Projektová spolupráce – partner search

Chcete se účastnit mezinárodního projektu? Nemáte partnera nebo byste se rádi začlenili do silného mezinárodního konsorcia? Využijte naši databázi Merlin, která poskytuje nabídky a poptávky právě z oblasti projektové spolupráce v programu Horizont 2020, COSME nebo v dalších evropských programech (Eurostars 2, Interreg Danube, Central Europe, V4, atd.)
Aktuální zajímavé nabídky najdete na webových stránkách Enterprise Europe Network v záložce „Aktuální spolupráce“.


Zdroj: www.enterprise-europe-network.cz
Témata: PROJEKTOVÁ, PARTNER, SEARCH, PARTNER SEARCH, PROJEKTOVÁ SPOLUPRÁCE, MEZINÁRODNÍHO, NEBO, EVROPSKÝCH PROGRAMECH, NABÍDKY NAJDETE, INTERREG DANUBE
 • Receptura piškotů je stejná. Jen teď jinak počítáme, zdůvodňuje výrobce
  Receptura piškotů Opavia zůstala i po přesunu do Polska stejná. Tvrdí to vlastník značky společnost Mondelez. I přesto, že údaje uváděné na obalech se od minulosti liší. Podle firmy je důvodem jiná metodika výpočtu uvedených hodnot. Nadnárodní společnost Mondelez rozhněvala spotřebitele, když přesunula výrobu Tradičních piškotů Opavia do Polska.
 • Hypotéky slaví 20 let na českém trhu
  Hypotéky fyzickým osobám slaví v Česku v těchto dnech 20 let své existence. V září 1995 získala první banka licenci k vydávání hypotečních zástavních listů. Přibližně v průběhu října tak došlo k čerpání první plnohodnotné hypotéky občanem České republiky.
 • Levná ropa strhává ceny v průmyslu ještě více do mínusu
  Levná ropa a následně levnější benzín a nafta strhávají ceny v průmyslu ještě více do mínusu. Meziměsíčně se průmyslové ceny snížily o 0,7 %, především díky zlevnění rafinérských produktů, nicméně ceny snižoval i potravinářský průmysl. Informuje Petr Dufek z Investičního výzkumu Československé obchodní banky, a. s.
 • Češi neznají dopravní předpisy, čtvrtina by nedala přednost zprava
  V České republice je registrováno téměř 5 milionů osobních automobilů. Jejich řidiči ve valné většině případů porušují dopravní předpisy velmi výjimečně. V exkluzivním průzkumu pojišťovny Generali to o sobě alespoň tvrdí 77 % z nich. „Nejen podle policejních statistik je realita jiná. Součástí průzkumu byly také nákresy dopravních situací. I u té nejjednodušší by čtvrtina řidičů nedala přednost zprava,“ upozorňuje tiskový mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka.
 • Kdy končí vyživovací povinnost rodičů?
  Jedním z nejrozšířenějších mýtů v oblasti vyživovací povinnosti rodičů k dětem je informace, že vyživovací povinnost rodičům končí, ve chvíli, kdy dítě dosáhne věkové hranice 26 let (případně 18 let). Jak je to ve skutečnosti vysvětluje Mgr. Olga Růžičková.
 • Firma Mach drůbež chce v Moravanech chovat až 130.000 kuřat
  Litomyšlská firma Mach drůbež, která chová kuřata, chce v Moravanech na Brněnsku rozšířit chovy o dvě třetiny na 130.000 kusů. Plánuje proto, že příští rok postaví dvě nové haly. Vyplývá to z dokumentu v Informačním portálu EIA. Firma patří ke dvěma největším v České republice vedle Vodňanského kuřete z holdingu Agrofert.
 • Pře o kožešinové farmy, poslanci nic měnit nechtějí
  Poslanci doporučí zemědělskému výboru, aby neměnil podmínky fungování kožešinových farem. Samotný výbor bude o problematice rozhodovat na svém listopadovém jednání, řekl předseda podvýboru Jan Volný. Na výbor se na konci prázdnin obrátil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), od kterého chtějí aktivisté přípravu novely, kterou by chovy kožešinových zvířat zakázal.
 • Zájem o nová auta v Evropě nepolevuje
  Ani v září se nic nezměnilo na rostoucí chuti spotřebitelů a firem pořizovat si nové vozy. Registrace osobních vozů se tentokrát zvýšily téměř o deset procent na celkových zhruba 1,4 milionů. Od ...
 • Twisto: Revoluce v placení na e-shopech

  Češi mají šikovné nejen ručičky, ale i hlavičky. A tak se stalo, že pro nedůvěřivce, kteří nejradši nakupují po internetu na dobírku, vymysleli lepší dobírku – Twisto. Jak se rozjíždí takový start-up ví a poví zakladatel a CEO Twista, Michal Šmída.

 • Indové mají povolení těžit v Austrálii
  Indická společnost Adani Enterprises dostala ekologické povolení pro vznik jednoho z největších uhelných dolů na světě, vznikne v Austrálii v pánvi Galilee. Indové dostali povolení tamního ministerstva životního prostředí.

 • Češi jsou spořiví, proto se přejídají
  84 % Čechů se přejídá. Čím to je? Jedním aspektem může být apetit, dále také spořivost, protože nechceme vyhazovat jídlo. Patologickým přejídáním trpí jedna třetina mladých rodin . Občasné přejídání ...
 • Češi chtějí za své peníze pečivo s náplní, říká velkopekař Ambrovics
  Rodina Zoltána Ambrovicse otevřela první pekařství po revoluci v Dunajské Stredě. Dnes Ambrovicsovi provozují v Česku a na Slovensku na 400 pekáren pod křídly nadnárodního řetězce Fornetti. Teď se ale rozhodli osamostatnit a svou česko-slovenskou síť přejmenovávají na pekárny Minit.
 • Kubera šílel kvůli kouření: Z vás dostanu infarkt
  Vláda dala v létě září zelenou úplnému zákazu kouření v restauracích, zákaz by se mohl týkat i veřejných venkovních akcí, koncertů nebo zahrádek. Autoři a příznivci zákona v pořadu Máte slovo argumentovali ochranou zdraví nekuřáků. Podle odpůrců ale stát až příliš zasahuje do svobodného podnikání a majitel restaurace by se měl sám rozhodnout, jestli chce kuřácký podnik nebo ne.
 • Statistika OTE za září 2015
  Nečekejte, až zima zaklepe na dveře! Změňte dodavatele elektřiny či zemního plynu co nejdříve a ušetřete tak tisíce korun ročně !    Srovnejte ceny elektřiny      Srovnejte ceny plynu
 • Rozšiřujeme sekci půjček o poskytovatele Finemoney
  Na portálu Porovnej24.cz si jednoduše vyberete tu nejvýhodnější půjčku. Stačí si dle vámi zadaných parametrů porovnat z nabízených bankovních i nebankovních půjček na trhu a vybrat. K širokému portfoliu dlouhodobých, střednědobých i krátkodobých půjček nyní přibyl i produkt Finemoney.
 • V zrcadle: Eva Šebestová, AbbVie
  Ředitelka komunikace v AbbVie pro ČR a SR Eva Šebestová čerpá denní příděl informací zejména ráno cestou autem do práce, kdy poslouchá zpravidla BBC nebo Radiožurnál. "Po příchodu do kanceláře na mě čeká monitoring českých a slovenských médií s informacemi z oboru. Během dne se k tomu někdy přidává internet, večer občas stihnu zprávy na ČT. Nejraději ale „nasávám“ informace z osobních setkání s inspirativními lidmi," říká.
 • Daniel Novák: Sprostý podezřelý
  Americké úřady podle agentury AP zjistily u nejnovějších dieselových modelů Volkswagenu další software lakující narůžovo vypouštěné emise. Ve Wolfsburgu teď asi budou schytávat podezření i z útoků na ubytovny uprchlíků. Současně ale ve VW popřeli, že by do manipulace bylo zapleteno nejméně třicet manažerů automobilky. Snad tím nechtěli říct, že jich v tom jede ještě více.
 • Bohumil Pečinka: Prohnilí proti prohnilým
  Když Ivo Ištvan s Robertem Šlachtou rozjíždějí za asistence televizních kamer a připravených fotografů policejní zátah, měl by se mít každý na pozoru: co se to zase děje a komu to slouží? Na rozdíl od razie na Úřadu vlády má policejní akce spojená s předváděním některých policistů i bývalých a současných politiků v čele s Ivanem Langerem svůj racionální základ.
 • Při požáru farmářské haly na Slovensku zahynulo 20.000 kuřat
  Při požáru haly na západě Slovenska, která patří skupině Hyza z českého koncernu Agrofert, dnes zahynulo 20.000 kuřat. Oheň zasáhl jednu z osmi výkrmných hal Hyzy v obci Závada nedaleko města Topoľčany. ČTK to řekl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka, podle kterého požár chod firmy neohrozí.
 • 50 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v září 2015

  50 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v září 2015
  50 žhavých akcií ze září
  Sledování nákupu call opcí nám dává představu o tom o které akcie je větší a o které menší zájem. Když obchodníci nakupují call opce znamená to, že důvěřují tomu, že akcie dál poroste, a když se dostane „do peněz“ může opční obchodník realizovat opci a proměnit ji v nákup akcií na stanovené ceně. Pokud je již obchodník v zisku, může akci prodat a zisk realizovat. Pokud zvolí obchodník vhodně cenu opce, lze využít pákový efekt opce a se zhruba desetkrát menším kapitálem ovládat celý obchod. Ztráta je pak omezena na cenu zaplacené opce. Prostor k zisku je při nákupu call opce neomezený, prostor ke ztrátě omezený cenou opce.
   
