Rizika investování do akcií

Zodpovědný investor zvažuje u investičních příležitostí především rizika. Než budete přemýšlet o investici do akcií, pečlivě zvažte rizika s tím spojená. „Riziko se objevuje vždy, když nevíte, co děláte,“ zhodnotil situaci na akciových trzích americký investor Warren Buffett.


Zdroj: www.investujeme.cz
Témata: AKCIÍ, CENA, INVESTOR, DO AKCIÍ, INVESTIČNÍ, AKCIE, ALE, TRZÍCH, INVESTOVÁNÍ, INVESTOVAT


 • Česká spořitelna a Fincentrum řeší spory

  Česká spořitelna se bez varování rozhodla ukončit spolupráci s finančně-poradenskou společností Fincentrum a podat na ni žalobu. Zpráva o ukončení jedenáctileté spolupráce Fincentrum překvapila a považuje ji za velmi nekorektní.

 • České bankovnictví: Je bezpečné

  Luxusní stavby na prestižních místech. Ty nejhezčí domy na náměstích. Chrom, sklo, kamenná schodiště a elegantně oblečení zaměstnanci. To vše se nám vybaví při slově „banka“. Banka ale není jen onen honosný dům. 

 • Spor o nevyplacené milionové provize konkurzem nekončí

  Spor slovenské společnosti Slovdan s finančně-poradenskou společností AFS SK (později Salve Group) o nevyplacené provize se táhne již deset let. Pokusy o mimosoudní vyrovnání ztroskotaly a spor skončil u soudu. Poslední instance slovenského soudnictví se sice postavila na stranu Salve, přesto kauza nekončí.

 • Finanční žraloci: Banky, poplatkové a úrokové kejkle

  Říká se, že moudré je myslet skepticky a přitom počínat si optimisticky. S přehršlí skeptických pohledů na možné hříchy vznikající ve finanční branži se se svými čtenáři rád dělí německý publicista Günter Ogger (*1941). Finanční branže je podle něho povedeným spolkem, pro který jsou malé ryby také ryby.

 • Rok 2017: Činy, činy a ještě jednou činy

  „Mé pravé křídlo je zničeno, levé křídlo je na ústupu, situace je skvělá – útočím!“ Toto jsou slova, která pronesl generál Foch v nejtemnějších okamžicích 1. světové války. A nyní jsme opět ve stejné situaci, kdy máme dvě možnosti: buď jít ke dnu, nebo jednat.

 • Změny v daních v roce 2017

  Dne 13. ledna 2017 schválila poslanecká sněmovna vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní. Novela potěší zejména rodiny s dvěma a více dětmi, které si budou moci uplatnit zvýšené daňové zvýhodnění. Které změny jsou nejdůležitější?

 • Líp ještě nebylo

  Daří se nám nejlépe v historii. Nezaměstnanost je zanedbatelná, mzdy stoupají, inflace se zdá být pod kontrolou, státní rozpočet je v rekordním přebytku a hrubý domácí produkt roste. Proč se obáváme budoucnosti?

 • Pojistných podvodů v životním pojištění přibývá

  Pojistných podvodů rok od roku přibývá. V loňském roce odhalily pojišťovny pojistné podvody za více než miliardu korun. Podvodníci se zaměřují především na pojištění vozidel, ale stále častěji také na životní a cestovní pojištění. 

 • Přebytek rozpočtu rozdat na důchody? Ne!

  Státní rozpočet České republiky skončil rekordním přebytkem. A volební rok nahrává porcování medvěda. Jak naložit s přebytkem rozpočtu? Rozhodně ho nerozdat např. v důchodech!

 • Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

  Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny?


 • Rizika a ztráty ve firmách zaměřených na servis zařízení a investičních celků
  Praha 9. září (PROTEXT) - Ve firmách zaměřených na servis zařízení a investičních celků mnohdy chybí informace o ztrátách a prodleních, které vznikají chybami v procesech. Firmy tak často přicházejí nejprve o část příjmů, později i o zákazníky. "Nároky na...
 • Rizika affiliate programů
  Affiliate programy patří mezi velmi oblíbené způsoby podnikání. Z toho důvodu se jich objevuje čím dál více. A také počet partnerů těchto programů nárůstá. Znáte nevýhody tohoto systému? Příprava a propaga…
 • Řízení výrobního skladu
  Řešíte neustále skladová manka, chybně vyskladněné zboží či materiál? Vaši odběratelé si stále stěžují na chybně dodané zboží? Při řešení těchto problémů jste zjistili hmotné škody, práce vašich skladníků je neefektivní a nezodpovědná a ztrácíte váš pracovní čas řešením těchto záležitostí? Nabízíme Vám pomoc. I v malém e-shopovém skladu je důležitým členem profesionální skladník se základní dovedností, určitou výkonností, samostatností, který umí vyřešit problém a používat vlastní intuici – toto je důležité vybavení osoby skladníka.
 • Řízení restaurace zjednoduší moderní technika
  Síť restaurací s názvem Kolkovna Restaurants se od ostatních odlišuje především důrazem na velkorysé prostory pro zákazníky, přísnou kontrolou kvality piva a poctivou (nejen) českou kuchyní. O tom, jak lze restaurace řídit a spravovat, jsme si povídali s Jozefem Horákem, IT manažerem sítě Kolkovna Restaurants
 • Řízení projektů dle metodiky PRINCE2 a CRM
  Praha 7. září (PROTEXT) - Firma Digital Resources a.s. získala další z odborných certifikátů, tentokrát v oblasti řízení projektů dle metodiky PRINCE2. Školení, zkoušky a udělení certifikátu proběhly ve společnosti Tayllor Cox, aktuálně největším poskytovateli tohoto typu...
 • Řízení procesu inovací ve firmách
  Jaké firmy jsou globálně úspěšné v inovacích? Konzultační společnost A. T. Kearney přináší shrnutí zkušeností ze soutěže Best Innovator a závěry, které publikovala v knize Masters of Innovation. Inovace nejsou většinou dílem náhody.
 • Řízení portfoliového rizika v přehřátém trhu. Část první. Fundamentální analýza CSCO, MDT, KMB, ACN.

