Kalhoty si klidně vytáhněte, pro Havla ale raději sáhněte do knihovny

Co udělat, abychom se na Havlovi nedopouštěli podobně lyrizujícího, ale zároveň banalizujícího faulu, jaký dělá kupříkladu Jiří Menzel, když čte Hrabala nebo Vančuru? Otázka obrazně zní: jak neudělat z Dopisů Olze Postřižiny, jak v Havlovi najít více než "pivní" hrabalovské človečenství, jak uchovat onen přesah jinam, který Havel sám cítil ve svých hrách?


Zdroj: nazory.ihned.cz
Témata: FISCHER, PETR FISCHER, HAVLA, PROD, PETR, L, KALHOTY, NEBO, SI JE, TOP
 • Jak nakoupit vánoční dárky a neohrozit svůj bankovní účet?
  V předvánoční době ve snaze udělat našim nejbližším radost kupujeme dárky, ať již v kamenných, nebo online obchodech. Jak za ně zaplatit, ale zároveň se nevystavit zbytečnému riziku? Nabízíme pár tipů...
 • Immofanz zvýšil zisk o více než 100 procent. V Moskvě však prodělává
  IMMOFINANZ, společnost zabývající se řízením a stavbou nemovitostí zvýšila svůj čistý zisk za první polovinu fiskálního roku 2015/2016 o více než 120 milionů eur oproti stejnému období za minulý rok. K vysokému nárůstu přispěl pozitivní efekt ocenění nemovitostí. Hospodářský výsledek dosáhl 68,3 milionu eur (za první pololetí fiskálního roku 2014/2015 155,3 milionu eur), přičemž tento trend byl zapříčiněn poklesem příjmů z pronájmu na úroveň 160,3 milionu eur (za stejné období fiskálního roku…
 • Jak vznikají dopravní značky: firma chrlí nové dálnice, o žáby zájem není
  Vyráběli modro-žluté potisky pro policejní auta, letištní značení od Anglie až po Kamčatku i silniční značky do tunelu Blanka. Teď firmu Značky Praha ze středočeských Statenic částečně zaměstnává výroba nových typů značek, na které si od ledna budou zvykat řidiči v Česku.
 • Jsou vysoké importy ropy do USA indikací nedostatku skladovacích prostor ve zbytku světa?
  pCena ropy WTI po růstu na začátku týdne ve středu obnovila svůj pokles poté, co americký úřad EIA oznámil růst zásob ropy o více než 4 mil. barelů. Ačkoliv jsou známé indikace o tom, že v oblasti Mexického zálivu čekají na odbavení tankery podstatně...
 • Jak jsme na tom s financováním vládních výdajů?
  Potřeba financování výdajů české vlády byla letos nižší, než se počátkem roku předpokládalo. Klíčovým důvodem je příznivé plnění rozpočtu, který nakonec dosáhne minimálně o třicet miliard korun nižšího schodku, než jaký byl rozpočtován. Za tímto stavem je v první řadě potřeba hledat zářný růst českého hospodářství v roce 2015, který výrazně předčil odhady jak ministerstva financí, tak České národní banky. Bylo by však chybou stavět na tomto zářném výsledku, který je bohužel pouze přechodného…
 • FED v pozitivním očekávání
  Autor: Bc. Petr Matějek Americká centrální banka ve středu rozhodla o navýšení základní úrokové sazby o 0,25 %. Jde o první navýšení této úrokové sazby od doby příchodu krize. Znamená to pro Američany úplné překonání recese? Komise FEDu jednomyslně...
 • Už víte, čím letos o Vánocích obdarujete své blízké? Zkuste pamětní mince
  Lámete si hlavu, čím letos o Vánocích obdarujete své blízké? Již není potřeba kupovat tátovi další papuče, mamince šálu a synovi střílečku. Zkuste letos zaujmout něčím originálním, co vaše blízké potěší, ale zároveň dostanou...
 • Po Fedu přichází vystřízlivění, akcie klesají
 • Po Fedu přichází vystřízlivění, akcie klesají
  Evropským akciím se v závěru týdne nedaří. V minusu se dnes nacházejí všechny sektory, největší ztráty si odnášejí telekomunikační tituly. Index Stoxx 600 tak dnes přichází o necelé jedno procento.
 • Co se nepodařilo Greenspanovi, zvládla Yellenová s přehledem
  Ve středu 16. prosince se v USA udála bez přehánění historická událost. Poprvé od roku 2004 zde centrální bankéři navýšili hlavní úrokovou sazbu, čímž bylo ukončeno bezprecedentní období extrémně rozvolněné monetární politiky, které nemělo v dějinách...