  Kromě call opcí nakupují opční obchodníci také put opce. To jsou opce, které se dostávají „do peněz“ když cena akcie klesá. Nákupy put opcí jsou obvykle ochranou proti poklesu. Za cenu put opce zaplatíme ochranu svého portfolia. Jakmile cena akcie začne klesat, začne narůstat zisk z put opce. 
   
  Rozdíl mezi počtem call a put opcí nám dává představu o tom jaký je o akcii zájem. Pokud je číslo kladné, znamená to, že bylo nakoupeno více call opcí, než put opcí a obchodníci svými penězi vyjádřili představu o tom, že cena sledované akcie pravděpodobně poroste. Pokud je číslo záporné, znamená to, že bylo nakoupeno víc put opcí než call opcí a cena sledované akcie bude pravděpodobně klesat. 
   
  Jak na tom bylo v září na CBOE 50 akcií s největším rozdílem call a put opcí ukazuje následující tabulka.


  Symbol Name Call Put Call - Put
  AAPL APPLE INC 2 188 434 1 868 603 319 831
  BAC BANK OF AMERICA CORP NEW 552 761 263 043 289 718
  FB FACEBOOK INC (A) 549 451 363 185 186 266
  MU MICRON TECH INC 225 464 59 793 165 671
  TWTR TWITTER INC 250 433 147 451 102 982
  MSFT MICROSOFT CORP 167 953 93 346 74 607
  XOM EXXON MOBIL CORP 150 127 77 133 72 994
  SIRI SIRIUS XM HOLDINGS INC 68 792 871 67 921
  PFE PFIZER INC 125 123 59 189 65 934
  SUNE SUNEDISON INC 94 459 29 356 65 103
  AAL AMERICAN AIRLINES GROUP INC 102 768 39 130 63 638
  ABX BARRICK GOLD CORP 75 783 12 657 63 126
  JPM JPMORGAN CHASE and CO 111 398 59 211 52 187
  PNK PINNACLE ENTERTAINMENT INC. 50 883 636 50 247
  AA ALCOA INC 92 129 42 037 50 092
  GM GENERAL MOTORS COMPANY 126 759 78 301 48 458
  INTC INTEL CORP 165 254 116 852 48 402
  USB US BANCORP NEW 53 537 7 543 45 994
  GE GENERAL ELECTRIC CO 127 047 83 502 43 545
  CSCO CISCO SYSTEMS INC 61 418 23 105 38 313
  GILD GILEAD SCIENCE INC 124 468 87 124 37 344
  DAL DELTA AIR LINES INC. (NEW) 54 446 17 401 37 045
  KO COCA COLA CO 52 052 18 932 33 120
  C CITIGROUP INC 158 352 126 365 31 987
  JD JD.COM INC 45 213 15 077 30 136
  BBRY BLACKBERRY LIMITED 42 941 13 458 29 483
  GPRO GOPRO INC. 145 698 116 298 29 400
  VZ VERIZON COMMUNICATIONS INC 70 418 44 133 26 285
  TAP MOLSON COORS BREWING CO 40 465 14 426 26 039
  EOG EOG RESOURCES INC 34 826 9 648 25 178
  F FORD MOTOR COMPANY 227 827 202 790 25 037
  QCOM QUALCOMM INC 80 273 55 677 24 596
  UPS UNITED PARCEL SVC INC 46 590 22 186 24 404
  NEM NEWMONT MINING CORP HLDG CO 42 632 18 756 23 876
  FCX FREEPORT-MCMORAN INC 127 933 105 484 22 449
  SBUX STARBUCKS CORP 54 789 33 056 21 733
  SLH SOLERA HOLDINGS INC 28 468 7 031 21 437
  BMY BRISTOL-MYERS SQUIBB CO 41 395 20 244 21 151
  HOT STARWOOD HOTELSandRESORTS WRLDWIDE 35 275 14 514 20 761
  SPLS STAPLES INC 30 137 9 427 20 710
  TEVA TEVA PHARMACEUTICAL INDS LTD 33 844 13 369 20 475
  HFC HOLLYFRONTIER CORP 21 479 1 473 20 006
  HTZ HERTZ GLOBAL HOLDINGS INC 96 140 76 191 19 949
  CY CYPRESS SEMICONDUCTOR CORP 21 180 1 375 19 805
  CELG CELGENE CORP 49 180 30 075 19 105
  FIG FORTRESS INV GROUP 19 187 148 19 039
  AIG AMERICAN INTL GROUP NEW 36 733 19 062 17 671
  WPZ WILLIAMS PARTNERS L P 19 341 2 045 17 296
  ETE ENERGY TRANS EQTY LP 30 358 13 175 17 183
  P PANDORA MEDIA INC 29 263 12 111 17 152
   
   
  50 tonoucích akcií ze září
  Jak na tom bylo v září na CBOE 50 akcií s největším rozdílem call a put opcí ukazuje následující tabulka.
   
  Symbol Name Call Put Call - Put
  ORCL ORACLE CORPORATION 52 365 110 487 -58 122
  RIG TRANSOCEAN LTD NEW 46 365 102 184 -55 819
  MRK MERCK and CO INC 72 264 121 668 -49 404
  WLTGQ WALTER ENERGY INC 10 32 184 -32 174
  CAT CATERPILLAR INC 46 915 75 774 -28 859
  NE NOBLE CORPORATION (NEW) UK 5 471 33 965 -28 494
  HPQ HEWLETT PACKARD CO 57 437 81 907 -24 470
  TXN TEXAS INSTRUMENTS INC 8 383 27 853 -19 470
  AMZN AMAZON.COM INC 90 075 108 709 -18 634
  FTR FRONTIER COMMUNICATIONS CORP 10 474 28 319 -17 845
  MBLY MOBILEYE N.V. 14 295 31 466 -17 171
  ALTR ALTERA CORP 2 377 19 433 -17 056
  BX BLACKSTONE GROUP (THE) L.P. 32 647 49 547 -16 900
  VRX VALEANT PHARMACEUTICALS INTL INC CDA 10 533 27 019 -16 486
  CC CHEMOURS COMPANY 1 776 16 916 -15 140
  BABA ALIBABA GROUP HOLDING LTD 230 001 244 533 -14 532
  HLF HERBALIFE LTD 4 224 18 379 -14 155
  CHK CHESAPEAKE ENERGY CORP 56 507 70 316 -13 809
  VLO VALERO ENERGY CORP 29 651 43 380 -13 729
  FOXA TWENTY -FIRST CENTURY FOX INC (A) 4 519 17 633 -13 114
  MMM 3M COMPANY 9 944 22 684 -12 740
  WFT WEATHERFORD INTERNATIONAL PLC (IRELAND) 10 486 23 032 -12 546
  BA BOEING COMPANY 33 109 45 346 -12 237
  PBR PETROLEO BRASILEIRO SA PETRO 47 285 59 398 -12 113
  PG PROCTER and GAMBLE CO 45 012 56 816 -11 804
  CTRP CTRIP.COM INTERNATIONAL  LTD 4 288 15 607 -11 319
  BP BP PLC 29 045 39 839 -10 794
  NXPI NXP SEMICONDUCTOR N.V 8 175 18 702 -10 527
  GLW CORNING INC 16 582 26 417 -9 835
  VIPS VIPSHOP HOLDINGS LTD 6 239 16 006 -9 767
  CBI CHICAGO BRIDGE and IRON CO 3 443 12 896 -9 453
  WMT WAL MART STORES INC 38 006 47 168 -9 162
  VALE VALE S.A. 34 239 43 274 -9 035
  JNJ JOHNSON AND JOHNSON 33 779 42 658 -8 879
  HSBC HSBC HOLDINGS P L C 1 095 9 685 -8 590
  SCTY SOLARCITY CORPORATION 11 382 19 306 -7 924
  HD HOME DEPOT INC 31 430 39 033 -7 603
  EMC EMC CORP MA 20 683 28 182 -7 499
  NMM NAVIOS MARITIME PARTNERS L.P 726 8 131 -7 405
  CVS CVS HEALTH CORP 8 864 16 248 -7 384
  PIR PIER 1 IMPORTS INC 1 351 8 713 -7 362
  TSO TESORO CORPORATION 9 562 16 494 -6 932
  CBS CBS CORPORATION 7 672 14 427 -6 755
  JOY JOY GLOBAL INC 5 745 12 161 -6 416
  ALU ALCATEL-LUCENT 1 230 7 532 -6 302
  ESRX EXPRESS SCRIPTS HLDG COMPANY 24 473 30 415 -5 942
  WDAY WORKDAY INC 2 228 8 164 -5 936
  TSM TAIWAN SEMICONDUCTOR MFG CO 2 521 8 332 -5 811
  X UNITED STATES STEEL CORP 39 412 45 046 -5 634
  JIVE JIVE SOFTWARE INC 180 5 779 -5 599

   
   
  Zdroj: CBOE
   


 • Projekt Nord Stream 2 budí poprask i v USA
  Web OEnergetice přináší svým čtenářům čerstvé informace ze světa energetiky a to jak světové, tak i české. Na naší webové stránce získáte aktuální znalosti.
 • Projekt ministerstva pomáhá podnikatelům prezentovat se na zahraničních veletrzích
  Dát o sobě vědět na zahraničních veletrzích umožňuje podnikatelům projekt „Společná účast na specializovaných výstavách a veletrzích v zahraničí“. Za necelé dva roky trvání projektu se přihlášené firmy zúčastnily celkem 114 veletrhů ve 33 zemích po celém světě.
 • Projekt ministerstva pomáhá podnikatelům prezentovat se na zahraničních veletrzích
  Dát o sobě vědět na zahraničních veletrzích umožňuje podnikatelům projekt „Společná účast na specializovaných výstavách a veletrzích v zahraničí“. Za necelé dva roky trvání projektu se přihlášené firmy zúčastnily celkem 114 veletrhů ve 33 zemích po celém světě.
 • Projekt Liftago: poctivá taxislužba a samořiditelná auta

  Mohutný nástup chytrých mobilních zařízení ve spojení s internetem boří zavedené obchodní modely a chování. Namísto možnosti vlastnit umožňují tyto technologie a systémy levněji sdílet. A právě budoucnost "sdílené ekonomiky" v osobní dopravě bude podstatou naší debaty. Vizionář Martin HAUSENBLAS věří, že osobní doprava se během následujících desetiletí výrazně promění díky samořiditelným inteligentním vozidlům a možnosti jejich sdílení pomocí jeho projektu Liftago™, který inicioval a podnikatelský rozvíjí.
   

