Litvínov je proti vyvlastňování kvůli těžbě uhlí

Starostka města Litvínova Kamila Bláhová (ANO) odmítá obnovení institutu vyvlastnění pro potřeby těžby uhlí a diskusi o nových povrchových lomech v Ústeckém kraji. Požaduje také odepsání zásob hnědého uhlí za limity.


Zdroj: iuhli.cz
Témata: IF, COMM, RETURN, EVENT, HNĚDÉHO, ADDCOMMENT, FRAME, HNĚDÉHO UHLÍ, LIMITY, ČLÁNEK

 • Prezidentem nebudu, oznámil Rychetský. Prý nemá na kampaň
  Ústavní soudce a bývalý politik Rychetský to oznámil ve velkém rozhovoru pro Lidové noviny. V interview nezapomněl do Miloše Zemana pořádně rýpnout. Zákon...
 • Týdenní analýza měn. párů GBP.USD, USD.CHF, EUR.CZK
  Autor: Bc. Jan Kolář Z počátku týdne na finančních trzích probíhala mírná korekce velkého pohybu z předchozího týdne v důsledku opatření ECB. Postupně se ovšem do kondice měn začala promítat důležitá makroekonomická data ze zámoří i Evropy včetně situace.
 • Nové registrační značky na přání: sprosťárny na značkách nenajdete
  Nové registrační značky na přání ovšem rozhodně nebudou žádnou anarchií, upozorňuje pondělní MF DNES. Úředníci totiž budou mít hodně dlouhý seznam vyloučených slov.
 • RoklenFX: Týden centrálních bank. Dočkáme se „normalizace“?
  Začíná druhý adventní týden, který přinese z hlediska fundamentů pravděpodobně nejvíce očekávanou, a již několikrát posunutou, událost tohoto roku.
 • Jak nastavit STOP-LOSS
  Stop-loss je jednou z důležitých pomůcek moderního tradera i investora. Jde o příkaz k automatickému prodeji aktiva v případě poklesu jeho ceny na určitou úroveň. Jak ho nastavit, radí začínajícím investorům Petr Hlinomaz z BH Securities.
 • SVJ: výbory čelí problémům s neplatiči

  Spolu s novým občanským zákoníkem se změnily také odpovědnosti výborů sdružení majitelů bytových jednotek (SVJ). Zásadním tématem je zákonná odpovědnost spojená s péčí řádného hospodáře. Rozpaky však vyvolává plánovaný návrh ministerstva spravedlnosti, které chce zrušit povinnost vícenásobného dlužníka uhradit 30 procent pohledávek během pěti let. SVJ i bytová družstva by se v některých případech nedočkaly žádné náhrady škody a výbory by mohly čelit ještě většímu tlaku.

 • Krizi u včelařů má vyřešit nová šéfka. Svaz chyboval i v účetnictví
  Český svaz včelařů, který se potýká se skandálem se zakázanými antibiotiky v medech své společnosti Včelpo, má také nesrovnalosti v účetnictví. Zjistily to Státní zemědělský intervenční fond a Transparency International. Pověst organizace má zlepšit v neděli zvolená předsedkyně Jarmila Machová.
 • Obyvatel ČR do září díky přistěhovalcům přibylo na 10,546 milionu
  Obyvatel České republiky za letošní první tři čtvrtletí přibylo o 7800 na 10,546 milionu. Za nárůstem jsou jen přistěhovalci, víc lidí totiž zemřelo, než se narodilo. Uzavřených manželství bylo meziročně víc, rozvodů méně. Předběžná čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad.
 • Ranní komentář k 14.12.2015
  pDnes budou zveřejněna zajímavá makrodata pouze za eurozónu. Půjde o report vývoje průmyslové produkce za říjen, jenž Eurostat odtajní v 11:00. Kurzotvorný by mohl být i proslov Maria Draghiho, který začíná od 12:00.p pstrongUSAstrongp pstrongVývoj...
 • Shrnutí obchodování na americkém trhu

  Krátké shrnutí: 

  Na závěr obchodního týdne se hlavní americké indexy ponořily do červených čísel a ztrácely kolem 2 %. Jedním z důvodů je opět ropa, která prohlubuje ztráty, když se předpokládá ještě vyšší převis nabídky dané komodity v příštím roce, což negativně ovlivňuje energetický sektor. Dále se investoři zbavují rizikových aktiv před středečním zasedáním Fedu a pravděpodobným utažením monetární politiky. Makro data byla v pátek o něco lepší, než trh očekával. Potěšila především inflace a právě ta by mohla být vodou na mlýn pro zvyšování sazeb. Široký S&P 500 index se blíží psychologické hranici 2 000 bodů. Zlato na výprodej téměř nereaguje a naopak  uzavřelo silnější o +0,5 %. Dolar opět oslabuje vůči euru, a to o 0,4 %.

