Pavel Sobíšek: Doba hojnosti není navěky

Bylo by ošidné podlehnout iluzi, že díky tenčícímu se schodku státního rozpočtu je možné rezignovat na snahu krotit přebujelé výdajové položky, jako jsou zdravotnictví či školství.


Zdroj: nazory.euro.e15.cz
 • Pozvánka na slavnostní děkovnou mši
  Výbor ASZ Svitavy a Ústí nad Orlicí srdečně zve na slavnostní děkovnou mši, která se uskuteční v pátek 13. listopadu v 17.45 hodin v kapitulní katedrále Povýšení sv. Kříže v Litomyšli. 
 • Ladislav Šafránek: Strategické řešení, nebo bezradnost?
  Evropská unie nabízí Turecku pro zvládnutí migrační krize výpomoc ve výši tří miliard eur. Ovšem Turecko chce podstatně více. Podle Ankary je uvedená částka součástí fondů předvstupní pomoci IPA a s migrací nijak nesouvisí. Proto Turci požadují další finance a úlevy včetně debat o odstranění vízové povinnosti vůči Schengenu.
 • Jak by si s Jiřetínem poradili v zahraničí?
  V zahraničí se kvůli těžbě hnědého uhlí stále přemisťují a bourají obce. Jako příklad lze uvést sousední Německo. Švédové pak kvůli těžbě železa přesouvají své nejsevernější město Kiruna.
 • Lidé s postižením hledají práci těžko. Kde mají největší šanci?
  Lidé se zdravotním postižením mají při hledání práce těžší výchozí pozici a mnohem užší výběr. Podle analýzy společnosti Annonce je pro ně určena jen každá padesátá pracovní nabídka a navíc se většinou jedná o nekvalifikovanou práci. Ačkoli...
 • Agentura Dark Side se spojila s firmou BDO Advisory
  Vlastníci digitální agentury Dark Side prodali téměř třetinu akcií společnosti BDO Advisory.
 • Erste Bank: přehled cílových cen

  Erste Bank: přehled cílových cen  Akciím Erste Bank se narozdíl od akcií ČEZu poměrně daří. Na to jestli akcie pokoří maxima z roku 2014 a nebo jestli bude jejich cesta směřovat zpět dolů si můžeme pouze vsadit. Společnost J.P. Morgan sází, že akcie dosáhnou na kurz 40 euro, Raiffeisen naopak cíluje o plných 10 euro níže. Výsledky hospodaření Erste Bank jsou plánovány na 6. listopadu. Kompletní přehled posledních cílových cen, které Vám mohou pomoci při rozhodování na long nebo short naleznete zde:

   

  Redakce: www.akcieatrhy.cz
  Zdroj: Bloomberg
 • Draghi ještě víc holubičí než se čekalo
  Společná evropská měna včera vyčkávala na rozhodnutí a především na tiskovou konferenci Evropské centrální banky. Na ní prezident ECB Draghi překvapil ještě více holubičím tónem, než se čekalo.
 • Tři miliony Čechů používají mobil k prohlížení internetu
  Podle zářijových výsledků agentury NetMonitor používají více než 3 miliony uživatelů mobilní telefon k návštěvě webových stránek. Mezi nejnavštěvovanější stránky patří komunikační služby a bulvární magazíny...
 • Letní sucho žene ceny brambor vzhůru, na trhu jich je méně
  Téměř jako ke drahokamům se nyní stavějí zemědělci k docela obyčejným jedlým hlízám – bramborám. Aby ne. Současná úroda zemáků totiž proti loňsku o mnoho procent klesla. Zemědělci neskrývají zklamání z letošní úrody, která je místy až o polovinu nižší, než loni.
 • Zasedání ECB regionálním měnám prospělo
  Nejen euro, ale také středoevropské měny včera vyčkávaly na rozhodnutí Evropské centrální banky a na následnou tiskovou konferenci.