 • Projekt lákající kvalifikované Ukrajince změnu nepřinese, tvrdí experti
  Česko chce ukrajinským expertům nabídnout jednodušší cestu pro získání pracovních víz. Podle odborníků na pracovní migraci projekt ale velkou změnu nepřinese. A přemrštěný by mohl být i počet až 500 příchozích migrantů z IT a technických profesí ročně. Stejně jako u nich bude v projektu platit pravidlo minimálně 1,5 násobku průměrné mzdy u žadatele.
 • Projekt Jak se dělá televize s ČT už za týden
  Na konci příštího týdne se na půdě příbramského gymnázia odehraje další ročník projektu Jak se dělá televize s ČT. Jak jsme už informovali, iniciátorem aktivity je příbramská školní televize GymTV, která do Příbrami pozvala jak odborníky... celá aktualita »
 • Projekt Fit s Deníkem - Deník.cz
  Seznamte se s hvězdou budoucnosti. TŘI HŘÍCHY sexy hvězdy: Obří prsa, bradavky a problém v kalhotkách. Mrkněte: Tak HROZNĚ snad Oldřich Kaiser ještě nikdy nevypadal.
 • Projekt e-účtenka.cz - Hledá se investor!
  Určitě to každý z Vás zná. Potřebujete něco reklamovat, ale nemůžete najít účtenku. Takže nakonec reklamovat nemůžete, popřípadě až po několika...
 • Projekt „Energie pomáhá“
  Projekt je financován prostřednictvím fondu Centropol. Správcem fondu a příjemcem žádostí je Ústecká komunitní nadace, která se dále podílí na vyhodnocení žádostí a kontroluje využití přidělených grantů. Grantové řízení se koná jedenkrát ročně a o úspěšných žadatelích bývá rozhodnuto do konce listopadu. Příjem žádostí: Výzvy k podání žádosti o grant se podávají během celého roku.
 • Projekt Echo24 - Echo24.cz
  Vznik internetového deníku Echo24.cz je reakcí na zásadní technologické a společenské změny, jimiž procházíme. Nejviditelněji se digitální revoluce projevuje na.


 • Program „Plzeňské podnikatelské vouchery 2015-16“ vyhlášen

  Zastupitelstvo města Plzně schválilo program na podporu spolupráce podniků a výzkumných organizací v Plzeňském kraji „Plzeňské podnikatelské vouchery 2015-16“. Jedná se již o druhé kolo programu a jeho cílem je posílit inovační aktivity firem a přispět tak ke zvýšení jejich konkurenceschopnosti. Firmy mohou využít kapacit, kterými samy nedisponují, k zahájení nebo zintenzívnění svých inovačních aktivit a ke zvýšení svého inovačního potenciálu. Podpora je poskytována formou dotace podnikům na nákup odborných služeb poskytovaných výzkumnými organizacemi. Město Plzeň alokovalo na program pro roky 2015-16 celkové prostředky ve výši 2 000 000,- Kč. Příjem žádostí firem o dotaci bude probíhat od 1. 9. 2015 do 19. 10. 2015.

  Zprostředkujícím subjektem pro program je BIC Plzeň - Podnikatelské a inovační centrum, které poskytuje informace k účasti v programu a bude rovněž přijímat žádosti o dotace.

  Více informací a dokumenty ke stažení najdete zde

 • Proběhl historicky první Smart Business Festival

  Ve středu 21. 10. 2015 se v pražské Vozovně Střešovice konal I. ročník Smart Business Festivalu, který je festivalovou akcí na podporu chytrých řešení v podnikání. Akce se zúčastnilo téměř 300 účastníků zejména z řad českých malých a středních podniků.

  Festival chytrého podnikání zahájil člen řídicí rady sdružení CzechInno Pavel Švejda. Svá úvodní slova řekli také náměstek ministra průmyslu a obchodu pověřený řízením Sekce fondů EU, výzkumu, vývoje a inovací a investičních pobídek Tomáš Novotný, vedoucí zastoupení Evropské komise v České republice Jan Michal, koordinátor sítě Enterprise Europe Network při Technologickém centru Akademie věd ČR Petr Hladík a místopředseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a současně vládní zmocněnec pro spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou Karel Dobeš.

  Konferenční sekce Smart Business Festivalu byla rozdělena do pěti panelů: Ekonomika podniku, Efektivní lidské zdroje, Úspory zdrojů, Digitální řešení v marketingu a Smart služby a logistika.

  V průběhu celého dne mohli účastníci navštívit také expoziční sekci Festivalu, která zahrnovala více než 30 vystavovatelů, u nichž si mohli chytrá řešení a služby na vlastní kůži vyzkoušet a dozvědět se o nich více.

  V doprovodném programu nechyběla show molekulárního cateringu či italská káva servírovaná z pouličního Piaggia. Program vyvrcholil vyhlášením tipovací soutěže, z níž si dva šťastní výherci odnesli dárky od společnosti Samsung, hlavního technologického partnera akce. Z Vozovny Střešovice pak byla pro odjíždějící účastníky vypravena historická tramvaj.

  Více informací o průběhu a programu akce včetně všech prezentací a fotogalerie jsou k dispozici na www.smartbusinessfestival.cz

 • Příběh úspěšné spolupráce mezi českou firmou MIDARO, s.r.o. a italskou firmou Cascina San Cassiano srl

  Česká společnost MIDARO, s.r.o. se již od roku 2005 specializuje na maloobchodní prodej pravých italských a francouzských delikates. V nabídce firmy se nachází široký sortiment čerstvých, balených i nakládaných potravin, které nejsou běžně zastoupeny na českém trhu. Prostřednictvím svého obchodu v centru města Plzeň společnost nabízí vysoce kvalitní potravinářské výrobky (sýry, těstoviny, olivové oleje, lanýžové produkty, delikatesy z ryb a další) a spolu s kvalitním servisem se snaží uspokojit i nejnáročnější klientelu.

  V roce 2014 se jednatelka firmy MIDARO, s.r.o. obrátila na místního partnera sítě Enterprise Europe Network – BIC Plzeň s požadavkem o nalezení nových výrobců nebo dodavatelů francouzských a italských delikates pro rozšíření své produktové řady. Na základě přesných specifikací bylo pro firmu vypracováno tzv. business review, které pomohlo zmapovat ekonomickou situaci a tržní pozici firmy. Dále byla vystavena poptávka firmy v databázi mezinárodní sítě Enterprise Europe Network pro nalezení vhodného obchodního partnera.

  Na základě přesně specifikovaného kooperačního profilu, firma obdržela za rok 2014 celou řadu obchodních nabídek od italských a francouzských výrobců a dodavatelů. Celkem bylo předáno 37 kontaktů na potenciální partnery, přičemž k uzavření obchodu došlo se dvěma italskými firmami. Jednou z nich byla také společnost Cascina San Cassiano srl, která patří mezi kvalitní výrobce italských delikates. Krátce po předání kontaktu firmy zahájily obchodní jednání, které vyústilo v realizaci obchodu – tj. k dodávce italských potravin do České republiky. V současné době se jedná již o druhý úspěšný obchod s touto italskou společností.

 • Příběh úspěšné spolupráce mezi českou firmou MIDARO, s.r.o. a italskou firmou Cascina San Cassiano srl

  Česká společnost MIDARO, s.r.o. se již od roku 2005 specializuje na maloobchodní prodej pravých italských a francouzských delikates. V nabídce firmy se nachází široký sortiment čerstvých, balených i nakládaných potravin, které nejsou běžně zastoupeny na českém trhu. Prostřednictvím svého obchodu v centru města Plzeň společnost nabízí vysoce kvalitní potravinářské výrobky (sýry, těstoviny, olivové oleje, lanýžové produkty, delikatesy z ryb a další) a spolu s kvalitním servisem se snaží uspokojit i nejnáročnější klientelu.

