Prošel zákon, který nahrává velkým dodavatelům. I Agrofertu

Poslanci ve středu schválili novelu zákona o významné tržní síle, které má chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodních řetězců. Pravicová opozice nakonec neprosadila, aby se navrhovaná opatření vztahovala i na dodavatele. Zejména těm velkým, mezi něž se řadí Agrofert vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), totiž nový zákon může pomoci. Sám Babiš o normě nehlasoval, 38 jeho poslanců ale zvedlo ruku pro.


Zdroj: echo24.cz

 • UniCredit Bank spouští platební tlačítko pro platby přes internet
  Nakoupit v e-shopu a jednoduše zaplatit několika kliknutími v bezpečném prostředí internetového bankovnictví, bez platební karty, zdlouhavých formulářů a čekání na zpracování platby. To nabídne nové platební...
 • ČR - Inflace v listopadu zpomalila na letošní minimum

  Inflace – listopad

  Inflace v listopadu nečekaně zpomalila o 1 desetinu na 0,1 % r/r, nejnižší úroveň od března. Očekávalo se naopak zrychlení inflace na 0,4 %. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,4 %, k hlubšímu poklesu naposledy došlo v listopadu 2008 (-0,5 %). Očekávaným faktorem bylo sezónní zlevnění dovolených (-2,2 %). Bez překvapení byl také další pokles cen pohonných hmot (-2,4 %) a i když se ceny benzínu (29,7 Kč/l) dostaly na 6leté minimum, přesto by pokles cen měl pokračovat dál vzhledem k cenám ropy. Naopak překvapením byl v listopadu pokles cen alkoholických nápojů (-0,8 % m/m) a hlavně potravin (-0,8 %). V meziročním srovnání se dál prohloubil pokles cen potravin (-1,4 % r/r z -0,9 % v říjnu), což pak celkovou inflaci snížilo o zmíněnou desetinu.

  Na jednu stranu ČNB může uklidňovat, že inflací tlumí volatilní složky (potraviny, pohonné hmoty) a pokles pod nulu se vzhledem k nízké srovnávací základně loňského prosince  zdá málo pravděpodobný. Nicméně celkový obrázek inflačního prostředí se nemění, inflační tlaky dál zůstávají utlumeny. Celoroční průměrná inflace se letos, stejně jako vloni, udrží kolem 0,4 %. V příštím roce by měla inflace jen mírně vzrůst směrem k 1 %. Očekáváme, že ČNB nebude reagovat na pokračující nízko-inflační prostřední a současný režim měnové politiky (27+ CZK/EUR, sazby 0,05 %) bude držet alespoň do roku 2017. Devizový trh přešel výsledky bez reakce.

 • Zuckerbergův dar je jenom velká show, píše britská novinářka
  Mark Zuckerberg není zdaleka tak štědrý, jak se tváří. Alespoň to tvrdí britská novinářka deníku The Guardian Michele Hansonová. Poté co zakladatel Facebooku převedl 99 procent akcií na konto nadace pojmenované po své čerstvě narozené dceři Max, zaplavila internet vlna nadšení. Britská analytička ovšem tvrdí, že za tímto činem není úmysl pomoci společnosti, ale spíše vypočítavost.
 • Už jen tři týdny zbývají na uhrazení plateb k získání státní podpory či daňových úlev ke stavebnímu spoření a penzijnímu připojištění

  -     K maximalizaci příspěvku ke stavebnímu spoření musí klient vložit alespoň 20 000 Kč za rok

 • Nízká inflace se Česka drží

  Inflace v listopadu podle údajů Českého statistického úřadu zpomalila na 0,1 procenta z 0,2 procenta v říjnu. Analytici přitom očekávali, že růst spotřebitelských cen zrychlí na 0,4 procenta. Zlevnily především potraviny a pohonné hmoty. Pokles cen se nedotkl pouze sezónního oblečení, bot a nájemného.

 • Stagnace čínské ekonomiky ovlivnila německý dovoz a vývoz. V říjnu se snížily víc, než se čekalo
  Německý export i import v říjnu klesly výrazněji, než analytici očekávali. Vývoz se měsíčně snížil o 1,2 procenta, a dovoz se propadl dokonce o 3,4 procenta. Podle agentury Reuters Německo nadále doplácí na zpomalování hospodářského růstu Číny a dalších rozvíjejících se ekonomik.
 • Inflace překvapila: V listopadu šla dolů na 0,1 procenta, Čechům zůstane víc peněz na Vánoce
  Praha - Spotřebitelské ceny klesly v listopadu proti říjnu o 0,4 %, což byl největší meziměsíční pokles cen od září 2013. Vývoj cen v listopadu ovlivnilo snížení cen ve většině oddílů spotřebního koše, z toho nejvíce v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje a tabák, doprava, rekreace a kultura. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,1 %, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v říjnu.
 • Britský koncept vyvýšených a obojživelných domů má chránit před záplavami
  Opakované záplavy způsobené extrémně vydatnými srážkami nejsou v Anglii neobvyklé. Z výzkumů vyplývá, že je tak každá pátá nemovitost v ohrožení. Mezi největší přednosti nových příbytků patří jejich strategická poloha na vyvýšeném místě, domy navíc stojí na ocelových pilířích.
 • Ropa se propadla pod 40 USD za barel, obchoduje se nejníže od února 2009

