Měla by být už od první třídy základní školy povinná výuka programování?

Dnes si žáci při výuce počítačů většinou osvojí jen základní dovednosti - tvorbu tabulky, textu nebo prezentace. Podle ministerských plánů by se výuka programování měla celoplošně rozjet nejpozději v roce 2020. Souhlasíte s tím, že je to potřebné?


Zdroj: nazory.ihned.cz
Témata: MY, CO, JAK, GRAMOTNOST, PROGRAMOV, TAK, NAU, B, ZVL, JE
 • Air Bank snížila úrokové sazby u půjčky i hypotéky
  Air Bank od 10. října snížila úrokové sazby u spotřebitelské půjčky i pro refinancování hypotéky. U Půjčky už pro řádně splácející klienty neplatí jednotná roční sazba ve výši 9,9 %, ale je odstupňovaná...
 • Investiční kongres pro finanční profesionály

  Investiční kongres pro finanční profesionály. PR článek.


   
   
   
  Dvoudenní investiční kongres v Praze. Žhavá investiční témata pro profesionály i pro širší investiční veřejnost. Vývoj trhů, politika, produkty i společenské aspekty investování. To vše již 6.-7. listopadu 2015 v kongresovém centru City. 
   
  FPG MoneyExpo Invest 2015 (http://invest.money-expo.cz/) je určen investičním profesionálům z řad investičních zprostředkovatelů, manažerům i expertům z finančních institucí a privátním investorům. Kongres v průběhu dvou dnů – 6.-7. listopadu 2015 -  představí prostřednictvím moderovaných diskusí, přednášek a workshopů investiční problematiku v takové šíři a hloubce, která v ČR není obvyklá.
   
  Osobní pohledy špičkových odborníků na aktuální témata poskytnou inspirativní pohledy na aktuální témata a investiční příležitosti: Euro a situace v eurozóně, nastupující odvětví FinTech a P2P ekonomika, aktuální vývoj na kapitálových trzích, kde se již několik měsíců ozývají reminiscence na rok 2008. Zajímavá diskuse se jistě  rozvine nad správou kapitálu, která přiblíží možnosti a limity správy aktiv prostřednictvím investičního zprostředkovatele, makléře, asset manažera i privátního bankéře.
   
  Specifickým rozšířením programu je dámská investiční část, ve které úspěšné investorky a manažerky přiblíží svůj pohled a přístup k investicím. Debatérky Andrea Ferancová, Lucie Tvarůžková s moderátorkou diskuse Julií Hrstkovou jsou zárukou, že tento bod bude patřit k jedněm z nejzajímavějších.
   
  Možnosti Investorů jsou ze své podstaty celosvětové. Je proto škoda, že minimálně evropský pohled z veřejné investiční debaty mizí. Naším příspěvkem je právě blok o euru a situaci v eurozóně. Blok za účasti Oldřicha Dědka, Lukáše Kovandy a Thomase Kulidakise nejen vysvětlí české euromýty, ale připomene i kořeny a historii řecké tragédie s přesahem do české současnosti.
   
  Zajímavou přestřelku slibuje i téma kolektivních investic. V současné době bráněný kurz koruny představuje specificky dočasnou příležitost – vyplatí se investovat v CZK, EUR, nebo dolaru? A co bude pak? Diskuse o způsobech hedgingu a konverze měn, jaké volí úspěšní fondoví portfoliomanažeři, přinese odpověď.
   
  To jsou jen některá témata, která kongres otevře. Nedílnou součástí kongresu, který se odehraje v ideálně dostupném kongresovém centru City v Praze-Pankráci, jsou i příležitosti ke společenským a obchodním setkáním.
   
  FPG MoneyExpo Invest 2015 navazuje na úspěšné akce a kongresy obou organizátorů, ať jsou to od roku 2011 kongresy z rodiny FPG MoneyExpo, akce webu Poradci-sobě.cz nebo první společná akce Konference finančních poradců. FPG MoneyExpo Invest je dalším krokem, kterého se můžete zúčastnit i vy. Další informace včetně možnosti získat vstupenku zde (http://invest.money-expo.cz/).
   
