Akcie společnosti rostly a výhled do roku 2016 je pozitivní, protože 1) výhled migalastat v EU je pozitivní, a 2) výhled pro USA bude záležet na schválení, ale zde by schválení mělo proběhnout bez nutnosti dalších klinických zkoušek. Společnost má kromě toho ve vývoji léky Pompe a Zorblisa, u kterých se předpokládá dobrý průběh.“


 

5. Idera Pharmaceuticals Inc. (IDRA) 

Idera Pharmaceuticals, Inc., je biofarmakologická společnost s léky v klinické fázi výzkumu. Společnost se zaměřuje na výzkum, vývoj a komercializaci nových léčebných postupů pro léčbu rakoviny a vzácných onemocnění v USA.
 
Doporučení JPM: Undervalued (snižování podílu v portfoliu)
Tržní kapitalizace: 329 miliónů USD
Návratnost od začátku roku: -25,6 %
Roční růst příjmů: -18,67 %
Roční čistý růst příjmů: -47,75 %
Roční růst zisku na akcii (EPS): -9,3 %
Rating JPMorgan: Overweight (zvyšování podílu v portfoliu)
Cílová cena JPM: 6 USD v prosinci 2016
 
JPMorgan píše: „Podle Bloomberg je společnost Idera je sledována pouze třemi analytiky, takže konsensus může být zavádějící. Hlavní údaje z IMO-8400 fáze 1 a 2 klinických zkoušek u R / r Waldenströmovy makroglobulinémie budou prezentovány příští měsíc, a je pravděpodobné, že výsledek bude významným katalyzátorem pro akcie IDRA“. 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: JPMorgan
 
 • Je to Santa Claus rally nebo začíná něco většího?

  Je to Santa Claus rally nebo začíná něco většího?
  Akcie zkoušejí žít v očekávání každoroční Santa Claus rally na konci roku. Na většině trhů došlo ke zlepšení v důsledku zvýšení cen na energetickém trhu, kde se index NYSE OIL zlepšil ze svých minim o 6 %. 
  I když současné obchodní objemy jsou menší než obvykle, poměr rostoucích akcií a klesajících akcií NYDE byl 23. prosince na obrovsky nezvyklé výši 13 : 1 ve prospěch růstových akcií. To je naprostý opak tohoto poměru z 11. prosince, kdy tomu bylo téměř naopak s poměrem 1 : 11. Také poprvé od 5. října byl poměr obchodních objemů rostoucích akcií a objemů klesajících akcií ve prospěch růstu. Celkový objem byl 23. prosince nízký, ale poměr rostoucích objemů vůči klesajícím objemům byl na úrovni 9 : 1. Tyto hodnoty se dají považovat za silný obchodní signál. Tento vývoj by měl minimálně oddálit prodejní tlak, kterého jsme byli svědky v posledních měsících.
   
  Klíčem k prázdninovému růstu bylo uzavírání krátkých pozic ve dvou neproblematičtějších sektorech. V sektoru energií a v sektoru čínských akcií. Nárůst XOI ve výši 6 % jde na vrub rostoucím cenám ropy. Cena ropy se stále nachází pod svým 15 denním klouzavým průměrem a testování této úrovně představuje důležitou technickou úroveň. Dá se však říct, že cena ropy zřejmě našla své dno a nyní se vyvíjí závěrečná konsolidační struktura.
   

   
  Otočka cen ropy, i když může být jen přechodná, dopřála akciovému trhu oddych od prodejního tlaku posledních měsíců. Většina akcií na seznamu nových ročních minim NYSE pochází z energetického sektoru. Růst cen ropy může vyústit v nárůst cen energetických akcií. Průměrný počet nových minim NYSE by tak mohl vzrůst nad hodnotu 40. Abychom získali důvěru, že prodejní tlak z poslední doby opravdu zmizel, potřebovali bychom, aby poměr nových minim po několik dní zůstával nad hranicí 40. Během posledních tří dní zůstával pod touto hodnotou. Současná úroveň je nejnižší od listopadu, kdy se úroveň nových minim naposledy podívala tři dny pod 40.
   
  Na následujícím grafu vidíme, jak se poslední vývoj na nových minimech promítl do důležitého indikátoru směru akcií NYSE. Krátkodobý indikátor směru (modrá čára) a dlouhodobý indikátor směru (červená čára) se otáčejí vzhůru a snaží se zvrátit vývoj posledního období. Pokud se tento vývoj potvrdí, bude to znamenat otočení akciového trhu opět směrem k růstu. 


   
   
  Následuje graf střednědobého indikátoru hybnosti NYSE Hi-Lo Momentum Index (HILMO). Tento indikátor je důležitou známkou chování trhu ze střednědobého pohledu. Na grafu si můžeme povšimnout, že po několikatýdenním poklesu opět dochází ke snaze o růst. 


   
  Zatím je příliš brzo vyvozovat nějaké závěry z letošní Santa Claus rally, což je pravidlelný růst cen akcií koncem kalendářního roku. Proto se to mu také říká Santa Claus rally. Nicméně pokud zlepšené podmínky na trhu vydrží i po 1. lednu, pak šance na to, že spekulující na růst, opět získali vládu nad střednědobým časovým horizontem, podstatně vzrostou.
   
  Dalším indikátorem zlepšení na akciovém trhu je to, že ze šesti hlavních akciových indexů (Dow, SPX, NDX, NYA, MID, RUT) se nejméně čtyři pohybují nad 60 denním klouzavým průměrem. Pokud k tomu dojde, je to známka růstu. Znamenalo by to, že potíže na akciovém trhu jsou za námi a mohli bychom očekávat celkové oživení po celý rok 2016. Několik příštích dní nám přinese rozuzlení této situace.
   
  Dalším předstihovým indikátorem, který se vysoce osvědčil v roce 2015 je graf spekulativních (junk) dluhopisů představovaný indexem SPDR Barclays High Yield Index (JNK). Pokles na několikaletá minima u dluhopisů s vysokým úrokovým výnosem jde na vrub poklesu cen ropy a zemního plynu a z toho vyplývajících potíží energetických firem. Na následujícím grafu testuje JNK svůj 15 denní klouzavý průměr.

   
  Jaký bude další osud spekulativních dluhopisů, závisí zcela jistě na dalším vývoji v sektoru s ropou. Hlavním zdrojem spekulativních podnikových dluhopisů jsou společnosti, které se silně zadlužily kvůli frakovacímu způsobu těžby z břidlic a nyní jsou pod obrovským ekonomickým tlakem v důsledku nízkých cen ropy. Tento dluhový stres je zachycen v klesající trajektorii indexu SPDR Barclays High Yield Bond ETF (JNK). JNK není schopen uzavřít nad svým 15 denním klouzavým průměrem a jeho hodnota stále klesá. Nicméně na grafu můžeme vidět známky vytvářejícího se minima a následujících několik dní rozhodne, zda nedojde ke zlepšení. Pokud ano, znamenalo by to další růstový signál pro akciový trh..
   
  Co se týká širšího trhu, tak zde všechno záleží na zlepšení indikátorů pulsování trhu na NYSE. Nejdůležitější indikátor zdraví akciového trhu je samozřejmě poměr nových ročních maxim a nových minim. Až se manažeři fondů a ředitelé velkých finančních korporací vrátí ze zimní dovolené, získáme mnohem přesvědčivější obraz budoucího vývoje. Následující dny nám pomohou rozhodnout, zda se jedná pouze o prázdninové vzepětí, nebo jde o začátek něčeho mnohem většího. 
   
