Maďarsko-chorvatský spor o uprchlíky: A co sjednocená Evropa?

Chorvatský premiér Zoran Milanovič představil svůj „plán B“ ještě předtím, než Maďarsko zavřelo své hranice se Srbskem. Chorvati ukázali Maďarům, že stavět ploty v Evropě se nevyplatí. Evropská komise se však ohradila vůči tomu, že Chorvatsko nechává uprchlíky projít bez snahy o jejich registraci nebo zachycení. Píše Vladimír Meier.


Zdroj: ceskapozice.lidovky.cz
Témata: HRANICI, UPRCHLÍKY, MAÏARSKO, EVROPSKÁ, MAÏAØI, UPRCHLÍCI, CHORVATSKO, HRANICE, MILANOVIÈ, PLOTU

 • Stodská nemocnice: Nový přístroj odhalí zrakové vady již u půlročních dětí
  Čím rychleji je u dětí zjištěna zraková vada, tím rychleji a efektivněji ji lze léčit a předcházet většímu zrakovému hendikepu v pozdějším věku. Dětské oddělení Stodské nemocnice proto v těchto dnech pořídilo přístroj, který odhalí nejčastější oční vady již u půlročních dětí. Zjistí a změří konkrétně tupozrakost, dalekozrakost, krátkozrakost, šilhání, deformované zakřivení rohovky, nestejné rozšíření […]
 • Nemocnice Přerov školila zdravotníky v oblasti komunikace
  Profese zdravotníka zdaleka nezahrnuje jen provádění vyšetření a výkon zákroků. Velké množství času stráví lékaři i sestry také komunikací s pacienty a jejich rodinnými příslušníky. Nemocnice Přerov, člen skupiny AGEL, se proto rozhodla svůj personál v oblasti komunikace vyškolit a speciálně tak připravit osm desítek zdravotníků na případnou krizovou komunikaci s nervózními nebo i agresivními pacienty a jejich […]
 • ČNB zatím nechá měnovou politiku bez změny
  Praha - ČNB bude nadále udržovat korunu nad hranicí 27 Kč za euro beze změny a sazby nechá na nulové úrovni. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK.
 • Burzovní kalendář (21. 9. - 25. 9. 2015)
  Začíná doba "po Fedu", americká centrální banka v září totiž se sazbami nezahýbala, takže trhy budou muset alespoň na pár týdnů obrátit pozornost jinam. Výsledková sezóna za třetí kvartál startuje až za několik týdnů, investorům tedy bude muset "stačit" další várka makrodat. Korunové hráče bude zajímat další zasedání České národní banky.
 • Splněné dětské přání organizuje sbírku pro nemocného chlapce
  Jaké to asi je, když se člověk vznese vysoko do oblak a podívá se na svět z úplně jiného úhlu? Na tuto otázku bude již brzy znát odpověď 8letý Teddýsek, další vážně nemocné dítě, které prožije s organizací Splněné dětské přání neuvěřitelné dobrodružství. Proč právě on?  O Teddýskově životním příběhu organizace Splněného dětského přání poprvé […]
 • Ztohoven opět v akci: na Pražském hradě visely rudé trenýrky
  Recesistické skupině Ztohoven se podařilo proniknout na Pražský hrad. V přestrojení za kominíky se její členové v sobotu večer dostali až ke standartě prezidenta republiky s nápisem Pravda vítězí, kterou vyměnili za červené trenýrky.
 • V Řecku se konají volby, šance levice a konzervativců vyrovnané
  V Řecku dnes v 6:00 začaly předčasné parlamentní volby, v nichž usiluje o nový mandát bývalý premiér Alexis Tsipras. Jeho levicová strana Syriza má největšího soupeře v konzervativní Nové demokracii (ND) v čele s Evangelosem Meimarakisem. Podle průzkumů veřejného mínění byly šance obou stran před hlasováním prakticky vyrovnané. Ať už však ve volbách zvítězí kdokoli, bude jeho úkolem plnit podmínky dohody, kterou Atény uzavřely v červenci s věřiteli a která nařizuje Řecku pokračovat v úsporném programu.
 • Provoz v tunelu Blanka je od sobotního otevření bez problémů
  Praha 20. září (ČTK) - Provoz tunelu Blanka je zatím od sobotního otevření bez problémů. ČTK to dnes řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Nejvyšší povolená rychlost je prozatím omezena na 50 km/h. První řidiči vjeli do tunelu v sobotu zhruba ve 14:40.
 • Papež František odsloužil mši na Kubě a setkal se s Fidelem Castrem. Policie zatkla desítky disidentů
  Papež František v neděli dorazil na třídenní návštěvu Kuby. Odsloužil zde svou první mši a setkal se s Fidelem Castrem. Sejít se má i s jeho bratrem Raúlem. Kubánské úřady před papežskou návštěvou zadržely nebo varovaly až 40 disidentů.
 • Otestovali jsme tunel Blanka z pohledu řidiče. Oproti Strahovskému jde o nebetyčný rozdíl
  Bezpečnostní prvky a celé řešení nově otevřeného tunelu je opravdu na špičkové úrovni. • Maďarsko chystá prodloužení drátěné bariéry u hranic Chorvatska
  Maďarsko připravuje instalaci bariéry s žiletkovým drátem na dalším úseku hranice s Chorvatskem, a sice v župě Zala. Informovala o tom agentura MTI s odvoláním na sdělení vládního pověřence Csaby Rigóa.
 • Maďarsko očekává vyjádření EU k JE Pakš v řádu týdnů