  Řízení portfoliového rizika v přehřátém trhu. Část první. Fundamentální analýza CSCO, MDT, KMB, ACN.
  Úvod
  Investování peněz není nikdy bez rizika. Pokud investujete do likvidních trhů, ceny se mohou den ode dne lišit a také to dělají. Týká se to jak akciových, tak dluhopisových trhů. Tato denní fluktuace cen tvoří při investicích do akcií největší riziko, na které se všichni investoři zaměřují. Pro některé investory se z toho stává až určitá forma obcese.
   
  Je tu však jeden důležitý rozdíl, který mnoho lidí buď nevidí, nebo nebere do úvahy. Cena a hodnota nejsou stejné věci. Mnozí namítají, že hodnota je tím, za co jsou ostatní ochotni zaplatit určitou cenu. Z krátkodobého pohledu je to pravda. Kdyt obchodujete likvidní investice, tak ať už je prodáváte z libovolné příčiny, jejich hodnota je dána tím, co jsou ostatní ochotni za ně zaplatit. V takovém případe je cena a hodnota stejná věc.
   
  Na druhé straně z dlouhodobého pohledu, pokud jste dlouhodobý investor, který nemusí prodávat v panice své investice, je pro vás naprosto zásadní vědět o rozdílu mezi cenou a hodnotou investice. Tento rozdíl mezi cenou a hodnotou plyne ze samé podstaty podnikání a je jedno jestli jde o privátní společnost, nebo společnost obchodovanou na burze. Hodnota společnosti se odvíjí z úspěšnosti podnikání. Záleží zde na provozních výsledcích, zisku, cash flow, příjmech prodejích, výši dividend a dalších ekonomických ukazatelích, měřitelných i neměřitelných, jako je například kvalita managementu a hodnota značky. 

   
  Vnitřní hodnota a denní cenová akce
  Zdravý rozum nám napovídá, že vnitřní hodnota společnosti založená na enokomických ukazatelích se v průběhu dne, nebo dokonce hodin nemůže nijak zásadně měnit. Nicméně v akciovém trhu je obvyklé, že vidíme, jak se rapidně mění cena akcie dokonce z hodiny na hodinu.
   
  Likvidita v trhu vytváří volatilitu, kdy se individuální investoři rozhodují podle momentální nabídkové a poptávkové ceny, kterou jsou ochotni zaplatit za konkrétní akcii. Tento dynamický proces soustavně vytváří nadhodnocenou a podhodnocenou cenu vzhledem k fundamentální hodnotě obchodované akcie. Jinými slovy v každém časovém okamžiku trh cenové přestřeluje, nebo podstřeluje opravdovou hodnotu příslušné akcie.
   
  Již dříve jsme si však uvedli, že podle zdravého rozumu se opravdová hodnota veliké nadnárodní společnosti, nebo libovolné jiné firmy nemůže měnit tak rychle, jak napovídá rychle se měnící cena příslušné akcie během dne. Měli bychom si připomenout, že mnoho lidí se domnívá, že určení opravdové hodnoty akcie je naprosto subjektivní záležitost. Osobně si to nemyslím. Lidé, kteří mají tento názor, jsou většinou příliš orientováni na cenu. Bez ohledu na fundamentální data oceňují akcie, které rostou jako dobré společnosti a akcie, které klesají, jako špatné společnosti.
   
  Z mého pohledu lidé, kteří nevidí rozdíl mezi cenou a hodnotou nemají schopnost vidět příležitost k dobrému nákupu, nebo ještě hůře, nejsou schopni vidět riziko spojené s nadměrným nadhodnocením příslušné akciové společnosti. Oscar Wilde kdysi na otázku, kdo je cynik odpověděl: „Cynik zná cenu všeho, ale hodnotu ničeho.“

   
  Klasická lekce hodnodnoty a ceny
  V následujících příkladech si uvedeme dva klasické příklady toho, jak vypadá hodnota akciové společnosti. Na těchto příkladech si můžeme zřetelně a nepochybně ukázat, že akciový trh může špatně a nekorektně ohodnotit hodnotu akciové společnosti a taky to tak dělá. Oba tyto případy jsou extrémními příklady špatného ohodnocení hodnoty společnosti, ale právě na extrémních příkladech nejlépe vynikne to, co chceme ukázat.
   
