Kanadský experiment Justina Trudeaua

Nový kanadský premiér chce rozpumpovat ekonomiku. Otevřeně. počítá s rozpočtovým schodkem po dobu příštích tří let. Jeho


Zdroj: nazory.ihned.cz
Témata: U, ADAM, TENTO, OPER, TRUDEAUA, JUSTINA, NOVIN, EXPERIMENT, LETOS, BUDOV


 • Jsou firmy, kterým rozruch okolo imigrační krize náramně vyhovuje
  Češi jsou lidé vynalézaví a budou tedy vynalézat. Drobní spotřebitelé budou vyměňovat jističe (vyšší kapacitu za nižší), aby se vešli do nižších tarifů. Občas jim to pak vyhodí pojistky; lze očekávat, že soukromí výrobci přijdou s nějakými regulačními zařízeními pro vnitřní okruhy, např. bránícími přetížení tím, že zařízení nedovolí spustit "žravý" spotřebič, když už i tak je spotřeba vysoká, než vypnete něco jiného.
 • "Mladý Stropnický" není pro zelené nic jiného než závaží
  Zelení byli jistou alternativou. Do soboty, kdy se jejich předsedou stal Matěj Stropnický. Pokud zelené nepovede někdo výrazněji dospělý a nebude dělat věci jinak nejen pro ty, kdo chtějí být jiní, ale i pro všechny, nebude tahle strana ničím jiným, než čím byla poslední dva roky.
 • Paní Krnáčová, nechybí vám ochranná známka na Lítačku?
  Opencard má nahradit Lítačka. Ale zatímco Opencard je ochrannou známkou Prahy, Lítačka chybí. Doufejme, že to není výzva pro spekulanty.
 • Krnáčová chce vyměnit Opencard za Lítačku. Praha by měla požádat o pomoc Brno
  Doufejme, že řešení Krnáčové bude fungovat. Musí. Jen tento rok končí platnost 650 tisíc kartiček opencard a výměna trvá až 14 dní.
 • Podpora domácí péče je správná. Ale co za ni ve skutečnosti dostanete?
  Je dobře, že se ministerstvo a vůbec stát snaží podporovat domácí péči. Současně by měl k tomu nabízet kvalitní služby. A to za cenu příspěvku, který si sám určil.
 • Neshazujme základní příjem ze stolu
  Myšlenka základního příjmu jako taková žádné výrazné mantinely nemá. Obavy z následků zavedení základního příjmu sice mohou být na místě, ale k jejich serióznímu zhodnocení zatím nemáme zkušenosti.
 • Očkování jako otázka víry
  Zatímco odpůrci očkování jásají, že jim soud dal potvrzení správnosti jejich přesvědčení, střízlivým okem vypadá situace jinak. Očkování dál zůstává povinné, dál platí, že rodiče nemohou své dítě odmítnout nechat očkovat z nějakých důvodů a la “myslím si, že to je škodlivé”, ale je potřeba mít vyfutrované to svědomí. Zároveň se tím jaksi posunula rovina debaty o očkování.
 • Zika je příkladem společenské imunity vůči panickému strachu z pandemií
  Překvapivě pomalu se rozjíždí ve světě zájem o virus zika, který se přitom obrovskou rychlostí šíří po Latinské Americe. Až se vnucuje pocit, že po minulých letech projevujeme úctyhodnou imunitu vůči takové panice.
 • Stropničtí: Padouch, nebo hrdina - my jsme jedna rodina
  Nástup politické dráhy Matěje Stropnického, postavený na tom, že ze svého otce udělal úplného idiota, je geniálním tahem, prozrazujícím mnohé o tom, kam daleko došel v Česku politický marketing.
 • Vzdělávání v éře průmyslu 4.0
  Místo abychom hledali způsob jak se připravit na budoucnost, snažíme se konzervovat ji. Ve vzdělávání jsme od Marie Terezie ušli výrazně kratší cestu. Paradoxem je, že směr lze otočit jedině prostřednictvím vzdělávání samotného. • Kalhoty si klidně vytáhněte, pro Havla ale raději sáhněte do knihovny
