Petr Fischer: Co o islámu říkají letošní romány Houellebecqa, Sansala a Rushdieho

Milan Kundera tvrdí, že román je opravdu posledním skutečným dědictvím Evropy a západní civilizace vůbec. Pokud tomu tak je, pak lze očekávat, že právě v románech najdeme nějakou naději či cestu do budoucna. O Kunderově "pravdě románu" svědčí i aktuální románové psaní o islámu.


Zdroj: archiv.ihned.cz
Témata: ROM, FISCHER, ISL, PETR FISCHER, PETR, NEN, STRANA, AUTORSK, HOUELLEBECQA, O ISL
 • Chystají se další změny v důchodech
  Ministryně navrhuje minimální důchod a úlevy rodičům.
 • Zajatec neuróz a kreativity Woody Allen slaví 80. narozeniny, připomíná je přehlídka v Aeru
  Ani ve svých osmdesáti letech Woody Allen nepřestává tvořit. Jako začínající komik psal padesát vtipů denně, jako slavný režisér si nyní tempo "co rok, to film" drží už po několik dekád. Tlumočnice Dana Hábová dnes v pražském kině Aero odstartuje přehlídku jedenácti Allenových filmů.
 • Babiš se učí chválit podřízené. Umět to chce od ledna
  Ministr financí Andrej Babiš se rozhodl změnit přístup k zaměstnancům ve svém úřadě. Své lidi se učí chválit, doteď pochvalami šetřil. „Vím, že tento cíl ministr má," potvrdil generální ředitel Finanční správy Martin Janeček.
 • Rozhodnutí soudu vyděsilo úředníky. Řidiče může zbavit jednoho z trestů
  Klíčový vliv na trestání pachatelů bude mít rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, které za trest označilo bodový systém i penále za nezaplacenou daň. Řeší se například, co se stane, když policie přistihne řidiče opilého a naměří mu více než jedno promile. Pokud ho bude chtít hnát před soud, zřejmě mu už nebude smět přičíst trestné body.
 • Ekonomika roste, ale nepřehřívá se, tvrdí Singer
  Miroslav Singer rozhodně nesouhlasí s tím, že se česká ekonomika přehřívá. Navzdory rychlému růstu hrubého domácího produktu je stále místo pro intervence. Guvernér centrální banky své tvrzení demonstruje na vývoji nezaměstnanosti nebo inflace.
 • V Paříži se vede boj s klimatem. Nemůžeme zklamat, říká Hollande
  V Paříži za přísných bezpečnostních opatření začala světová klimatická konference. 194 států se bude do 11. listopadu najít dohodu na tom, jak snížit produkci emisí a zpomalit ohřívání planety. Už teď je jasné, že dohoda bude méně ambicióznější, než by si Evropa přála.
 • Pelikán má bič na soudní znalce
  Ministerstvo spravedlnosti chce zavést přísnější pravidla pro soudní znalce. Ministr Robert Pelikán například zřídil novou komisi, která bude posuzovat kvalitu znaleckých posudků. Množí se totiž stížnosti na práci soudních znalců. Komise už vynesla první verdikt - na žádost poslanců sněmovního kontrolního výboru zhodnotila znalecký posudek, o který se při nákupu dvou magnetických rezonancí opírali akademici z brněnské Masarykovy univerzity.
 • Levice v Portugalsku chce vládnout odpovědně
  Novou portugalskou vládu sestavil bývalý starosta Lisabonu a lídr socialistů António Costa. Ten se opřel o podporu krajně levicových stran. Analytici očekávají, že brzy se ve vládě projeví názorové střety. Vláda slibuje, že její odklon od úspor nijak neohrozí snižování rozpočtového schodku. Ten by měl klesat ještě rychleji než se očekávalo, tvrdí ministr financí Mário Centeno.
 • V Paříži začíná soud s "katem" ve službách Islámského státu
  V Paříž začíná soud s islamistou Salimem Benghalem, který je obviněn z rekrutování a výcviku francouzských džihádistů. Souzen bude v nepřítomnosti. Benghalem se radikalizoval ve vězení. Údajně vystřídal hned několik zahraničních bojišť přes Jemen a Irák až k Sýrii. Není jasné, zda se Benghalem podílel na přípravě útoků na redakci Charlie Hebdo či pařížských teroristických činů z 13. listopadu.