   

  Makro

  • Maloobchodní tržby v listopadu m/m 0,2 %, oček. 0,3 %, říjen 0,1 %
  • Index PPIv listopadu m/m 0,3 %, oček. 0,0 %, říjen -0,4 %
  • Index spotř. důvěry Mich. university v prosinci, dle prvního odhadu, 91,8 b., oček. 92 b., listopad 91,3 b

   

  Pohled na indexy:

  DJIA

  17 264,21

  -1,77%

  S&P 500

  2 012,33

  -1,94%

  NASDAQ

  4 933,46

  -2,21%

   

  Sektory:

  Energie

  %

  Finance

  %

  Technologie

  %

   

  Pohled na vybrané akcie, měny a komodity:

  EUR/USD

  1,0987

  +0,41%

  Zlato

  1 076,70

  +0,48%

  Brent ropa – future

  37,91

  -4,56%

  WTI ropa – future

  35,49

  -3,45%

   


 • Poslanci znovu řešili OKD. Dnes budou pokračovat
  Poslanci se po půlroční pauze vrátili k projednávání privatizace těžební firmy OKD. Debata, stejně jako loni v červnu, skončila bez výsledku a pokračovat má dnes.
 • Čína chce dál snižovat těžbu uhlí a výrobu oceli
  Čína slíbila, že bude pokračovat ve snižování nadměrných kapacit pro těžbu uhlí a výrobu oceli, které jsou důvodem obchodních sporů s mnoha zeměmi.
 • Tureckou elektrárnu má převzít nová firma
  Strojírenský holding Vítkovice chce vyřešit problém s projektem turecké elektrárny Yunus Emre založením nové firmy, která by jej převzala od společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE), jež je od srpna v úpadku.
 • Plzeňskou teplárnu čekají masivní investice
  Plzeňská teplárenská bude muset kvůli zpřísnění emisních limitů do roku 2023 investovat možná až dvě miliardy korun do generální opravy současného uhelného zdroje nebo nového bloku.
 • Na Sibiři padl těžební rekord
  Zatímco v Česku hrozí uhelným dolům zavírání, jejich ruské protějšky navyšují produkci. V Kuzněcké pánvi se horníkům dvakrát podařilo vytěžit více než milion tun uhlí měsíčně, čímž překonali národní rekord z roku 2013. Informaci přinesl server World Coal.
 • Kam mohla směřovat loňská těžba hnědého uhlí
  Těžba hnědého uhlí v loňském roce mohla být na stejné úrovni jako v roce předloňském. To by mělo značit určitou stabilitu, se kterou by se dalo počítat i do let budoucích.
 • Letos stoupne těžba i spotřeba amerického uhlí
  Americkému uhlí se letos blýská na lepší časy. Produkce i spotřeba uhlí by v USA měla podle předpovědí tamní agentury U.S. Energy Information Agency (EIA) v letošním roce mírně stoupat.
 • Objevila se první udání na špatné kotle
  Lidé začali udávat sousedy, že špatně topí. Odbory životního prostředí v Karviné, Rakovníku a Kroměříži už se zabývají prvními podněty. Objevil se i případ falešného kontrolora.
 • ČEZ dá půl miliardy za ekologizaci elektrárny
  Společnost ČEZ Polska vyhlásila tendr na dodavatele ekologických zařízení pro uhelnou elektrárnu ve městě Skawina. Za ekologizaci zdroje zaplatí až půl miliardy korun.
 • Novinka zachytí devadesát procent spalin z elektrárny
  Společnosti NRG Energy a JX Nippon Oil & Gas Exploration Corporation dokončily projekt Petra Nova, který je údajně největším systémem zachytávání CO2 ze spalin uhelné elektrárny na světě. • Listopad | 2015 | iUHLI.cz
  Dominanta zpracovatelské části Sokolovské uhelné změnila vzhled. Novela horního zákona se na plénum Poslanecké sněmovny v listopadu nedostane.
 • Listopad | 2014 | iUHLI.cz
  Fenoménem přelomu 80. a 90.let se staly takzvané vršanské koule. Regulovaná cena elektřiny pro domácnosti příští rok poklesne o 1,2 procenta. Těžaři plní státní.
 • Limity nepadly, Sev.en míří do Czech Coal Group
  Neprolomení limitů na lomu ČSA přineslo nečekaný pohyb na energetické scéně. Jeden z hlavních akcionářů skupiny Sev.en Tomáš Fohler oznámil konec svého angažmá. Sev.en by se měla stát součástí Czech Coal Group, za kterou stojí finančník Pavel Tykač.
 • Limity na ČSA nakonec padnou
  Rozhodnutí vlády o limitech je pro Mostecko i občany Horního Jiřetína špatná zpráva, ale za limity lomu ČSA se nakonec těžit bude. Řekl to předseda Okresní hospodářské komory Most Rudolf Jung.
 • Limity | iUHLI.cz
  Rozhodnutí vlády o limitech podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) všichni „bursíci českého intelektuálního života“ interpretovali jako vítězství.
 • Likvidace škod dá práci až 300 horníkům
  Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) chce urychlit v Moravskoslezském kraji odstraňování ekologických škod, nové zaměstnání by tak mohlo najít až 300 horníků z těžební společnosti OKD. Je to jedno z opatření, které vláda chystá pro případ hromadného propouštění z firmy.
 • Lidovci chtějí více hlídat ČEZ
  Nedávné problémy i velké plány společnosti ČEZ jsou podle Lidových novin důvodem, proč přišli lidovci s návrhem, aby vláda důsledněji kontrolovala její kroky. Společnost nyní usiluje například o německé hnědouhelné doly a elektrárny, které prodává švédský Vattenfall.
 • Lidé z okolí si další těžbu na Bílině pochvalují
  Hodně lidí z Braňan rozhodnutí vlády o posunutí limitů těžby na lomu Bílina vítá. Šachta totiž dává mnoha lidem práci. Odpůrci těžby se bojí prachu, ale jsou v menšině.
 • Lidé stáli v mrazu frontu na kotlíkové dotace
  Od půlnoci čekali dnes v mrazivém počasí lidé před úřadem Středočeského kraje, aby si mohli zažádat o dotaci na výměnu kotlů za ekologičtější. Dnes je první den, kdy je možné žádost podat. Středočeský kraj rozdělí zhruba půl miliardy korun, napsal Blesk.cz.
 • Liberecký kraj podpoří obce postižené těžbou
  Obce, které se obávají o dostatek pitné vody kvůli rozšíření těžby v polském povrchovém dole Turów, podpoří finančně Liberecký kraj. Na přípravu projektů, které mají zajistit dostatek pitné vody pro obyvatele Frýdlantska, Hrádecka a Chrastavska, je v novém dotačním programu připraveno deset milionů korun.

