Medveděv: Ukrajina dluh nezaplatí, myslím, že jsou to podvodníci

Ruský premiér Dmitrij Medveděv se domnívá, že Ukrajina neuhradí Rusku dluh tři miliardy dolarů, který je splatný 20. prosince. Řekl to ve středečním rozhovoru poskytnutém ruským televizním stanicím. Ruský prezident Vladimir Putin později uvedl, že nařídil vládě, aby v případě nezaplacení předala případ soudu. Rusko také kritizuje krok Mezinárodního měnového fondu (MMF), který změní letitá pravidla poskytování úvěrů, aby pomohl Ukrajině.


Zdroj: www.investicniweb.cz
Témata: ALE, ROZHODNUTÍ, ABY, DLUHU
 • Konec roku se blíží a investoři se předhánějí v předpovědích na příští rok

  S příchodem nového roku investoři hodnotí rok uplynulý a zároveň sypou z rukávu předpovědi na rok příští. Co nás čeká a asi nemine? Růst úrokových sazeb ve Spojených státech, zpomalení růstu v Číně nebo mírné oživení v Evropě. Co to znamená pro trhy dluhopisů i akciové?

 • Evropské akcie ve středu zamířily do mínusu, investoři sledují ceny komodit
  Evropské akcie se ve středu ocitly pod tlakem kvůli cenám komodit i vývoji na měnových trzích.
 • Rozpočet schválen. Čelil kritice za tisíce úředníků i EET
  Hlavními prioritami vlády jsou navyšování počtu státních zaměstnanců, sociální dávky a dotace do agropotravinářského komplexu. Při závěrečném čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok to prohlásil šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Tomu mimo jiné vadí, že ministr financí počítá od 1. ledna se čtyřmi stovkami úředníků kvůli elektronické evidenci tržeb, která ale ještě ani není schválená. I přes výtky opozice dnes rozpočet sněmovnou po tříhodinové diskuzi prošel. Podle ministra financí Andreje…
 • Gandalf z JPMorgan: Masivní "stop-loss" za stovky miliard dolarů může zničit závěr roku
  Derivátový stratég Marko Kolanovic z americké investiční banky JPMorgan Chase, kterého agentura Bloomberg nedávno pro jeho úspěšné predikce a tržní výhledy překřtila na Gandalfa, před měsícem prohlásil, že katalyzátory akciové rally již vyčpěly a nyní převažují rizika. Teď přišel Gandalf s další predikcí, v níž opět varuje. Mimo jiné i před hrozbou, o které se prakticky nemluví.
 • Sněmovna schválila státní rozpočet, schodek má klesnout na 70 mld. Kč
  Sněmovna dnes schválila státní rozpočet na příští rok. Schodek má proti letošnímu schválenému deficitu klesnout o 30 miliard na 70 miliard korun. Sněmovna podle očekávání přidala peníze například vysokým školám, na podporu sportu, sociální záležitosti nebo na důchody. Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.
 • Úvodní zisky jsou pryč, US trhy výrazně oslabují
  pAmerické indexy procházejí v posledních dnech výraznou volatilitou a na trzích je znát značná nervozita před jednáním FEDu, na kterém se očekává první zvýšení sazeb po několika letech. Dnešní den je toho jasným příkladem, když indexy po úvodních slušných...
 • Sněmovna schválila státní rozpočet, schodek má klesnout na 70 miliard
  Sněmovna ve středu schválila státní rozpočet na příští rok. Schodek má proti letošnímu schválenému deficitu klesnout o 30 miliard na 70 miliard korun. Sněmovna podle očekávání přidala peníze například vysokým školám, na podporu sportu, sociální záležitosti nebo na důchody. Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.
 • Miliardář Chrenek chce od Američanů košické železárny
  Společnost Moravia Steel slovenského miliardáře žijícího v Praze Tomáše Chrenka má vážný zájem převzít košické železárny. Uvedl to košický deník Korzár a slovenský server deníku SME. S americkými akcionáři US Steel Chrenek již vícekrát jednal, dokonce se nedávno byl podívat i na výrobní zařízení železáren. Problémem je podle slovenských medií zatím cena, protože Američané chtějí více, než prozatím Moravia Steel nabízí.
 • Itálie požádala o odklad rozhodnutí o sankcích EU proti Rusku
  Itálie ve středu v Evropské unii požádala, aby se odložilo rozhodnutí o prodloužení ekonomických sankcí proti Rusku. Unie je přijala loni v reakci na ruskou roli v ukrajinské krizi. Podle mluvčí italské mise u EU chce Řím věnovat otázce hlubší debatu.
 • Hermès ztrojnásobil velikost svého obchodu v Moskvě
  Francouzský výrobce luxusního zboží Hermès ve čtvrtek znovu otevře jeden ze svých dvou obchodů v Moskvě. Jeho prodejní plochu ztrojnásobil, rozšířený obchod se tak stane druhým největším obchodem firmy v Evropě. Hermès přitom svůj obchod otevírá v době, kdy ruská ekonomika prudce klesá, částečně kvůli propadu cen ropy, z části pak kvůli dopadům západních sankcí.