   
  Redakce: www.akcieatrhy.cz
  Zdroj: Clif Droke 
   
 • Je aktuální cena zlata adekvátní nebo ne? Ptali jsme se odborníků.

  Je aktuální cena zlata adekvátní nebo ne? Ptali jsme se odborníků.


   

  Jan Herškovič,
  jednatel společnosti Bessergold GmbH


  1/ Posledních, v podstatě už několik let, se zlato nevyvíjí zcela podle představ investorů a podle našeho názoru zcela ztratilo punc bezpečného přístavu. Jak to vidíte vy, souhlasíte nebo ne?

  Od roku 2008 je světová ekonomika udržovaná nad vodou různými možnými nástroji i nástroji dříve považovanými za nemožné, jako například zápornými úrokovými sazbami. Tisknutím astronomického množství peněz, které mají oživit ekonomiku, ale ve skutečnosti jen zachraňují finanční instituce, které se dál nafukují od jejich skoro-kolapsu. Jedním z takových nástrojů je i ilegální manipulace cen zlata a stříbra. Jen před pár měsíci byl tento názor považován za “konspirační teorii” a jeho nositelé tak zvanými experty za hlupáky. Dnes se touto “konspirační teorií” zabývá Švýcarský vrchní prokurátor. “ podezřelých" je řada největších bank včetně UBS, HSBS atd. Kdo ale obviní the FED and BIS v Baselu, kteří tyto manipulace podporují? Na ty nemá nikdo. Je jen otázkou času, který se rapidně krátí, kde se zlato a stříbro ukáže tím nejbezpečnějším přístavem. 
   
  2/ Jak byste uklidnil investora, který do zlata investoval třeba před rokem nebo dvěma?

  Přes všechny srdceryvné články bankovních analytiků je dnes cena zlata v korunách a v Eurech jen asi o 10% nižší, než byla na svém vrcholu v 2011. King dolar se nějakou dobu bude ještě nafukovat, než praskne. Proto USD cena zlata z dlouhodobého hlediska není příliš relevantní.
   
  3/ Doporučoval byste nákup zlata nebo byste se mu raději vyhnul, popř. jak dlouho nebo co by vás přimělo udělat ten krok a zlato opět upřednostňovat?
   
  Nákup zlata jednoznačně doporučuji a to za volné prostředky, které nebudete potřebovat nejméně 4-5 let, protože až současný finanční systém zkolabuje, papírové peníze ztratí 50-80% hodnoty. Němci s tím mají své zkušenosti, a proto jsou dnes největšími investory do zlata v Evropě.
   
  4/ Máme zde celou řadu faktorů, které podporují nestabilitu, ale cena zlata je stále pod tlakem. V USA dříve nebo později odstartují novou etapu růstu sazeb, která by měla podpořit růst kurzu dolaru. Znamená to, že cena zlata nebude mít na růžích ustláno po dobu dalších třeba několik let?
   
  Ne, ale je pod tlakem, ale proto je pod tlakem. Až USA zvednou úrokové sazby, americká ekonomika, která je dnes závislá na v podstatě nulových úrokových sazbách, musí zkolabovat. Proto se dnes o zvýšení sazeb jen žvaní a ohlupuje se tím veřejnost. Janet Yellen, při svém posledním projevu, kdy všichni “experti” očekávali, že FED zvýší úrok aspoň o zanedbatelných 0.25%, toto očekávání nemohla vyplnit a během projevu, možná kvůli špatnému svědomí, doslova fyzicky zkolabovala. Pokud se světová ekonomika chce ještě držet nějakou chvíli nad vodou, nemůže zvýšit sazby. Naopak musí dále stále tisknout více peněz, nebo přesněji řečeno svých měn, aby tím znehodnotila astronomické dluhy, ve kterých se topí.
   
  5/ Z technického hlediska by se zlato klidně mohlo ocitnout u 1000 USD za unci. Jak myslíte, že je tento pohled relevantní.
   
  Z technického hlediska můžete obhájit skoro jakoukoliv cenu. V posledních týdnech jsem viděl technickou analýzu, která mluvila o USD 600 a jiná o USD 8,000. Záleží na analytikovi, kým je zaměstnán a jakou má motivaci. Můžete si vybrat podle svého gusta. Čtete třeba Patrii?
   
  6/ Dokázal byste odhadnout kde bude cena zlata za jeden rok?
   
  Ne. Dokážu odhadnout, jaká by měla být, kdyby nebyla manipulována a nechala by se “na pospas” svobodnému trhu, což je v současné situaci pohádka. USD 2,500 – 3,600 za předpokladu, že USD do té doby nezkolabuje. Pokud ano, může to být třeba USD 50,000, pak bude záležet jen na rozměru kolapsu.
   
  7/ Jakou jinou alternativu vidíte ke zlatu?
   
  Stříbro.
   
  8/ Co jiné kovy? Jak vnímáte jejich vývoj?
   
  Dlouhodobý poměr ceny zlata a stříbra je zhruba 15:1. Dnes je to 77:1. Tento poměr není dlouhodobě udržitelný, proto stříbro je dnes dlouhodobě asi nejlepší spekulace.
   
  9/ A co jiné komodity? Vidíte někde zajímavou příležitost?
   
  Ne. Nesledujeme jiné komodity.


   
  ředitel Zlaťák.cz s.r.o.
   
  1/ Posledních, v podstatě už několik let, se zlato nevyvíjí zcela podle představ investorů a podle našeho názoru zcela ztratilo punc bezpečného přístavu. Jak to vidíte vy, souhlasíte nebo ne?
   
  V naší společnosti se snažíme zlato ukázat jako jakési pojištění "blahobytu", takže se nabízí otázka, jestli je skutečným zájmem investorů vysoké zhodnocení, které pravděpodobně přijde spolu se spoustou negativních jevů ekonomických i společenských. Zatím systém pořád žije a mediální obraz naší aktuální prosperity ukazuje dle mého situaci lepší než je, proto jsou ceny drahých kovů nízko.

  2/ Jak byste uklidnil investora, který do zlata investoval třeba před rokem nebo dvěma?
   
  Už jsem částečně odpověděl v předchozí otázce. V principu je ale pozdě uklidňovat a vysvětlovat až po uskutečněné investici. Informovaného investora se zdravým pohledem na investice do drahých kovů, který má své investiční portfolio rozložené, není potřeba uklidňovat. Letos mu pokles ceny komodit kompenzují třeba akcie, které překonávají historické rekordy.
   
  3/ Doporučoval byste nákup zlata nebo byste se mu raději vyhnul, popř. jak dlouho nebo co by vás přimělo udělat ten krok a zlato opět upřednostňovat?
   
  Rozhodně bych nákup zlata neupřednostňovat ani před deseti či pěti lety, stejně jako ho teď nedoporučuji zavrhnout. Zlato má mnoho atributů, které jiné investiční instrumenty nemají. Diskrétní vlastnictví, snadnou přenositelnost, snadnou směnitelnost po celém světě. Máte téměř jistotu, že tuhle část majetku vám už nikdo nevezme ani zpětně nezdaní. Což se nedá říct o penězích na účtech, akciích, nemovitostech viz různé nápady politiků na milionářské daně či daně z luxusních nemovitostí apod.
   