  Jako přídavek k důkazu, že trh může čas od času nesprávně oceňovat cenu akcie, vynikne ještě důležitost správného ocenění. Neboli názorněji, v těchto příkladech si ukážeme, že pokud zaplatíte víc, než odpovídá správné hodnotě společnosti, můžete přijít o peníze, protože vstupujete do přílišného rizika. Tomu se můžete jednoduše vyhnout, když budete věnovat svoji pozornost hodnotě společnosti.
   
  Nakonec vynikne u těchto dvou příkladů již zmiňovaný rozdíl, mezi cenou akcie a hodnotou společnosti. Cena akcie z krátkodobého pohledu může být vedena silnými emocemi, jako je strach, nebo chamtivost. V obou následujících příkladech nalezneme příklady těchto emocí. Na druhou stranu hodnota společnosti je nesena fundamentálními ekonomickými ukazateli, které lze ocenit s vysokou mírou určitosti. Jakmile provedeme výpočty ekonomických ukazatelů, můžeme zapojit do rozhodování o vstupu do investice také rozum.

   
  Cisco Systems, Inc.
  Na prvním grafu máme u společnosti Cisco (CSCO) vyneseny zisky a dividendy od roku 1996. To nám představuje úspěšnost podnikání společnosti Cisco. Během této doby rostly zisky průměrně rychlostí 13,2 %. První dividendy začala společnost vyplácet v roce 2011.
   
  S přihlédnutím k tomu, že Cisco je technologická akcie, tak vynikne poměrně neuvěřitelná konzistence v generování zisku společnosti. Sice zde během obou recesí, ke kterým došlo ve sledovaném období, vidíme známky cyklického vývoje, ale mnohem důležitější je to, že společnosti zůstala i v těchto obdobích zisková. Ani v jedné z recesí Cisco neztrácelo peníze. Jen velmi málo společností se může pochlubit stejnými historickými provozními výsledky, jako Cisco.
   
  Nicméně navzdory této dokonalé provozní výkonosti je Cisco jednou z nejvíce pomlouvaných akcií na trhu a bývalý CEO John Chambers byl několikrát silně kritizován, že je nejhorší CEO ze všech generálních ředitelů v celé Americe. Osobně si myslím, že je tato kritika vzhledem k výkonnosti společnosti neodůvodněná, což ostatně může dosvědčit následující graf.
   
   
   
  V následujícím grafu máme uvedeny měsíční ceny akcie od roku 1996 a z tohoto grafu můžeme vyčíst, proč jsou Cisco a také bývalý CEO Chambers tak v nemilosti. Lidé, kteří investovali do akcií Cisco, měli v této investici umrtveny peníze po víc než deset let, což však nebylo způsobeno tím, že by si společnost vedla špatně, nebo že její generální ředitel neví, co dělá. 
   
  Hlavním viníkem tohoto vývoje byl akciový trh, protože nesprávně ohodnotil cenu akcie vzhledem k hodnotě společnosti. Management společnosti není zodpovědný za ceny na akciovém trhu, ani je nemůže nějak ovlivnit. Jediné, co může management dělat, je správně řídit společnost a generovat zisk a řízení peněz. Management může vracet investované peníze akcionářům prostřednictvím výplaty dividend, a pokud je to vhodné i prostřednictvím zpětného odkupu akcií. Nicméně cena akcie na trhu není závislá na výši dividend a na zpětném odkupu jen minimálně.
   
  Oranžová čára představuje hodnotu P/E na úrovni 15, což je odpovídající hodnota pro společnosti, které produkují provozní zisk podobně, jako společnost Cisco. Když se podíváme na graf, na historické maximum ceny akcie v roce 2000, tak v té době dosahovalo P/E hodnoty 160, to odpovídá zhruba 10 krát větší hodnotě, než byla skutečná vnitřní hodnota společnosti. 
   
  Špatná výkonnost akcií Cisco tedy nebyla způsobena historicky špatnou ekonomickou výkonností, nebo tím, že management společnost řídil chybně. Bylo to způsobeno tím, že se trh zbláznil.
   
   
   
  Velmi často uvádím, že z dlouhodobého pohledu je neodvratné, že se nakonec cena přiblíží vnitřní hodnotě společnosti. Někdy k tomu dojde rychle, někdy to trvá déle. V případě Cisco nastaly obě situace. Nejprve cena velmi rychle klesla poblíž k férové hodnotě a poté trvalo několik let, než dodriftovala na její úroveň. 
   
  Abychom viděli souvislosti, začneme s výpočtem P/E dne 30. listopadu 1999, kdy při ceně akcie 44 USD dosahovalo P/E hodnoty 100. Můžeme zde názorně vidět, jak emociální může trh občas být. Cena z úrovně 44 USD vylétla v roce 2000 na své maximum 82 dolarů a pak nastal propad, který bývá popisován jako brutální kolaps ceny. Je ironií, že ani během recese v roce 2001 se cena akcie společnosti Cisco nepřiblížila férové hodnotě společnosti (vyznačené oranžovou čarou). 
   
  Cena společnosti zůstávala nadhodnocená až do doby globální finanční krize v roce 2008. Cena akcií může zůstat iracionální po velmi dlouhou dobu, ale to neznamená, že to není poznat. Investice do akcií Cisco byly velmi špatné a to i přesto, že společnost si během té doby vedla vynikajícím způsobem. Nicméně investoři, kteří investovali do akcie CSCO v listopadu 1999 ztratili do října 2009 téměř polovinu ze své investice, i když si společnost vedla velmi dobře.
   