   
 • Káva: jakou kávu zvolit v kavárně, jakou doma
  Den bez kávy si mnoho z nás nedokáže představit. Začneme u rozdělení kávy, ve světě existují dva druhy kávovníků. Z Kávovníku arabského se zpracovává káva Arabica a z Kávovníku statného Robusta.
 • Církve nedostaly pětinu lesů, o které žádají. Stát o nárocích pochybuje
  Státní podnik Lesy České republiky odmítá v rámci církevních restitucí vydat přibližně 30 tisíc hektarů lesů. Je to asi pětina ze všech 150 tisíc hektarů lesů, o něž církve požádaly. Podnik očekává, že o vydání sporných lesů se povedou soudní spory, některé případy již soudy řeší.
 • Vláda nepodpoří nižší DPH na noviny a časopisy
  Vláda zamítla poslanecký návrh na sníženou desetiprocentní daň pro tisk. Podle ní by nevedla ke zvýšení jeho prodeje. Jako důvod propadu zájmu o noviny a časopisy vidí spíš nová média než cenu...
 • AKTUALIZOVÁNO: Vládá projednává byty pro sociálně slabé
  Vláda přijala Koncepci sociálního bydlení, který vytvořilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Změny se týkají především domácností s nejnižšími příjmy. Na základě koncepce bude vypracován návrh zákona, který by měl být účinný od roku...
 • Vláda schválila byty pro sociálně slabé
  Vláda přijala Koncepci sociálního bydlení, který vytvořilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Změny se týkají především domácností s nejnižšími příjmy. Na základě koncepce bude vypracován návrh zákona, který by měl být účinný od roku...
 • „Apple zaměstnává lidi, kterým jsme dali výpověď,“ říká ředitel Tesly Elon Musk
  Generální ředitel výrobce elektromobilů Tesla Motors Elon Musk nevěří, že firma Apple dokáže vybudovat svůj vlastní elektromobil. Řekl to v rozhovoru pro německý Handelsblatt. Na otázku, co si myslí o tom, že Apple najímá inženýry z Tesly, odpověděl: „Najímají lidi, kterým jsme dali výpověď… Vždy jsme Apple žertovně označovali za 'hřbitov Tesly'. Pokud se nechytíte v Tesle, tak jdete pracovat do Applu. Nedělám si legraci,“ uvedl Musk podle internetového magazínu Business Insider.
 • Ruské těžařské firmy se stahují z londýnské burzy. Trápí je nízká cena komodit a nezájem investorů
  Tři ruské komoditní společnosti plánují odchod z Londýna. Ruským firmám ubližuje propad cen komodit. Společnosti z Ruska letos v Londýně prodaly akcie jen za miliardu dolarů, v roce 2007 za 30 miliard dolarů.
 • Rýsuje se v Evropě bankovní kolos? - Roklen24