 • Jsou firmy, kterým rozruch okolo imigrační krize náramně vyhovuje
  Češi jsou lidé vynalézaví a budou tedy vynalézat. Drobní spotřebitelé budou vyměňovat jističe (vyšší kapacitu za nižší), aby se vešli do nižších tarifů. Občas jim to pak vyhodí pojistky; lze očekávat, že soukromí výrobci přijdou s nějakými regulačními zařízeními pro vnitřní okruhy, např. bránícími přetížení tím, že zařízení nedovolí spustit "žravý" spotřebič, když už i tak je spotřeba vysoká, než vypnete něco jiného.
 • "Mladý Stropnický" není pro zelené nic jiného než závaží
  Zelení byli jistou alternativou. Do soboty, kdy se jejich předsedou stal Matěj Stropnický. Pokud zelené nepovede někdo výrazněji dospělý a nebude dělat věci jinak nejen pro ty, kdo chtějí být jiní, ale i pro všechny, nebude tahle strana ničím jiným, než čím byla poslední dva roky.
 • Paní Krnáčová, nechybí vám ochranná známka na Lítačku?
  Opencard má nahradit Lítačka. Ale zatímco Opencard je ochrannou známkou Prahy, Lítačka chybí. Doufejme, že to není výzva pro spekulanty.
 • Krnáčová chce vyměnit Opencard za Lítačku. Praha by měla požádat o pomoc Brno
  Doufejme, že řešení Krnáčové bude fungovat. Musí. Jen tento rok končí platnost 650 tisíc kartiček opencard a výměna trvá až 14 dní.
 • Podpora domácí péče je správná. Ale co za ni ve skutečnosti dostanete?
  Je dobře, že se ministerstvo a vůbec stát snaží podporovat domácí péči. Současně by měl k tomu nabízet kvalitní služby. A to za cenu příspěvku, který si sám určil.
 • Neshazujme základní příjem ze stolu
  Myšlenka základního příjmu jako taková žádné výrazné mantinely nemá. Obavy z následků zavedení základního příjmu sice mohou být na místě, ale k jejich serióznímu zhodnocení zatím nemáme zkušenosti.
 • Očkování jako otázka víry
  Zatímco odpůrci očkování jásají, že jim soud dal potvrzení správnosti jejich přesvědčení, střízlivým okem vypadá situace jinak. Očkování dál zůstává povinné, dál platí, že rodiče nemohou své dítě odmítnout nechat očkovat z nějakých důvodů a la “myslím si, že to je škodlivé”, ale je potřeba mít vyfutrované to svědomí. Zároveň se tím jaksi posunula rovina debaty o očkování.
 • Zika je příkladem společenské imunity vůči panickému strachu z pandemií
  Překvapivě pomalu se rozjíždí ve světě zájem o virus zika, který se přitom obrovskou rychlostí šíří po Latinské Americe. Až se vnucuje pocit, že po minulých letech projevujeme úctyhodnou imunitu vůči takové panice.
 • Stropničtí: Padouch, nebo hrdina - my jsme jedna rodina
  Nástup politické dráhy Matěje Stropnického, postavený na tom, že ze svého otce udělal úplného idiota, je geniálním tahem, prozrazujícím mnohé o tom, kam daleko došel v Česku politický marketing.
 • Vzdělávání v éře průmyslu 4.0
  Místo abychom hledali způsob jak se připravit na budoucnost, snažíme se konzervovat ji. Ve vzdělávání jsme od Marie Terezie ušli výrazně kratší cestu. Paradoxem je, že směr lze otočit jedině prostřednictvím vzdělávání samotného.