  Vzpomínám si, že jsem pro své klienty v nakupoval akcie Cisco v roce 1995, nicméně v roce 1998 jsem začal odprodávat vždy polovinu pozice jednou za čas. Bylo mi jasné, že akcie je nadhodnocená. Nicméně mnoho mých klientů vidělo jen to, že cena roste a výsledkem bylo, že jsem o mnoho svých klientů přišel. Nicméně většina z nich se vrátila poté, co praskla internetová bublina a ceny akcií se zřítily. Nutno podotknout, že většina se vrátila s podstatně menším kapitálem.
   
   
   
  V minulém grafu můžeme vidět období deseti let od roku 2000 až 2009, což bylo pro akcionáře Cisco to nejhorší období. Nicméně jak si ukážeme na následujícím grafu, bylo to zároveň období velmi dobré ekonomické výkonnosti. Společnost Cisco generovala v tomto období zisky průměrně tempem 14 % ročně.
   
   
   
  Určování správného ohodnocení společnosti je velmi zodpovědný proces, který může podstatným způsobem sníži riziko a zároveň posílit dlouhodobou návratnost. V posledním grafu je vidět, investice do akcií ve chvíli, kdy je hodnota společnosti podhodnocená.
   
  Chtěl bych zde zdůraznit dva body. Za prvé jde o období, kdy společnost Cisco přistoupila k první výplatě dividend ve své historii. Za druhé, protože společnost přešla proměnou z nadprůměrně rostoucí společnosti do dividendové společnosti, průměrný zisk se snížil na 7,1 %, což je zhruba polovina růstu zisků, které společnost dosahovala v předchozím období. Následkem toho zde máme společnost, která roste pomaleji, ale zase vyplácí rostoucí dividendy, což je známka dospělosti firmy. Cena akcie je přiměřená této atraktivní hodnotě společnosti.
   
   
   
  Investiční výsledky spojené s výkonností společnosti z minulého grafu ukazují sílu a ochranu, kterou poskytuje nákup podhodnocené akcie. V srpnu 2011 mělo Cisco poměr P/E na úrovni 10, což je zcela jiná situace, než když bylo P/E větší než 100. Společnost začala vyplácet dividendy, které sice začaly nízko, ale rychle začaly růst. Výsledkem je, že CSCO překonává výkonnost indexu S&P 500 v obou směrech. Co se týká kapitálového zhodnocení i co se týká výše příjmu z dividend.
   
   

  Bude pokračováno... 

   
  Zdroj: Chuck Carnevale
   
  <
 • Řízení portfoliového rizika v přehřátém trhu. Část druhá, závěrečná. Fundamentální analýza CSCO, MDT, KMB, ACN.

  Řízení portfoliového rizika v přehřátém trhu. Část druhá, závěrečná. Fundamentální analýza CSCO, MDT, KMB, ACN.
  Medtronic plc
  Druhý příklad, který ukazuje nebezpečí přílišného nadhodocení je mnohem tradičnější růstová akcie společnosti Medtronic (MDT). Medtronic je akcie ze seznamu Dividendových šampiónů, a vyznačuje se nepřetržitým růstem výše dividend po dobu 38 let.
   
  Stejně jako v případě Cisco je i první graf pro Medtronic sestaven pouze z velikosti zisků a výše vyplácených dividend. V grafu je uvedena výkonnost firmy od roku 2001 do současnosti. Vidíme zde růst ziskovosti průměrným ročním tempem 10,4 % (oranžová čára a tmavě zelená plocha).
   
  Také zde můžeme vidět, že výše vyplácených dividend soustavně roste, a že protože v roce 2009 došlo k navýšení procentuálního poměru výše dividend oproti zisku, dosahuje růst dividend průměrně 15 % ročně. To je zhruba o 50 % rychlejší růst oproti růstu zisku. Protože nevidíme cenu, tak s touto výkonností vypadá akcie Medtronic, jako perfektní růstová dividendová akcie po celou dobu tohoto časového rámce.
   
   
   
  Tento příklad pěkně ilustruje, že nadměrné nadhodnocení akcií se nemusí týkat jen technologických akcií. Během období iracionálního nakupování, které začalo v roce 1995 a trvalo do roku 2000 se mnoho akcií, včetně indexu S&P 500 stalo extrémně nadhodnocenými.
   
  V květnu 2000 dramaticky vzrostla cena akcie Medtronic na hodnotu 51.62 USD a její P/E tak mělo hodnotu 56. To představuje nadměrné nadhodnocení, které je zhruba 3,5 krát větší, než by odpovídalo férovému ohodnocení P/E na úrovni 15. Výsledkem byl pohyb ceny do strany v období trvajícím téměř deset let. Opět zde vidíme společnost s vynikajícími ekonomickými výsledky, jejíž akcie trpí v důsledku bláznivě vysokého nadhodnocení. Cena akcie v tomto období neodráží správně hodnotu společnosti. 
   