 • Jana Havligerová: Hlásí odluku, chtějí rozvod
  Starostové a nezávislí utíkají ze svazku s TOP 09. Není to překvapení, oficiální oznámení prozatím jen odluky pro krajské volby nepřišlo jako blesk z čistého nebe. Účelový sňatek dvou diametrálně odlišných politických uskupení přestával být funkční prakticky hned po propadáku v posledním krajském plebiscitu.
 • Náš člověk v Amsterdamu: Van Munch
  Přiznávám, že jezdit poměrně často do Amsterdamu je pro mne snadné. Vždyť tam žije můj nejvýznamnější dědic! Říkám to proto, abych podpořil své tvrzení, že jsem o dění v jednom z nejdeštivějších měst Evropy více než jen průměrně informovaný. Naposledy jsem měl štěstí a celé čtyři dny nejen nepršelo, ale bylo dokonce i slunečno.
 • Chcete začít stavět? Nepodceňte plánování a přípravu projektu

  Stavba domu bývá pro mnoho lidí splněním jejich snů. Aby se z nich však nestaly noční můry, je dobré si všechno pořádně promyslet a připravit. V každém období je třeba si naplánovat jednotlivé činnosti tak, aby na sebe navazovaly. Zatímco podzim je například nejvhodnější doba pro zahájení projektové přípravy, zima zase pro vymrznutí hrubé stavby. V následujícím článku vám přinášíme několik rad a postupů, které vám usnadní cestu za vytouženou novostavbou. (Tisková zpráva: Lomax)

 • ERV Evropská pojišťovna má nové cestovní pojištění pro studijní a pracovní stáže až na 360 dní
  Nové dlouhodobé pojištění od ERV Evropské pojišťovny je určeno všem, kteří vyrážejí na delší studijní nebo pracovní stáž do ciziny. Takových lidí stále přibývá, podle průzkumu Zastoupení Evropské komise chce za prací do zahraničí vyjet dokonce 62 procent studentů.     Srovnat ceny cestovního pojištění
 • Značku Česká chuťovka letos získalo skoro 100 výrobků
  Značku Dobrý tuzemský potravinářský výrobek "Česká chuťovka 2015" získalo 98 výrobků od 53 producentů. ČTK o tom informovali organizátoři soutěže. Letos se do soutěže zapojilo skoro sedm desítek firem se 177 značkami, řekl ředitel projektu Josef Sléha, podle kterého to bylo o 15 procent více společností než loni.
 • Peter Duhan: Poslední rozhovor
  „Budeme klást zasvěcené otázky, nabídneme informace v patřičných kontextech a přimějeme politiky zaujmout jasná stanoviska.“ To sliboval generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan v rozhovoru pro říjnové číslo měsíčníku Strategie jen pár dnů předtím, než rezignoval.
 • Draghi posílá kurz eura i ceny dluhopisů do kolen.

  Draghi posílá kurz eura i ceny dluhopisů do kolen.
  Kvantitativní uvolňování v Eurozóně, neboli injekce 1,2 bilionů eura do systému nepřineslo zvýšení inflace, jak očekávala Evropská centrální banka.
   
  Ale ani vládní byrokraté, ani plánovači centrálních bank se nezabývají efektivností svých ekonomických programů. Když něco nefunguje podle plánu, tak se v tom bude pokračovat tak dlouho, dokud to fungovat nezačne. A to přesto, že pokračování příslušné ekonomické politiky vytvoří někde jinde tržní bublinu s negativními následky.
   
  Z vyjádření ECB lze tedy očekávat, že si Evropská centrální banka otevírá dveře pro ještě větší monetární šílenství. ECB naznačila, že v prosinci ještě zvýší kvantitativní uvolňování, které nyní dosahuje 1,1 bilionu euro, protože snižování základní úrokové míry na rozvíjejících se trzích je hrozbou pro ekonomické oživení v eurozóně.
   
  Poté, co guvernér ECB, Mario Draghi oznámil, že politika Evropské centrální banky nebude v prosinci revidována, se propadl kurz eura o 1,67 % na úroveň 1,116 dolaru.
   