 • Kalhoty nad kotníky. A muži v sukýnkách...
  Podzim a zima se blíží a Tibor Michaels rozebírá novinky, jež nás jistě neminou: feminní pánské modely nového kreativního ředitele Gucci Alessandra Michela či nový film Stážista...
 • Kalendář zpráv Finančních novin - Finance.cz
  Praha 15. prosince (ČTK) - Zbývající dvanáctikilometrový úsek dálnice D8 se může v sobotu večer otevřít. Praha 15. prosince (ČTK ...
 • Kalendář výsledkové sezóny v Evropě za 3Q 2015 | Akcie.cz
  Výsledkovou sezónu na starém kontinentu zahájila minulý týden německá softwarová společnost SAP, která se prezentovala slušnou sadou čísel za 3Q 2015. V
 • Kalendář - Portál Pohoda
  Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Zákon o dani z přidané hodnoty. Zákon o dani z nabytí nemovitých věcí.
 • Kalendář akcí - OPojištění.cz - Informace ze světa pojištění
  Kalendář konferencí, seminářů a akcí z pojišťovnictví a souvisejících oborů.
 • Kalendář akcí - Ekolist.cz
  Kalendář akcí serveru Ekolist.cz týkající se témat životní prostředí a příroda.
 • Kaleidoskop | Finmag.
  „Každé zbytečné slovo je zbytečné.“ (Jára Cimrman)
 • Kakao jede

  Kakao jede
  Rostoucí světová spotřeba převyšuje nabídku a politické riziko v největší producentské oblasti Západní Afriky zvyšuje nejistotu.
   
  Kakao je opět v kurzu v důsledku obav z vývoje počasí a politického rizika v Západní Africe a také v důsledku snižující deficitu nabídky. Západní Afrika produkuje 70 % světové produkce kakaa, klíčové komponenty pro výrobu čokolády. Zvýšené riziko v této oblasti obvykle znamená, že ceny kakaa se pohnou směrem vzhůru.
   
  Rabobank, dánská finanční servisní společnost zaměřená na zemědělství odhaduje, že sucho v Západní Africe sráží odhady výše letošní sklizně, která začne 1. října. V minulém měsíci banka snížila o 7,8 % své odhady výše sklizně pro Ghanu, druhého největšího producenta kakaa. Banka také odhaduje, že deficit v nabídce komodity v sezóně 2015-16 poroste.
   
  „Říjnové presidentské volby u největšího světového producenta, Pobřeží slonoviny, zvýší volatilitu cen ještě výš,“ uvádí Rabobank. Během období po ukončení občanské války a po prvních volbách v letech 2010 až 2011 se ceny futures kontraktů na kakao v důsledku poklesu produkce o polovinu vyšplhaly na 32 leté maximum. “Krátké období zákazu vývozu kakaa v roce 2011 si obchodníci stále ještě pamatují,“ dodává Rabobank.
   
   
   
  Očekává se, že nadcházející volby v Pobřeží slonoviny budou mírumilovné. „Nicméně zvýšená světová poptávka a snížená produkce v tomto roce vedou k závěru, že ceny suroviny porostou a dosáhnou svého možného maxima v říjnu tohoto roku,“ tvrdí Ecobank Transnational, Africká bankovní organizace.
   
  Podle Euromonitor International se světová poptávka po čokoládě zvýšila o 1,7 % a v roce 2015 dosáhla nové rekordní výše. Hlavním důvodem byla zvýšená spotřeba v rozvíjejících se zemích. Ve stejném období by však podle zprávy International Cocoa Organization vydané 30. srpna tohoto roku měla produkce kakaa klesnout o 4,9 %. Produkce v Ghaně by měla podle odhadů klesnout dokonce o 22 %.
   
  „Je naprostá pravda, že nikdo nezná přesný důvod, proč produkce Ghany klesla o 20 %. V Ghaně byly stejné povětrnostní podmínky, jako v sousedícím Pobřeží slonoviny,“ tvrdí Edward George, vedoucí výzkumu v Ecobank. „Když dojde k 20 % poklesu a nikdo neví proč tomu tak je, dá se předpokládat, že stejná situace nastane i během příští sklizně.“
   
  Nastávající sklizeň kakaa může být zasažena klimatickým jevem El Niño v Atlantiku, který je během minulých týdnů odpovědný za sucho v Pobřeží slonoviny a Ghaně. Tento názor zastává společnost Weather Bell Analytics. Společnost dále očekává, že úroveň přeháněk bude i v následujícím měsíci pod svým průměrem. 
   