   
   
  Jak jsme již uvedli dříve, cena akcie se nakonec dříve, nebo později vrátí ke správnému ohodnocení společnosti. Tento princip platí a měli jsme možnost ho vidět v tisícovkách případů. V případě Medtronic a Cisco jsme viděli desetiletí dlouhé a bolestivé období, kdy se cena doslova odmítala zhodnotit. Samozřejmě s nástupem globální finanční krize se cena propadla na svoji hodnotu a poté i pod ni. 
   
  Výsledkem investice do nadhodnocené akcie bylo deset let, kdy byli investoři ve ztrátě. Jediným pozitivem byly příjmy plynoucí z dividend ve výši 3 dolarů, které dlouhodobí investoři dostávali. Následující graf ukazuje, jak přecenění akcie Medtronic ovlivňovalo výši dividendového příjmu.
   
   
   
  V následujícím grafu si ukážeme důležitost investování do správné hodnoty. Pokud by investor nakoupil akcie, když hodnota P/E dosahovala přibližně 15, sice by v následujících 6 měsících ztratila jeho investice skoro 27 %, protože cena akcie dosáhla svého minima v březnu 2009. Nicméně v březnu 2010 se cena akcie opět vrátila k férové hodnotě a investoři se tak opět vrátili do černých čísel. Následoval opětovný propad a dlouhodobí investoři museli čekat další 3 roky, než se cena vrátila z podhodnocených úrovní zpět k úrovni férového ohodnocení a pak začala růst.
   
  Výsledkem této hypotetické investice je průměrný roční růst rychlostí 11,59 %, ale většina tohoto růstu pochází ze současného nadhodnocení. Pokud bychom vzali v úvahu růst ke správnému ohodnocení na hodnotě P/E=15 v září 2014, pak zhodnocení akcie rostlo rychlostí 9 % ročně.
   
  Co je však důležité vzít do úvahy je dividendový příjem ve výši 6,88 USD, který by investor získal za přibližně o 2 roky kratší období, než 9 let z prvního příkladu, kdy byly akcie Medtronic nadhodnocené. Takže nikoli jenom kapitálové zhodnocení bylo v druhém případě lepší, investor z druhého příkladu získal zhruba i dvojnásobný dividendový příjem. Investice do férové hodnoty nejenom snižuje riziko kapitálového znehodnocení, ale zároveň zvyšuje i dividendový výnos.
   
   
   
  Než postoupíme dále, chtěl bych zdůraznit, že považuji Cisco při současném ohodnocení za atraktivní dividendovou růstovou akcii. Na druhé straně akcie Medtronic je v současné době nadhodnocená i když má rychle rostoucí dividendu. Pokud někdo drží akcie Medtronic, měl by si je dát na kontrolní seznam. 
   
  Tyto dva příklady jasně ukazují, že neexistuje jednotný akciový trh, ale existuje jen trh s jednotlivými akciemi.

   
  Dividendové akcie, které bych nyní zrovna nekupoval
  Řízení rizika v portfoliu tím, že věnujeme pozornost správné hodnotě akcie je vhodné nejenom k investičním rozhodnutím o nákupu, ale úplně stejně také o prodeji. Další dva příklady ukazují mé oblíbené růstové dividendové akcie, které se mi poštěstilo nakoupit na atraktivní hodnotě. 
   
  I když se mi obě společnosti zamlouvají stejně, jako v době, když jsem je tehdy nakupoval, z dnešního pohledu je nepovažuji z hlediska dlouhodobého investičního horizontu za vhodné investice. Obě společnosti nyní vedu na seznamu akcií vhodných k prodeji. To znamená, že mohou být prodány, pokud nastanou dvě podmínky. První, že společnost bude jevit známky horší ekonomické výkonnosti. Druhá, že bude v té době k dispozici její kvalitní náhrada na férové hodnotě.

   
  Kimberly-Clark Corporation
  Akcii Kimberly-Clark (KMB) jsem nakupoval v prosinci 2009. Bylo to kvůli tomu, že jsem měl odpovídající kapitál a za druhé jsem považoval tuto akcii za extrémně kvalitní dostupnou na atraktivní hodnotě. Z mého pohledu šlo vše dva až tři roky dobře, ale pak se cena začala oddělovat od správné hodnoty. 
   
  Díky tomuto nadměrnému zhodnocení, byl průměrný růst výkonnosti 14 % ročně a zahrnoval také solidní příjmy z dividend, které rostly každým rokem. Výkonnost akcie byla vpravdě mnohem lepší, než jsem původně předpokládal, jak můžeme vidět na následujícím grafu.
   
   
   
  Vždy, když vstupuji do nějaké investice, snažím se vypočítat pravděpodobnou výši a rychlost růstu zvažované investice, případně velikost vyplácené dividendy. Když jsem nakupoval akcii Kimberly-Clark, byl dividendový výnos okolo 3,8 % a předpokládal jsem jen mírné kapitálové zhodnocení. Z tohoto pohledu to byla kvalitní akcie s vysokým dividendovým výnosem. 
   
  Na následujícím grafu si můžeme ukázat, že bych byl mnohem raději, kdyby se akcie vyvíjela v souladu s férovou hodnotou společnosti, než aby byla takto nadhodnocena. Moje odhady ročního růstu v roce 2015 se pohybovaly na úrovni 8,7 % a růst dividend na úrovni 6,4 % (místo dříve odhadovaných 3,8 %). 
   