  Draghi prohlásil, že centrální banka bude připravena korigovat „velikost, složení a trvání“ politiky kvantitativního uvolňování. V současné době ECB měsíčně nakupuje vládní dluhopisy ve výši 60 miliard euro měsíčně a to by mělo pokračovat nejméně do září roku 2016.
   
  Výnosy vládních dluhopisů, které se pohybují inverzně k jejich cenám se propadly napříč celým regionem. Italské a španělské 10 leté vládní dluhopisy se dostaly na nejnižší úroveň od dubna a krátkodobé německé vládní dluhopisy dosáhly rekordního záporného výnosu ve výši -0,32 %. 
   
  S rozšiřováním politiky kvantitativního uvolňování porušila ECB také svůj slib, že ponechá úrokové sazby beze změn a naznačila, že je připravena na záporné úrokové sazby, což velmi pravděpodobně pošle kurz eura ještě níž. 
   
  Guvernér ECB prohlásil, že záporné úrokové sazby zavedené ostatními centrálními bankami, jako například Švýcarská národní banka, nebo skandinávské národní banky, dávají představu, kde by se tak mohl záporný úrokový výnos pohybovat.
   
  „Známe zkušenosti ostatních centrálních bank a nyní o tom budeme přemýšlet,“ prohlásil Draghi.
   
  Na následujících grafech si můžeme prohlédnout, jak na to reagoval trh.
   
  Německé 2 leté vládní dluhopisy – záporný výnos
   
   
  Německé 2 leté vládní dluhopisy 
   
   
  Italské 10 leté vládní dluhopisy
   
   
  Španělské 10 leté vládní dluhopisy

   
  30 leté americké vládní dluhopisy

   
  Kurz Eura k dolaru

   
  V evropě došlo k velkým změnám úrokových výnosů téměř v každém státě. V Německu došlo hlavně k posunům úrokové míry u krátkodobých dluhopisů, na periferii EU poklesly spíš dlouhodobější úrokové míry.
  Americké vládní dluhopisy poklesly, ale pohyb byl jen tlumený.
   
  Na forexu Dragi dostal, co chtěl, tedy prudké oslabení eura vůči dolaru. 
   
  Silný dolar je nebezpečím pro americký vývoz, takže se FEDu nebude toto konkurenčního oslabení eura moc líbit.
   
  Economické šílenství
  Upřímně řečeno vyžadovat růst inflace je čiré ekonomické šílenství. Navzdory tomu, nejenom že centrální banky po růstu inflace touží, ale používají k tomu metody, které v případě Japonska desítky let nefungují. A v případě USA a Evropy je evidentní, že ještě fungovat nezačaly a není předpoklad, že by začít fungovat mohly.
   
   
  Zdroj: Mike Shedlock
   
 • Řídit obří rypadlo byl můj sen
  Řídit obří uhelné rypadlo byl můj sen. Tu počáteční euforii, když se člověk posadí do křesla jako hlavní obsluha velkostroje, si každý musí zažít sám. V rozhovoru pro server iUHLI.cz to řekl řidič velkostroje Severní energetické Jan Chejn.
 • Zabavujete i spodní prádlo! U Jílkové bylo horko kvůli exekucím
  Za poslední rok a půl se počet lidí, kteří mají více exekucí, zvýšil o 50 procent, aktuálně se týkají asi 350 tisíc lidí. O 92 procent se zvýšil i počet lidí, kteří mají deset a více exekucí. Exekutoři si stěžují na neustálé změny v legislativě a na to, že jim stát svazuje ruce. Dlužníci naopak mluví o aroganci a porušování zákonů ze strany vymahačů. Oba tábory se střetly v pořadu Máte slovo.
 • Babiš přešel do protiútoku: Kalousek jako symbol korupce, tohle soud nedovolí
  Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nabídl ministru financí Andreji Babišovi, že místo 10 milionů korun, o které se nedávno oba politici vsadili, mu může šéf hnutí ANO vyplatit pouze devět milionů a přilož svatební fotografii. S tím Babiš rázně nesouhlasí.