  V roce 2014 se jednatelka firmy MIDARO, s.r.o. obrátila na místního partnera sítě Enterprise Europe Network – BIC Plzeň s požadavkem o nalezení nových výrobců nebo dodavatelů francouzských a italských delikates pro rozšíření své produktové řady. Na základě přesných specifikací bylo pro firmu vypracováno tzv. business review, které pomohlo zmapovat ekonomickou situaci a tržní pozici firmy. Dále byla vystavena poptávka firmy v databázi mezinárodní sítě Enterprise Europe Network pro nalezení vhodného obchodního partnera.

  Na základě přesně specifikovaného kooperačního profilu, firma obdržela za rok 2014 celou řadu obchodních nabídek od italských a francouzských výrobců a dodavatelů. Celkem bylo předáno 37 kontaktů na potenciální partnery, přičemž k uzavření obchodu došlo se dvěma italskými firmami. Jednou z nich byla také společnost Cascina San Cassiano srl, která patří mezi kvalitní výrobce italských delikates. Krátce po předání kontaktu firmy zahájily obchodní jednání, které vyústilo v realizaci obchodu – tj. k dodávce italských potravin do České republiky. V současné době se jedná již o druhý úspěšný obchod s touto italskou společností.

 • Posun příjmu plných žádostí v OPPIK

  S ohledem na velké množství předběžných žádostí podaných v posledních dnech příjmu a provozně-technické důvody došlo k posunu zahájení příjmu plných žádostí o podporu u následujících výzev pro programy podpory OP PIK: Inovace, Potenciál, Spolupráce – klastry, Nemovitosti, Školicí střediska, Úspory energie, ICT a sdílené služby a Partnerství znalostního transferu, a to na 1. 10. 2015.

  U těchto výzev se zároveň prodlužuje příjem plných žádostí o 1 měsíc, aby byla zachována předem deklarovaná lhůta příjmu plných žádostí. Současné podmínky by totiž plně nerespektovaly pravidlo rovného transparentního přístupu pro žadatele s ohledem na vyhodnocení předběžných žádostí v čase a mohly by případně ohrozit rovné startovací postavení při podávání plných žádostí.

  Lhůta na způsobilost výdajů běží již od data podání předběžné žádosti, v tomto k žádné změně nedochází.

 • Ocenění Enterprise Europe Network při Centru pro regionální rozvoj České republiky

  Dlouhodobá úspěšná a aktivní spolupráce českých Enteprise Europe Network s evropskou Agenturou pro ochranu zdraví a bezpečnost práce (OSHA) byla oceněna!

  Plaketu „Za zásluhy“ převzala na výroční konferenci sítě EEN v Bruselu Ambasadorka OSHA pro síť EEN v České republice, vedoucí pracoviště Enterprise Europe Network v Centru pro regionální rozvoj České republiky, PhDr. Marie Pavlů, CSc.

  Tato mimořádná cena ocenila aktivní přístup k zprostředkování evropské problematiky bezpečnosti práce, šíření informací a poradenství o BOZP, podporu evropským kampaním (o kterých zde pravidelně informujeme) a úzkou spolupráci s institucemi v České republice, jako je MPSV a jeho Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i. , ale i ostatních institucí v této oblasti.

  Pravidelným zveřejňováním důležitých informací v periodicích EEN, pořádáním společných akcí a seminářů s MPSV či Výzkumným ústavem pro bezpečnost práce a dalšími partnery se snažíme pomáhat malým a středním podnikům vyhnout se problémům při dodržování pravidel BOZP v ČR, ale zejména v jiných zemích. Naším cílem je, aby naše firmy věděly, jaké mají povinnosti, ale také práva a možnosti.

  OSHA plaketou ocenila aktivní přístup všech EEN v České republice.

  Na snímku přejímá ocenění M. Pavlů z rukou Petera Wragga, ředitele sekce SME Access to Market, DG Growth Evropské komise.

 • Nový praktický průvodce o nakládání s duševním vlastnictvím v programu Horizont 2020

  Přehledně a srozumitelně napsaná praktická příručka připravená specialisty Evropského helpdesku pro otázky práv z duševního vlastnictví seznamuje čtenáře krok za krokem s hlavními zásadami a pravidly ochrany a využívání duševního vlastnictví v projektech programu Horizont 2020, během jednotlivých fází projektového cyklu i po formálním ukončení projektu. Tuto příručku, která je určena hlavně pro pracovníky malých a středních firem, mohou využít i další zájemci o uvedený evropský program z akademických nebo výzkumných organizací.

  Publikace je ke stažení zde.

 • Nový praktický průvodce o nakládání s duševním vlastnictvím v programu Horizont 2020

  Přehledně a srozumitelně napsaná praktická příručka připravená specialisty Evropského helpdesku pro otázky práv z duševního vlastnictví seznamuje čtenáře krok za krokem s hlavními zásadami a pravidly ochrany a využívání duševního vlastnictví v projektech programu Horizont 2020, během jednotlivých fází projektového cyklu i po formálním ukončení projektu. Tuto příručku, která je určena hlavně pro pracovníky malých a středních firem, mohou využít i další zájemci o uvedený evropský program z akademických nebo výzkumných organizací.

  Publikace je ke stažení zde.

 • Missions for Growth

  Missions for Growth jsou mise firem z Evropské unie do zemí s potenciálem pro dlouhodobější spolupráci a obvykle jsou spojeny s renomovanými mezinárodními veletrhy. Součástí jsou podnikatelská setkání i semináře představující ekonomiku dané země. Účelem akce je poskytnout firmám jedinečnou příležitost setkat se a navázat spolupráci se zástupci významných organizací a firem v daném regionu.

  Dříve byly cesty pod záštitou místopředsedy Evropské komise Antonia Tajani, v současné době je zastřešuje Daniel Calleja z Evropské komise (DG Enterprise and Industry).

   

  Mission for Growth to Taiwan (3. - 5. června 2015)

  Klíčová odvětví: ICT, Nanotechnologie, Elektronika, Ochrana životního prostředí, Obchodní služby, Stroje, Energie a biotechnologie

  Více informací: http://een.ec.europa.eu/news-media/news/mission-growth-taiwan (registrace do 17. 4. 2015)

   

  EXPO2015

  Enterprise Europe Network pořádá čtyři Missions for Growth na Expo Milán 2015, včetně B2B matchmakingu, který poskytne podnikům z Itálie, EU i třetích zemí příležitost setkat se a tvořit nová partnerství.

  Každá z těchto akcí budou mít tematické zaměření.

  Více infromací na: https://www.b2match.eu/expo2015

   

   

 • Missions for Growth

  Missions for Growth jsou mise firem z Evropské unie do zemí s potenciálem pro dlouhodobější spolupráci a obvykle jsou spojeny s renomovanými mezinárodními veletrhy. Součástí jsou podnikatelská setkání i semináře představující ekonomiku dané země. Účelem akce je poskytnout firmám jedinečnou příležitost setkat se a navázat spolupráci se zástupci významných organizací a firem v daném regionu.

  Dříve byly cesty pod záštitou místopředsedy Evropské komise Antonia Tajani, v současné době je zastřešuje Daniel Calleja z Evropské komise (DG Enterprise and Industry).

   

  Mission for Growth to Taiwan (3. - 5. června 2015)

  Klíčová odvětví: ICT, Nanotechnologie, Elektronika, Ochrana životního prostředí, Obchodní služby, Stroje, Energie a biotechnologie

  Více informací: http://een.ec.europa.eu/news-media/news/mission-growth-taiwan (registrace do 17. 4. 2015)

   

  EXPO2015

  Enterprise Europe Network pořádá čtyři Missions for Growth na Expo Milán 2015, včetně B2B matchmakingu, který poskytne podnikům z Itálie, EU i třetích zemí příležitost setkat se a tvořit nová partnerství.

  Každá z těchto akcí budou mít tematické zaměření.

  Více infromací na: https://www.b2match.eu/expo2015

   

   


 • Technologie týdne

  POPTÁVKY

  Poptávka po inovativním využití plastového odpadu
  TRUK20150716001
  Skotský podnik, který se zabývá recyklací odpadů, hledá inovativní způsob recyklace plastů, zejména ty s vysokou hustotou (HDPE), polypropylen (PP) a (PET), k výrobě nových produktů. Firma by ráda spolupracovala s průmyslovými či akademickými partnery na základě obchodní smlouvy s technickou spoluprací či licenční smlouvy.

  Londýnský MSP hledá dodavatele obalového materiálu pro kosmetiku
  BRUK20150715003
  Londýnský MSP hledá dodavatele plastových a skleněných obalů pro produkty péče o pleť. Zvláště se jedná o plastové lahve, pěnové pumpy a skleněné nádoby s víky. Obalový materiál musí být bez ftalátů, bisfenolu-A a PVC.
  MSP hledá dohodu s výrobci nebo dodavateli.

  Poptávka po inovativní těsnicí hmotě k ochraně elektroniky v extrémním pracovním prostředí
  TRAT20150623001
  Rakouský MSP hledá hmotu, která by chránila elektronické součástky v extrémních podmínkách, jako je horká voda a teplotní šoky. Společnost nabízí senzory a transpondéry a potřebuje robustní vrstvu hmoty (lití/tvarování) za účelem utěsnění citlivé elektroniky. Potenciální partneři, kteří jsou schopni poskytnout či vyvinout požadovaný materiál, budou s firmou spolupracovat na bázi technické spolupráce, licenční smlouvy nebo obchodní smlouvy s technickou asistencí.