  Co udělat, abychom se na Havlovi nedopouštěli podobně lyrizujícího, ale zároveň banalizujícího faulu, jaký dělá kupříkladu Jiří Menzel, když čte Hrabala nebo Vančuru? Otázka obrazně zní: jak neudělat z Dopisů Olze Postřižiny, jak v Havlovi najít více než "pivní" hrabalovské človečenství, jak uchovat onen přesah jinam, který Havel sám cítil ve svých hrách?
 • Junckerovy vzkazy a přání
  Jean-Claude Juncker potvrdil názor, že lékem na současné problémy je nikoliv méně, ale více další integrace. Ačkoliv se pozornost soustředila na téma uprchlíků, neměly by uniknout i krátké, a tedy zdánlivě nedůležité zmínky.
 • Jsou firmy, kterým rozruch okolo imigrační krize náramně vyhovuje
  Češi jsou lidé vynalézaví a budou tedy vynalézat. Drobní spotřebitelé budou vyměňovat jističe (vyšší kapacitu za nižší), aby se vešli do nižších tarifů. Občas jim to pak vyhodí pojistky; lze očekávat, že soukromí výrobci přijdou s nějakými regulačními zařízeními pro vnitřní okruhy, např. bránícími přetížení tím, že zařízení nedovolí spustit "žravý" spotřebič, když už i tak je spotřeba vysoká, než vypnete něco jiného.
 • Je velká chyba, že po roce 1989 neproběhla dekomunizace
  Komunističtí prominenti ani hybná síla režimu nemají dnes pocit, že by udělali něco špatného. Kdyby jen pohraničníci, nebylo by divu. Ale s názorem, že “ti, co utíkali, byli zločinci, nemakačenka a netáhla, kteří se nechtěli živit poctivou prací,” se setkávám čím dál častěji.
 • Je to válka? Začněme se ptát, jak adekvátně reagovat na násilí
  Až fázi šoku, v němž se naše vnitřní Paříž s tou opravdovou liší jen velmi málo, vystřídá posttraumatická prázdnota, přijde čas racionalizace. Ale právě teď potřebujeme odstup této vnucené racionalizace, abychom mohli jasně říct, do jaké války se to znovu pustíme. Zkusme se společně, i když každý sám se sebou vytrhnout z dění, ztišit se s mrtvými a zraněnými. A zeptat se jich v sobě, co máme teď dělat. Jak žít?
 • Ještě není tak zle, aby nás opět zachraňovali studenti
  Ne blaničtí rytíři, vysokoškolští studenti vždy zachraňovali tuto zemi. Nyní se však máme příliš dobře a studenti generace millennials jsou příliš apatičtí, než aby vytrhli zemi z letargie. Do věcí veřejných by měli mladé nyní vtahovat mládežnické organizace stran, což je ovšem v Česku zatím těžko představitelné.
 • Ještě není tak zle, aby nás opět zachraňovali studenti
  se však máme příliš dobře a studenti generace millennials jsou příliš apatičtí, než aby vytrhli zemi z letargie. Do
 • Ještě jednou cekneš a máš jí!
  Co jsme se o sobě v Česku naučili na případu jedné veřejné facky.
 • Je nutno skončit s ekonomickým ignorantstvím
  Mezi lidmi vládnou ekonomické mýty. Je snadné jim namluvit cokoli. Nejvyšší čas na masivní osvětu laiků v abecedě finančnictví a bankovnictví.
 • Jedno poděkování ČT. Také díky ní ragby žije konečně i v Česku
  Šest týdnů jsme sledovali největší sportovní akci roku. A v sobotu večer mistrovství světa v ragby končí. Velké finále na londýnském Twickenhamu začíná v pět odpoledne a kolem půl osmé už bychom měli znát jméno nového mistra světa. Budou to novozélandští All Blacks, anebo jejich největší rival, australští Wallabies? Pokud jako já fandíte týmům, které z turnaje už dávno vypadly, čeká vás jen čistá krása bez nervů.

