Kolem jedné z potenciálně nejzajímavějších transakcí v regionu je jasněji

Několik měsíců je v procesu prodej části významného slovenského aktiva. V první fázi lákal několik zájemců i z dalekého světa, v tuto chvíli ale podle informací motejlek.com zůstal ve hře jen jediný. Pochází z Česka.
Poznámka: Článek je přístupný pouze registrovaným uživatelům.


Zdroj: www.motejlek.com
 • Zpětná hypotéka poprvé v ČR. Penzistům umožní získat peníze z jejich domu či bytu

  Mnozí senioři v České republice se potýkajís finančními potížemi – důchody mají nízké a úspory malé. Řešení pro penzisty, kteří vlastní nemovitost, nyní nabízí nový finanční produkt – zpětná hypotéka. Na český trh ji přináší společnost FINEMO.CZ pod názvem Renta z nemovitosti. Seniorům, kteří bydlí ve vlastním, umožní získat peníze z jejich bytu či domu, a to jednorázově nebo formou měsíční renty. 

 • Jasanský vystavuje na náměstí Jiřího z Poděbrad
  Krásné velkoformátové fotografie na kterých jsou zachyceny úspěšné projekty podpořené z Integrovaného operačního programu jsou nyní k vidění na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad. Putovní výstava uměleckého fotografa Lukáše Jasanského zde bude instalována až do konce září.
 • Jasanský vystavuje na náměstí Jiřího z Poděbrad
  Krásné velkoformátové fotografie na kterých jsou zachyceny úspěšné projekty podpořené z Integrovaného operačního programu jsou nyní k vidění na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad. Putovní výstava uměleckého fotografa Lukáše Jasanského zde bude instalována až do konce září.
 • Rychlý přehled distribučních sazeb elektřiny
  Přehled sazeb pro fyzické osoby:   D01d – Jednotarifní sazba – Ke svícení a provozu malých elektrospotřebičů – Nevyužívají elektřinu k ohřevu vody (ani topení) – Celkově vhodné pro domácnosti a chaty s malou spotřebou elektřiny   D02d – Jednotarifní sazba – Ke svícení a provozu domácích elektrospotřebičů – Nevyužívají elektřinu k ohřevu vody (ani topení) – Celkově Číst více
 • Kampaň RSTS vrací do hry svérázného kutila
  Raiffeisen stavební spořitelna navazuje podzimní kampaní na jarní koncept s bláznivým kutilem v hlavní roli. Za kreativou opět stojí agentura Saatchi & Saatchi. V rámci kampaně prošly modernizací i webové stránky.
 • Dalších více jak 32 milionů korun půjde na podporu cestovního ruchu
  Ministerstvo pro místní rozvoj přijalo v rámci druhé výzvy v podprogramu Cestování dostupné všem 44 žádostí o dotaci. Dotace dvaatřicet milionů korun je navržena pro 32 projektů.
 • Dalších více jak 32 milionů korun půjde na podporu cestovního ruchu
  Ministerstvo pro místní rozvoj přijalo v rámci druhé výzvy v podprogramu Cestování dostupné všem 44 žádostí o dotaci. Dotace dvaatřicet milionů korun je navržena pro 32 projektů.
 • Úspory domácností opět rostou. Češi by bez příjmů vydrželi téměř 4 měsíce, v průměru mají naspořeno přes 120 tisíc

  Index úspor domácností ING Bank za druhé čtvrtletí 2015 ukazuje, že by Češi bez příjmů dokázali financovat chod své domácnosti z úspor po dobu tří měsíců a dvaceti sedmi dnů. To je v meziročním srovnání sice o šest dní méně, ale o devět dní více než v prvním kvartálu 2015. Růstový trend vykazuje i index potenciálu spoření. České domácnosti by dokázaly ušetřit skoro třetinu (31 %) příjmů, tedy o 2 % více než v předchozím čtvrtletí. Průměrný Čech má naspořeno asi 120 tisíc korun.