  4/ Máme zde celou řadu faktorů, které podporují nestabilitu, ale cena zlata je stále pod tlakem. V USA dříve nebo později odstartují novou etapu růstu sazeb, která by měla podpořit růst kurzu dolaru. Znamená to, že cena zlata nebude mít na růžích ustláno po dobu dalších třeba několik let? 
   
  Tak jako teď zlato tolik nereaguje na události, které by jeho cenu měly zvednout, nemusí tolik reagovat na události, které by měly jeho cenu snížit. Pro české investory navíc posílení dolaru na cenu vliv mít nemusí, protože adekvátně oslabí koruna. Pro cenu zlata, a tím mám na mysli fyzického, jsou zásadní hlavně náklady na těžbu. Poptávku po fyzickém zlatě, která je relativně stabilní, bez těžby pokrýt nejde. Na trh se vrací jen malá část zlata, a nedá se čekat, že zrovna při nízkých cenách a nejisté budoucnosti, by se ho investoři ve velkém zbavovali.
   
  5/ Z technického hlediska by se zlato klidně mohlo ocitnout u 1000 USD za unci. Jak myslíte, že je tento pohled relevantní.
   
  Je to technicky určitě možné, protože cenu určuje obchodování s virtuálním zlatem, kterého je stokrát víc než fyzického. Cenou jde tedy manipulovat oběma směry bez ohledu na reálné množství fyzického zlata. Osobně pro fyzické zlato věřím v nejnižší možnou cenu 900 USD za unci, pod kterou už nebude možná těžba. Už teď při cenách okolo 1100 USD za unci mají těžaři problémy a nezvládají splácet úvěry z dřívějších let.
   
  6/ Dokázal byste odhadnout kde bude cena zlata za jeden rok?
   
  Pro nás směrodatné jsou ceny zlata v EUR či Kč. Z tohoto pohledu jsme poslední dva roky v bočním trendu, cena dlouhodobě ani neroste, ani neklesá. Krátkodobě cena sice vybočí, jako třeba korunová cena letos v lednu, která se dostala až na necelých 7% pod maxima z roku 2012 (kdo by to byl po propadu v roce 2013 řekl). Ale dlouhodobě se vrací do stabilního pásma 800 - 900 Kč / gram. Myslím, že tento boční trend by mohl pokračovat i příští rok, ale je tolik věcí, které to mohou dramaticky a rychle změnit. Akciová bublina, státní dluhy, tisk USD i EUR na záchranu zadlužených zemí, k tomu i vysoká zadluženost ostatních zemí EU, imigrační krize, vysoké napětí ve světě mezi západem a východem.
   
  7/ Jakou jinou alternativu vidíte ke zlatu?

  Z mého pohledu zlato mělo, má a bude mít atributy, proč do portfolia patří v rozumné míře v kterékoliv době. Pokud zlato nakupujete jako spekulaci, možná dnes najdete lepší a rychlejší způsoby zhodnocení. Ale pokud vnímáte zlato jako pojištění, tak není důvod přestat nakupovat. Životní pojištění si také nepřestane platit jen proto, že se zrovna chvíli cítíte dobře.
   
  8/ Co jiné kovy? Jak vnímáte jejich vývoj?
   
  Z ostatních sleduji podrobněji jen stříbro. To mělo v posledních letech podobný osud jako zlato. Co se týče zhodnocení v něm je větší riziko, ale možná aktuálně i větší potenciál - z maxim kleslo přecijen více než zlato. Na druhou stranu je to nejen investiční ale i průmyslový kov a výhled hospodářského vývoje není tak pozitivní, aby se dala očekávat výrazně zvýšená spotřeba.
   
  9/ A co jiné komodity? Vidíte někde zajímavou příležitost?

  Zaměřujeme se na fyzické komodity, čímž je výběr zúžen jen na ty, které mají vysokou finanční hustotu a lez je snadno uskladnit, zabezpečit či převážet. Navíc nás nezajímají spekulativní investice do komodit, ale zajišťovací investice. A z hlediska tradice, likvidity a finanční hustoty připadá v úvahu jen zlato a stříbro.    
  Pavel Ryba,
  obchodní ředitel GOLDEN GATE CZ a.s.
   
  1/ Posledních, v podstatě už několik let, se zlato nevyvíjí zcela podle představ investorů a podle našeho názoru zcela ztratilo punc bezpečného přístavu. Jak to vidíte vy, souhlasíte nebo ne?

  Cena zlata v USD se vyvíjí podle očekávání. Akcie rostou a dolarová cena zlata klesá. Koruna však prudce oslabila vůči dolaru, český investor ztráty nemá. Trh zlata z pohledu Čechů a Evropanů je vnímán jinak než z pohledu Američanů. Škoda, že se v ČR přetiskují články z USA, které se starého kontinentu mnoho netýkají, a že se málo komentuje trh zlata z pohledu Evropanů, který je poměrně významně odlišný od zámoří.
   
  2/ Jak byste uklidnil investora, který do zlata investoval třeba před rokem nebo dvěma?

  Není potřeba uklidňovat. Cena v korunách roste díky intervencím ČNB. Roste i eurová cena díky prudké devalvaci eura vyvolané uvolněním měnové politiky ze strany ECB. Investoři do zlata, kteří před rokem nebo dvěma do zlata v ČR investovali, jsou tak velmi pravděpodobně ziskoví.
   
  3/ Doporučoval byste nákup zlata nebo byste se mu raději vyhnul, popř. jak dlouho nebo co by vás přimělo udělat ten krok a zlato opět upřednostňovat?

  Zcela jistě bych nyní investici do zlata doporučil a dokonce nyní i upřednostnil oproti investicím do jiných aktiv. Je to z toho důvodu, že zlato v posledních 3 letech přeci jen prošlo korekcí a jeho cena je nyní atraktivní. Je to téměř jediné investiční aktivum, které prošlo korekcí. Na druhou stranu ceny akcií jsou poblíž historických maxim. Ceny dluhopisů také a nemovitosti opět nebezpečně rostou a v mnoha vyspělých zemích jsou již na předkrizových hodnotách. Asi nikdo z nás nechce kupovat aktiva před korekcí, ale chce nakupovat aktiva po korekci. Z dlouhodobého hlediska se však na zlato nedívám primárně jako na investiční nástroj, ale jako na nástroj diverzifikační a zajišťovací.

  4/ Máme zde celou řadu faktorů, které podporují nestabilitu, ale cena zlata je stále pod tlakem. V USA dříve nebo později odstartují novou etapu růstu sazeb, která by měla podpořit růst kurzu dolaru. Znamená to, že cena zlata nebude mít na růžích ustláno po dobu dalších třeba několik let? 

  Je pravdou, že Fed ukončil program QE a již třetím rokem mluví o tom, že sazby zvedne. Před několika měsíci jsem do Hospodářských novin napsal, že Fed v září sazby nezvedne, což se naplnilo. Mnozí se na mě osopili, jak mohu psát takové nesmysly a co si to dovoluji, když tou dobou dokonce většina analytiků oslovených agenturou Bloomberg očekávala zvýšení sazeb již v září. Podle mého názoru Fed sazby nezvedne v nejbližších 5 letech vůbec. Pokud je přeci jen zvedne, tak pouze kosmeticky a krátkodobě.

