Kolesové rýpadlo, které postavíte sami

Snad každý, kdo uslyší slovo Merkur, si vzpomene na planetu naší sluneční soustavy. Ale většina možná i na nejznámější českou hračku stejného názvu. Ze stavebnice Merkur jde postavit spousta věcí, třeba i kopie kolesového rýpadla.


Zdroj: iuhli.cz
Témata: MERKUR, STAVEBNICE, KOLESOVÉHO RÝPADLA, KOLESOVÉHO, RÝPADLA, VZNIKLA, POSTAVIT, DOKONCE, NÁRODNÍM TECHNICKÉM, DŽBÁNSKO


 • Poslanci znovu řešili OKD. Dnes budou pokračovat
  Poslanci se po půlroční pauze vrátili k projednávání privatizace těžební firmy OKD. Debata, stejně jako loni v červnu, skončila bez výsledku a pokračovat má dnes.
 • Čína chce dál snižovat těžbu uhlí a výrobu oceli
  Čína slíbila, že bude pokračovat ve snižování nadměrných kapacit pro těžbu uhlí a výrobu oceli, které jsou důvodem obchodních sporů s mnoha zeměmi.
 • Tureckou elektrárnu má převzít nová firma
  Strojírenský holding Vítkovice chce vyřešit problém s projektem turecké elektrárny Yunus Emre založením nové firmy, která by jej převzala od společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE), jež je od srpna v úpadku.
 • Plzeňskou teplárnu čekají masivní investice
  Plzeňská teplárenská bude muset kvůli zpřísnění emisních limitů do roku 2023 investovat možná až dvě miliardy korun do generální opravy současného uhelného zdroje nebo nového bloku.
 • Na Sibiři padl těžební rekord
  Zatímco v Česku hrozí uhelným dolům zavírání, jejich ruské protějšky navyšují produkci. V Kuzněcké pánvi se horníkům dvakrát podařilo vytěžit více než milion tun uhlí měsíčně, čímž překonali národní rekord z roku 2013. Informaci přinesl server World Coal.
 • Kam mohla směřovat loňská těžba hnědého uhlí
  Těžba hnědého uhlí v loňském roce mohla být na stejné úrovni jako v roce předloňském. To by mělo značit určitou stabilitu, se kterou by se dalo počítat i do let budoucích.
 • Letos stoupne těžba i spotřeba amerického uhlí
  Americkému uhlí se letos blýská na lepší časy. Produkce i spotřeba uhlí by v USA měla podle předpovědí tamní agentury U.S. Energy Information Agency (EIA) v letošním roce mírně stoupat.
 • Objevila se první udání na špatné kotle
  Lidé začali udávat sousedy, že špatně topí. Odbory životního prostředí v Karviné, Rakovníku a Kroměříži už se zabývají prvními podněty. Objevil se i případ falešného kontrolora.
 • ČEZ dá půl miliardy za ekologizaci elektrárny
  Společnost ČEZ Polska vyhlásila tendr na dodavatele ekologických zařízení pro uhelnou elektrárnu ve městě Skawina. Za ekologizaci zdroje zaplatí až půl miliardy korun.
 • Novinka zachytí devadesát procent spalin z elektrárny
  Společnosti NRG Energy a JX Nippon Oil & Gas Exploration Corporation dokončily projekt Petra Nova, který je údajně největším systémem zachytávání CO2 ze spalin uhelné elektrárny na světě. • Koaliční debata o limitech je otevřená
  Koalice na včerejším jednání ještě neuzavřela debatu o prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí. O tématu, které bude mít do konce roku na stole vláda, by měly ještě jednat ministerstva průmyslu a životního prostředí.
 • Klíčem české energetiky je stále hnědé uhlí
  Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) hodlá do budoucna udělat vše pro udržení tuzemské energetické bezpečnosti. Hlavním zdrojem primární energie je u nás stále hnědé uhlí, proto vláda loni v říjnu prolomila těžební limity na lomu Bílina.
 • Klapkař hlídá velkostroji záda
  U většiny profesí obvykle alespoň tušíte, co obnášejí. Že kolejáři pracují na kolejích je zjevné, co je náplní práce přestavbářů, odhadnete také. Jsou ale profese, jejichž název vám toho moc nenapoví. Třeba klapkař toho za směnu na velkostroji příliš nenaklape.
 • Kellner & Křetínský: Těžký kalibr na Vattenfall
  Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a EPH se dohodly na společném postupu ohledně akvizice německých aktiv švédské společnosti Vattenfall. Cílem je získat uhelné doly a elektrárny, které švédský koncern prodává.
 • Když se elektrárny kamarádily…
  V rámci družby se Elektrárna Mělník za totality „kamarádila“ s dvěma uhelnými elektrárnami z tehdejší NDR. Elektrárna Hagenwerder nedaleko Chotěbuzi a k ní patřící teplárna Hirschfelde v sousedství Žitavy už dnes ale nefungují.
 • Kdo zachraňuje horníky?
  Více než sto let staré dýchací a oživovací přístroje představuje Expozice důlního záchranářství v Landek parku v Ostravě-Petřkovicích. Připomíná jak historickou techniku a její vývoj, tak práci samotných záchranářů - jejich výcvik i záchranné akce v dolech.
 • Kdo je Petr Paukner?
  Kdo je vlastně Petr Paukner, který spolu s podnikateli Petrem Otavou a Martinem Ulčákem nabízí státu, že budou provozovat černouhelnou firmu OKD, pokud projde insolvencí a zbaví se nevýhodných závazků?
 • Kauza převodu hornických bytů pokračuje
  Příběh OKD odhalil v polovině loňského roku další problém a tím byl sporný postup při prodeji hornických bytů. Přitom se..
 • Karvinská teplárna slaví 120 let
  Úctyhodné jubileum slaví v letošním roce Teplárna Československé armády (TČA) v Karviné. Dříve primárně dodavatel elektřiny pro sousední důl a koksovnu se časem stal rovněž základním zdrojem tepla pro město Karviná.
 • Kam mohla směřovat loňská těžba hnědého uhlí
  Těžba hnědého uhlí v loňském roce mohla být na stejné úrovni jako v roce předloňském. To by mělo značit určitou stabilitu, se kterou by se dalo počítat i do let budoucích.