 • Maloobchod v létě rostl ve všech kategoriích
  Maloobchodní tržby (bez aut) v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,4 %, což po očištění o kalendářní efekty (letošní červenec měl o jeden pracovní den méně než loňský) znamená růst o 6,7 %.
 • Nejstarší bytová zástavba je v Praze, Karlovarském a Libereckém kraji

  Stáří rodinných a bytových domů přesahuje v Čechách celorepublikový průměr – rodinné domy přesahují 49letý průměr o 3 roky (53 let), bytové domy 52letý průměr o jeden rok (53). Naopak na Moravě je výrazně pod průměrem – rodinné domy jsou staré v průměru 46,5 let, bytové domy pak 48. Nejstarší bytová zástavba se nachází v Praze (61 let), Karlovarském (60), Libereckém kraji (59). Podle odborníků ze Sdružení EPS ČR dochází zejména u domů a bytů postavených před rokem 1980 k významným únikům tepla, které se projevují na vysokých nákladech za energie.


 • Šašek provokuje: Vítejte ve Vyšehradu
  Šašek konečně pochopil důvod vzniku donedávna absurdního soustátí, takzvané Visegrádské čtverky. Ještě před pár týdny to vypadalo, že si tento právem vysmívaný spolek založila čtveřice dojičů evropských dotací jen proto, aby její členové mohli plivat na ty, kdo jim platí dálnice, hřiště a akvaparky. Jak se šašek mýlil! Vše mělo daleko hlubší smysl.
 • Jan Šindelář: Školní rok
  Je tu září a republika má téměř 120 tisíc nových školáků. Prvňáčci byli vrženi do mlýnku na maso s názvem povinná školní docházka, kde se s trochou štěstí naučí číst a psát. To ale není pro učitele, žáčky a jejich rodiče ten nejdůležitější úkol. Za hlavní považuji, aby systém během příštích deseti let nenadělal z natěšených špuntů beztvarou unuděnou masu bez názoru na cokoli.
 • Glosa: Dojný ČEZ
  Když komunální politik bere velké peníze od polostátní energetické firmy, je to celkem ošemetné. Jak potom vypadá jeho rozhodování třeba o dodavateli energií pro radnici? Když jde ale navíc o vlivnou předsedkyni pražské organizace momentálně nejsilnější politické strany, je to ještě mnohem pikantnější.
 • Kontrolujte si stav svého „důchodového konta“
  V těchto dnech rozesílá ČSSZ mužům ročníku narození 1954 a ženám rozeným v roce 1957 informace o stavu jejich důchodového konta automaticky. Budou tak mít přehled výdělků od roku 1986. Přehled jim ...
 • David Kocourek: I slovenská ekonomika jede
  Výkon slovenské ekonomiky letos těží především z domácí poptávky. Obnovený růst vládních investic podpořený zvýšeným čerpáním evropských fondů je jedním z hlavních důvodů zrychlujícího ekonomického růstu v prvním čtvrtletí letošního roku, který tak zaznamenal nejvyšší mezičtvrtletní růst od konce roku 2011. Zároveň jsme se stali svědky i solidního růstu soukromé a vládní spotřeby.
 • Názory odjinud: Čínský zázrak se zadrhl
  Pekingem už nezmítají takové ekonomické turbulence jako minulý týden, ale stav kapitálových trhů i celé ekonomiky říše středu nadále nenechává světové pozorovatele klidně spát. Komentátor Martin Wolf ve Financial Times varuje před přerušením čínského růstu, zatímco Wall Street Journal si všímá, že místo ekonomických kroků vláda v Pekingu loví obětní beránky. Jen čínský vládní Lidový deník hledá útěchu alespoň v některých ekonomických indikátorech.
 • Hledáme nejvýhodnější spoření pro seniory
  Čeští důchodci nebo lidé před důchodem na tom finančně nejsou nejlépe. Pokud jsou však šetřiví, mohou třeba tisícovku výhodně investovat. Ideálně do doplňkového penzijního spoření. Ročně vydělají i čtyři tisíce korun a ušetří třeba na pěknou dovolenou.
 • Tweetová diplomacie musí mít cit. Anebo tým
  Twitter se zabydluje v Česku. Jenže zatímco britský premiér na Twitteru oznámil složení svého nového kabinetu, ten český si teprve založil účet.
 • Spot dne: Téměř nemožné je možné
  Je opravdu velmi málo pravděpodobné, že na silnici budete předjíždět peloton rotopedistů. S vozem Ford je ale všechno možné. Spot se zrodil v agentuře Blue Hive z Buenos Aires.
 • Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v září?

  Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v září?   
  Od roku 1963, byl v 60 % případů na akciových trzích měsíc září rostoucí s průměrným ziskem 0,0 %. Během třetího roku prezidentského cyklu USA byl září v 54 % případů výš s průměrnou ztrátou 0,4 %. Nejlepším srpnem byl rok 2010 se ziskem 12,0 %. Nejhorším rok 2001 se ztrátou -17,0 %.
   
  Průměrně má září 21 pracovních dní. Spodní graf byl počítán z průměrných denních procentuálních změn pro prvních 11 pracovních dní a pro posledních 10 pracovních dní. Pokud měl některý měsíc září 22 dní, nebyl započítán ten prostřední. Pokud se vyskytl měsíc s 20 pracovními dny, byl prostřední den započítán dvakrát. Čárkovaná čára označuje druhý pracovní den a poté každý pátý. Nepřerušovaná svislá čára označuje prostředek měsíce. 
   
  Průměrná denní výkonnost od roku 1963 je znázorněna tmavě modrou čarou. Černá čára označuje průměrnou denní výkonnost třetího roku prezidentského cyklu. 
   
   
   
  Od roku 1928 rostlo v září SPX v 45 % případů s průměrnou ztrátou -1,0 %. Třetí prezidentský rok skončil růstem pro SPX ve 40 % případů s průměrnou ztrátou -1,1 %. Nejlepší historický měsíc září byl rok 1939 s růstem 16,5 %, nejhorším rok 1931 s propadem -29,9 %.
   
  Další graf je podobný tomu minulému, a ukazuje průměrnou denní výkonnost SPX od roku 1928 červenou čarou. Černá čára značí průměrnou denní výkonnost SPX v třetím roce prezidentského cyklu. 
   
   
   
  Srpnová výkonnost indexu Russell 2000 (R2K) od roku 1979. R2K klesal v 56 % případů s průměrnou ztrátou v měsíci -0,4 %. Třetí rok prezidentského cyklu skončil růstem ve 44 % případů s průměrnou ztrátou -1,2 %. Nejlepší září bylo v roce 2010 s růstem 12,3 %, nejhorší v roce 2001 s propadem --13,6 %. 
   
  V grafu je průměrná výkonnost R2K od roku 1979 vyznačena purpurovou čarou. Třetí rok prezidentského cyklu označuje čára černá. 
   
   
   
  Dow Jones Industrial Average (DJIA) od roku 1885 měl rostoucí září v 44 % případů s průměrnou ztrátou -0,9 %. Třetí rok prezidentského cyklu měl rostoucí září v 44 % případů s průměrnou ztrátou -1,2 %. Nejlepší září bylo v roce 1939 se ziskem 13,5 %, nejhorší v roce 1931 se ztrátou -30,7 %. 
   
  V grafu je vyznačena fialově průměrná denní výkonnost DJIA. Černě je pak vyznačena průměrná denní výkonnost DJIA v třetím roce prezidentského cyklu USA.
   
   


   
  Závěr
  Propad v posledním období byl částečně negován intervencí, ale než trh zlikviduje ztráty, ještě to nějakou dobu potrvá. 
   