  5/ Z technického hlediska by se zlato klidně mohlo ocitnout u 1000 USD za unci. Jak myslíte, že je tento pohled relevantní.

  Nevylučuji však, že v nejbližších 3-12 měsících zažijeme ještě  jednu vlnu poklesu ceny zlata, klidně k ceně 950 USD za unci. Pokud k ní dojde, bude to nejspíše souviset s deflačním šokem při kolapsu akciových trhů a tím spojeným posilováním USD. Půjde však o krátkodobý pokles, po kterém cena prudce poroste. A půjde o pokles v USD. Banky a fondy budou trpět krizí likvidity a budou muset prodat cokoli, aby se dostaly k hotovosti. Prodají tedy i část zlata. Podobně jako v roce 2008. Z pohledu Evropanů však tento případný propad mnoho nepocítíme, protože tou dobou bude nejspíše krátkodobě prudce posilovat dolar. Eurová a korunová cena tedy mnoho nepoklesne.

  6/ Dokázal byste odhadnout kde bude cena zlata za jeden rok?

  Nerad bych cenu zlata odhadoval, protože si myslím, že to není správné a profesionální. Zlato je primárně zajišťovací mechanismus proti dluhům, kolapsům ekonomiky nebo finančních trhů a proti vysoké inflaci, popřípadě měnové reformě. Z tohoto pohledu je jedno, zda bude za rok stát 950, 1100 nebo 1500 USD. Osobně si však myslím, že již bude po oné případné korekci pod 1000 USD a reálně může stát přibližně stejně jako dnes nebo o něco více. Ale opravdu to není důležité. Bavíme se však o ceně v dolarech, nikoli v korunách. Ta se může vyvíjet jinak.

  7/ Jakou jinou alternativu vidíte ke zlatu?

  Další, z hlediska potenciálu zhodnocení, ještě zajímavější alternativou, je fyzické stříbro. Je ještě více podhodnocené a má mnohem větší potenciál. Je však zatíženo DPH a má větší volatilitu. Investiční zlato je na rozdíl od stříbra osvobozeno do DPH. Proto u něj doporučuji dodržet dlouhodobější investiční horizont. Minimálně 5 let, optimálně 10 let. Další variantou, která je dobrým zajištěním proti rizikům, kterým budeme v nejbližších 1-5 letech čelit, je zemědělská půda.

  8/ Co jiné kovy? Jak vnímáte jejich vývoj?

  O stříbře jsem se již zmínil. Další kovy jsou spíše technické, nikoli monetární nebo investiční. Kovy typu měď, nikl, železná ruda, hliník prožívají peklo, které je způsobeno zejména klesající poptávkou. Zpomaluje světová ekonomika a zejména Čína, která je největším spotřebitelem průmyslových komodit na světě. A tento vývoj se hned tak neobrátí. Platina a palladium jsou kovy průmyslové a zejména u platiny varuji. Je to kov, který se spotřebovává především v automobilovém průmyslu, který bude procházet v nadcházející krizi velkými problémy. U palladia je to o trochu lepší. Kdybych měl investovat do některých z těchto dvou kovů, spíše bych si vybral palladium. U obou dvou kovů musíme počítat s DPH. Z investičního hlediska si však velmi dobře vystačíme se zlatem a stříbrem.

  9/ A co jiné komodity? Vidíte někde zajímavou příležitost?

  Já jsem zastánce investic do komodit ve fyzické podobě. Proto připadají v úvahu pouze drahé kovy. Zlato, stříbro, platina a palladium. Již jsem vysvětloval, že z praktických důvodů i investičních výhledů doporučuji spíše zlato a stříbro. Do ostatních komodit, ropa, zemní plyn, obiloviny, masa a apod. je možné investovat většinou pouze formou derivátů, které s sebou nesou mnohem větší rizika. Ty jsou opravdu pro zkušené investory a mnohdy se spíše než o investování jedná o spekulování. Pokud ano, tak pouze s kapitálem, o který jsem ochoten přijít. Jsem spíše názoru, že spekulace do investic nepatří.


   

  Jan Háze
  předseda představenstva společnosti STEP Finance, a.s.


  1/ Posledních, v podstatě už několik let, se zlato nevyvíjí zcela podle představ investorů a podle našeho názoru zcela ztratilo punc bezpečného přístavu. Jak to vidíte vy, souhlasíte nebo ne?

  Na tuto otázku můžeme odpovědět, že ano i ne. Pro klienty, kteří nakupovali zlato s vidinou rychlých kurzových zisků a předpokladem prodeje zlata s výrazným zhodnocením po několika málo měsících, může současná dlouhotrvající korekce být do jisté míry zklamáním a v jejich očích zlato skutečně mohlo ztratit svou záři. Pro klienty, kteří zlato kupovali z důvodu uchování hodnoty majetku do budoucna, je současná korekce dobrou příležitostí k navýšení svých pozic v tomto slunečním kovu. Moudří investoři využívají současných dočasně příznivých cen k navýšení svých zlatých zásob. Využívají situace, kdy mnoho investorů na burzách ve snaze zamezit dalším ztrátám, své zlaté pozice likviduje, a tím snižuje cenu zlata.

  2/ Jak byste uklidnil investora, který do zlata investoval třeba před rokem nebo dvěma?

  Zlato je třeba nakupovat s investičním horizontem minimálně jednoho roku, ale spíše mnohem delším (řádově léta). Krátkodobé výkyvy by investora neměly znejistět a případný pokles ceny je vhodné využít k dalším nákupům. 

  3/ Doporučoval byste nákup zlata nebo byste se mu raději vyhnul, popř. jak dlouho nebo co by vás přimělo udělat ten krok a zlato opět upřednostňovat?

  Fyzické zlato je vhodné zařadit do investičního portfolia za každé situace. V klidnějších dobách jeho zastoupení může být 10-20%. V dobách turbulentnějších a více rizikových by se podíl zlata (a stříbra) v portfoliu mohl navýšit na 20-30%.

  4/ Máme zde celou řadu faktorů, které podporují nestabilitu, ale cena zlata je stále pod tlakem. V USA dříve nebo později odstartují novou etapu růstu sazeb, která by měla podpořit růst kurzu dolaru. Znamená to, že cena zlata nebude mít na růžích ustláno po dobu dalších třeba několik let?

  Ano, právě slibované zvýšení amerických úrokových sazeb je tím, co dlouhodobě tlačí na cenu zlata a snižuje jeho hodnotu. Ve světle posledních událostí není vůbec jisté, že ke zvýšení sazeb dojde a nízké  nominální sazby a prakticky záporné reálné úrokové sazby budou nahrávat k růstu cen drahých kovů v dlouhodobém horizontu. 

  5/ Z technického hlediska by se zlato klidně mohlo ocitnout u 1000 USD za unci. Jak myslíte, že je tento pohled relevantní.