  Většina investorů by z takového vývoje měla radost. Já ne. Pokračující nadhodnocení akcií Kimberly-Clark vytváří vyšší riziko pro další vlastnictví této akcie, než jsem ochoten připustit pro své portfolio. Pokud by se cena akcie měla do konce roku přiblížit své férové hodnotě, a ze zkušenosti víme, že tak dříve, nebo později učiní, představovalo by to ztrátu kapitálu ve výši 25 % ze současné úrovně.
   
   

   
  Accenture plc
  Accenture (ACN) je dividendová růstová akcie, kterou jsem nakoupil v květnu 2012, když se cena zpět přiblížila ke své férové hodnotě. V porovnání s akcií Kimberly-Clark se investice zhodnotila nadprůměrně. Akcie Accenture rostla rychleji jak z hlediska kapitálového zhodnocení, tak z hlediska dividend.
   
  Na základě kalkulace zisku z následujícího grafu se tato investice zhodnocovala mnohem lépe, než byla moje původní očekávání. Mnozí by se mohli domnívat, že jde o skvělý vývoj. Z mého pohledu tomu tak není. Samozřejmě jsem rád, že zisk přesáhuje 22 % ročně, ale vrásky mi přidělává současné nadměrné nadhodnocení společnosti.
   
  Hlavní část tohoto nadhodnocení jde na vrub přehřátého akciového trhu. Riziko z nadhodnocení je viditelné a je třeba je sledovat. Byl bych mnohem raději, kdyby k nadhodnocení nedošlo a cena akcie se vyvíjela v souladu s vývojem hodnoty společnosti.
   
  Nicméně když taková situace nastane, nezbavuji se nadhodnocených akcií a nesháním investici, která by je nahradila. Bylo by to vynucené rozhodování, a je lepší se rozhodování pod tlakem vyhnout. Rozhodování pod tlakem totiž velmi často přináší chyby. 
   
   

   
  Souhrn a závěr
  Podle mého názoru a zkušeností není investování v akciovém trhu pouze záležitostí získat co nejvyšší zhodnocení. Když se dostane investor do důchodového věku, tak se logicky mnohem důležitějším cílem je pro něj stane správné řízení rizika. Nicméně jak jsme si uvedli na začátku, investování v sobě vždy zahrnuje určité riziko. Investice do fixních příjmů (dluhopisů) je ohrožováno inflací. Kromě toho, výše úrokového výnosu v dnešní době představuje jen naprosto minimální zhodnocení. 
   
  Investování do akcií však není zajištěno a garantováno vůbec. Nicméně pokud investujeme do růstových dividendových akcií, můžeme očekávat jak kapitálové zhodnocení, tak růst příjmů z dividend. Samozřejmě taková investice je spojena i s potenciální ztrátou.
   
  Hlavním cílem tohoto článku bylo ukázat, že pokud se zaměříme na hodnotu a nikoli na cenu, můžeme odstranit určitou míru investičního rizika. Nemůžeme sice odstranit veškeré riziko, ale výši rizika lze řídit a včas detekovat. Nadhodnocení akcie představuje jedno takové riziko. 
   
  Moje rada pro investory v důchodu, kteří hledají vhodné akcie do svého portfolia je, aby se zaměřili na dividendové růstové akcie, věnovali pozornost tomu, jestli je akcie nadhodnocená, nebo podhodnocená a investovali v dnešním přehřátém akciovém trhu do hodnoty. Orientovat se pouze podle ceny je špatný přístup. Samozřejmě, pokud cena roste, tak je všechno v pořádku, ale pokud se cena vyšvihne do oblasti nad férovou hodnotou, je třeba se mít na pozoru a takovou akcii zařadit na kontrolní seznam.
   
   
  Zdroj: Chuck Carnevale
   
 • Řízení pohledávek ve firmách
  Pro pracovníky nákupních útvarů jsou noční můrou neprodejné zásoby, obchodníkům by měly dělat starosti pohledávky po splatnosti. Umění řídit pohledávky je důležitou součástí obchodní činnosti a firmy by měly umět s pohledávkami správně pracovat.
 • Řízení pohledávek ve firmách
  Pro pracovníky nákupních útvarů jsou noční můrou neprodejné zásoby, obchodníkům by měly dělat starosti pohledávky po splatnosti. Umění řídit pohledávky je důležitou součástí obchodní činnosti a firmy by měly umět s pohledávkami správně pracovat.

 • Rizika - OPojištění.cz - Informace ze světa pojištění
  Velká Británie čelí masivnímu útoku kybernetických zločinců. Podzimní plískanice jsou za dveřmi a s nimi i snížená viditelnost při řízení. České domácnosti.
 • Rizika prodeje nemovitosti bez realitní kanceláře
  25.5.2015 - Inzerovat nemovitost v dnešní době není žádný problém. Spousta prodejců tak neváhá jednat na vlastní pěst a nabídne svou nemovitost bez účasti realitní kanceláře. Ušetří tak čas hledáním seriózní realitní kanceláře a především se nemusí dělit o utrženou částku.
 • Rizika prodeje nemovitosti bez realitní kanceláře
  25.5.2015 - Inzerovat nemovitost v dnešní době není žádný problém. Spousta prodejců tak neváhá jednat na vlastní pěst a nabídne svou nemovitost bez účasti realitní kanceláře. Ušetří tak čas hledáním seriózní realitní kanceláře a především se nemusí dělit o utrženou částku.
 • Rizikové projekty: také MMR má své máslo na hlavě