  Meteorologická služba USA uvádí, že je zde víc jak 90 % pravděpodobnost, že El Niño bude přetrvávat i během zimy na severní polokouli a pravděpodobnost 85 %, že vydrží až do začátku jara 2016. Podle International Cocoa Organization by El Niño mělo snížit produkci kakaa průměrně o 2,4 %. K tomu musíme přidat očekávaný pokles produkce, který by měl dosáhnout 7,7 % v tomto roce. Prosincový kontrakt na dodávku kakaa na burze ICE Futures USA se v současnosti pohybuje okolo ceny 3168 USD za tunu. 
   
  Potíže se zvyšováním produkce ještě zvýší poptávku spotřebitelů. Spotřeba čokolády se v roce 2011 vyšplhala na nový rekord a Euromonitor předpovídá, že spotřeba čokolády na osobu v Asii a Pacifiku se do roku 2020 zvýší o dalších 28 %.
   
   
  Zdroj: Alexandra Wexler
   
 • Kajakář Prskavec obhájil titul v anketě Kanoista roku | m...
  Olomouc - Dvaadvacetiletý kajakář Jiří Prskavec obhájil vítězství v anketě Kanoista roku, jejíž vyhlášení v sobotu večer proběhlo v olomouckém BEA Centru. V
 • Kairos Planet: Průlomová novinka, nebo nové letadlo?

  Na českém trhu se objevila společnost Kairos Planet. Nabízí zhodnocení vkladu o 250 % ročně. Jedná se o letadlo se zástěrkou nových technologií?


 • Kalifornie vyhlásila kvůli požárům výjimečný stav. Oheň ohrožuje i vzácné obří sekvoje
  Tisíce lidí v Kalifornii byli evakuováni kvůli lesním požárům. Guvernér vyhlásil ve dvou nejvíce zasažených oblastech výjimečný stav. Oheň ohrožuje i vzácné starobylé sekvoje v národním parku Kings Canyon.
 • Kalifornská Energiewende = konec jádra v roce 2025

  Dle prohlášení společnosti Pacific Gas and Electric (PG&E) dojde v roce 2025 k odstavení posledního bloku jaderné elektrárny Diablo Canyon, čímž se uzavře téměř sedmdesátiletá etapa kalifornského využívání jaderné energie. Nahrazení chybějícího výkonu solárními elektrárnami by dle analýzy agentury Bloomberg vyšlo v současných cenách na 15 mld. dolarů.  Kalifornská utilita (firma poskytující veřejné služby) PG&E počátkem týdne oznámila, že nebude

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • Kalifornský senátor navrhuje povinné střešní solární instalace na všech nových stavbách

  Podle nového návrhu amerického senátora Scotta Wienera by měly být všechny nové obytné i komerční budovy v Kalifornii vybaveny střešním solárním systémem, a to v podobě fotovoltaických panelů či systému pro ohřev vody. V případě schválení zákona by se Kalifornie stala prvním americkým státem s povinnými solárními instalacemi. Podle již platných zákonů státu Kalifonie musí být alespoň 15 %

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • Kalifornští vědci vyvinuli doposud nevídaně stabilní cyklovatelnou baterii

  Vědci z kalifornské univerzity vyvinuli reversibilní článek, který bez významnějších ztrát na své kapacitě vydrží až 200 000 nabíjecích cyklů. Za využití moderních nanotechnologií a gelového elektrolytu fungují při napětí 1,2 voltu. Použitím standardního tekutého elektrolytu se cyklovatelnost rapidně snižuje na hodnotu 2000 až 8000 nabíjecích cyklů. Pro elektrochemické systémy, které jsou založeny na klasických