  Myslím, že zlato je pod obrovským tlakem už dlouhou řadu měsíců. Investoři jsou mediálně masírováni a hnáni k  likvidaci svých zlatých pozic mnohdy stejnými analytiky, kteří ještě v září 2011 (v době závratného růstu cen zlata a davové mánie) věštili překonání ceny 2 000 USD za trojskou unci v horizontu několika málo týdnů. Stejně jako se většina mýlila v září 2011, tak se pravděpodobně většina mýlí i dnes. Nálada na trhu je velmi pesimistická, ale právě takováto situace bývá ideálním okamžikem pro vstup do pozice. Pokud všichni, kteří své zlaté pozice chtěli prodat, tyto své pozice skutečně zlikvidují a nebude nikdo další kdo by chtěl prodávat, zůstanou na trhu už jen samí kupující a zlato bude mít cestu otevřenu k dalším ziskům. Nemyslím si, že by se zlato mělo podívat pod 1 000 USD.

  6/ Dokázal byste odhadnout kde bude cena zlata za jeden rok?

  To samozřejmě je velmi těžké nejak seriózně predikovat. Na budoucí cenový vývoj ma vliv příliš mnoho faktorů. Můj soukromý tip je však více než 1 250 USD/Oz koncem roku 2016.

  7/ Jakou jinou alternativu vidíte ke zlatu?

  Obecně klientům doporučuji své investice rozložit. Nabízejí se investice do nemovitostí, akcíí (ne bank) a velmi okrajově i třeba do umění. Určitě bych nedoporučil dluhopisy, fondy peněžního trhu a zmanipulovaný trh s diamanty.

  8/ Co jiné kovy? Jak vnímáte jejich vývoj?

  Jako vhodnou volbu k investici lze doporučit i stříbro. Je sice zatiženo standartní sazbou DPH, ale vzhledem k očekávanému budoucímu zhodnocení stříbra v desítkách (možná i stovkách) procent lze tuto nevýhodu investice do fyzického stříbra akceptovat. 
   
   
 • Jaký je vztah mezi poskytovatelem likvidity a forexovým ECN/STP brokerem?

  Jaký je vztah mezi poskytovatelem likvidity a forexovým ECN/STP brokerem?   
  Na rozdíl od forexového brokera typu tvůrce trhu (market maker) posílá opravdový broker typu ECN/STP obchodní příkazy k vypořádání takzvaným poskytovatelům likvidity. Forexoví brokeři typu ECN/STP jsou pouze zprostředkovatelé a za každý obchodní příkaz si strhávají malou částku. Tato částka se nazývá komisionářský poplatek a je pro tento typ brokera jedinou legální variantou k vydělávání peněz. Protože netvoří obchodní protistranu traderům, nemají prospěch z jejich ztrát a také nepřichází o peníze, pokud tradeři generují zisk.
   
  Likvidita
  V minulosti byli brokeři ECN/STP obvykle navázání na jednoho významného poskytovatele likvidity. V dnešní době jsou tito brokeři navázaní na mnoho známých poskytovatelů likvidity, jako jsou například Bank of America, Goldman Sachs, JP Morgan, Citi Bank, Nomura, HSBC, Deutsche Bank, Royal Bank, TD Bank, Barclays, Wells Fargo Bank a další. Má to své výhody. Dovoluje to brokerovi ECN/STP získat pro své klienty lepší obchodní podmínky, protože si jednotliví poskytovatelé likvidity konkurují.
   
  Když zmáčkne trader na své obrazovce pokyn k nákupu, nebo prodeji, pošle broker příkaz tomu poskytovateli likvidity, který nabízí nejlepší cenu, která je nejblíže ceně zobrazované na obchodní platformě tradera. Obchodní příkaz pak putuje k poskytovateli likvidity. Každý z poskytovatelů likvidity může nabízet mírně odlišnou cenu od té, která se traderovi zobrazuje na monitoru. Obvykle je to tím, že kotace pro obchodní platformu tradera přichází jen z jednoho zdroje. Takže když trader zadá obchod, může se požadavek na plnění obchodního pokynu lišit o jeden až několik pipů v závislosti na obchodních podmínkách na trhu. Nicméně v 99 % případů jsou kotace na ECN trhu a zobrazované na platformě tradera stejné. 
   
  Pokud poskytovatel likvidity akceptuje obchodní příkaz, vykoná ho. Poskytovatelé likvidity akceptují obchodní příkazy téměř pokaždé, s výjimkou případů, kdy je objem obchodu veliký a poskytovatel likvidity by měl problém ho akceptovat z důvodu příliš nízké, nebo příliš vysoké cenové volatility. 
   
  Řekněme, že obchodní příkaz je akceptován. Je zde otázka, jestli poskytovatel likvidity ví, kdo je trader, který zadal obchodní příkaz. Ví poskytovatel likvidity, který trader zadal který obchod?
   
  Neví, protože poskytovatel likvidity je ve vztahu pouze s brokerem. Z hlediska poskytovatele likvidity zadává příkazy k obchodování broker, nikoli trader. Poskytovatelé likvidity neznají drobné tradery. Od brokera dostávají stovky a tisíce jednotlivých obchodních příkazů a mají tisíce otevřených obchodních pozic. 
   
  Co z toho plyne pro normálního, běžného tradera?

  Čtěte dále:
  Nejhorší forexoví brokeři
  Zombie trh je všude kolem nás
   
  Čím lépe znáte pozadí finančního průmyslu a vztahy mezi poskytovateli likvidity a brokery, tím lépe dokážete odlišit ty brokery, kteří jsou důvěryhodní, od těch nedůvěryhodných, nebo těch, kteří se snaží své klienty co nejrychleji oškubat.
   
  Někteří brokeři uvádějí, že neposkytují poskytovatelům likvidity údaje o příkazech k zastavení ztrát, o příkazech k výběru zisků a o čekajících příkazech, protože nechtějí, aby tyto citlivé informace o úspěšných obchodnících poskytovatelé likvidity měli k dispozici. Tím brání své klienty proti cílenému obchodování proti nim. Pokud poskytovatelé likvidity tyto informace nemají, nemohou tomu své obchodování přizpůsobovat. Poskytovatelé likvidity nevědí, který obchodní příkaz patří kterému traderovi. Poskytovatel likvidity vidí jen příkazy k nákupu, nebo prodeji. Vidí jako obchodní protistranu brokera a jeho obchodní pozice. 
   
  Nicméně na faktu, že 90 % traderů prodělává v důsledku svého vlastního rozhodování, to nemění nic. Jinými slovy, poskytovatel likvidity dostává 90 % obchodních příkazů, které jdou do ztráty. Poskytovatel likvidity tedy ani nemá zájem podnikat nějaká opatření proti obchodním příkazům, které jsou ziskové. Stačí mu jen plnit obchodní příkazy a ztrátové obchodní příkazy se postarají o jeho zisk.
   
  Tím že brokeři rozdělují obchodní příkazy mezi větší množství poskytovatelů likvidity, získává každý poskytovatel likvidity svůj díl jak ze ztrátových, tak ze ziskových obchodů, takže na každého připadá jen menší podíl ziskových obchodů tradera. To je pro drobné tradery výhodné. 
   
  Každý broker má u poskytovatele likvidity svůj obchodní účet, úplně stejně jako má obchodní účet drobný trader u svého brokera. Poskytovatel likvidity poskytuje brokerovi obchodní páku 1 : 100. Je třeba si uvědomit, že zde hovoříme o známých a silných poskytovatelích likvidity, jako jsou ti uvedení na začátku. Nemluvíme zde o malých a neznámých bankách odněkud z Pacifického oceánu, nebo spřízněného market makera, který poskytuje své služby menším forexovým brokerům a pro své okolí se tváří jako poskytovatel likvidity.
   