  Minulý týden jsme vás informovali, že nejvíce rizikových projektů má v gesci Ministerstvo vnitra. Ukazuje se ale, že i MMR má své máslo na hlavě.  Před týdnem Ekonomický deník informoval o přehledu stavu rizikových projektů v rámci Integrovaného operačního programu (IOP). Nejvíce z nich má sice v gesci Ministerstvo vnitra, celkem třináct. V rámci organizačních složek státu je však hned za […]

  Příspěvek Rizikové projekty: také MMR má své máslo na hlavě pochází z Ekonomický deník

 • Rizikové projekty: také MMR má své máslo na hlavě
  Minulý týden jsme vás informovali, že nejvíce rizikových projektů má v gesci Ministerstvo vnitra. Ukazuje se ale, že i MMR má své máslo na hlavě. Před týdnem Ekonomický deník informoval o přehledu stavu rizikových projektů v rámci Integrovaného...
 • Rizikové projekty: také MMR má své máslo na hlavě
  Minulý týden jsme vás informovali, že nejvíce rizikových projektů má v gesci Ministerstvo vnitra. Ukazuje se ale, že i MMR má své máslo na hlavě. Před týdnem Ekonomický deník informoval o přehledu stavu rizikových projektů v rámci Integrovaného...
 • Rizikové úvěry na nemovitosti? České banky jsou v pohodě!
  Objem investic do sektoru nemovitostí v celé Evropě druhý rok po sobě významně roste. Banky v ČR jsou ochotny financovat i více spekulativní projekty. To platí zejména pro průmyslové nemovitosti, u kterých tolerují nižší míru předem uzavřených nájemních smluv. České banky jsou ve srovnání s bankami v jiných zemích s vlastní měnou ochotny ve vyšší míře poskytovat financovaní v eurech. To jsou jedny z hlavních informací, které přinesl tradiční evropský průzkum KPMG Property Lending Barometer 2015.
 • Rizikové vánoční půjčky ohrožují hlavně sociálně slabé a matky samoživitelky

  V každé sedmé české domácnosti se o děti stará pouze jeden z rodičů. V devíti z deseti případů jsou to ženy. Podle posledních měřených údajů je v České republice zhruba 165 tisíc domácností, kde jeden rodič živí jedno nebo více dětí.  Před Vánocemi, které jsou chápány jako svátky štědrosti, je pro rodiče mnohdy těžké nesplnit přání svých potomků a odepřít jim bohatého Ježíška. Matky samoživitelky se často potýkají s nedostatkem financí, a proto je pro ně náročnější odolat lákadlu půjček, které jim zdánlivě pomohou zalepit díry v rodinném rozpočtu. (Tisková zpráva: ePohledávky.cz)

 • Rizikové životní pojištění: Kdy má smysl přepojistit klienta?

  V souvislosti s regulací provizí životního pojištění je často citováno rizikové životní pojištění. U něj má smysl starší pojistku zrušit, objeví-li se nová, pro klienta výhodnější. Za jakých okolností se přepojistit riziko vyplatí a kdy je to pro klienta nevýhodné?

 • Riziko zaručeno aneb Na kterých silnicích vás čeká ten pravý adrenalin?
  Geograf Tomáš Beránek nacestoval po Indii a Nepálu desítky tisíc kilometrů. Díky svým častým a leckdy strastiplným toulkám už ví, jak přežít jízdu po tamních smrticích silnicích.

 • Rétorika Fedu stále v holubičím tónu a eurodolar atakuje hranici 1,14

  Dolar dál ztrácí půdu pod nohama s tím, jak trhy ztrácejí víru v růst amerických sazeb. Ten byl také jedním z klíčových debatních témat víkendového výročního setkání Mezinárodního měnového fondu v Peru. Došlo znovu k poněkud paradoxní debatě. Viceprezident Fedu Stanley Fischer vysvětloval, proč musí být Američané opatrní a monitorovat všechna možná rizika. Zatímco zástupci rozvíjejících se trhů, které může růst amerických sazeb teoreticky nejvíce poškodit, vyzvali opětovně Fed k větší rozhodnosti. 

 • Renomia se pouští do finančního poradenství. Zakládá síť Britanika

  Pojišťovací makléř Renomia rozšiřuje svou působnost na komplexní finanční poradenství. Za tímto účelem založila dceřinou společnost Britanika. Co přinese klientům a co nabídne finančním poradcům? Může konkurovat zavedeným finančně poradenským společnostem?

 • Renáta Kadlecová: Minimalizujeme případné dopady bankovních krachů

  Od letošního roku se Fond pojištění vkladů mění na Garanční systém finančního trhu. Jedná se o promítnutí evropské legislativy do komplexnější ochrany vkladatelů. Na uvedené téma jsme připravili rozhovor s Renátou Kadlecovou, výkonnou ředitelkou Garančního systému finančního trhu.