  Ceny ropy se v úterý propadly na nejnižší úroveň za šest let poté, co se členové kartelu OPEC nedohodli na snížení denního objemu těžby a navíc vypustili jakoukoli zmínku o jejím stropu, což nebývá zvykem, zatímco silnější dolar prodražuje držení pozic v černém zlatě.

 • Ceny dál padají: levná je nafta i potraviny
  Meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zpomalil na 0,1 procenta z 0,2 procenta v říjnu. Ceny tak rostly nejpomaleji od letošního února. Zlevnily hlavně pohonné hmoty a potraviny. Čísla zveřejnil Český statistický úřad. Analytici očekávali zrychlení meziroční inflace na 0,4 procenta.
 • Propad na burze v Číně, dolů jdou i evropské akcie
  Čínské akciové trhy se v první obchodní den letošního roku propadly o sedm procent a obchodování s nimi bylo poté přerušeno. Trh reagoval na zprávu o dalším propadu čínského průmyslového sektoru, která společně s klesající čínskou měnou prohloubila obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa.
 • Projekt Echo24 - Echo24.cz
  Vznik internetového deníku Echo24.cz je reakcí na zásadní technologické a společenské změny, jimiž procházíme. Nejviditelněji se digitální revoluce projevuje na.
 • Proč Agrofert zničil sedlákovi pole? Měl prý nejhorší kuřata a dlužil...
  Společnost Agrofert vlastněná Andrejem Babišem přiznala, že na jaře herbicidy zničila úrodu sedláka Bohumíra Rady. Místo
 • Příprava Elektronické evidence tržeb je v souladu se zákony, píše MF
  Reakce Ministerstva financí na článek Petra Holuba: Stát prosazuje online pokladny v rozporu se zákony
 • Příliš levné letenky. Opravdu chybný tarif, nebo jen reklama?
  Po Evropě za pár korun, na Blízký východ za několik stovek, přes oceán v řádu tisíců. Podezřele levné letenky se prezentují jako chyby aerolinek v nastavených cenových tarifech. Ročně se jich objeví desítky a zákazníci pak neváhají nakupovat výhodné letenky ve velkém. Ve skutečnosti se však o chybu v ceně vůbec jednat nemusí, ale spíše o povedenou reklamu dopravce. Lidé se totiž musí rozhodovat rychle a bez většího rozmyslu.
 • Předplatné Týdeníku Echo - Echo24.cz
  Týdeník Echo je inspirován anglosaskými analytickými časopisy, svou povahou se vymezuje proti všem současným trendům, představám a mýtům panujícím na českém.
 • Předlužená Itálie. Je příliš velká na léčbu á la Řecko
  Banca Monte dei Paschi di Siena je třetí největší italská banka, která se zároveň pyšní titulem nejstarší banky na světě. Funguje bez přerušení už od druhé poloviny 15. století. V posledních týdnech ale finančního veterána potkalo jedno z nejtěžších období. Problémy s vysokým podílem nesplácených půjček symbolizují svízelný stav celého italského bankovního sektoru, jenž zákonitě doléhá na celou ekonomiku, čtvrtou největší v Evropské unii. A to už je úplně jiná váhová kategorie, než Řecko nebo…
 • Právnickou firmou roku 2015 je Havel, Holásek & Partners
  Společnost EPRAVO.CZ vyhlásila v pondělí osmý ročník firemního žebříčku Právnická firma roku. Právnickou firmou roku 2015 pro domácí kancelář se stala advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners s.r.o., a Právnickou firmou roku 2015 pro mezinárodní kancelář je WEIL, GOTSHAL & MANGES s.r.o. Výsledky firemního žebříčku Právnická firma roku 2015 byly slavnostně vyhlášeny v prostorách pražského hotelu International Prague za účasti zástupců předních advokátních kanceláří a osobností české justice.
 • Pošta zrušila zakázku, kterou měl dostat Babišův Agrotec
  Česká pošta zrušila zhruba padesátimilionovou veřejnou zakázku na dodávku nákladních aut, kterou by jinak získala firma Agrotec z holdingu Agrofert vicepremiéra Andreje Babiše (ANO).
 • Polsko zahájí tendr na svou první jadernou elektrárnu
  Polsko zahájí ještě letos proces výběru dodavatele výstavby první jaderné elektrárny v zemi. Tendru se zúčastní pět uchazečů – společností a konsorcií z USA, Japonska, Kanady, Francie a Jižní Koreje. Napsal to dnes polský ekonomický deník Puls Biznesu. Polská vláda má podle něj v roce 2019 rozhodnout, zda se celý projekt uskuteční.