  Roklen24 Rýsuje se v Evropě bankovní kolos? Roklen24 Evropa dlouhodobě soupeří se Spojenými státy, důkazem toho může být i samotná Evropská unie. Pokud bychom se zaměřili na konkrétní sektory, v poslední době napětí bují především v bankovní oblasti, konkrétně v investičním segmentu. Právě tam se ... • Jsou firmy, kterým rozruch okolo imigrační krize náramně vyhovuje
  Češi jsou lidé vynalézaví a budou tedy vynalézat. Drobní spotřebitelé budou vyměňovat jističe (vyšší kapacitu za nižší), aby se vešli do nižších tarifů. Občas jim to pak vyhodí pojistky; lze očekávat, že soukromí výrobci přijdou s nějakými regulačními zařízeními pro vnitřní okruhy, např. bránícími přetížení tím, že zařízení nedovolí spustit "žravý" spotřebič, když už i tak je spotřeba vysoká, než vypnete něco jiného.
 • "Mladý Stropnický" není pro zelené nic jiného než závaží
  Zelení byli jistou alternativou. Do soboty, kdy se jejich předsedou stal Matěj Stropnický. Pokud zelené nepovede někdo výrazněji dospělý a nebude dělat věci jinak nejen pro ty, kdo chtějí být jiní, ale i pro všechny, nebude tahle strana ničím jiným, než čím byla poslední dva roky.
 • Paní Krnáčová, nechybí vám ochranná známka na Lítačku?
  Opencard má nahradit Lítačka. Ale zatímco Opencard je ochrannou známkou Prahy, Lítačka chybí. Doufejme, že to není výzva pro spekulanty.
 • Krnáčová chce vyměnit Opencard za Lítačku. Praha by měla požádat o pomoc Brno
  Doufejme, že řešení Krnáčové bude fungovat. Musí. Jen tento rok končí platnost 650 tisíc kartiček opencard a výměna trvá až 14 dní.
 • Podpora domácí péče je správná. Ale co za ni ve skutečnosti dostanete?
  Je dobře, že se ministerstvo a vůbec stát snaží podporovat domácí péči. Současně by měl k tomu nabízet kvalitní služby. A to za cenu příspěvku, který si sám určil.
 • Neshazujme základní příjem ze stolu
  Myšlenka základního příjmu jako taková žádné výrazné mantinely nemá. Obavy z následků zavedení základního příjmu sice mohou být na místě, ale k jejich serióznímu zhodnocení zatím nemáme zkušenosti.
 • Očkování jako otázka víry
  Zatímco odpůrci očkování jásají, že jim soud dal potvrzení správnosti jejich přesvědčení, střízlivým okem vypadá situace jinak. Očkování dál zůstává povinné, dál platí, že rodiče nemohou své dítě odmítnout nechat očkovat z nějakých důvodů a la “myslím si, že to je škodlivé”, ale je potřeba mít vyfutrované to svědomí. Zároveň se tím jaksi posunula rovina debaty o očkování.
 • Zika je příkladem společenské imunity vůči panickému strachu z pandemií
  Překvapivě pomalu se rozjíždí ve světě zájem o virus zika, který se přitom obrovskou rychlostí šíří po Latinské Americe. Až se vnucuje pocit, že po minulých letech projevujeme úctyhodnou imunitu vůči takové panice.
 • Stropničtí: Padouch, nebo hrdina - my jsme jedna rodina
  Nástup politické dráhy Matěje Stropnického, postavený na tom, že ze svého otce udělal úplného idiota, je geniálním tahem, prozrazujícím mnohé o tom, kam daleko došel v Česku politický marketing.
 • Vzdělávání v éře průmyslu 4.0
  Místo abychom hledali způsob jak se připravit na budoucnost, snažíme se konzervovat ji. Ve vzdělávání jsme od Marie Terezie ušli výrazně kratší cestu. Paradoxem je, že směr lze otočit jedině prostřednictvím vzdělávání samotného.


 • Měli bychom s Bratrstvem válčit, anebo vést dialog?
  Karel Schwarzenberg začátkem roku 2011 ještě jako ministr zahraničních věcí řekl, že je podle něj čas nastavit s Muslimským bratrstvem...
 • Měli bychom Zemanovi poděkovat!
  My si pana Zemana zasloužíme! Volili jsme si jej a houby nám pomůže říkat, že právě my jsme pro něj nehlasovali. A
 • Měli jste v bytě teplo od sousedů? Od ledna 2016 si spořivci pořádně připlatí
  Praha - Lidem, kteří se nechávají vytápět od sousedů, vzrostou náklady až o několik tisíc korun ročně. Od Nového roku totiž začne platit vládní vyhláška, která změní výpočet nákladů na teplo v bytových domech. Změn, které se týkají bydlení a nemovitostí, je ale víc.
 • Měli říci Skotové „ano“?
  Je tomu rok, co proběhlo ve Skotsku referendum o tom, zdali se má odpojit od Velké Británie. Země, která se rozhodla zůstat ve společenství Anglie, Walesu a Severního Irska, dokázala přestát obtížných 12 měsíců a v jistých ohledech přerůst zbytek společenství. Právě grácie, se kterou se Skotsko vyrovnalo například s propadem cen ropy, podtrhuje výhody určitého stupně „nesamostatnosti“.
 • Měl jsem a mám štěstí na zajímavé projekty
  Téměř 50 let se aktivně podílí na vývoji a realizaci dobývací techniky. Nadaný technik, schopný manažer, skutečný profesionál, ale především férový člověk – Karel Bartoš, legenda konstruování velkostrojů z Prodeca.
 • Měl jsem štěstí na lidi
  František podle tvrzení Róberta Bezáka nedostal ani jeden dopis, který mu odvolaný arcibiskup psal. Mně. evangelíkovi, to téměř nepřísluší komentovat. Já
 • Měl řídit VW v Americe. Šéf české Škody náhle koncern opouští
  Winfried Vahland, který je šéfem české Škoda Auto a od listopadu měl převzít vedení operací Volkswagenu v Severní Americe, zcela opustí skupinu Volkswagen. Agentuře Reuters to řekl informovaný zdroj, který tak potvrdil předchozí zprávu německého týdeníku Auto Bild. Informaci pak ČTK potvrdili zástupci automobilky. 
 • Měl spoustu plánů, říká manželka zesnulého herce Milana Riehse...
  Ještě toho chtěl hodně stihnout. Tak. mluví Eva Riehsová o svém muži Milanu Riehsovi, který náhle zemřel v noci z neděle na pondělí. Známý
 • Měl vzkřísit VW v Americe. Místo toho šéf Škody Auto odejde
  Winfried Vahland, který je šéfem české Škoda Auto a od listopadu měl převzít vedení operací Volkswagenu v Severní Americe, zcela opustí skupinu Volkswagen. Agentuře Reuters to řekl informovaný zdroj, který tak potvrdil předchozí zprávu německého týdeníku Auto Bild. Informaci pak ČTK potvrdili zástupci automobilky.
 • Měly dodat žiletkový plot pro Maďarsko. Německé firmy to odmítly
  Německá firma Munatox dodávající ostnaté dráty bojkotovala výběrové řízení Maďarska na tento produkt, který nyní využívá na svých hranicích proti uprchlíkům. Druhá německá firma se tendru zúčastnila, ale zpětně svého rozhodnutí litovala. „Děti uvízlé v ostnatém drátu, to by byla ostuda,“ řekl její generální ředitel. Dráty nakonec podle deníku Die Welt dodala firma z Číny.