  Brokeři na své účty u poskytovatelů likvidity musí umístit dostatečně vysokou finanční částku, protože většina jejich klientů dělá ztrátové obchody a tak je třeba zabezpečit, aby nevznikl požadavek na margin call a snížení obchodní expozice. Pokud by k tomu došlo, klienti brokera by nemohli otvírat nové obchodní pozice a poskytovatel likvidity by začal zavírat ztrátové pozice. K tomu nesmí dojít, protože by to vrhlo na brokera velmi špatné světlo. Tradeři by začali požadovat vysvětlení, proč byly uzavřeny ztrátové pozice, když mají na svých účtech ještě dostatek peněz. Ano, tradeři v takovém případě mají dostatek peněz na svých účtech, ale broker nemá dostatek peněz u poskytovatele likvidity. A tradeři samozřejmě nevědí co se děje mezi brokerem a poskytovatelem likvidity. Viděli by jen to, že jejich obchodní pozice se z neznámého důvodu zavírají.
   
  Obvyklé je, že ECN/STP brokeři umístí část kapitálu svých klientů na účet poskytovatele likvidity. Obvykle se jedná o 50 % peněz na účtu tradera. Broker pak žije z komisionářských poplatků za provedené příkazy k obchodování.
   
  Opravdový ECN/STP broker musí být opatrný a neutrácet moc peněz získaných od svých klientů, protože každý silnější pohyb na trhu může okamžitě mít vliv na velikost kapitálové přiměřenosti. Brokeři musí pečlivě hlídat, aby se jejich obchodní účty nedostaly na hladinu spuštění příkazu margin call a nuceného ukončování obchodů. Aby k tomu nedošlo, musí mít vysokou kapitálovou zásobu. Pokud broker vydává nepřiměřené částky na platy, sídlo společnosti, reklamu, může se tak dostat do značných problémů.
   
  Někdy dostane silný cenový pohyb na trhu brokera do záporné bilance. V takovém případě platí ztráty poskytovatelům likvidity broker, nikoli tradeři. Stejně jako trader ve ztrátě platí brokerovi. Nicméně broker v podstatě nikdy nedovolí traderům, aby se dostali do mínusu. Když se trader dostane do ztráty, margin call zastaví automaticky jeho obchody ještě předtím, než se suma na účtu dostane do záporných čísel. Jaký je vztah mezi poskytovateli likvidity a brokery záleží na jejich obchodní smlouvě. Samozřejmě se poskytovatel likvidity nějak brání. Ale vývoj poté, co Švýcarská národní banka uvolnila strop na měnovém páru CHF/EUR poslal některé i velmi známé a silné brokery do silné ztráty a někteří brokeři zkrachovali. 
   
  Je na každém, aby svého brokera vybíral pečlivě. Znalost toho, jak to chodí na forexovém trhu je důležitá pro to, aby trader zbytečně nepřicházel o peníze působením obchodních praktik nedůvěryhodných brokerů. Už takhle stačí, že má každý nováček problémy s tím, aby vůbec zvládl základy obchodování a vydržel co nejdéle se svým kapitálem, než o něj stejně jako 90 %ostatních přijde. Když si trader zvolí nedůvěryhodného brokera, přijde o svůj kapitál ještě mnohem rychleji.
   
   
  Redakce: www.akcieatrhy.cz
   
 • Jak udělat z tradingu byznys a součást svého každodenního života? PR článek.

  Jak udělat z tradingu byznys a součást svého každodenního života? PR článek.


   
   
  Zajímáte se o trading? Vyzkoušel(a) jste nebo se chystáte na reálné obchodování a teď hledáte svůj ziskový obchodní model? Dostal jste se do bodu, kdy přichází neúspěšné obchody a hledáte co změnit?
   
  29. 8. na prvním tradingovém semináři po květnovém Cashflow Summitu v Olomouci máte jedinečnou příležitost se inspirovat, změnit nebo vylepšit své obchodování na burze.
   
  Setkáte se tu se s top českými tradery, kteří odkryjí své karty a ukáží vám, jak procházeli svými tradingovými začátky a jaké obchodní strategie nyní využívají.
   
  Aneb jak se říká v latině „exempla trahunt“, příklady táhnou.  Proto i vy si můžete vybrat čí cesta a obchodní model vás bude inspirovat.
   
  Pokud jenom trochu chcete, tak si ze semináře odnesete know-how z oblasti opčního, akciového i měnového obchodování. Pokud budete chtít ještě víc, můžete s přednášejícími i dalšími tradery probrat svoje obchodování během celodenního networkingu.
   
  Mezi řečníky budou osobnosti, co si svůj tradingový úspěch vyseděli, vystudovali a odpracovali. Vystoupí Roman Dvořák, který úspěšně obchoduje na burze s instrumenty jako jsou forex, futures, akcie, etf, opce a je jedním z nejrespektovanějších lektorů. Rostislav Navrátil předvede své opční strategie, které mu přinášejí pravidelný příjem. Michal Stibor představí svoji tradingovou kariéru s ne příliš růžovými začátky, následnými zvraty k ziskovému tradingu.
  ...
  Máte nyní zhruba 90 sekund čtení za sebou. Čas je vaše nejcennější investice. Chtějte tuto investici zpět!
   
  Nejprve si zdarma stáhněte tradingový ebook s užitečnými tipy pro tradery začátečníky i pokročilejší.
   
  Detailnější průběh akce pak najdete na webu semináře. Kapacita je semináře omezená!

  Přejeme vám úspěšné obchodování. Tým Investree.
   
 • Jak se pozná klesající trh, ještě než udeří – 11 varovných příznaků

  Jak se pozná klesající trh, ještě než udeří – 11 varovných příznaků
  Než si většina investorů uvědomí, že akciový trh přešel do klesajícího trendu, tak už je napácháno mnoho škody. Velmi často přichází klesající trh během posledního vzepětí rostoucího trhu. Mark D. Cook, spoluautor knihy „Připravte se a přežijte v přicházejícím klesajícím trhu“ uvádí 11 příznaků, které investorům napovídají, že klesající trh přichází a je již za dveřmi. Každý klesající trh vypadá jinak, takže tyto příznaky je třeba brát jako vodítko, nikoli jako absolutní pravidla. 
   
  1. Neúspěšné růstové vlny 
  Prvním příznakem klesajícího trhu je to, že růstové vlny netrvají dlouho. Na grafu SPX 500 vidíme sérii nižších minim. To naznačuje zkušeným obchodníkům, že trh je zranitelný a slabý a náchylný k dalším poklesům.
   
  2. Malátné růstové vlny s nízkým obchodním objemem
  Dalším příznakem jsou malátné růsty a celkové nízké obchodní objemy. To je známkou toho, že investoři a instituce nejsou ochotni nakupovat. Většina institucionálních investorů se chová jako stádo a nakupuje, nebo prodává ve stejném období. Pokud účastníci trhu nenakupují, tak není pravděpodobné, že by jednotliví institucionální investoři umisťovali na trh své objednávky. Cook uvádí, že jedním ze způsobů, jak lze poznat opravdovou růstovou vlnu je sledování obchodního objemu NYSE Tick. Nicméně i další indikátory mohou ukazovat, že pulsace trhu je slabá, i když ceny zatím ještě rostou. Divergence mezi růstem cen a obchodními objemy je viditelný červený prapor.
   