 • Konec tajemných dárců politických stran na obzoru?
  Poslanecká sněmovna schválila v úterý v prvním čtení vládní návrhy novelizací zákona o politických stranách a volebním zákoně. Pomoci by mělo zřízení desetičlenného Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran za 20 milionů korun ročně. Strany budou muset mimo jiné vést transparentní účty, zveřejňovat uzávěrky a rozpočty kampaní na internetu a transakce od dvaceti tisíc výše provádět bezhotovostně.
 • Konec starých jistot
  Reklamní průmysl měl vždy své jistoty, které si vybojoval často kontroverzními cestami. Ale. prý ocení, když je podnikání přínosné pro společnost.
 • Komentář za minutu: Staré a nové války Miloše Zemana
  Prezident Zeman v New Yorku nezklamal, ale jeho návrhy vypadají vzhledem k živému aktuálnímu dění poněkud nadbytečně a mimoběžně. Na
 • Komentář: Sázka o 10 milionů mezi Kalouskem a Babišem vyšumí. Není právně vymahatelná
  Bývalý ministr financí Kalousek navrhl sázku o deset milionů korun. Lze si jen domýšlet, zda si už na začátku byl vědom toho, jaké právní následky jeho jednání má. Prakticky nic neriskoval. Jednoduše proto, že pohledávky ze sázek nelze vymáhat a právně tedy bylo úplně jedno, kdo bude mít nakonec pravdu.
 • Komentář Jakuba Horáka Nevím, nevím, nevím...
  Mozek je jako savá houba, nasává do sebe to, co je okolo, prohlásil jistý francouzský intelektuál. A my zjevně nedokážeme nesát. Takže tu fungují servery, noviny a novinoví komentátoři, jejichž úlohou je nějak zaplnit prázdnotu, aby bylo co nasávat.
 • Komentář Jakuba Horáka: Jak moc má člověk pomáhat?
  Ne všichni se shodují na tom, že pomoc druhým je objektivně dobrá věc. V USA se často můžeme setkat s názorem, že almužna žebrákovi ubližuje, protože ničí jeho vůli k samostatnosti. Celá situace začíná být ještě komplikovanější s rozvojem sociálního státu, na který přispíváme svými daněmi. Je tu tedy otázka: jak se vlastně chovat k žebrákům?
 • Komentář Jakuba Horáka: Génius zločinu na Hradě
  Zeman jako jediný politik v Česku pochopil, že politika není o ratiu, ale o emocích. Naši politici jsou tak nudní. Fiala nemá žádnou šťávu, v Sobotkovi se vášeň pro technickou sci-fi nezapře, Kalousek svou historii už nepřebije sebelepším vtipem a ti ostatní zoufalci jen pátrají v průzkumech, co by tak občané rádi slyšeli.
 • Klimeš: Kalousku, nezapomeň, jsi jednička
  Nyní se Kalousek stal doopravdy jedničkou. Schwarzenberg sice odchází, ale ještě jedna těžká mise ho čeká. Naučit Kalouska umění předsednictví.
 • Kdo vám letos mezi vyznamenanými chyběl a kdo naopak přebýval?
  Prezident Miloš Zeman ve středu udělil u příležitosti oslav vzniku Československa státní vyznamenání 35 osobnostem. Je mezi oceněnými podle vás nějaká osobnost, u níž je vyznamenání sporné? A měl prezident naopak vyznamenat i někoho dalšího?
 • Karta pro prezidenta bez adresáta
  Lidé v Praze či Brně měli napsat na kartu jméno příštího prezidenta, který by na počátku roku 2018 mohl vystřídat Zemana. Padala

Hitpardáda štítků