 • Má stát ČEZ ve frontě na německé uhlí?
  Jak je možné, že ještě nikdo z vlády nekomentoval záměr polostátní společnosti ČEZ koupit německá aktiva švédského koncernu Vattenfall? A byl by tento nákup pro společnost a tím i Českou republiku výhodný?
 • Marksová jede za horníky z dolu Centrum
  Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová dnes navštíví Mostecko. Hlavním bodem jejího programu bude setkání se zaměstnanci dolu Centrum, kde dojde k útlumu těžby.
 • Marian Jurečka hlasující, spící
  Při projednávání novely horního zákona ve třetím čtení došlo ve sněmovně k zajímavé situaci. Poslanci na návrh hospodářského výboru schválili pětiletou fixaci poplatků, které těžební společnosti budou za vytěžené nerosty platit. Vláda je během uvedené lhůty nebude moci zvyšovat.
 • Majoritu v SE má mít Slovensko
  Slovensko by mělo využít opci na zvýšení svého podílu v Slovenských elektrárnách (SE), pokud firma dokončí rozestavěný třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Mochovce. Řekl to ministr hospodářství Vazil Hudák.
 • Lze čelit výpadkům jaderných elektráren?
  Neplánované odstávky elektráren se bohužel dějí a nejspíš se jich dočkáme i v budoucnu. Vyplývá to z reakcí analytiků na aktuální problémy tuzemských jaderných elektráren. Pomoci dokážou jen stabilní zdroje.
 • Lovochemie má moderní kotel za miliardu
  Společnost Lovochemie dostala do zkušebního provozu moderní energetický kotel za více než miliardu korun. Nový energetický zdroj do provozu uvedla firma ČKD Praha DIZ.
 • Loni se v USA vytěžilo nejméně uhlí za 30 let
  Těžba uhlí ve Spojených státech se v loňském roce snížila o deset procent na zhruba 900 milionů tun. Podle vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) šlo o nejnižší objem produkce od roku 1986. Klesá poptávka i ceny nerostu.
 • Lom ČSA si zahraje v seriálu HBO
  O lom ČSA je ve filmařském světě zájem. Pro natáčení seriálu Pustina si lokalitu vybrala společnost HBO. Scény natáčeli koncem listopadu.
 • Lom ČSA po třiceti letech
  Dnešní dvojčata Stanislava Štýse zachycují jednu z oblastí vnitřní výsypky lomu Československé armády (ČSA) v rozmezí třiceti let. Černobílá fotografie..
 • Lom Bílina zajistí práci pro tisíce lidí
  Posunutí limitu na lomu Bílina, který provozují Severočeské doly, zajistí práci tisícům lidí. Do roku 2055 bude potřeba díky přirozené obměně pracovníků při předpokládaných odchodech do důchodu přijmout řádově až 2000 lidí, zaměstnání najdou v lomu a jeho návazných provozech.

Hitpardáda štítků