  Podle informací agentury Reuters získaných od vysoce postaveného vládního zdroje má přijít vyjádření k dostavbě jaderné elektrárny Pakš v průběhu příštích týdnů. Na podzim loňského roku zahájila Evropská komise hloubkové šetření projektu kvůli pochybnostem o legitimitě státní podpory tohoto projektu, která by mohla narušit hospodářskou soutěž maďarského trhu s elektřinou. Kontrakt mezi ruským Rosatomem a

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • Maďarsko odmítá vzít zpět migranty deportované z jiných zemí EU...
  Budapešť - Maďarsko nepřijme zpět žádného z migrantů, které čekají deportace z jiných zemí Evropské unie. Na
 • Maďarsko omezí přístup k údajům o centrální bance a poště
  Maďarský parlament dnes schválil zákon, který omezí přístup veřejnosti k informacím o centrální bance a o státní poště. Předpis prošel díky vládní straně Maďarský občanský svaz (Fidesz) premiéra Viktora Orbána, která v minulosti díky dvoutřetinové většině v parlamentu prosadila novou ústavu. Kritici Orbánovi vyčítají, že tím podkopává demokratické svobody v zemi. Podle tamního úřadu na ochranu dat je předpis v rozporu s ústavou.
 • Maďarsko otevřelo hraniční přechod do Srbska. Situace se uklidňuje
  Ministři vnitra Maďarska a Srbska otevřeli silniční hraniční přechod Röszke-Horgoš uzavřený minulé pondělí. Umožnilo to prý zklidnění situace kolem běženců. Přechod je považován za hlavní vstupní bránu ze Srbska do Evropské unie. Asi dva kilometrů vzdálený železniční přejezd, který byl místem násilných incidentů, ale zůstává uzavřený.
 • Maďarsko posílá padesátku policistů do Slovinska
  Maďarsko posílá do Slovinska 50 policistů, kteří budou Lublani pomáhat zvládnout příliv migrantů do této balkánské země. Maďarský ministr vnitra Sándor Pintér při ceremonii u příležitosti jejich odjezdu prohlásil, že ochranou slovinské hranice policisté chrání i Maďarsko a Evropu.
 • Maďarsko povolalo armádní zálohy. Mají chránit hranice
  Maďarský ministr obrany Csaba Hende povolal armádní zálohy na pomoc při zvládání vlny uprchlíků. Oznámila to agentura MTI. Rezervisté nahradí v posádkách vojáky uvolněné pro ochranu hranic, nasazeni ale prý mohou být i k „jiným úkolům".
 • Maďarsko sází na automobilový průmysl. Přehnané, varují experti
  Aféra kolem skupiny Volkswagen nastoluje i v Maďarsku otázku, nakolik se odrazí v tamním automobilovém průmyslu. Ten generuje osm procent hrubého domácího produktu. Odborný tisk stále upozorňuje na hrozbu přehnané orientace na automobilový průmysl. Za pravdu mu dává i aktuální přehled státních investičních podpor, které svědčí o preferenci automobilek a výroby pneumatik.
 • Maďarsko sází na automobilový průmysl. Přehnané, varují experti
  Aféra kolem skupiny Volkswagen nastoluje i v Maďarsku otázku, nakolik se odrazí v tamním automobilovém průmyslu. Ten generuje osm procent hrubého domácího produktu. Odborný tisk stále upozorňuje na hrozbu přehnané orientace na automobilový průmysl. Za pravdu mu dává i aktuální přehled státních investičních podpor, které svědčí o preferenci automobilek a výroby pneumatik.
 • Maďarský forint je dnešní regionální vítěz


