Lukrativní kauzy rozhoduje příliš úzká skupina osob

Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře byl nedávno kritizován za rozhodnutí ve sporu o dodání lokomotiv. Jeho pověst je ale dle právníků oslovených v Právním barometru LN rozporuplná už delší dobu. Trpí prý hlavně kauzami, v nichž vystupují rozhodci s klientelistickým přístupem.


Zdroj: ceskapozice.lidovky.cz
Témata: ROZHOD, SOUDU, JEDEN, SOUD, JEDEN Z, ROZHODC, ROZHODCI, RESPONDENT, TENTO, SPORU

 • Volkswagen si kvůli emisnímu skandálu vezme úvěr půl bilionu korun. Automobilce půjčí 13 bank
  Volkswagen se podle agentury Reuters dohodl s bankami na podmínkách překlenovacího úvěru v objemu zhruba 540 miliard korun. Reuters uvádí, že úvěr poskytne automobilce třináct bankovních domů. Peníze automobilka potřebuje na řešení skandálu s manipulací s emisemi.
 • V Iráku postaví nejvyšší budovu světa. Vyroste v bývalé válečné zóně
  Pravděpodobně nová nejvyšší budova světa vznikne v irácké Basře, 600 kilometrů od oblasti, kde operuje Islámský stát. Dosavadního rekordmana, kterým je mrakodrap Burdž Chalifa, přeroste v horizontu deseti let. V budově dokonce vznikne i samostatné město.
 • Konec papírového zlata

  Papírové zlato a stříbro zažívá krušné časy. Papírovou formu drahých kovů je možné přirovnat k určité formě fiat měny. Rozdíl ve vnímání papírové formy komodit, která je určována futures kontrakty, a cenou fyzických komodit, jenž je vytvářená nákupem a dodávkou, se neustále rozrůstá.  Největší centrální banky světa svojí tiskárenskou politikou znevěrohodnily veškeré obchodování na burzách a daly jistý recept dalším oblastem – viz. Futures. Futures je jistá forma závazku, která se stává čím dál více nesplnitelnou a nedobytnou. Jedná se o začarovaný kruh a řešení této situace bude pro držitele futures bolestivé.

 • V PRŮBĚŽNÉM HLASOVÁNÍ SOUTEŽE „MASTERCARD OBCHODNÍK ROKU 2015“ V KATEGORII „GE MONEY BANK CENA VEŘEJNOSTI“ ZATÍM VEDE DM DROGERIE MARKT

  Již potřinácté mají letos zákazníci možnost projevit sympatie svému nejoblíbenějšímu obchodníkovi a hlasovat v kategorii MasterCard Obchodník roku 2015 – GE Money Bank Cena veřejnosti. Svůj hlas mohou poslat prostřednictvím internetových stránek www.obchodnik-roku.cz a SMS zpráv do 10. ledna 2016. V průběžném hlasování zatím vede dm drogerie markt.   

 • dTest: Nejčastější omyly českých spotřebitelů

  Chybovat je lidské, ale jsou situace, kdy nás to může opravdu „přijít draho“. Zboží a služby nakupujeme téměř denně, přesto si často nejsme jisti svými právy a povinnostmi. Jaké jsou nejčastější omyly rozšířené mezi českými spotřebiteli? A jak je to doopravdy? V čase předvánočních nákupů se malé opakování může hodit. (Tisková zpráva: dTest)

 • Hobbymarkety zažily letos žně, až 63 % lidí nakoupilo na splátky

  Sezóna kutilů skončila a Češi letos v hobbymarketech utratili rekordních 1,23 miliardy korun*. Je to přitom jen o 40 miliónů více než v minulém roce. Přitom až 63 % z nich si vybavení pořídilo na splátky. Nejvíce byl zájem o materiál na výstavbu, vybavení koupelen a kuchyní a třetí příčku obsadila zahrada. (Tisková zpráva: Fair Credit)

 • Hobbymarkety zažily letos žně, až 63 % lidí nakoupilo na splátky

  Sezóna kutilů skončila a Češi letos v hobbymarketech utratili rekordních 1,23 miliardy korun*. Je to přitom jen o 40 miliónů více než v minulém roce. Přitom až 63 % z nich si vybavení pořídilo na splátky. Nejvíce byl zájem o materiál na výstavbu, vybavení koupelen a kuchyní a třetí příčku obsadila zahrada. (Tisková zpráva: Fair Credit)

 • PLATEBNÍ STYK A OTEVÍRACÍ DOBA POBOČEK KB NA KONCI ROKU 2015

  Všechny pobočky Komerční banky budou v závěru roku 2015 v provozu ve standardních otevíracích hodinách kromě 31. 12. 2015, kdy bude zkrácena otevírací doba všech poboček do 13:00 hodin.