  3. Žádné odrazy zpět
  Po každé větší než 3 % korekci by měl být trh schopen se odrazit zpět. Opětovně vyrůst nejméně o polovinu své ztracené hodnoty. Pokud toho není schopen, jde o další varovný příznak. Pokud růstové vlny selhávají, jde o další příznak toho, že akciový index, nebo akcie ztrácí další půdu pod nohama.
   
  4. Ošklivě vypadající cenové grafy
  Prvními, kdo obvykle zaznamenají nastávající problémy, jsou analytici technické analýzy. Na grafu se začnou vyskytovat nižší minima a cena v grafech se začne propadat pod své klouzavé průměry. Investoři spekulující na růst začínají být nervózní, ale zatím se ještě nemají k tomu, aby prodávali. Místo toho se snaží držet obvyklých rad, které fungují v rostoucím trhu, jako je „nakupujte při poklesu“, „nakupujte, když je trh slabý“, „nařeďte své pozice dokoupením dalších akcií“. Optimističtí investoři spekulující na růst doufají, že se trh zhoupne opět vzhůru, a že FED uchrání investory od katastrofy.
   
   
   
  5. Akcelerace směrem dolů
  Následným příznakem je akcelerace poklesu, kdy index S&P 500 ztrácí každým dnem 20 až 50 bodů. Během růstových dní index získává jen jednociferné přírůstky. Pokles směrem dolů je rychlý, růst je pomalý a upracovaný. Během poklesu se zvyšuje obchodní objem, Během růstu se obchodní objem snižuje. Během této fáze nastávajícího klesajícího trendu mnoho investorů ještě neprodává.
   
  6. Dvouciferné korekce
  Během této fáze začínají být na grafech vidět jak nižší minima a nižší maxima tvoří schody směrem dolů. Hodnota portfolií se nachází o 15 až 20 % níž, a spekulanti na růst začínají přemýšlet o tom, že by začali prodávat. S 20 % korekcí se dostavuje výprodej u podílových fondů.
   
  7. Institutituce začínají prodávat
  Instituce s vědomím, že individuální klienti uzavírají své pozice, jsou donuceny začít snižovat své obchodní expozice. Samolibost, která obvykle převažuje na Wall Street, se mění v mírnou paniku. Mnoho tvrdohlavých investorů však neopouští své pozice a zavazují se, že vytrvají.
   
  8. Přichází méně dobrých zpráv
  Pozitivní ekonomické zprávy, kterých bylo všude plno během růstového trendu, mizí a začínají převažovat pesimistické zprávy. S tím jak se trh dále propadá, investoři začínají podléhat panice. Ti nejtvrdohlavější spekulanti na růst drží pozice se zatnutými zuby a ujišťují se navzájem, že každý klesající trh musí nakonec skončit.
   
  9. Obchodní objemy během klesajících dní rostou
  Během klesajících dní obchodní objemy vystřelují vzhůru. Počet klesajících dnů v řadě může být až 10, počet rostoucích dnů v řadě je průměrně okolo 3. Poté, co trh poklesne o 20 % se většina účastníků trhu domnívá, že nejhorší je již za námi a modlí se, aby FED zachránil klesající trh.
   
  10. Nakupující odcházejí z trhu
  Během této fáze, poté co média potvrdila, že nastal klesající trh, se mnoho investorů spekulujících na růst vypaří z trhu. Když se objeví růstový investor v televizi, je zesměšňován, nebo je na něj pohlíženo s nedůvěrou. Špatné zprávy se okamžitě šíří celým mediálním prostorem a je jim věnována silná pozornost. Volatilita roste na dvouciferné hodnoty. Během této fáze trh již trh poklesl o 30 % a víc.
   
  11. Kapitulace
  V této fázi investoři spekulující na růst kapitulují. Poté, co nahlédnou do výsledkové listiny svého portfolia, docházejí k závěru, že se ceny nezotaví ještě během velmi dlouhé doby a začínají v panice prodávat. Obchodní objemy jsou třikrát větší než obvykle. Schizofrenní trh začíná ztrácet hlavu. Některé finanční společnosti jsou na pokraji kolapsu. Dříve sebevědomí růstoví investoři začínají tvrdit, že nikdy nebyli zastánci růstu a začínají tvrdit, že samozřejmě varovali ostatní před poklesem trhu. Většina si stěžuje: „Kdo to mohl vědět?“ Na trhu je lavina prodávajících příkazů a mnozí investoři jsou ve ztrátě 50 % a více. Investoři ignorují margin call – požadavek na uzavření pozice, nebo doplnění kapitálu, takže brokeři nuceně uzavírají jejich pozice, což přispívá k dalšímu prodejnímu tlaku. Mnoho drobných investorů se zapřísahá, že do akcií už nikdy nebude opět investovat. Během několika týdnů, se vypaří veškeré zisky získané během mnoha let. Dokonce dramaticky klesají ceny i takzvaných bezpečných akcií a vzorce na diverzifikaci portfolia jsou všem pro smích.
   
  Aby bylo jasno, klesající trh nemusí mít stejný průběh, ale jeho scénář je pokaždé stejný. Samozřejmě nikdo vám není schopen říct, kdy klesající trh začne, nebo kdy skončí. Takže každý investor by se měl zabývat sledováním varovných signálů a sám se rozhodovat, kdy je čas z trhu odejít a kdy zase do něj vstoupit. Klesající trh je stejně nezbytnou součástí trhu, jako rostoucí trh a každých šest až osm let se dostavuje v plné síle. 
   
   
  Redakce: www.akcieatrhy.cz
  Zdroj: Michael Sincere 
   
 • Jak rozeznat pravého ECN/STP brokera od falešného?

  Jak rozeznat pravého ECN/STP brokera od falešného?
  Přijít o peníze ještě nikdy nebylo tak snadné. Stačí si založit forexový účet a začít obchodovat. Vzhledem k psychologickému nastavení populace, prodělává 80 % lidí, 10 % je na nule a pouze 10 % vydělává. Tento přírodní zákon objevili psychologové Tversky a Kahnemann v roce 1974 a Kahneman za to pak dostal Nobelovu cenu za ekonomii. Tversky měl smůlu, že se nedožil.
   
  Aby toho nebylo málo, forexoví brokeři znají způsoby, jak vydělávání peněz ještě více znepříjemnit. Nejoblíbenějším způsobem je lov na příkazy stop loss. Trader si umístí stop loss do vzdálenosti, která se jeví bezpečná a ejhle. Není. Jen co cena aktivuje stop loss, nepochopitelně se otáčí a pokračuje původně správným směrem. Je to dáno tím, že do stejného místa umisťují své čekající příkazy podle pouček technické analýzy tisíce traderů, takže pokud chce broker jejich kontrakty, stačí si pro ně dojít. 
   
  Jiným způsobem, kterým mohou brokeři ovlivňovat tradery je manipulace s kotacemi. Jestliže se v trhu začíná vyvíjet některá klasická cenová formace, případně pokud se cena přiblíží k nějakému technickému indikátoru tak, aby vznikl nákupní signál, může nepoctivý broker mírně posunout cenovou kotaci a traderům se na obrazovkách objeví vznik obchodního signálu. Dalšími oblíbenými možnosti je skluz v plnění, opakované kotace, odlišně počítaný swap a velikost finanční páky. 
   