   
  Zdroj: Mike Burk
   
 • Ještě jedna dohra albánského dobrodružství ČEZ
  Loňská dohoda s albánskou vládou, která zajistila českému energetickému holdingu ČEZ kompenzaci za šrámy utrpěné v této balkánské zemi, má kriminální dohru. V Albánii jde o kauzu, která může otřást nejvyššími politickými špičkami.
  Poznámka: Článek je přístupný pouze registrovaným uživatelům.
 • Jedna z nejžhavějších IT zakázek současnosti má vybrané favority
  Nabídky od pětice firem, které se na ministerstvu financí ucházejí o Integrovaný informační systém státní pokladny do roku 2017, byly vyhodnoceny a čekají na rozhodnutí. Společnost O2, která dala suverénně nejnižší cenovou nabídku, dostala v doplňujících kategoriích jen poloviční počet možných bodů.
  Poznámka: Článek je přístupný pouze registrovaným uživatelům.
 • Jeden z nejznámnějších Babišových podniků opustí na konci roku generální ředitel
  Téměř čtyři roky vydržel na velmi horkém křesle. Na konci letošního roku ale končí v čele největší tuzemské společnosti ve svém oboru. S největší pravděpodobností se pustí do vlastního byznysu. Ve vedení podniku ho nahradí dosavadní výkonný ředitel.
  Poznámka: Článek je přístupný pouze registrovaným uživatelům.
 • Jak Irové zametli s Pentou
  Skupina Penta Investments si dělá zálusk na poměrně zajímavý pozemek v Praze, patřící do portfolia irské národní konsolidační agentury Nama. Protože jde o nemovitost navazující na plochu, kterou už dřív Penta od Namy koupila, zdálo se, že obchodu nic nebude bránit. Irové se ale zachovali jako zkušení schieberové, protřelé realitní mazáky z Penty vyřadili ze hry a ti se teď cítí podvedeni.
  Poznámka: Článek je přístupný pouze registrovaným uživatelům.
 • Investice « Motejlek.com
  Před měsícem jsme na motejlek.com zveřejnili, proč stále ještě stojí za to jít do akcií Tesly. Je na čase udělat první krátké, ale číselně velice detailní.
 • Indická mise nejbohatší Češky začíná
  Sebevědomý průmyslový koncern GHH-Bonatrans Group spustí už za osm dní výrobu ve svém nově vybudovaném závodě v Indii. Je to první krok k dříve zanedbané východní expanzi. Český výrobce železničních kol, náprav a dvojkolí má plány mimo Indie také v Číně, kde doteď dominují jeho dva hlavní evropští konkurenti. Na výboje do ciziny je v Bonatransu dostatek vlastních peněz i levného externího financování.
  Poznámka: Článek je přístupný pouze registrovaným uživatelům.
 • Fúze & akvizice « Motejlek.com
  Jak jsme již informovali v říjnu, tak se stane. Čtyřnásobek vložených peněz si odnesou investoři ze slovinské firmy, jejíž prodej byl před několika dny podepsán..
 • Fotogalerie « Motejlek.com
  Tabule cti – Hušák, Bém, Sisák. Las Vegas – maj tu dobrý kasina. Dva podpisy dělící pět let. Česká stopa v Sanfranciské zátoce. Oblíbené místo jednoho českého.
 • EPH jde na Vattenfall společně s PPF
  Energetický a průmyslový holding spoluvlastněný Danielem Křetínským, Patrikem Tkáčem a strukturami J&T se pro svůj záměr získat německá elektrárenská a hnědouhelná aktiva švédského Vattenfallu spojil se skupinou PPF Petra Kellnera. EPH a PPF pro ten účel vytvořily společný podnik. Cesty obou koncernů jsou dlouhou dobu příbuzné. PPF byla do loňského roku akcionářem EPH, patří mezi jeho financiéry. Spolu také pomýšlely/pomýšlejí na ovládnutí Unipetrolu.
 • Energetický a průmyslový holding vážně zvažuje uzavření elektrárny Eggborough
  Nízká ceny elektřiny a vysoká uhlíková daň vedou Energetický a průmyslový holding k vážné úvaze ukončit výrobu elektřiny v elektrárně Eggborough, kterou český konglomerát převzal teprve letos v lednu. Na ekonomiku EPH to nebude mít vzhledem k nákladům na pořízení zdroje žádný dopad. K uzavření elektrárny, která vyrábí zhruba 4 procenta elektřiny v Británii, by mohlo dojít už v březnu 2016.
  Poznámka: Článek je přístupný pouze registrovaným uživatelům.