  Švédská společnost hledá evropské výrobce dřevěných hraček
  BRSE20150630001
  Švédská společnost ze severního Švédska hledá zkušeného výrobce dřevěných hraček. Výrobce by měl být schopen produkovat části hraček dle zadaných specific. Výrobky musí být z kvalitního dřeva: dubu, jasanu a ořechu; bez dalšího ošetření (oleje nebo chemikálie), jen dokončené broušením. Zpočátku má zájem o poměrně malé série 50-100 stavebnic (každá sada se skládá z 150 kusů). Dřevěné hračky musí být vyrobeny v souladu s evropskou normou „EN 71 1“.

  Německý dodavatel do automobilového průmyslu hledá subdodavatelské firmy
  BRDE20150504001
  Německá firma ze Sárska specializující se na navrhování a integraci automatizovaných systémů pro automobilový průmysl hledá firmy schopné na bázi subkontraktu vyrobit speciální části soustružením, frézováním nebo svařováním oceli, hliníku a plastů. Firma má zájem objednávat malé série - 1, 5 nebo 10 podobných kusů. Potenciální partneři by měli být vybaveni moderním zařízením a mít zavedený systém řízení jakosti a certifikace.

  Mikro-turbína využívající odpadní kaskádu z čistírny odpadních vod
  TRUK20150415001
  Britská firma z oblasti čištění vody by ráda prozkoumala možnosti získávání energie z odpadní vody, což by umožnilo získat lokální zdroje elektrické energie z obnovitelných zdrojů tam, kde to v současné době není možné. Firma hledá průmyslového partnera schopného demonstrovat nízkonákladové řešení mikro-turbíny schopné provozu na vyčištěných odpadních vodách z čistíren odpadních vod.

  Bulharský výrobce vín hledá technologii pro výrobu tvarových úzkohrdlých lahví
  TRBG20150416001
  Bulharský výrobce vín hledá výrobce nebo distributory tvarových skleněných lahví s úzkým krkem a s tím související technologické vybavení. Firma hledá zajímavé řešení jak z hlediska úspory nákladů tak i energetické účinnosti. Firma by chtěla navázat obchodní spolupráci.


  NABÍDKY

  Německá firma, expert na odvlhčovací systémy, hledá distributory a prodejce
  BODE20150702005
  SME ze severního Německa hledá distributory a prodejce pro svoje vysoce kvalitní adsorpční odvlhčovací systémy a nabízí distribuci svých služeb nebo dohody o obchodním zastoupení. Výrobky jsou určeny pro odvlhčování stavenišť, skladů, do čistých provozů a provozů se sypkým materiálem, pro sušení ve farmaceutickém průmyslu a ve výrobě potravin, pro simulaci životního prostředí nebo ve zkušebnách v automobilovém průmyslu.

  Turecká společnost působící v oblasti recyklace odpadů hledá partnery pro joint venture
  BOTR20150703001
  Zkušená turecká společnost působící v oblasti recyklace, hledá možnosti společného podnikání se zahraniční společností, s cílem vytvořit partnerství při stavbě recyklační linky, (včetně stavební části).

  3D utilita pro mapování podzemí
  TOES20141211005
  SME v Barceloně vyvinul systém za použití GPR (ground penetrating radar) a EMI (electromagnetic interference), který sbírá a interpretuje údaje o mapovaném podzemí včetně tvorby mapy. Systém poskytuje zákazníkovi celistvý 3D obraz městského podzemí ve velmi krátkém čase. Hledají se společnosti, VaV instituce k výzkumné spolupráci, (například zlepšení čidla a softwaru). Zájem je také o společného podnikání.

  Německá společnost nabízí kvalifikovanou obchodní a marketingovou podporu společnostem s ambicemi vstoupit na severoněmecký trh.
  BODE20150702001
  Německá poradenská firma nabízí komplexní marketingové a manažerské obchodní služby pro firmy, které chtějí rozvíjet své obchodní aktivity na severoněmeckém trhu. Spolupráce se může uskutečnit na základě smlouvy o poskytování služeb nebo subdodávek.

  Bezpečnostní mechanismus do dveří pro ochranu proti úrazu

  TOIE20130730001
  Irská vývojová společnost navrhla a vytvořila prototyp bezpečnostního mechanismu do dveří, který automaticky uvolňuje integrovaný mechanický uzavírací prvek, který zabraňuje plnému uzavření dveří. Konstrukce je nenápadná a může být esteticky začleněna do konstrukce dveří. Developer hledá výrobce, který by měl zájem o licenci nebo dohodu o partnerství.

  Vývoj nových materiálů pomocí svazků elektronů (EBM - Electron Beam Machining)
  TODE2015052100
  Německá univerzita, fakulta fluidních a mikrofluidních technologií, má know-how pro vývoj nových kovových materiálů. Technologie využívá tání pomocí elektronového paprsku, které umožňuje výrobu složitých trojrozměrných dílů jakékoli kompozice. Proces probíhá ve vakuu a při vysoké teplotě, což vede k odstranění vnitřního pnutí a dosažení vynikajících materiálových vlastností a i k vysoké produktivitě. Univerzita hledá partnera se zájmem o vývoj nových materiálů nebo optimalizaci procesů. Hledá se dohoda o technické spolupráci nebo spolupráci v oblasti výzkumu.

  Stlačený vzduch jako forma ukládání energie
  TOFR20150317001
  Francouzský start-up zabývající se VaV činností pracuje se stlačeným vzduchem jako úložištěm energie. Inovativní myšlenkou je vývoj technologie zvyšující výkonnost CAES (Compressed Air Energy Storage) využitím termodynamických cyklů - vyměny tepla komprese/expanse a adsorbce/desorbce. MSP hledá jednak výzkumnou spolupráci s odborníky v oblasti termodynamiky k posouzení technologie před podáním patentové přihlášky a zároveň má zájem o průmyslové partnery pro technickou spolupráci vedoucí k industrializaci.

  Více informací info.een@tc.cz, telefon 234 006 173

  Pro více technologií se podívejte zde.

 • Technologie týdne

  POPTÁVKA

  Řešení pro monitorování výkonu a spolehlivosti průmyslových vodních čerpadel

  TRUK20150826001

  Britská vodohospodářská firma hledá řešení, které by mohlo předvídat selhání a znázorňovat změny ve výkonnosti čerpadel v reálném čase. Firma se snaží řešit spolehlivost čerpadel ve vodovodní síti. Možná řešení by měla být připevněna k vnější straně čerpadel, a pokud existují řešení, která vyžadují kontakt s vodou, pak budou potřebovat zvláštní schválení. Firma hledá nové technologie nebo řešení na základě obchodní nebo technické spolupráce.

  Membrána s řízenou pórovitostí a aktivačním systémem
  TRES20140808001
  Nadnárodní výrobce spotřebního zboží se sídlem ve Španělsku hledá permeabilní membránu, která by umožňovala řízené uvolňování vůní na bázi rozpouštědel. Firma je významným výrobcem vůní do místností a insekticidů pro trh spotřebního zboží. Hledané řešení musí být vhodné pro velkoobjemovou výrobu při nízkých nákladech a zároveň vhodné pro zabudování do spotřebních výrobků. Firma hledá partnery na bázi licenční smlouvy, joint-venture nebo výrobní spolupráce.

  Technologie z elektrooptiky, infračerveného nebo rádiového spektra pro sektor obrany
  TRUK20150702001
  Britská firma aktivní v oblasti elektronického boje by ráda licencovala špičková řešení a technologie v oblastech střední vlnové délky infračerveného spektra (3-5 µm), řešení v oblastech tekutých krystalů na křemíku (LCOS) a digitálních zrcadel (DMD). Firma má také zájem o společnou technickou spolupráci na projektech a produktech zabývajících se elektrooptikou a infračerveným nebo rádiovým spektrem.

  Hledá se technologie pro dlouhodobé uchovávání solární tepelné energie
  TRBE20150508001
  Belgická společnost působící ve velkém měřítku v oblasti kombinovaných solárních systémů hledá vyspělé technologie pro dlouhodobé skladování energie na bázi tepla. Společnost by chtěla navrhovaná řešení na trhu integrovat prostřednictvím dohod o technické spolupráci.

  Hledá se inovativní řešení lehkého elektrického servopohonu pro automotive projekt
  TRAT20150415001
  Rakouský dodavatel do automobilového průmyslu hledá nové technologie z oblasti inovativních řešení pohonu. Jedním z hledaných řešení je servopohon, který musí mít jasné výhody oproti v současnosti používaným technologiím (zejména s ohledem na spotřebu elektřiny a bezpečnost). Hledaný pohon by měl mít následující vlastnosti: napájecí zdroj 12V (příkon 50 W), stand-by proud < 20 mA, hnací hřídel 6 mm, max. krouticí moment 5 Nm, max. hmotnost 150 g, provozní teplota -40 °C až 140 °C a TRL 2. Firma zváží různé formy spolupráce.

   

  NABÍDKA

  Bezúdržbový vozík pro logistiku
  TODE20150428001
  Německá firma s dlouholetými zkušenostmi v oboru dopravní techniky nabízí technologii impulsního a variabilního vozíku operujícího na malém prostoru s nízkou vlastní hmotností, který je použitelný pro bezúdržbovou dopravu a logistiku. Firma předpokládá nasazení především v polo-automatizovaných procesech v logistice. Firma hledá zájemce z průmyslu se zájmem o obchodní nebo technickou spolupráci.