 • Koupání v ropě pomáhá zdraví
  Cena ropy na světových trzích v posledních měsících nedává makléřům příliš důvodů k radosti. Budiž jim útěchou, že při nervovém zhroucení si mohou dopřát ropné lázně a neprodělají při tom kalhoty.
 • Kotlíkové dotace začínají
  Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vyrazí zítra zahájit kotlíkové dotace do Zlínského a Moravskoslezského kraje. Olomoucký kraj dotace vyhlásil již v minulém týdnu. Celkem by se mělo v České republice vyměnit až 100 tisíc kotlů. Otázkou však zůstává, zda bude v nových kotlích co spalovat.
 • Kostel by stál uprostřed lomu
  Dnešní dvojčata Stanislava Štýse zachytily jižní část lomu Most před a po rekultivaci. Na barevné fotografii je vidět stav v roce 2010, černobílý snímek ukazuje stejné místo v roce 1970.
 • Kontroly si už brzy posvítí přímo na kotle
  Úřadům se přiblížila pravomoc kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích. V případě prohřešků by mohly ukládat pokuty. Návrh novely zákona o ochraně ovzduší, která to předpokládá, podpořila ve středečním úvodním kole sněmovna.
 • Konec uhelné éry na ostrově Vancouver
  Poslední funkční uhelný důl na kanadském ostrově Vancouver v Britské Kolumbii přerušil výrobu na neurčito. Jde o konec průmyslu, který..
 • Komunistická poslankyně útočí na ministry
  Poslankyně Hana Aulická Jírovcová (KSČM) se obává skutečných dopadů rozhodnutí vlády o odkladu prolomení limitů na lomu ČSA. Chtěla by..
 • Komořanská teplárna bude vyrábět z vršanského uhlí
  Po zhruba pěti letech by mohla komořanská teplárna United Energy opět začít vyrábět teplo z mosteckého uhlí. Tentokrát se ale dodavatelem stane Vršanská uhelná.
 • Komise se s povolenkami přepočítala
  Evropská komise pochybila při výpočtech bezplatných emisních povolenek. Některým průmyslovým odvětvím jich přidělila příliš mnoho. Měla by učinit nové rozhodnutí týkající se povolenek. Jakékoli změny by se ale neměly uplatňovat se zpětnou účinností.
 • Komíny sokolům pomáhají
  Elektrárenské komíny a chladicí věže dlouhodobě pomáhají zvyšovat populaci vzácného sokola stěhovavého. Jen v prostorách elektráren ČEZ se za poslední čtyři roky narodily více než tři desítky mláďat.
 • Kolumbie vstoupila do Světové uhelné asociace
  Kolumbijská těžební asociace (CMA) se stala novým členem Světové uhelné asociace uhlí (WCA). CMA je klíčovým těžebním sdružením v Kolumbii, neboť reprezentuje 92 procent národní produkce uhlí.

Hitpardáda štítků