 • Motejlek.art « Motejlek.com
  První soubor je unikátní, do značné míry naturalistický „katalog“ modelek focených vždy za stejných podmínek, v jednom světle, bez manipulace a stylizace.
 • Masarykovská neděle na motejlek.com: T. G. Masaryk, pacifismus a „promyšlená udatnost“
  Meč nechápal jako symbol násilí a bezpráví, ale prosazení spravedlnosti. Zdůrazňoval nicméně, že je třeba náležité obezřetnosti a důmyslu. T. G. Masaryk bezděčně přitakal Machiavellimu, že státník musí být zároveň lvem i liškou, což v českém historickém kontextu znamenalo syntézu Žižky a Chelčického. Český národ by se vzhledem ke svému geografickému umístění a sousedům měl vyznačovat „promyšlenou udatností“. Altruistický sklon k heroismu ale musí zabránit tomu, aby se změnila v pouhý oportunismus.
 • Masarykovská neděle na motejlek.com: T. G. Masaryk a vzestup a pád angažovaných intelektuálů
  Před podlehnutím moderním ideologiím T. G. Masaryka uchránil jeho vrozený racionalismus a zdravý rozum. Není jasné, jak by se vyrovnal se současnou mediální realitou. Jeho touha po uznání a sebeláska byla bezpochyby více než uspokojena závěrečným údobím životní dráhy. Tehdy se v duchu svého oblíbeného Platóna stal šťastným řízením osudu „králem-filosofem“ poklidně vládnoucím uprostřed rozbouřeného moře diktátorů.
 • Masarykovská neděle na motejlek.com: T. G. Masaryk a „střet civilizací“
  T. G. Masaryk se rozhodně neuzavíral vůči přistěhovalcům. Jejich integraci by ale důsledně podmiňoval přijetím „humanitního ideálu“ jako společné platformy pro soužití všech plnohodnotných příslušníků moderní civilizace, která je nadřazena jakékoliv náboženské zkušenosti. Religiozita a tradice, které spontánně nevybízejí k osvojení demokracie a humanismu, by podle T. G. Masaryka neměly mít v moderním světě místo.
 • Masarykovská neděle na motejlek.com: T. G. Masaryk a středoevropská modernita
  První československý prezident se pokusil vytvořit azyl pro to nejlepší ze středoevropské modernity, která by tak přežila do příznivějších geopolitických podmínek. Z dnešního hlediska to byl marný a don quijotovský zápas, ale bylo důležité, že se o něj někdo pokusil. Pokud by uspěl, Střední Evropa by bezpochyby zaujímala v hierarchii soudobého světového řádu mnohem důstojnější postavení.
 • Masarykovská neděle na motejlek.com: T. G. Masaryk a krize západních elit
  Výrazně multietnický charakter, geografické rozšíření mimo původní hranice českého království, použití vojenské síly proti vnitřním a vnějším oponentům a snaha o prosazení státní čechoslovakistické ideologie, to vše naznačuje, že meziválečné Československo představovalo v jistém smyslu imperiální projekt vyplňující mocenské vakuum po zaniklé habsburské monarchii. .... Země s politickou budoucností, která není dědičnou monarchií, by měla být schopna vynést na piedestal takovou osobnost, jejíž lidská velikost by se tím, že se stane hlavou státu, nezvětšila ani o centimetr.
 • Loňská EBITDA Energetického a průmyslového holdingu vyskočila na 38,4 miliardy korun
  Konsolidované tržby EPH loni meziročně stouply na 3,665 miliard eur, což v přepočtu představuje zhruba 100 miliard korun. Skupina si meziročně polepšila o třináct miliard korun. Klíčový ukazatel, jímž je EBITDA, stoupl o 200 milionů eur na 1,394 miliardy eur. V přepočtu jde o 38,4 miliard korun.
 • Lidé « Motejlek.com
  Česká advokátní elita si v pondělní večer rozdělila tradiční ceny pro nejlepší firmy roku 2015. Padesátiletý bývalý československý reprezentant opustil.
 • Kontrolu nad Pivovary Lobkowicz Group přebírají CEFC, J&T a Zdeněk Radil
  Téměř osmdesát procent společnosti Pivovary Lobkowicz Group (PLG) nakonec nekoupí jejich předseda představenstva Zdeněk Radil. Podíly Martina Burdy a Grega Hóty získá SPV, v němž Radilovi patří 10 procent, struktuře J&T 20 procent a CEFC 70 procent. Radil má call opci na dalších deset procent od CEFC. Smlouva se podepsala před chvílí v Šanghaji za účasti Miloše Zemana a místní šanghajské vlády.
 • Komárek se Šmejcem se nakonec přece jen zachytili drápem v Casinos Austria
  Čeští miliardáři Karel Komárek prostřední a Jiří Šmejc se nevzdávají naděje a pouští se do potenciálně ostrého souboje s nejbohatším Rakušanem. Aktuálně mu před nosem dokázali uzmout jedenáctiprocentní podíl ve významné hazardní skupině Casinos Austria, jejíž záběr sahá do dvanácti evropských zemí včetně Česka.
  Poznámka: Článek je přístupný pouze registrovaným uživatelům.

Hitpardáda štítků