 • Rok 2015 živnostníkům nepřál. Zbankrotovalo jich přes osm tisíc

  Od loňského listopadu do letošního října zbankrotovalo 8186 živnostníků, což je o 1020 víc než v předchozím období. Meziročně se tak počet bankrotů drobných podnikatelů zvýšil o 14 procent. Důvodem krachu většiny živnostníků je posílení pozic velkých řetězců a nesplacené faktury. (Tisková zpráva: Vše pro insolvenci)

 • FinTech Daily: Novozélandský fintech – koho sledovat?
  Bankomaty jako interaktivní video přístroje. BackBerry přináší mobilní platby do Afriky​​. Novozélandský fintech – které společnosti sledovat?​​ To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

 • Miroslav Singer: ČNB už ustála větší politické tlaky
  Řada investorů má podle všeho jasno – Česká národní banka zhruba za rok přestane hlídat kurz české měny a koruna výrazně posílí. Guvernér ČNB Miroslav Singer ale v rozhovoru říká, že to může být úplně naopak. „Čím více lidí teď uvěří, že koruna může jenom posilovat a budou na to spekulovat, tím pravděpodobnější je, že se to nestane,“ tvrdí Singer.
 • Mezi teroristickými organizacemi je nejbohatší Islámský stát
  Časopis Forbes srovnal příjmy deseti největších teroristických organizací na světě. Nejvyššího obratu dosahuje Islámský stát – podle odhadů bezpečnostních analytiků dvou až tří miliard dolarů (tedy až 75 miliard korun).
 • Mezinárodní spory o solární elektrárny: Hra o miliardy korun
  Zhruba v polovině roku se podle informací LN čeká první rozhodnutí v mezinárodních arbitrážích o speciální daň pro sluneční elektrárny, které proti státu vedou investoři. Jde o sedm řízení v celkové výši 3,3 miliardy korun. Když porazí stát, ozvou se další firmy a půjde o desítky miliard, což by byl pořádný zásek do státní pokladny.
 • Medicína se personalizuje
  Nejčastější civilizační choroby by se měly začít vyhledávat dříve než až ve středním věku. „Dnes jsme schopní o řadě pacientů říct, jaký je jejich genetický podklad. Jestli budou mít větší šanci, že onemocní nějakou chorobou, ať už dědičnou, nebo jinou. Ateroskleróza začíná mnohdy již v dětství,“ říká v rozhovoru profesor Jaroslav Racek.
 • Martin Shabu | Česká pozice
  Proč budí případ v bezpečnostních složkách takovou pozornost. Od nástupu současné vládní koalice „spravuje“ ministerstvo spravedlnosti hnutí ANO.
 • Mariano Rajoy: Politik odolávající španělské verzi Syrizy
  Španělský premiér Mariano Rajoy bude v parlamentních volbách v neděli 20. prosince obhajovat vedení své země za hospodářské krize. Na rozdíl od minulosti jeho lidovcům konkurují nejen jako tradičně socialisté, ale i krajně levicové hnutí Podemos. To by chtělo navázat na úspěchy ideologicky spřízněné strany Syriza v Řecku. Píše Tomáš Nídr.
 • Mapa české vědy: Na které obory můžeme být pyšní?
  Česko má vědní obory, na něž může být pyšné. Ale máme tu i disciplíny, kde vědci sedí v koutku a spíše výzkum předstírají. Své výsledky směrují do lokálních žurnálů, které nemají nadnárodní přesah. A tak se tu mnohdy vyrábí vědecký balast.
 • Makroekonomie by se měla ponaučit z finanční krize
  Problém „vědeckého“, tedy univerzálního předvídání krizí nemá smysl. Pokud bychom věděli, jak bude hospodářský cyklus vypadat, upravili bychom podle toho svá rozhodnutí. Jak by se měla makroekonomie proměnit, aby dokázala čelit výzvám 21. století? Jakých chyb by se měla vyvarovat, jaké otázky klást? Odpovědět se pokouší Vít Macháček.
 • Maďarsko-chorvatský spor o uprchlíky: A co sjednocená Evropa?
  Chorvatský premiér Zoran Milanovič představil svůj „plán B“ ještě předtím, než Maďarsko zavřelo své hranice se Srbskem. Chorvati ukázali Maďarům, že stavět ploty v Evropě se nevyplatí. Evropská komise se však ohradila vůči tomu, že Chorvatsko nechává uprchlíky projít bez snahy o jejich registraci nebo zachycení. Píše Vladimír Meier.
 • Lze vyřešit uprchlickou krizi?
  Opatření, jež dosud přijali vrcholní představitelé Evropské unie, jsou účinná buď částečně, nebo z hlediska ochrany schengenského prostoru kontraproduktivní. Jediným řešením uprchlické krize je porážka Islámského státu a ukončení válečného konfliktu v Libyi, Iráku a Sýrii. K tomu však není dostatek politické vůle. Píše Tomáš Svoboda.

Hitpardáda štítků