 • Pavel Sobíšek | Časopis Bankovnictví
  . šanghajská burza odstartovala výprodeje na globálních akciových trzích• důležitými faktory vlivu. Finanční sektor v ČR odolnější, rizika.
 • Pavel Šmíd, Ičo: 15869423, 3. 12. 2015 - ARES | Peníze.cz
  Administrativní registr ekonomických subjektů - Pavel Šmíd. IČO. 15869423, sídlo firmy, předmět podnikání firmy Pavel Šmíd.
 • Pavel Šenkapoun: Jak napsat úspěšný popisek zboží?
  Většina nakupuje podle ceny. Je tedy popisek zboží vůbec důležitou součástí prezentace vašeho zboží? Má cenu do něj investovat? A jakou roli vlastně ve vašem podnikání hraje?
 • Pavel Šebera finančním ředitelem společnosti ORBIT
  Na pozici finančního ředitele společnosti ORBIT nastoupil 1. srpna. 2015 pan Pavel Šebera. Do. ORBIT, se pohybuje v oblasti budování kompetenčních.
 • Pavel Řežábek: Proč Evropa zezelená?
  Strategické cíle Evropské unie v energetice mají zcela zásadní význam. Je to vytyčení další cesty a pro jejich dosažení EU vyvine obrovské úsilí. Dokonce umožní i zásah do volného trhu, pokud sám nedodá požadované výsledky. Je to proti obvyklému očekávání, protože už tu nejde o co nejlevnější řešení obecně, ale o co nejlevnější řešení, které splní pevně definovaný cíl.
 • Pavel Řežábek: Nastavili jsme netržní systém a řešíme minulou válku
  Základní riziko je, že jsme nastavili netržní systém. Ten měl nejprve trvat velice krátce, nestačil by ale pomoci. Když se to následně protahovalo, tak vždy netržní dlouhodobý systém je schopen vytvořit obrovské distorze někde jinde do budoucna. Dlouhodobě má obrovsky deformující dopad na ekonomiku. Tlumí se inovace, modernizace. Největší problém ale je penzijních fondech a pojišťovnách. A cestě ukončení intervencí. Každá z nich má velká rizika a potenciál pro spekulativní kapitál, řekl pro…
 • Pavel Řežábek: Je již krize za námi?

  Tištění peněz nepomáhá a odkládá problémy do budoucnosti. Soukromé dluhy se často přelily do dluhů vládních a fiskální pozice vyspělých zemí je slabá. Čeká nás splasknutí dalších bublin?

 • Pavel Páral: Supi už jsou ve vzduchu
  Nový šéf VW Matthias Müller prý má plán, jak čelit nejtěžší zkoušce v dějinách firmy. Je jasné, že nový ředitel musí vzbuzovat naději. Ale tento to má a bude mít víc než těžké.
 • Pavel Páral: S pokladnami líp nebude
  V příštích týdnech budeme moci sledovat, zda a kterak se pravicové opozici skutečně podaří zablokovat přijetí zákona o elektronické evidenci tržeb, nebo jestli vládní koalice něco vymyslí. Je otázkou, jaké straně sporu tato tahanice v přímém přenosu nakonec pomůže.
 • Pavel Páral: Sluncem a větrem k renesanci uhlí
  Vláda se rozhodla, že v bílinské lokalitě se bude dál těžit uhlí, tedy i za územními limity blokujícími tamní důlní činnost už téměř čtvrtstoletí. Hranice těžby v případě lomu ČSA platí dál. Dopadlo to podle očekávání.