 • Měla by být už od první třídy základní školy povinná výuka...
  Dnes si žáci při výuce počítačů většinou osvojí jen základní dovednosti - tvorbu tabulky. s tím, že je to potřebné.
 • Má smysl rušit rozsvěcení vánočního stromu v centru Prahy?
  Organizátoři kvůli bezpečnostnímu riziku zrušili slavnostní rozsvěcení stromu na Staroměstském náměstí a vyzvali návštěvníky, aby zvážili prohlídku trhů s malými dětmi. Jsou tato opatření přehnaným ústupkem terorismu, nebo jsou na místě? Navštívíte bez obav vánoční trhy v centru Prahy?
 • Marný boj proti nenávisti v komentářích
  Copak si myslíte, že na mě nebo jiného autora nějak působí nadávky v komentářích? Že snad nějaký komentátor má moc nás ranit, dotknout se nás; že si snad cokoliv z toho, co je v komentářích, bereme k srdci? Ani trošku.
 • Marjanovič: Svět už nerespektuje USA. Kdo to může dát do pořádku?
  V roce 2016 se rozhodne o tom, kdo nahradí Baracka Obamu, kandidovat totiž nemůže. Svět už USA tolik nerespektuje, v zemi zesílila rasová nesnášenlivost i počet útoků střelnou zbraní. Kdo může dát Ameriku do pořádku? Hillary Clintonová, Donald Trump, nebo někdo další?
 • Marine Le Penová vyhrála. Ne že ne
  Klanu Le Penových se v regionálních volbách nepodařilo přepsat historii a poprvé zvítězit v některém z regionů. Sice vůdkyně Národní fronty a její neteř Marion nedokázaly proměnit svou popularitu ve vítězství na severu a jihu Francie, ale to podstatné přece je, jak moc proměnily francouzskou politiku.
 • Láska k vlasti - bez hnědnutí, prosím!
  Rok 2015, rok přesunu milionů běženců z Blízkého východu a Afriky směrem do Evropy, všechno změnil. Byl by to nejkrásnějí čas hledání sebe sama, kdyby jej nedoprovázela agresivní vlna nevraživosti až nenávisti, která se přelévá zespoda nahoru, od české hospody po prezidenta a zase zpět
 • Krvavá tečka za starou Evropou
  Pařížský teror může být budíčkem Evropy. Ta. jen obtížně hledá své místo a roli v novém tisíciletí. Uzavření. se světu cestou není.
 • Krnáčová chce vyměnit Opencard za Lítačku. Praha by měla požádat o pomoc Brno
  Doufejme, že řešení Krnáčové bude fungovat. Musí. Jen tento rok končí platnost 650 tisíc kartiček opencard a výměna trvá až 14 dní.
 • Křižovatka před Akcí nespokojených občanů
  Andrej Babiš uvěřil předsudku českých politologů, že strana má mít hodně členů a být zastoupená od sněmovny až po nejmenší obce. Budování stranické struktury je pro strany typu ANO, TOP 09 nebo Úsvit neracionální. ANO se v přípravě krajských voleb řítí do obdobných problémů, jaké ho poškozují v současnosti na komunální úrovni.
 • Konec tajemných dárců politických stran na obzoru?
  Poslanecká sněmovna schválila v úterý v prvním čtení vládní návrhy novelizací zákona o politických stranách a volebním zákoně. Pomoci by mělo zřízení desetičlenného Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran za 20 milionů korun ročně. Strany budou muset mimo jiné vést transparentní účty, zveřejňovat uzávěrky a rozpočty kampaní na internetu a transakce od dvaceti tisíc výše provádět bezhotovostně.