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • Kalkulačka | Ceny energie
  Kalkulačka plynu, pravidelně aktualizovaná, porovnáváme desítky dodavatelů na trhu. Změna. dodavatele online Zdarma.
 • Kalkulačka | Ceny energie
  Kalkulačka cen elektřiny 2015. Porovnání. cen a zákaznického servisu, srovnání dodavatelů elektřiny, vybírejte ze 40 dodavatelů na trhu.
 • Kalkulačka | Ceny energie
  Cenový kalkulátor. Přesné. nezávislé a pravidelně aktualizované ceny energií.
 • Kalkulačka hypotéky | PenízeNAVÍC.cz
  si hypotéku v naší hypoteční kalkulačce a ušetřete na splátce hypotéky v průměru 700 Kč měsíčně.
 • Kalkulačka hypotéky | PenízeNAVÍC.cz
  si hypotéku v naší hypoteční kalkulačce a ušetřete na splátce hypotéky v průměru 700 Kč měsíčně.
 • Kalkulačka penzí - Finparáda
  finparáda, finance na dlani, finance, penze, důchod, reforma, spoření

 • Junckerovy vzkazy a přání
  Jean-Claude Juncker potvrdil názor, že lékem na současné problémy je nikoliv méně, ale více další integrace. Ačkoliv se pozornost soustředila na téma uprchlíků, neměly by uniknout i krátké, a tedy zdánlivě nedůležité zmínky.
 • Jsou firmy, kterým rozruch okolo imigrační krize náramně vyhovuje
  Češi jsou lidé vynalézaví a budou tedy vynalézat. Drobní spotřebitelé budou vyměňovat jističe (vyšší kapacitu za nižší), aby se vešli do nižších tarifů. Občas jim to pak vyhodí pojistky; lze očekávat, že soukromí výrobci přijdou s nějakými regulačními zařízeními pro vnitřní okruhy, např. bránícími přetížení tím, že zařízení nedovolí spustit "žravý" spotřebič, když už i tak je spotřeba vysoká, než vypnete něco jiného.
 • Je velká chyba, že po roce 1989 neproběhla dekomunizace
  Komunističtí prominenti ani hybná síla režimu nemají dnes pocit, že by udělali něco špatného. Kdyby jen pohraničníci, nebylo by divu. Ale s názorem, že “ti, co utíkali, byli zločinci, nemakačenka a netáhla, kteří se nechtěli živit poctivou prací,” se setkávám čím dál častěji.
 • Je to válka? Začněme se ptát, jak adekvátně reagovat na násilí
  Až fázi šoku, v němž se naše vnitřní Paříž s tou opravdovou liší jen velmi málo, vystřídá posttraumatická prázdnota, přijde čas racionalizace. Ale právě teď potřebujeme odstup této vnucené racionalizace, abychom mohli jasně říct, do jaké války se to znovu pustíme. Zkusme se společně, i když každý sám se sebou vytrhnout z dění, ztišit se s mrtvými a zraněnými. A zeptat se jich v sobě, co máme teď dělat. Jak žít?
 • Ještě není tak zle, aby nás opět zachraňovali studenti
  Ne blaničtí rytíři, vysokoškolští studenti vždy zachraňovali tuto zemi. Nyní se však máme příliš dobře a studenti generace millennials jsou příliš apatičtí, než aby vytrhli zemi z letargie. Do věcí veřejných by měli mladé nyní vtahovat mládežnické organizace stran, což je ovšem v Česku zatím těžko představitelné.
 • Ještě není tak zle, aby nás opět zachraňovali studenti
  se však máme příliš dobře a studenti generace millennials jsou příliš apatičtí, než aby vytrhli zemi z letargie. Do
 • Ještě jednou cekneš a máš jí!
  Co jsme se o sobě v Česku naučili na případu jedné veřejné facky.
 • Je nutno skončit s ekonomickým ignorantstvím
  Mezi lidmi vládnou ekonomické mýty. Je snadné jim namluvit cokoli. Nejvyšší čas na masivní osvětu laiků v abecedě finančnictví a bankovnictví.
 • Jedno poděkování ČT. Také díky ní ragby žije konečně i v Česku
  Šest týdnů jsme sledovali největší sportovní akci roku. A v sobotu večer mistrovství světa v ragby končí. Velké finále na londýnském Twickenhamu začíná v pět odpoledne a kolem půl osmé už bychom měli znát jméno nového mistra světa. Budou to novozélandští All Blacks, anebo jejich největší rival, australští Wallabies? Pokud jako já fandíte týmům, které z turnaje už dávno vypadly, čeká vás jen čistá krása bez nervů.
 • Jedna paní vyzvala ke kybernetickému útoku proti Islámskému státu
  Kdo jsou Anonymous? Je zásadní chyba si je představovat jako nějakou organizaci. Kdokoli může vydat prohlášení za Anonymous. Doslova kdokoli. Slovy Michala Špačka: “Místo Anonymous si dejte Jedna paní a je to totéž!”