 • Pavel Řežábek: Proč Evropa zezelená?
  Strategické cíle Evropské unie v energetice mají zcela zásadní význam. Je to vytyčení další cesty a pro jejich dosažení EU vyvine obrovské úsilí. Dokonce umožní i zásah do volného trhu, pokud sám nedodá požadované výsledky. Je to proti obvyklému očekávání, protože už tu nejde o co nejlevnější řešení obecně, ale o co nejlevnější řešení, které splní pevně definovaný cíl.
 • Pavel Páral: Supi už jsou ve vzduchu
  Nový šéf VW Matthias Müller prý má plán, jak čelit nejtěžší zkoušce v dějinách firmy. Je jasné, že nový ředitel musí vzbuzovat naději. Ale tento to má a bude mít víc než těžké.
 • Pavel Páral: S pokladnami líp nebude
  V příštích týdnech budeme moci sledovat, zda a kterak se pravicové opozici skutečně podaří zablokovat přijetí zákona o elektronické evidenci tržeb, nebo jestli vládní koalice něco vymyslí. Je otázkou, jaké straně sporu tato tahanice v přímém přenosu nakonec pomůže.
 • Pavel Páral: Sluncem a větrem k renesanci uhlí
  Vláda se rozhodla, že v bílinské lokalitě se bude dál těžit uhlí, tedy i za územními limity blokujícími tamní důlní činnost už téměř čtvrtstoletí. Hranice těžby v případě lomu ČSA platí dál. Dopadlo to podle očekávání.
 • Pavel Páral: Posloužila a jde
  O konci Babišovy „daňové“ náměstkyně Simony Hornochové se spekuluje už více než půl roku. Ministr i náměstkyně to vytrvale popírali, ale jinak to dopadnout nemohlo.
 • Pavel Páral: Plzeňská příchuť velké pivní fúze
  Asi málokoho bude zajímat pivovarská megafúze mezi Anheuser-Busch Inbev a SABMiller více než Čechy. Nejenže vypijí nejvíce piva na hlavu na světě, ale v bilionové transakci celosvětového významu jde kromě jiného i o jejich rodinné stříbro. Plzeňský Prazdroj sice v roce 1842 poprvé uvařil německý sládek, ale od té doby je stejně symbolem českého piva a jmenují se po něm světlé spodně kvašené ležáky po celém světě.
 • Pavel Páral: Malý aperitiv před velkým obědem
  Investiční tsunami, které minulý týden v Česku předvedli Číňané z CEFC China Energy, je skutečně impozantní. A nepochybně takové mělo být, aby přidalo lesku návštěvě Miloše Zemana v Pekingu. Od luxusních nemovitostí v Praze přes fotbalovou Slavii, pivovary a leteckou společnost až po média nalili Číňané do českých firem nepochybně docela úctyhodnou částku.
 • Pavel Páral: Francouzi přistáli na Marsu
  Současná podoba eurozóny povede k sebezničení. To už netvrdí jen euroskeptici, ale Evropan z nejkovanějších, francouzský ministr hospodářství v socialistické vládě Emanuel Macron. A vehementně se dožaduje mohutných transferů. „Silní musejí pomáhat,“ prohlašuje.
 • Pavel Páral: Bude to bolet. Ne že ne
  Skandálem globálních rozměrů je bezesporu to, co se nyní odehrává kolem podvodů Volkswagenu s emisemi. Padají připodobnění k účetnímu skandálu Enronu či krachu Lehman Brothers.
 • Pavel Otto: Krtek
  Demagog.cz je server, podle něhož prezident Zeman porušil třetinu ze čtyř desítek slibů, k nimž se zavázal v kampani. Ve výčtu ještě chybí jeho ujišťování o tom, že se bude více zajímat o zprávy Bezpečnostní informační služby. I na tento slib kašle. Jinak by tak vehementně nepodporoval zájmy Ruska a Číny. Právě na působení ruských agentů v tuzemsku rozvědka upozorňuje už dlouho, na aktivity těch čínských poslední dva roky.