 • Na daně od prostitutek si zvykne každý
  Sexuální učitelky postižených jsou dobrým začátkem. Legalizace prostituce by měla následovat.
 • Mýto a vládní mýty
  Vládní neschopnost řešit problémy se jasně ukazuje na příkladu výběru mýta. Vláda ani po dvou letech neví, co má s mýtem dělat. Do vypršení smlouvy se současným dodavatelem zbývá jedenáct měsíců a v jednání o budoucnosti výběru mýta jsme na začátku.
 • Mynář ani Kleslová důvěru u svých šéfů neztratí, nebuďte naivní!
  Radmila Kleslová a Vratislav Mynář, neboli též Bond girl a Vlekař, mají několik věcí společných. Především mimořádnou důvěru, kterou k nim chovají jejich šéfové: Andrej Babiš a Miloš Zeman. A pak taky schopnost přivádět své šéfy do mimořádně nepříjemných situací.
 • Mýlil jsem se
  Kdybych měl zvolit tři slova, která jsou ikonická pro uplynulý rok, budou to “Hodnoty”, “Národ” a “Křesťanské”. Je zajímavá především jejich dynamika. Zatímco v první polovině roku by člověk tato slova ve veřejném prostoru stěží pohledal, ve druhé polovině se staly velmi frekventovanými, kdy je náhle kdekdo v sobě (znovu)objevil.
 • Muslimové jsou zástěrka, Zeman chce obrat na Východ
  Zemanova nenávist vůči muslimům není samoúčelná, nýbrž je jen vnějším projevem jeho snahy odvrátit pozornost od toho, o co mu ve skutečnosti jde. A to je: připravit v této zemi půdu pro ruský a čínský vliv, a zbavit ji tak v důsledku její transatlantické a prozápadní orientace.
 • Možná ty "koučky pro více radosti" opravdu potřebujeme
  Vzpomínám si, jak ve Stopařově průvodci (myslím knihu) byla epizodní postava slečny, která se živila tím, že za peníze říkala úspěšným lidem, že je v pořádku být bohatý. Bohatí mužové si ji najímali, na hodinu, dvě, na celý večer, a ona jim vysvětlovala, že je to zcela v pořádku, že nemusí mít výčitky z toho, že mají peníze, že tak přeci funguje ekonomika... Když jsem to na začátku 90. let četl, připadalo mi to jako další bláznivá humorná Adamsova fikce. Dnes už ne.
 • "Mladý Stropnický" není pro zelené nic jiného než závaží
  Zelení byli jistou alternativou. Do soboty, kdy se jejich předsedou stal Matěj Stropnický. Pokud zelené nepovede někdo výrazněji dospělý a nebude dělat věci jinak nejen pro ty, kdo chtějí být jiní, ale i pro všechny, nebude tahle strana ničím jiným, než čím byla poslední dva roky.
 • Migrace pohledem od Bosporu: Bojuj nebo uteč
  Dle neurobiologů nás evoluce vybavila binární funkcí myšlení, který tvoří základní pud člověka při rozhodování - a to "uteč" nebo "bojuj". Na Blízkém východě se někde chopily strategie uteč jinde bojuj. Která strategie je pro stabilitu důležitější?
 • Mezinárodní pařížská konference o klimatu - okamžik očekávání a solidarity
  Společné prohlášení velvyslanců Francie a Německa v České republice Jeana-Pierra Asvazadouriana a Arndta Freiherra Freytaga von Loringhovena.
 • Metropolitní politická zabijačka v plném proudu. Na řadě je...
  Nyní se v Praze může odehrát v podstatě cokoliv. Nikdo. nevěří nikomu a každý jedná s každým. Může

Hitpardáda štítků