 • Čech Hořava zkoumá v Berkeley původ vesmíru
  Nadace Neuron dnes udělí ceny pěti špičkovým českým vědcům za přínos světové vědě. Jedním z oceněných je teoretický fyzik Petr Hořava, který pracuje na prestižní Kalifornské univerzitě v Berkeley. Profesor Hořava se zasadil o posun v teorii strun, která má šanci vysvětlit fungování vesmíru a částic.

 • Kvóty jsou ztrátové
  Jakoby toho nebylo málo, plete si na sebe Evropa další ekonomickou past. Kvóty pro ženy ve vedení firem jsou sice momentálně mnohem méně diskutované než kvóty pro uprchlíky, ale to neznamená, že by je Brusel ztratil ze zřetele.  Naopak, lze čekat, že v nejbližších letech bude ženy do svých správních či dozorčích rad celkem urgentně hledat až pět tisíc evropských firem. Pokud totiž směrnice Evropské unie projde, budou firmy obchodované na burze muset něžným pohlavím obsadit nejméně čtyřicet…
 • Čas deeskalovat napětí
  TOP 09 minulý týden v bleskovém čase připravila novelu shromažďovacího zákona, která by umožnila zakázat nevhodná seskupení lidí na...
 • Co musíte ráno vědět (1. prosince)
  Jak zakončily listopad akcie v Evropě a Spojených státech, co si myslí Vladimir Putin o útoku na ruský letoun a jak vypadá leknutí z vlastního stínu? To vše musíte ráno vědět.
 • Výpověď z tzv. organizačních důvodů - problematika přijetí rozhodnutí o organizační změně a její účinnosti
  Výpověď z organizačních důvodů patří k nejčastěji používaným důvodům výpovědi z pracovního poměru. I přes jejich četnost se v praxi setkávám nezřídka kdy s tím, že výpověď je shledána jako neplatná.…
 • Z povinného ručení může peníze získat i viník nehody. Když si připlatí
  Ani to nemusí být velká nehoda. Stačí, když o sebe ťuknou plechy. I tak má člověk nervy jak struny a ocení, když mu někdo pomůže, například aspoň zajistí odtah a náhradní auto. Ideálně bezplatně. Jak takovou pomoc sjednat?
 • Bilance Wall Street? Druhý ziskový měsíc po sobě
  Americké akcie si začátkem nového týdne připisují ztráty. Index S&P 500 odepsal 0,46 %, což odpovídá 2080,5 bodu. Dow Jones klesl o 0,44 %, aby zakončil na 17 719,9 bodech. Technologický Nasdaq spadl o 0,37 % a zastavil se na úrovni 5108,7 bodů. I přesto, že hlavní indexy dnes klesly, připsaly si k dobru už druhý měsíc po sobě, kdy skončily v „zelených“ ziscích. S&P500 vzrostl za listopad o 0,5 %, Dow Jones rovněž, Nasdaq si pak připsal nejvíce, a to rovné procento.
 • Jak se správně obléct na pracovní pohovor
  První dojem je při poměrně krátkém prvním pracovním pohovoru hodně důležitý. Jak nabrat plusové body vám neřekneme, ale aspoň se vás pokusíme odradit od vyložených přešlapů při výběru oblečení. Jak možná tušíte, platí zde stejná pravidla jako pro...
 • Americké akcie zakončily pondělní obchodování v červených číslech, celý měsíc však pro ně byl mírně ziskový
  Americké akciové trhy v pondělí mírně oslabovaly. Akcie maloobchodních společností zamířily dolů, protože začátek vánoční nákupní sezony ve Spojených státech letos podle prvních zpráv přilákal do obchodů méně zákazníků než loni. Celý listopad však byl pro americké trhy mírně ziskový, akcie posilují již druhý měsíc v řadě.
 • Nejbohatší lidé podle věku
  Vnímání věku stejně jako bohatství je relativní. Můžeme to pozorovat na starých pánech i dámách, kteří se stále cítí být přinejmenším padesátníky. Stejně tak vnímání bohatství je relativní ve vztahu k druhým lidem.