  Trojrozměrný pěnový polystyren pro aplikace v architektuře a kompozitech
  TODE20150813001
  Německá firma vyvinula zařízení, které umožňuje vyrábět trojrozměrné díly z pěnového polystyrenu s jakoukoliv geometrií v jedné formě. To otevírá možnosti např. nové konstrukce vnějších zateplovacích systémů v oblasti architektury nebo v oblasti kompozitů. Firma hledá výrobce izolačních systémů nebo kompozitů pro obchodní spolupráci.


  Inovativní řešení registrace a organizace návštěvníků firem
  BOBE20150814001
  Belgická informační a komunikační společnost vyvinula softwarovou aplikaci pro řízení registrace návštěvníků na recepcích firem. Řešení pracuje na IPadu pomocí aplikace a komunikuje s webovým rozhraním na PC v recepci. Systém podává přehledné informaci o návštěvníkovi a umožňuje shromažďovat šifrovaná data pomocí SSL a tím zachovávat klientovo soukromí. Systém je určen především pro MSP či obchodní centra. Hledají se nezávislí prodejci, kteří budou dodávat i hardware (iPad, stůl, počítač a doplňky).

  Inovativní a flexibilní dotyková obrazovka
  TOUK20150126001
  Britská firma vyvinula softwarové řešení dotykové obrazovky pro koncové uživatele a oblasti služeb, které umožňují vyhledávání, zobrazování a účtování položek, které lze snadno přizpůsobit různým službám a kategoriím. Systém je snadno přizpůsobitelný pro různé aplikace v průmyslu a ve službách a lze jej použít na jakýkoliv hardwarový systém podporující multi-dotyková zobrazení. Firma hledá partnery se zájmem o licenci provozující nákupní centra, obchody apod.

  Polská univerzita vyvinula společenského robota
  TOPL20150123001
  Výzkumný tým z polské univerzity vyvinul společenského robota. Konstrukce robota je založena na modularitě mechanické konstrukce i operačního systému. Taková konstrukce umožňuje dále rozvíjet a přizpůsobovat robota na nové aplikace. Hlavní je sada kompetencí, které umožňují, aby robot komunikoval s lidmi. Tato technologie je k dispozici pro licenci pro potenciální výrobní partnery a další výzkumnou nebo obchodní spolupráci.

  Pokročilé zařízení na zplyňování celých pneumatik za účelem výroby plynu nebo elektřiny
  TOBG20141222003
  Bulharská strojírenská společnost vyvinula montážní závod na zplyňování celých pneumatik a jejich převádění do sloučenin vodíku a oxidu uhelnatého. Firma hledá partnery pro obchodní a technickou spolupráci a joint-venture.

  Mobilní filtrační zařízení odpadních vod pro on-site recirkulaci procesní vody
  TOAT20150415001
  Rakouská firma vyvinula mobilní filtrační zařízení k opětovnému použití procesní vody ze stavebních a čistících aplikací. Mobilní zařízení je dodáváno ve formě kontejneru nebo přívěsu a snižuje odstraňování odpadních vod až o 90%. Technologii byl udělen evropský patent a je již k dispozici na trhu. Firma hledá partnery pro implementaci a uplatnění v rámci technické nebo obchodní spolupráce.

  Nabídka vysokovýkonného generátoru s permanentními magnety
  TOFR20140708001
  Francouzská firma vyvinula inovativní technologii generátoru s permanentními magnety, která je vhodná pro aplikace v oblasti obnovitelných zdrojů jako např. u malých větrných a vodních mikroturbín. Výkon generátoru při nízkých rychlostech je 2-100kW. Hledá se firma pro konstrukci a zakázkovou výrobu generátoru. Hledají se partneři pro výzkumnou spolupráci pro specifické začlenění a optimalizaci generátoru.

   

 • Technologie týdne

  Vysoce přesný a ultra rychlý 3D senzor
  TODE20140321002
  Německý start-up, specializující se na ultra rychlá řešení u 3D senzorů, vyvinul novou technologii umožňující měření předmětů v 3D s vysokou přesností a bezkonkurenční rychlostí. Prototyp s inovativní projekční technikou získává plný obraz při 500 Hz 150,000 3D bodů v každém mraku s přesností na 20μm. Při 25Hz 300,000 3D bodů s odchylkou menší než 1 Hz a přesností 10μm. Využití sensoru vidí firma pro libovolně tvarované a texturované objekty u montážních linek, v logistice, lékařství, multimédiích apod. Firma má zájem o obchodní smlouvu s technickou asistencí, joint venture, spolupráci v oblasti výzkumu či dohodu o technické spolupráci.

  Inovativní skládací elektrický skútr
  TOUK20150730003
  Vynálezce z Velké Británie vyvinul prototyp skládacího elektrického skútru. Inovativnost spočívá v rychlé manipulaci, lehkosti, vhodnosti pro cestování (jako příruční zavazadlo do letadla) a dosahu až 35 km na jedno nabití. Vynálezce hledá vhodného výrobního partnera pro další zdokonalení prototypu a možnosti pro další využívání skútrů např. pro golfová hřiště, letiště a nákupní centra. 

  Technologie magnetických spojů
  TONL20150707001
  Holandská start-up společnost vyvinula technologii magnetických spojů, která nahrazuje klasické dočasné ocelové sváry. Nové řešení upevnění ok pro vyzdvihnutí ocelových konstrukcí za použití technologie magnetického spoje je zaručeno patentovanou metodou, která současně kontroluje upevňovací síly. Technologie se skládá z manuálně přepínatelného permanentního třípólového magnetu a dvou testovacích nástrojů pro ověření magnetického spojení (tažné a smykové síly). Hodí se do oborů, kde hrozí rizika při svařování nebo se vyžaduje rychlejší, čistší a levnější řešení spojování. Společnost hledá zájemce o obchodní smlouvu s technickou asistencí.

  Hledá se výrobce zemědělských strojů
  BRRU20150727001
  Ruská společnost z Lipetska, specializující se na prodej a servis zemědělských strojů, hledá výrobce zemědělských strojů. Společnost má zájem o dlouhodobou spolupráci s výrobci sklízecích strojů, traktorů s nízkou spotřebou, secích strojů a dalších zemědělských strojů. Společnost hledá výrobní partnery pro uzavření obchodní smlouvy či založení joint venture.

  Modulární vodní elektrárna
  TOAT20150729001
  Rakouská firma vyvinula modulární vodní elektrárnu, která je plně v souladu s rámcovou směrnicí EU na ochranu ekologie a biologie vodních toků. Nabízené řešení lze snadno a rychle instalovat na stávající jezy a je vhodné pro různé říční podmínky a investičně dostupné. Řešení je založeno na radiální turbíně, která je umístěna po proudu od jezu pod přepadovou rampu, takže turbína se může pohybovat ve svislém směru společně se zdymadlem a využít zbytkový průtok vody při nízkém stavu hladiny a také regulovat průtok přebytku vody při vysokém stavu hladiny. Turbínu lze namontovat tak, že je na jezu vertikálně posuvná, což umožnuje ochranu ryb. Systém je navržen jako modulární konstrukce a moduly mohou být umístěny na jezu vedle sebe. Šířka modulů je 1 m, průměr radiální turbíny je 1,20 m a výkon 10 až 100 kW při účinnosti > 80%. Řešení je chráněno Evropským patentem a firma hledá zájemce o licenci nejlépe do září 2015.

  Japonská patentovaná technologie peristaltické pumpy
  TOJP20150713001
  Japonská firma nabízí nově patentovanou technologii peristaltické pumpy. Technologie poskytuje dlouhodobě spolehlivý konstantní průtok kapalin během čerpacího procesu. Může být aplikována ve zdravotnictví (infusní pumpa) nebo v biotechnologických procesech, které vyžadují manipulaci s roztoky, při kterých nesmí dojít ke kontaminaci. Firma hledá výrobní partnery pro uzavření licenční smlouvy.

  Belgický výrobce střešních krytin a hydroizolačních povlaků hledá distributory a prodejce.
  BOBE20150521001
  Belgická společnost působící v oblasti zastřešování hledá distribuční partnery a prodejce hydroizolačních produktů. Systém aplikace hydroizolační vrstvy sprejováním na vodní bázi umožňuje efektivnější a rychlejší pokládku s garancí na 20 let. Technologie umožňuje řadu ekologicky šetrných aplikací používaných u střešních i obvodových pláštů budov s hydroizolačními i parotěsnými požadavky. Společnost hledá prodejce pro distribuční dohody.

  Nový žáruvzdorný keramický materiál
  TOFR20130927003
  Francouzské výzkumné centrum vyvinulo a patentovalo žáruvzdorný keramický materiál: dva patenty pokrývají jak výrobní proces, tak i strukturu materiálu, který snáší teploty až 2 500-2 800 °C s kompaktností vyšší než 85 %. Materiál má vysokou hustotu, žádnou otevřenou pórovitost a dobrou chemickou odolnost proti několika oxidům kovů až do 2 550 °C. Centrum nabízí materiál na bázi licence odvětvím vyžadující specifické materiály s vysokými teplotami (energetika, zkušebny, pece apod.).

  Biodegradabilní materiál pro 3D tiskárny
  TOCH20150206002
  Švýcarská firma vyvinula plně biologicky odbouratelný kompozitní materiál, který lze využít jak pro tradiční výrobní procesy, tak i 3D tisk. Tento 3D polymer je možné vytisknout dvěma různými technologiemi. Firma hledá partnery z oblasti 3D tisku se zájmem na dalším rozvoji a úpravě 3D pro biodegradovatelný polymer na bázi technické spolupráce, licence nebo joint venture.