  Nicméně veřejnost již má s obchodováním na forexu dlouhodobější zkušenosti a tak do obecného know how proniklo, že výše uvedené metody s lehkostí používají brokeři, kteří jsou tvůrci trhu. Tvůrce trhu obvykle obchoduje proti svým klientům a nečiní mu potíže používat nepoctivé metody. Tvůrci trhu jsou označování obvykle jako DD (dealing desk) a traderům je doporučováno se takovým forexovým brokerům vyhnout. 
   
  Obvyklé doporučení je najít si brokera ECN/STP, což jsou brokeři, kteří posílají obchodní příkazy k vyřízení dál, bez toho, že by s nimi bylo nějakým způsobem manipulováno. Zdá se tedy, že je vyhráno. Nicméně boj mezi tradery a brokery o získání nějaké výhody se vede pořád a nikdo z brokerů nechce vypadat jako tvůrce trhu, není nic jednoduššího než si napsat na webové stránky zkratku ECN/STP a nepoctivý broker má opět vyhráno.
   
  Nejprve bychom si měli říct, co ty dvě tajemné písmenové zkratky znamenají. 
   
  ECN je zkratkou anglických slov Electronic Communications Network, a znamená to elektronickou síť, na které se domlouvají o forexových obchodech velké banky a finanční instituce, takzvaní poskytovatelé likvidity. Když chcete udělat obchod na ECN musíte tam jít se sumou okolo milionu dolarů. 
   
  STP je pak zkratkou anglických slov Straight Through Processing a znamená to, že obchodní příkazy nejsou nijak manipulovány a upravovány brokerem, který je posílá dál ke zpracování poskytovatelům likvidity.
   
  Teoreticky je to jasné, když je broker ECN/STP znamená to, že posílá příkazy bez ručního zásahu a ovlivnění dál. Trader získává plnění, které není nijak zkresleno, a všichni by měli být spokojeni. 
   
  Boj mezi poctivostí a nepoctivostí se však vede pořád, takže nepoctivost stále hledá cesty jak dosáhnout svého. Protože většina veřejnosti již ví, jaký je rozdíl mezi DD a STP/ECN, zakládají si účty u STP/ECN brokerů. Nicméně mnoho nepoctivých brokerů si dává označení STP/ECN a i nadále jednají jako tvůrci trhu. 
   
  Jak tedy rozeznat pravého ECN/STP brokera od falešného? Znamená to, že když do obchodního příkazu není zasahováno ručně, že se opravdu jedná o ECN/STP proces?
   
  Technicky ano, ale detail je skryt v tom, kdo dělá poskytovatele likvidity. Pokud pošle broker vaše příkazy spřátelenému poskytovateli likvidity, který se chová jako market maker, jsme zase tam, kde jsme byli. Spřátelený poskytovatel likvidity může být sesterská společnost, nebo může být dokonce částí brokerské firmy. Takové uspořádání je technicky stále ECN/STP procesem, nicméně fakticky se jedná o falešného ECN/STP brokera, protože k nepoctivému jednání dochází o jednu úroveň dál. Trader je ve vztahu s brokerem, který má zájem na tom, aby prodělával.
   
  Proč to nepoctiví brokeři dělají?
   
  Mají zájem na tom, aby ve svých materiálech mohli uvádět zkratku ECN/STP. Inzerují, že jsou opravdoví ECN/STP brokeři a tím získávají klienty, kteří jsou poučeni a účet u tvůrce trhu by si neotevřeli. Provozují systém, který se technicky jeví jako ECN/STP, ale fakticky jde o tvůrce trhu.
   
  Jak tedy poznat opravdového ECN/STP brokera?
  Opravdový ECN/STP broker má svoji platformu připojenu k některému z důvěryhodných a známých poskytovatelů likvidity. Jde například o Bank of America, Goldman Sachs, JP Morgan, Citi Bank, Nomura, HSBC. Provozovatel není v žádném vztahu s brokerem. Jediné, co mají společné, že broker přeposílá obchodní příkazy poskytovateli likvidity. Provozovatel likvidity vydělává na obchodním spreadu a swapu a broker na komisionářských poplatcích.
   
  V dnešní době je mnoho opravdových ECN/STP brokerů připojeno k několika poskytovatelům likvidity. Jakmile umístí trader svoji obchodní objednávku, systém automaticky vyhodnotí poskytovatele likvidity s nejlepšími podmínkami a k němu přesměruje objednávku. Tím se eliminuje možnost, aby poskytovatel likvidity mohl zjistit něco o účtu tradera a případně obchodovat proti němu. Poskytovatelé likvidity si navzájem konkurují, a proto nabízí co možná nejlepší cenové kotace. Obchodní spread se v posledních letech neustále snižuje.
   
  Ještě je si třeba dát pozor na jednu věc. Někteří brokeři jsou sice opravdoví ECN/STP brokeři, ale rozšiřují si obchodní spread, který dostanou od provozovatele likvidity. Trader tedy za spread zaplatí víc. O tomto rozšíření spreadu by měl trader v každém případě od brokera vědět. Častokrát to tak není, protože když se tradeři dotazují, proč je tak široké obchodní rozpětí, dostávají obvykle odpověď, že to je obvyklá hodnota na trhu. To samozřejmě nebývá pravda a tak i opravdový ECN/STP broker může jednat nečestně. 
   
  Když si tedy budete vybírat ECN/STP brokera, nejprve si zjistěte, jestli je napojen na respektované poskytovatele likvidity. Také si zjistěte, jestli si rozšiřuje obchodní spread. Zavolejte si tam a požadujte nějaký důkaz. Pokud vám ho odmítnou poskytnout, obraťte se jinam.


  Redakce: www.akcieatrhy.cz
   
 • Jak obchodovat USD pomocí akciového ETF

  Jak obchodovat USD pomocí akciového ETF
  Pokud by někdo chtěl obchodovat americký dolar a nemá možnost, nebo nechce obchodovat na komoditním trhu, může využít některého z ETF, jehož podkladovým médiem je USD. Jednou z možností je fond obchodovaný na burze USDU. Toto ETF umožňuje obchodovat americký dolar stejně, jako se nakupují a prodávají akcie. 
   
  I když by měl být vývoj na dolaru i na USDU naprosto shodné, existuje zde chyba sledování, která způsobuje, že se může vývoj v obou případech poněkud lišit. Nejlepší tedy je použít nástroje technické analýzy stejně, jako u dolaru a zakreslit si je do grafu USDU. 
   
  Na takto analyzovaném grafu vidíme zakreslené trendová čáry, vidíme zde cenovou formaci hlava a ramena a také zde máme zakreslen 200 denní klouzavý průměr. Graf vypadá na pokles, trendová čára krku je skloněná a formace H&S vytváří reverzní formaci. 
   
   
   
  Následuje stejný graf jako předtím, který se liší pouze tím, že cena je vyznačena čarou. Zde lépe vidíme, jak fungují trendové čáry. 
   
   
   
  Na týdenním grafu vidíme, že cena zakončila na průniku trendových čar a to naznačuje pokles. 
   
   
   
   
  Redakce: www.akcieatrhy.cz
  Zdroj: Rambus Chartology

 • Hitpardáda štítků