 • Klaus: Singer a spol. míří do hořkého konce, „Velký bratr“ přichází
  Česká národní banka nestojí za oživením tuzemské ekonomiky, její bankovní rada ale bude intervenci zuby nehty hájit až do hořkého konce, řekl prezident Václav Klaus v exkluzivním rozhovoru pro Roklen s hlavním ekonomem finanční skupiny Lukášem Kovandou. Někteří bankovní radní ČNB podle něj udělali názorový veletoč, když pro slabou korunu v listopadu 2013 zvedli ruku. Bývalá hlava státu se také obává plánů vlád na zrušení hotovosti. Souhlasí s tím, že jde o opatření v duchu „Velkého bratra“.   
 • Je rodinná dobročinnost dobročinností, nebo egoismem?
  Pachatelé dobra v knize americké novinářky Larissy MacFarquharové jsou výtkou všem, kdo se příliš neobětují pro dobro Země a dobročinnost konají v bezpečí svých domovů.
 • Zákaz spekulací: Akcie řeckých bank propadly až o třetinu
  Aténská burza klesla po propadu řeckých bank na ní obchodovaných na minimum za tři a půl roku. Řecká komise pro kapitálový trh prodloužila zákaz spekulací na pokles akcií bankovních titulů.
 • Obchod za stovky milionů: Rýžové placky Racio ovládne zemědělec z Velkého Meziříčí
  Předního českého výrobce zdravé výživy, břeclavské Racio, dosud vlastnili dva podnikatelé - Oldřich Darmovzal a Tomáš Nepraš. Kvůli jejich vzájemným neshodám ale firma mění hlavního vlastníka. Stane se jím Pavel Kratochvíla, který je majitelem konkurenční firmy Poex. Cena za 70procentní podíl v Raciu zveřejněna nebyla, ale podle odhadů odborníků na akvizice se pohybuje v několika stovkách milionů korun.
 • RoklenFX: Špatný výsledek inflace korunou neotřásl
  Středeční obchodování bylo na koruně poměrně klidné. Na páru s eurem se česká měna stále drží na úrovni 27,02 EURUSD. V případě dolaru pak posílila až na 24,64 USDCZK.
 • NWR navrhla zavřít Důl Paskov dřív nebo ho převést na stát
  Praha - Vláda v pondělí na svém zasedání projedná dokument, podle kterého těžební společnost New World Resources (NWR) navrhla uzavření Dolu Paskov už na konci roku 2016. Původní plán přitom počítal s uzavřením na konci roku 2017. Druhou variantou je pak převod dolu na stát.
 • Situace v OKD je vážná: Mládek chce ve čtvrtek jednat s odboráři
  Praha – O situaci v těžební společnosti OKD chce ve čtvrtek jednat Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) s šéfe, odborů Josefem Středulou a předsedou hornických odborů Janem Sábelem.
 • Další úder Ankaře: Rusko zastavilo práce na první turecké jaderné elektrárně
  Moskva - Ruská odveta za sestřelení stíhačky SU-24 tureckou armádou ještě neskončila. Nejdříve přišel balíšek sankcí, poté stopka pro plynovod South Stream a dnes ruský státní podnik Rosatom zastavil práce na výstavbě první jaderné elektrárny v Turecku.
 • Summary: Raketový Wynn Resorts přidává 17 %
  Evropa:Akcie německé automobilky Volkswagen (DIP) dnes připisují 8 %. Reagují tak na zprávy firmy, která uvedla, že z původně avizovaných 800 tis. vozů, které měly vypouštět více CO2, jich má být vadných pouze 36 tis.
 • Zdraží potraviny? Sněmovna zpřísnila zákon proti řetězcům, může mít vážně dopady
  Praha – Stát chce více chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodních řetězců. Poslanci proto dnes schválili novelu zákona o významné tržní síle. Odpůrci varují, že by v důsledku změny zákona mohlo dojít ke zdražování potravin.
 • Mark Zuckerberg oznámil narození dcery a řekl, že se postupně vzdá 99 % svých akcií Facebooku v hodnotě 45 miliard USD
  Zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg na svém profilu v úterý večer napsal, že jeho manželka Priscilla Chanová porodila dceru Max. Zároveň Zuckerberg uvedl, že plánuje téměř všechny akcie Facebooku, které drží, věnovat na charitativní, dobročinné a vědecké účely.
 • Malých kogenerací přibývá, větší rozvoj brzdí vysoká cena
  Zájem o kogenerační jednotky, zařízení pro společnou výrobu elektřiny a tepla, letos mírně vzrostl. Mohou je využívat například nemocnice, hotely nebo sportovní centra. Vyšším prodejům ale podle analytiků brání nejistá návratnost investice a cena, za kterou jsou jednotky k mání. Přínosem těchto zařízení je vedle vysoké účinnosti významné omezení emisí oxidu uhličitého.
 • Lufthansa uzavřela mzdovou dohodu s pozemním personálem
  Německá letecká společnost Lufthansa uzavřela mzdovou dohodu s odborovým svazem Verdi, který zastupuje její pozemní personál. Sdělily to obě strany. Mezitím pokračuje spor mezi vedením firmy a odbory, které zastupují její palubní personál a piloty.
 • Lidovky: Prvnímu dukovanskému bloku skončí povolení k činnosti
  Prvnímu bloku Jaderné elektrárny Dukovany, který je nyní odstaven kvůli potížím se svary na potrubí, vyprší na konci roku povolení k činnosti a energetická společnost ČEZ prý zatím nové povolení nezíská. Napsal to server Lidovky.cz. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová ale předpokládá, že zhruba o dva až tři měsíce bude prozatím prodloužena platnost nynějšího povolení.
 • Kvalita života: Relativní pojem v absolutní grafice
  Jak se žije lidem v různých koutech naší planety? Dojem z dvoutýdenní dovolené není zrovna vypovídající. Přehled zpracoval server Numbeo.com, data jsou z internetového průzkumu. U zemí označených hvězdičkou nejsou příliš spolehlivá data.
 • Kurdistán má podle soudu zaplatit plynařským firmám dvě miliardy USD
  Londýnský soud pro mezinárodní arbitráž nařídil regionální vládě iráckého Kurdistánu zaplatit konsorciu plynárenských společností ze Spojených arabských emirátů odškodné 1,98 miliardy dolarů za nedodržení obchodního kontraktu. Oznámila to v neděli společnost Dana Gas, která konsorcium vede. Výsledek šestiletého sporu by mohl mít významný dopad na aktivity v těžbě a zpracování plynu v Kurdistánu i na napjaté kurdské finance, které zatěžuje boj proti islamistům.
 • Krym se bojí zimy, ohroženy jsou oslavy Vánoc i lékařská péče
  Na Krym vystavený ukrajinské energetické blokádě míří zima a s ní rostou obavy ze sílících problémů v zásobování, dopravě a zdravotní péči. Od 1. prosince bude kvůli nedostatku elektrické energie omezena lékařská péče a zahájení zimní rekreační sezóny, včetně tradičních novoročních a vánočních oslav, se ruší.
 • Korekce na trzích – Investičníweb.cz
  Většina akciového světa se posunula nad 50denní klouzavý průměr. V srpnu a září část investorů zaskočila první korekce na americkém akciovém trhu za několik let..
 • Korekce jako dárek (nejen) pro mladé investory
  Kdykoli se akcie ponoří hlouběji do červených čísel, reagují investoři panikou. Na propady na trzích se však dá dívat z různých úhlů. Ceny akcií nemohou jen růst, a poklesů se proto není potřeba bát. Pokud jste navíc mladí, měli byste nad výprodeji na burzách jásat.
 • Konference o změně klimatu OSN se blíží. Co od ní čekat?
  Každoroční summit o změně klimatu se koná tentokrát v Paříži od 30. listopadu do 11. prosince. Hlavním cílem těchto setkání je dohoda na celkovém snížení emisí skleníkových plynů a omezení globálního růstu teploty. Co od summitu čekat? Na otázku studentů odpovídali hosté jednoho z říjnových Investičních večerů, Vladimír Štěpán, spolumajitel a jednatel společnosti ENAS, a Petr Báča, analytik z ČSOB.


Hitpardáda štítků