 • Denní report - pondělí 30.11.2015
  ČR: Pražská burza mírně klesla, SRN: Frankfurtská burza dnes rostla, nejlépe se dařilo akciím automobilky Volkswagen, USA: Zámoří s mírnou ztrátoubrbrh2Pražská burzah2 h3Hlavní zprávyh3 pstrongMěnová zásoba M2 (y-y)strong (říjen):
 • Petr Fischer: Babiš v Klusákově filmu "dává všem nakrmit". A mluví o své šikovnosti a velkodušnosti
  Na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě měl ve čtvrtek premiéru snímek Víta Klusáka o Andreji Babišovi. Ten postupně zvětšuje něco, co obvykle tak silně vidět není: Babišovu totální odtažitost od lidí. Ve filmu se najde málo míst, kde se Babiš nebaví o své šikovnosti, velikosti a velkodušnosti.
 • Pět mladých umělců míří do Café Chalupecký
  V pondělí byly vyhlášeny nominace na Cenu Jindřicha Chalupeckého. Tu mohou získat Anna Hulačová, Johana Střížková, Aleš Čermák, Matyáš Chochola nebo Katarína Hládeková. Během roku se finalisté představí v doprovodných programech určených veřejnosti a později na pražské výstavě.
 • Perníčky
  Karlík leží v posteli a ani si nerozsvítil lampičku, schválně, aby mamka viděla, že on si nebude prohlížet knížku, že už jako spí. I když se mu spát...
 • Pergola přináší život: V zahradním domku se dá přespat, uspořádat večírek nebo si zahrát kulečník
  Pro pergolu nebo jiné chráněné místo doporučuje architekt Ferdinand Leffler vybrat takovou plochu, která nám v průběhu dne dává právě tolik slunce, kolik nám vyhovuje. To je na vkusu každého. Umístění pergoly by také nemělo rušit při pohledu z domu do zahrady. V dnešní zahradní architektuře je cítit návrat k přírodě a přirozenosti.
 • Pelikán má plán proti divokým insolvencím. Pomůže počítač i konec účelového stěhování firem
  Na ministerstvu spravedlnosti urychlují práci na změně zákona, který má neprůhledné úpadky zastavit. Například už napříště nebude možné použít trik, který stojí na počátku mnoha podezřelých konkurzů: účelově přestěhovat firmu na novou adresu. "Můžeme se jen domnívat, proč to ty firmy dělají," říká ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který chce, aby změny v insolvencích začaly platit od příštího roku.
 • Pelikán má bič na soudní znalce
  Ministerstvo spravedlnosti chce zavést přísnější pravidla pro soudní znalce. Ministr Robert Pelikán například zřídil novou komisi, která bude posuzovat kvalitu znaleckých posudků. Množí se totiž stížnosti na práci soudních znalců. Komise už vynesla první verdikt - na žádost poslanců sněmovního kontrolního výboru zhodnotila znalecký posudek, o který se při nákupu dvou magnetických rezonancí opírali akademici z brněnské Masarykovy univerzity.
 • Pavel Hubený, ředitel Národního parku Šumava, tráví neděle s rodinou. Jak jinak než v lese
  O nedělní rituály se v rodině Pavla Hubeného starají děti. Rád improvizuje v kuchyni, kde připravuje nedělní oběd. Protože žije s rodinou na idylické samotě, vaří nejčastěji stylem "co dům dal".
 • Patron Bohemia transformoval své IT systémy, zvolil Byznys ERP
  Firma, která se od roku 1994 zabývá výrobou a distribucí zdravotních pomůcek a současně komplexní péčí o handicapované, nasadila ERP systém z dílny příbramské společnosti J.K.R.
 • Pátek 13. Vzešel z Bruselu
  Brusel je symbolem integrace, ale také neintegrovaného města. Představa. zla nespočívá v tom, že jej páchá psychopat nebo krvelačný.
 • Pastrami proslavila především židovská lahůdkářství, své místo si však našlo i v Česku
  Vypadá jako obyčejný chleba se šunkou, hořčicí a okurkou, ale není to jen tak. K přípravě se nejčastěji používá hovězí hrudí či pupek, poté se týden marinuje v koření a nakonec se udí. Pastrami pochází z Rumunska, proslavila ho židovská lahůdkářství v New Yorku a teď si podmaňuje Česko.


Hitpardáda štítků