  Pasterizace potravin pomocí ultrazvuku a superkritické kapaliny
  TOES20150219001
  Španělská univerzita vyvinula nový systém likvidace mikroorganismů v potravinách, který kombinuje superkritické kapaliny a ultrazvuk. Systém funguje při nízkých teplotách a tlacích, které umožňují snížení nákladů a času při zachování celkových senzorických a nutričních vlastností potravin. Technologie byla otestována na skutečných potravinách. Univerzita hledá firmy se zájmem o licencování technologie nebo pro další vývoj v rámci technické spolupráce.

  Inovativní řešení počítání lidí
  TOLT20150429001
  Litevská firma specializující se na vývoj monitorovacích systémů nabízí řešení pro počítání toku lidí složený z konkrétního hardwaru, datového centra na bázi cloud computingu a internetové platformy. Zařízení využívá nejmodernější algoritmy pro inteligentní zpracování obrazu. Nabízené řešení umožňuje zaregistrovat a počítat lidi v různých místech. Řešení lze použít jako zdroj informací o toku návštěvníků např. pro změření efektivity marketingových kampaní, porovnání popularity u různých obchodů, nalezení špičky pro určení optimální otevírací doby nebo nastavení klimatizace apod. Snadná implementace řešení nevyžaduje žádné konkrétní IT nebo inženýrské dovednosti. Firma má zájem o obchodní nebo technickou spolupráci.

  Keramické povlaky na hliníkové slitiny
  TOPL20130724004
  Výzkumníci z Polska vyvinuli metodu dvoustupňové výroby povrchových povlaků na hliníkové slitiny, která může být použita v tribologických systémech strojů a zařízeních. Technologie nanáší keramický a grafitový povlak na všechny typy válců a pístů např.: kompresory, servomotory a tlumiče. Části pokryté povlakem mají vyšší tvrdost a odolnost proti opotřebení. Výzkumníci hledají vhodné průmyslové partnery se zájmem o obchodní nebo technickou spolupráci.

  Více informací info.een@tc.cz, telefon 234 006 173

  Pro více technologií se podívejte zde.

 • TC na Euronanoforu 2015 v Rize

  Technologické centrum AV ČR připravilo společně s agenturou CzechInvest prezentaci českých firem na společném stánku na konferenci Euronanoforum 2015, která se konala ve dnech 10. -12. 6. 2015 v Rize. Současně se TC AV ČR  podílelo na koorganizaci technologické burzy sítě Enterprise Europe Network pořádané v místě konání odborné konference, kde se Česká republika se 14 registrovanými účastníky stala čtvrtým nejpočetnějším zastoupením z 31 zúčastněných států.

  Celkově na konferenci přijelo 192 účastníků a proběhlo 506 dvoustranných jednání. České firmy ocenily především možnost navázání přímých kontaktů na stánku a předvedení svých technologií potenciálním zájemcům. Stojí za zmínku, že technologie, které jiné země prezentovaly v Rize jako probíhající výzkum (např. samočistící nátěry s obsahem TiO2) naše firmy již průmyslově vyrábějí a pronikly s nimi i do zahraničí.

   

 • TC AV ČR je ESA Technology Transfer Broker pro Českou republiku

  Technologické centrum AV ČR zvítězilo v národním tendru na zajištění služeb brokera technologického transferu pro Evropskou kosmickou agenturu (European Space Agency-ESA) v České republice a stalo se tak organizací s tímto statusem s celostátní působností. Tendr vyhlásilo Ministerstvo dopravy, gestor kosmických aktivit v ČR, které v rámci podpory technologického transferu usilovalo od roku 2013 o zapojení ČR do sítě zprostředkovatelů technologického transferu ESA Technology Transfer Network. Od 1. září 2015 je tedy ČR zapojena do této významné sítě a má svého „makléře“ (brokera) transferu znalostí a transferu technologií.

  Tiskovou zprávu, kterou jsme k této události vydali, naleznete na tomto odkazu nebo v příloze níže.

 • TC AV ČR je ESA Technology Transfer Broker pro Českou republiku

  Technologické centrum AV ČR zvítězilo v národním tendru na zajištění služeb brokera technologického transferu pro Evropskou kosmickou agenturu (European Space Agency-ESA) v České republice a stalo se tak organizací s tímto statusem s celostátní působností. Tendr vyhlásilo Ministerstvo dopravy, gestor kosmických aktivit v ČR, které v rámci podpory technologického transferu usilovalo od roku 2013 o zapojení ČR do sítě zprostředkovatelů technologického transferu ESA Technology Transfer Network. Od 1. září 2015 je tedy ČR zapojena do této významné sítě a má svého „makléře“ (brokera) transferu znalostí a transferu technologií.

  Tiskovou zprávu, kterou jsme k této události vydali, naleznete na tomto odkazu nebo v příloze níže.

 • Světová výstava Expo Milán 2015

  Od 1. května 2015 do 31. října 2015 bude Milán hostit Světovou výstavu EXPO 2015. Ústředním tématem je "Feeding the Planet, Energy for Life" (Jak nakrmit planetu a zajistit energii pro život).

  Enterprise Europe Network pořádá v rámci Expa matchmakingová setkání z různých oborů. To umožňuje návstěvníkům předem náplánovat možnost obchodní schůzky a efektivně využít svou účast na Expo Milán 2015.

  Středomořský region a Turecko (6. až 7. května 2015 - potravinářství a zemědělská výroba)

  Celac (Jižní Amerika) a Karibské státy (12. 6. 2015 - Kreativita a inovace v zemědělsko-potravinářského sektoru)

  Jihovýchodní asie (29. 9. - 02.10. 2015 - Seznamte se v Itálii Life Sciences)

  USA a Kanada (08.10.2015 bude potvrzeno - Eco-Efektivní řízení zdrojů v zemědělsko-potravinářského sektoru)

  více také na webu: https://b2match.eu/expo2015

 • Síť Enterprise Europe Network se prezentovala na Festivalu exportu 2015

  Technologické centrum AV ČR ve spolupráci s partnery sítě Enterprise Europe Network na Festivalu exportu 2015

  V Kongresovém centru Praha se uskutečnil třetí ročník úspěšné prezentační, informační a networkingové akce zaměřené na podporu exportu a zahraniční obchodní spolupráce s názvem Festival Exportu CZ 2015. Jedním z hlavních odborných partnerů akce bylo Technologické centrum Akademie věd ČR jako koordinátor sítě Enterprise Europe Network Česká republika.

  Festival navštívilo téměř 800 účastníků z 35 zemí, pro které byl připraven po oba dny bohatý přednáškový program zahrnující informace o podpoře exportu, exportních úspěších českých firem i aktuality o obchodní spolupráci se zahraničními teritorii. Celkem se zde představilo 63 řečníků z 20 zemí.

  V rámci expoziční sekce, zastoupené celkem 71 vystavovateli z 20 zemí, mohli návštěvníci získat proexportní poradenství, aktuální informace o situaci v jednotlivých teritoriích, inspirovat se informacemi o kulturních a turistických zajímavostech a ochutnat exotické speciality.

  Účastníci Festivalu exportu 2015 měli jak možnost navštívit stánek sítě Enterprise Europe Network a konzultovat své dotazy s přítomnými experty, tak si i vyslechnout prezentaci o aktivitách sítě v rámci informačního bloku zaměřeného na služby na podporu exportu.

  Úspěšnou novinkou letošního ročníku bylo předem připravené kooperační setkání firem s názvem „Export Festival CZ 2015 Matchmaking Event“ organizované Enterprise Europe Network, v rámci kterého měli jeho účastníci možnost si předem vybrat partnery k setkání v prostorách přímo vyhrazených dvoustranným jednáním firem. Celkem 80 přihlášených účastníků na kooperační setkání firem uskutečnilo v průběhu pětihodinového bloku 110 bilaterálních schůzek a první ohlasy na kooperační setkání jsou velmi pozitivní. Martin Jirousek z AISEC ČZU Praha mj. uvedl: „Systém předem připravených setkání se mi líbil, protože jsme informace o partnerech věděli dopředu a o možné spolupráci jsem mohl přemýšlet už doma.“ Jitka Podveská za firmu RI Okna svá jednání v rámci kooperačního setkání firem zhodnotila následovně: „Ocenila jsem možnost získat zajímavé a užitečné informace na jednom místě a setkat se s partnery z jiných firem.“

  Na Festivalu Exportu CZ 2015 se tak prostřednictvím zmíněných tří sekcí aktivně prezentovalo 32 převážně mimoevropských zemí, které jsou ve své většině zařazeny do Exportní strategie ČR na léta 2012 – 2020 jako prioritní a zájmové.

  Festival Exportu CZ 2015 zahájil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který vyzdvihl úspěchy českého exportu v posledním uplynulém období: „Česká ekonomika roste a je zřejmé, že je to díky rostoucímu objemu exportu. Je možné, že směřujeme k novému rekordu a je třeba české exportéry povzbudit v jejich aktivitách a zejména v jejich průniku do nových teritorií.“ řekl mimo jiné ve svém úvodním projevu ministr průmyslu a obchodu. Svými úvodními slovy na něj navázali náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa, generální ředitel České exportní banky Karel Bureš, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček, generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal a také velvyslanci některých z participujících zemí.