 • Modrý mák nedává miliardářům spát ani po deseti letech
  Příběh modrého máku, který se začal psát v roce 2005 a který už se dávno stal velice problémovou kauzou, ani po deseti letech neutichá. Miliardáři Karel Komárek a Marek Čmejla bojují o ztracené stamiliony, policie a státní zástupci pro změnu pátrají, kde do obchodu s modrým mákem investované peníze vydělali.
 • Módní veteráni na milánské scéně
  Na konci září skončil v Miláně fashion week, kde italští veteráni představili své kolekce pro příští jaro a léto. Jak se jim jejich práce povedla?
 • Miroslav Singer: ČNB už ustála větší politické tlaky
  Řada investorů má podle všeho jasno – Česká národní banka zhruba za rok přestane hlídat kurz české měny a koruna výrazně posílí. Guvernér ČNB Miroslav Singer ale v rozhovoru říká, že to může být úplně naopak. „Čím více lidí teď uvěří, že koruna může jenom posilovat a budou na to spekulovat, tím pravděpodobnější je, že se to nestane,“ tvrdí Singer.
 • Mezi teroristickými organizacemi je nejbohatší Islámský stát
  Časopis Forbes srovnal příjmy deseti největších teroristických organizací na světě. Nejvyššího obratu dosahuje Islámský stát – podle odhadů bezpečnostních analytiků dvou až tří miliard dolarů (tedy až 75 miliard korun).
 • Mezinárodní spory o solární elektrárny: Hra o miliardy korun
  Zhruba v polovině roku se podle informací LN čeká první rozhodnutí v mezinárodních arbitrážích o speciální daň pro sluneční elektrárny, které proti státu vedou investoři. Jde o sedm řízení v celkové výši 3,3 miliardy korun. Když porazí stát, ozvou se další firmy a půjde o desítky miliard, což by byl pořádný zásek do státní pokladny.
 • Medicína se personalizuje
  Nejčastější civilizační choroby by se měly začít vyhledávat dříve než až ve středním věku. „Dnes jsme schopní o řadě pacientů říct, jaký je jejich genetický podklad. Jestli budou mít větší šanci, že onemocní nějakou chorobou, ať už dědičnou, nebo jinou. Ateroskleróza začíná mnohdy již v dětství,“ říká v rozhovoru profesor Jaroslav Racek.
 • Martin Shabu | Česká pozice
  Proč budí případ v bezpečnostních složkách takovou pozornost. Od nástupu současné vládní koalice „spravuje“ ministerstvo spravedlnosti hnutí ANO.
 • Mariano Rajoy: Politik odolávající španělské verzi Syrizy
  Španělský premiér Mariano Rajoy bude v parlamentních volbách v neděli 20. prosince obhajovat vedení své země za hospodářské krize. Na rozdíl od minulosti jeho lidovcům konkurují nejen jako tradičně socialisté, ale i krajně levicové hnutí Podemos. To by chtělo navázat na úspěchy ideologicky spřízněné strany Syriza v Řecku. Píše Tomáš Nídr.
 • Mapa české vědy: Na které obory můžeme být pyšní?
  Česko má vědní obory, na něž může být pyšné. Ale máme tu i disciplíny, kde vědci sedí v koutku a spíše výzkum předstírají. Své výsledky směrují do lokálních žurnálů, které nemají nadnárodní přesah. A tak se tu mnohdy vyrábí vědecký balast.
 • Makroekonomie by se měla ponaučit z finanční krize
  Problém „vědeckého“, tedy univerzálního předvídání krizí nemá smysl. Pokud bychom věděli, jak bude hospodářský cyklus vypadat, upravili bychom podle toho svá rozhodnutí. Jak by se měla makroekonomie proměnit, aby dokázala čelit výzvám 21. století? Jakých chyb by se měla vyvarovat, jaké otázky klást? Odpovědět se pokouší Vít Macháček.

Hitpardáda štítků