 • Příběh firmy Tokoz: Zámkaři z Vysočiny dělají i pro IKEA
  Navijáky značky Tokoz byly desetiletí šlágrem rybářů. V současnosti se již ve stejnojmenné fabrice na okraji Ždáru nad Sázavou nedělají. Rodinná firma však velkými investicemi posiluje pozici významného hráče ve výrobě zámků a dodavatele světových automobilek.
 • Příběh firmy Tokoz: Zámkaři z Vysočiny dělají i pro IKEA
  Navijáky značky Tokoz byly desetiletí šlágrem rybářů. V současnosti se již ve stejnojmenné fabrice na okraji Ždáru nad Sázavou nedělají. Rodinná firma však velkými investicemi posiluje pozici významného hráče ve výrobě zámků a dodavatele světových automobilek.
 • Příběh firmy Tokoz: Zámkaři z Vysočiny dělají i pro IKEA
  Navijáky značky Tokoz byly desetiletí šlágrem rybářů. V současnosti se již ve stejnojmenné fabrice na okraji Ždáru nad Sázavou nedělají. Rodinná firma však velkými investicemi posiluje pozici významného hráče ve výrobě zámků a dodavatele světových automobilek.
 • Petr Kotěra: Budoucnost českého porcelánu souvisí s kulturou stolování
  Art direktor Petr Kotěra věnoval porcelánu 46 nejlepších let svého života. Nebyla to prý láska na první pohled, ale spíše jej přitáhl skvělý kolektiv a nadšení do práce, které ho rychle pohltilo. Prošel porcelánkou Rudolf Kämpf od ekonomického sektoru až po design a dekory. Miluje jednoduchost a budoucnost českého porcelánu vidí výhradně v souvislosti s kulturou tradičního rodinného stolování.
 • Petr Kolman: Přestupky v novém
  Od prvního října 2015 novela přestupkového zákona zvyšuje horní sazby pro uložení pokut ve zkráceném řízení. V případě blokového řízení z původního tisíce korun na pět tisíc. V případě příkazního řízení ze čtyř tisíc na deset tisíc korun.
 • Petr Horký: Unijní šprt se vrací na hanbu
  V Čechách se to moc neví, protože ze všech sousedů nás Polsko zajímá asi nejméně. Ale Poláci v posledních letech zažívali pozoruhodné období. Když se celá Evropa babrala v hospodářské krizi, v Polsku pokračoval ekonomický zázrak. Jako jediná země v unii nepoznalo recesi, od roku 2007 nabobtnal HDP o čtvrtinu.
 • Pět důvodů, proč Evropa nezvládá migrační krizi
  Někdy to vypadá, že Evropa se v diskuzi o migrační krizi dokáže shodnout jen na tom, že se něco musí udělat. Schopnost
 • Pět důvodů, proč Evropa nezvládá migrační krizi
  Někdy to vypadá, že Evropa se v diskuzi o migrační krizi dokáže shodnout jen na tom, že se něco musí udělat. Schopnost reagovat na rostoucí počet uprchlíků přicházejících do Evropy ochromily rozpory mezi zeměmi a uvnitř zemí, rozdílné přístupy ke stejnému problému a pomalé nebo neexistující společné odpovědi.
 • Paweł Kucharski: Televizní reklama je v Česku pro mBank stále důležitá
  Pokud začnou velké banky účtovat příplatek za použití svých bankomatů, mBank zváží rozvoj vlastní sítě, ačkoli je to podle generálního ředitele mBank pro Česko a Slovensko Pawła Kucharského plýtvání penězi: „Chceme opravdu další síť v době, kdy bezhotovostní operace rostou rekordním tempem?“
 • Pavel Zavadil: Vsadili jsme na trvalý odklon od chemie
  Na pražském Smíchově, na rušné Strakonické ulici by ve sklepení nenápadného činžáku málokdo čekal prostor plný stoletých dubových sudů, v nichž nepřetržitě již od konce 19. století zrají léčivá vína. Stejný dům poskytuje přes padesát let zázemí i pro výrobu zubní hygieny založené téměř výhradně na bylinách. „Když už firma funguje 118 let, proč by nemohla fungovat dalších sto?“ ptá se spolumajitel společnosti Herbadent Pavel Zavadil. Jeho byznysový záběr tím však zdaleka nekončí.

Hitpardáda štítků