 • Rozhovor s Pavlem Florišem, vítězem kategorie Kutil 2015

  Moje větrné čerpadlo čistí vodu Mongolům i Ghaňanům

  Zručný kutil může pozvednout životní úroveň i v dalekých krajích. Pavol Floriš vymyslel a sestrojil přístroj, který zpřístupňuje a čistí životadárnou tekutinu, to všechno bez velkých investorů a dotací. Kolik stojí chytrý vynález? Nakolik spolehlivě vyčistí studny a vrty, jejichž voda obsahuje špínu, bakterie nebo viry? Svoje větrné čerpadlo nejlépe představí jeho vynálezce a držitel „ekologického oskara“, který zazářil v kategorii Kutil.

  Proč jste se do soutěže E.ON Energy Globe Award ČR přihlásil a co jste si od účasti sliboval?

  Do soutěže mě přihlásila paní Ing. Eva Kudrnová, která pracuje na oddělení rozvoje podnikání v Technologickém centru akademie věd. A co jsem si sliboval? Hlavně upoutat pozornost na mou technologii k úpravě vody, a to včetně využití větrných čerpadel vlastní konstrukce.
  Kde a kdy vznikla myšlenka na větrem poháněné čerpadlo? Myšlenka je již dlouhodobá. O větrná čerpadla vlastní konstrukce se totiž zajímám asi 20 let.

  Můžete nám prozradit, jak jste postupoval při výrobě větrného čerpadla? Testoval jste ho poprvé na vlastní studni?
  Nebylo to jen tak, jednalo se o dlouhé zkoušky, které byly s vývojem úzce spojené. V rámci testování mohu prozradit, že větrné čerpadlo bylo odzkoušeno u mého kamaráda.

   

  TIP: Dejte tomuto projektu svůj hlas a vyhrajte elektrokolo nebo úspornou pračku!

   

  K čemu se dnes vaše čerpadlo nejčastěji využívá? A v kterých zemích vedle České republiky již o něj projevili zájem?
  Zařízení slouží nejen k jednoduchému odčerpání, ale také k vyčištění vody z vrtu či studny. Řada studen je otevřená a obsahuje velké množství mechanických nečistot. Speciálně upravené elektrické čerpadlo dokáže tyto nečistoty rozdrtit a společně se znečistěnou vodou odčerpat. Následně se provádí desinfekce vody, čímž se odstraní až 99,9 % bakterií a virů, které mohou způsobovat problémy zažívacího traktu či parazitické infekce. Po nainstalování větrného čerpadla „Floriš“ se záhlaví studny utěsní, aby voda již nebyla z vnějšku znečišťována. Čerpadla už byla instalována v Mongolsku a v Ghaně. 

  Uvádíte, že čerpadlo lze v kombinaci s dezinfekcí použít k úpravě vody do té míry, že splňuje standardy pitné vody. Můžete nám to více přiblížit? 

  Ano. Po použití mé technologie k úpravě vody jsme schopní odstranit bakterie a viry. Díky filtru senásledně zlikvidují rovněž i mechanické nečistoty.

  Technologii, na kterou máte patent, osobně vyrábíte. Spolupracujete přitom i s dalšími lidmi?
  Toto zařízení, které slouží pro úpravu vody, je nové. Připravuje se tudíž jeho přihlášení na patentovém úřadě. Veškerou činnost, spojenou jak s vývojem, tak i s větrnými čerpadly jsem zajistil sám jako živnostník a bez přispění cizí finanční podpory.

  Můžete nám prozradit, kolik je přibližná cena jednoho větrného čerpadla? Vyrábíte čerpadlo například ve více variantách podle specifických požadavků vašich zákazníků?
  To vám samozřejmě mohu prozradit. Cena větrného čerpadla je 25 000 Kč. A co se týče variant, vyvinuto je také kombinované větrné a ruční čerpadlo, nebo větrné čerpadlo s generátorem na výrobu elektrické energie.

  Jaká byla bezprostřední reakce okolí na váš úspěch v soutěži?
  Svou účast v této soutěži celkově hodnotím velmi pozitivně. Reakce, které přišly po soutěži, byly velmi příjemné a zvýšil se také zájem o mé výrobky.

  Máte nějaké další plány či nápady na jiné technologie, které pomáhají s ochranou životního prostředí či úsporami energií?
  Do budoucna bych se chtěl rozhodně zaobírat dalším vývojem mé technologie na úpravu vody. Aktuálně připravuji výrobu malých pomaloběžných větrných elektráren v kombinaci s fotovoltaickým panelem pro potřebu rodinného domku, nebo chalupy.


  Plánujete do budoucna své větrné čerpadlo ještě nějak vylepšovat?
  Ano, protože žádný výrobek není tak dokonalý, aby nemohl býti dále zdokonalován.

   

  zdroj: Pavol Floriš

 • Rozhovor s Pavlem Florišem, vítězem kategorie Kutil 2015

  Moje větrné čerpadlo čistí vodu Mongolům i Ghaňanům

  Zručný kutil může pozvednout životní úroveň i v dalekých krajích. Pavol Floriš vymyslel a sestrojil přístroj, který zpřístupňuje a čistí životadárnou tekutinu, to všechno bez velkých investorů a dotací. Kolik stojí chytrý vynález? Nakolik spolehlivě vyčistí studny a vrty, jejichž voda obsahuje špínu, bakterie nebo viry? Svoje větrné čerpadlo nejlépe představí jeho vynálezce a držitel „ekologického oskara“, který zazářil v kategorii Kutil.

  Proč jste se do soutěže E.ON Energy Globe Award ČR přihlásil a co jste si od účasti sliboval?

  Do soutěže mě přihlásila paní Ing. Eva Kudrnová, která pracuje na oddělení rozvoje podnikání v Technologickém centru akademie věd. A co jsem si sliboval? Hlavně upoutat pozornost na mou technologii k úpravě vody, a to včetně využití větrných čerpadel vlastní konstrukce.
  Kde a kdy vznikla myšlenka na větrem poháněné čerpadlo? Myšlenka je již dlouhodobá. O větrná čerpadla vlastní konstrukce se totiž zajímám asi 20 let.

  Můžete nám prozradit, jak jste postupoval při výrobě větrného čerpadla? Testoval jste ho poprvé na vlastní studni?
  Nebylo to jen tak, jednalo se o dlouhé zkoušky, které byly s vývojem úzce spojené. V rámci testování mohu prozradit, že větrné čerpadlo bylo odzkoušeno u mého kamaráda.

   

  TIP: Dejte tomuto projektu svůj hlas a vyhrajte elektrokolo nebo úspornou pračku!

   

  K čemu se dnes vaše čerpadlo nejčastěji využívá? A v kterých zemích vedle České republiky již o něj projevili zájem?
  Zařízení slouží nejen k jednoduchému odčerpání, ale také k vyčištění vody z vrtu či studny. Řada studen je otevřená a obsahuje velké množství mechanických nečistot. Speciálně upravené elektrické čerpadlo dokáže tyto nečistoty rozdrtit a společně se znečistěnou vodou odčerpat. Následně se provádí desinfekce vody, čímž se odstraní až 99,9 % bakterií a virů, které mohou způsobovat problémy zažívacího traktu či parazitické infekce. Po nainstalování větrného čerpadla „Floriš“ se záhlaví studny utěsní, aby voda již nebyla z vnějšku znečišťována. Čerpadla už byla instalována v Mongolsku a v Ghaně. 

  Uvádíte, že čerpadlo lze v kombinaci s dezinfekcí použít k úpravě vody do té míry, že splňuje standardy pitné vody. Můžete nám to více přiblížit? 

  Ano. Po použití mé technologie k úpravě vody jsme schopní odstranit bakterie a viry. Díky filtru senásledně zlikvidují rovněž i mechanické nečistoty.

  Technologii, na kterou máte patent, osobně vyrábíte. Spolupracujete přitom i s dalšími lidmi?
  Toto zařízení, které slouží pro úpravu vody, je nové. Připravuje se tudíž jeho přihlášení na patentovém úřadě. Veškerou činnost, spojenou jak s vývojem, tak i s větrnými čerpadly jsem zajistil sám jako živnostník a bez přispění cizí finanční podpory.

  Můžete nám prozradit, kolik je přibližná cena jednoho větrného čerpadla? Vyrábíte čerpadlo například ve více variantách podle specifických požadavků vašich zákazníků?
  To vám samozřejmě mohu prozradit. Cena větrného čerpadla je 25 000 Kč. A co se týče variant, vyvinuto je také kombinované větrné a ruční čerpadlo, nebo větrné čerpadlo s generátorem na výrobu elektrické energie.

  Jaká byla bezprostřední reakce okolí na váš úspěch v soutěži?
  Svou účast v této soutěži celkově hodnotím velmi pozitivně. Reakce, které přišly po soutěži, byly velmi příjemné a zvýšil se také zájem o mé výrobky.

  Máte nějaké další plány či nápady na jiné technologie, které pomáhají s ochranou životního prostředí či úsporami energií?
  Do budoucna bych se chtěl rozhodně zaobírat dalším vývojem mé technologie na úpravu vody. Aktuálně připravuji výrobu malých pomaloběžných větrných elektráren v kombinaci s fotovoltaickým panelem pro potřebu rodinného domku, nebo chalupy.


  Plánujete do budoucna své větrné čerpadlo ještě nějak vylepšovat?
  Ano, protože žádný výrobek není tak dokonalý, aby nemohl býti dále zdokonalován.

   

  zdroj: Pavol Floriš


Hitpardáda štítků