 • Reklama - podmínky - Investujeme.cz | Fincentrum
  Investujeme.cz je finanční portál zaměřený na kompletní správu osobních financí. Co do složení informací si na své přijdou jak odborníci, tak laická veřejnost.
 • Regulovat provizi? Kvůli strachu z antimonopolního úřadu

  Velké pojišťovny prostřednictvím České asociace pojišťoven (ČAP) lobbují za regulaci provizí. Na jejich stranu se připojil i profesor Jaroslav Daňhel. Proč chtějí ořezat provize finančních zprostředkovatelů zákonem?

 • Regulační opatření v praxi očima finančního poradce

  V parlamentu proběhl souboj o podobu nového zákona o pojišťovnictví, kde je hlavním tématem regulace provizí. Podívejme se ale na regulace, které v Česku proběhly v minulosti – a ve většině případů měli negativní dopad, a to opět v první řadě na klienty.

 • Regulace provizí v novém: Rozložení na 5 let

  Vláda rozhodla o regulaci provizí. Nebude omezená její výše, ale budou povinně rozpočítávány na 5 let. Co to může přinést na finančně poradenském trhu?

 • Regulace provizí: Vláda prosazuje jiný zákon, než jaký chce

  Poslanecká sněmovna ve středu v podvečer schválila v prvním čtení návrh novely zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích. Z proslovů koaličních poslanců je ale zřejmé, že vláda prosazuje jiný zákon, než jaký předkládá.

 • Regulace provizí schválena nebyla

  Poslanci nepřijali ani jeden z přiložených pozměňovacích návrhů Ladislava Šincla (ČSSD) a Václava Votavy (ČSSD) k regulaci provizí. (Aktualizováno)

 • Regulace provizí - neschválena

  Poslanci Parlamentu PS ČR před několika hodinami nepřijali ve 3. čtení novelu zákona o pojišťovnictví. Nepřijali tedy ani jeden z pozměňovacích návrhů Ladislava Šincla (ČSSD) a Václava Votavy (ČSSD) k regulaci provizí.  Co to znamená? 


 • Rok 2016: Legislativní zemětřesení a pohyby v poradenských sítích

  Letošní rok byl v oblasti finančního poradenství… přelomový. Mnohaletá bitva o regulaci provizí vyvrcholila v 5leté storno, politické snahy o ochranu klienta v zákonu o úvěru si klient zaplatí a dokument Jakuba Charváta „Rada nad zlato“ způsobil masivní migraci poradců OVB.

 • Rok 2016 bude pro světovou ekonomiku neuspokojivý

  Ekonomické zpomalení čínské ekonomiky a zvýšení úrokových sazeb v USA budou mít v roce 2016 za důsledek celkové zpomalení růstu světové ekonomiky. Nízké ceny ropy, které byly počas celého roku 2015 celou situaci ještě více vyhrotí.

 • Rok 2015 očima analytiků ČSOB a Poštovní spořitelny

  Končící rok 2015 byl pro českou ekonomiku rokem mimořádně úspěšným. Nejen proto, že se nám po letech půstu podařilo dosáhnout opravdu vysokého růstového tempa (nad 4 % meziročně), ale především proto, jaké parametry tento růst má.

 • Rok 2015: NBS zistila vážne porušenia zákona v nebankovom sektore

  Píšeme na Investujeme.sk: Národná banka Slovenska realizovala na jeseň tohto roka kontroly nebankových subjektov. Výsledky boli alarmujúce. Ukázalo sa, že niektoré nebankovky nerešpektujú sprísnené podmienky, ktoré platia od septembra a pokračujú v dovtedajších pokútnych praktikách.
   

 • Rok 2015 byl pro českou ekonomiku výborný, s korunovými investicemi to bylo složité

  Česká ekonomika zažila výborný rok, a to zcela nečekaně. Růst za uplynulých dvanáct měsíců bude činit více než čtyři procenta, což je prakticky dvojnásobné tempo toho, co se zhruba čekalo vloni touhle dobou.

 • Rodinný rozpočet: Překontrolujte si trvalé platby a ušetříte

  Co je doma, to se počítá – aneb spočítejme si, jak jsme na tom, pišme si výdaje a příjmy, dělejme si přehledy, statistiky, sečítejme, násobme, plánujme, sestavme si rodinný rozpočet a hospodařme střídmě. Není to nic složitého.

 • Robo-poradenství: Skutečnost a fikce

  Už jsem ztratil přehled o množství článků o tzv. robo-poradenství. Zcela jistě je „tématem měsíce“, a pokud věříme tomu, co jsme slyšeli, se brzy stane nejdůležitějším prvkem při poskytování finančních služeb. Mám na toto téma ale poněkud vyhraněné názory…

 • Robo-poradenství není finančně životaschopné

  Nedávno provedená studie zjistila, že britští robo-poradci mají takovou strukturu, že o peníze přijdou a „většina zkrachuje ještě dříve, než do správy získá větší objem aktiv potřebný k přežití“.

 • Robo 3.0

  Robo-poradci nepochybně rozsáhlou měrou narušují trh finančního poradenství. Nikoli však takovým způsobem, jak mnoho lidí očekává.

 • Rizikové životní pojištění: Kdy má smysl přepojistit klienta?

  V souvislosti s regulací provizí životního pojištění je často citováno rizikové životní pojištění. U něj má smysl starší pojistku zrušit, objeví-li se nová, pro klienta výhodnější. Za jakých okolností se přepojistit riziko vyplatí a kdy je to pro klienta nevýhodné?


Hitpardáda štítků