 • Konec starých jistot
  Reklamní průmysl měl vždy své jistoty, které si vybojoval často kontroverzními cestami. Ale. prý ocení, když je podnikání přínosné pro společnost.
 • Komentář za minutu: Staré a nové války Miloše Zemana
  Prezident Zeman v New Yorku nezklamal, ale jeho návrhy vypadají vzhledem k živému aktuálnímu dění poněkud nadbytečně a mimoběžně. Na
 • Komentář: Sázka o 10 milionů mezi Kalouskem a Babišem vyšumí. Není právně vymahatelná
  Bývalý ministr financí Kalousek navrhl sázku o deset milionů korun. Lze si jen domýšlet, zda si už na začátku byl vědom toho, jaké právní následky jeho jednání má. Prakticky nic neriskoval. Jednoduše proto, že pohledávky ze sázek nelze vymáhat a právně tedy bylo úplně jedno, kdo bude mít nakonec pravdu.
 • Komentář Jakuba Horáka Nevím, nevím, nevím...
  Mozek je jako savá houba, nasává do sebe to, co je okolo, prohlásil jistý francouzský intelektuál. A my zjevně nedokážeme nesát. Takže tu fungují servery, noviny a novinoví komentátoři, jejichž úlohou je nějak zaplnit prázdnotu, aby bylo co nasávat.
 • Komentář Jakuba Horáka: Jak moc má člověk pomáhat?
  Ne všichni se shodují na tom, že pomoc druhým je objektivně dobrá věc. V USA se často můžeme setkat s názorem, že almužna žebrákovi ubližuje, protože ničí jeho vůli k samostatnosti. Celá situace začíná být ještě komplikovanější s rozvojem sociálního státu, na který přispíváme svými daněmi. Je tu tedy otázka: jak se vlastně chovat k žebrákům?
 • Komentář Jakuba Horáka: Génius zločinu na Hradě
  Zeman jako jediný politik v Česku pochopil, že politika není o ratiu, ale o emocích. Naši politici jsou tak nudní. Fiala nemá žádnou šťávu, v Sobotkovi se vášeň pro technickou sci-fi nezapře, Kalousek svou historii už nepřebije sebelepším vtipem a ti ostatní zoufalci jen pátrají v průzkumech, co by tak občané rádi slyšeli.
 • Klimeš: Kalousku, nezapomeň, jsi jednička
  Nyní se Kalousek stal doopravdy jedničkou. Schwarzenberg sice odchází, ale ještě jedna těžká mise ho čeká. Naučit Kalouska umění předsednictví.
 • Kdo vám letos mezi vyznamenanými chyběl a kdo naopak přebýval?
  Prezident Miloš Zeman ve středu udělil u příležitosti oslav vzniku Československa státní vyznamenání 35 osobnostem. Je mezi oceněnými podle vás nějaká osobnost, u níž je vyznamenání sporné? A měl prezident naopak vyznamenat i někoho dalšího?
 • Karta pro prezidenta bez adresáta
  Lidé v Praze či Brně měli napsat na kartu jméno příštího prezidenta, který by na počátku roku 2018 mohl vystřídat Zemana. Padala
 • Kanadský experiment Justina Trudeaua
  Nový kanadský premiér chce rozpumpovat ekonomiku. Otevřeně. počítá s rozpočtovým schodkem po dobu příštích tří let. Jeho

Hitpardáda štítků