 • Ropa může spadnout až na 20 dolarů
  Na trhu je stále obrovský převis ropy a její cena by tak v dohledné době mohla spadnout až na 20 dolarů za barel. Píše to páteční vydání britského magazínu The Week s odkazem na zprávy Goldman Sachs a britské poradenské firmy Energy Aspect.
 • Rok 2015: nejvíce zakázek bez soutěže v historii. Navzdory slibům ANO
  Hnutí ANO Andreje Babiše vstupovalo do vlády také se slogany o transparentních veřejných zakázkách. Z inventury sdružení EconLab však vyplývá, že v uplynulém roce nastala změna k horšímu. Bez soutěže se v roce 2015 zadalo přes šest tisíc zakázek za 55 miliard korun, což je dosud nejhorší zaznamenaný výsledek.
 • Rekordní mýtné: vybralo se téměř 10 miliard
  Na mýtném od kamionů a autobusů se loni v Česku vybralo 9,732 miliardy korun, což je nejvíc v historii. Meziroční nárůst byl 11,67 procenta. Informovala o tom ČTK s odkazem na mluvčího českého mýtného systému MYTO CZ Davida Šimoníka. Meziroční nárůst podle něj způsobilo jednak lednové zvýšení mýtných tarifů, především ale hospodářský růst v ČR i v okolních státech Evropy. Za devět let fungování systému vybral stát na mýtném celkem 68 miliard korun.
 • Ředitel rozhlasu má opět nižší odměny. A opět i kvůli Zemanovi...
  zkrácení odůvodnila několika porušeními kodexu ve vysílání ČRo a nedostatky.
 • Řecko se dohodlo na reformách nutných k získání části pomoci
  Řecko a jeho mezinárodní věřitelé se dohodli na souboru reforem, který je podmínkou uvolnění jedné miliardy eur (27 miliard Kč) z mezinárodního záchranného programu pro tuto zemi. Novinářům to dnes podle agentury Reuters řekl řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos.
 • Raiffeisenbank prodá Zuno, získá část Citibank
  Tuzemská Raiffeisenbank převezme část Citibank poskytující v Česku služby fyzickým osobám, a to včetně čtyř set jejích zaměstnanců. Současně její mateřská Raiffeisen Bank International prodává online banku Zuno, která na českém trhu působí od roku 2011. Proces prodeje zatím nebyl uzavřen, řekl dnes ČTK mluvčí Zuno Vladimír Michna.
 • Půl miliardy za nové zbraně. Česká armáda doplňuje zásoby
  Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu s Českou zbrojovkou na dodávku tisíců útočných pušek a pistolí. Zaplatí za ně asi 476 milionů korun. Urychlený nákup zbraní kvůli doplnění zásob v polovině října odsouhlasila vláda. Obrana uzavřela také smlouvu na dodání lehkého průzkumného obrněného vozidla nebo na výstroj. Informace o zadání zakázek ČTK zjistila z věstníku veřejných zakázek.
 • Prvoligový tunelář
  Kdo má dojem, že tunelování skončilo v 90. letech, těžce se mýlí. Podle ministra průmyslu Jana Mládka by se tento týden mělo uskutečnit jednání o státní záchraně krachujícího OKD. Současný vlastník, NWR Zdeňka Bakaly, si řekl o čtyři miliardy korun za pokračování v těžbě. Bakala, který si s oblibou hrál na mecenáše morálky, vytěžil doly na dřeň. Osobně z nich vytáhl něco k 70 miliardám korun. Nechal za sebou zplundrovanou firmu s nulovou hodnotou a věřitele, kteří přišli o desítky miliard…
 • Průzkum: Většina Čechů o dohodě TTIP mezi EU a USA nic neví
  O chystané dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy neslyšelo 54 procent Čechů. Určité informace o smlouvě nazvané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) zaznamenalo 23 procent občanů, netuší ovšem, čeho se dokument týká. Určité povědomí o smlouvě a jejím obsahu má pětina společnosti. Vyplynulo to z listopadového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
 • Průlom v solární energii: panely budou průhledné jako sklo
  Okna domů, celé prosklené budovy, ale dokonce třeba i mobil nebo tablet se za pár let zřejmě stanou zdrojem elektrické energie. Nosiče solárních panelů z nich vytvoří nová průhledná technologie, která se dá nalepit na sklo, aniž by zamezila výhledu či průniku světla.

Hitpardáda štítků