Stát má 86.000 ha neblokované půdy, potřeboval by trojnásobek

Státní pozemkový úřad (SPÚ) v současné době hospodaří s 86.000 hektary zemědělské půdy, která není zatížena žádnými blokacemi. Pokud by ale stát měl v plném rozsahu vyhovět požadavkům všech ministerstev, potřeboval by zhruba 290.000 hektarů. V České televizi to dnes řekla ústřední ředitelka SPÚ Svatava Maradová.


Zdroj: www.agris.cz
Témata: PŮDY, SPÚ, ZEMĚDĚLSKÉ PŮDY, HEKTARŮ, STÁTNÍ, ALE, MARADOVÁ, POTŘEBOVAL BY, POTŘEBOVAL, PODLE MARADOVÉ

 • Statistici dnes zveřejní čtvrtletní výsledky zemědělství
  Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní výsledky českého zemědělství za 3. čtvrtletí letošního roku. Úřad výsledky publikuje pravidelně každé tři měsíce. Ve 2. čtvrtletí meziročně klesla produkce masa, naopak mlékárny nakoupily více mléka
 • Starbucks chce do roku 2020 používat pouze vejce z bezklecových chovů
  Největší kavárenský řetězec na světě Starbucks oznámil, že do pěti let chce ve svých provozovnách používat jen vejce z bezklecových chovů. Zpráva byla příznivě přijata ochránci práv hospodářských zvířat. Je to poprvé, kdy Starbucks oznámil konkrétní datum u svých aktivit na ochranu hospodářských zvířat.
 • Stanovisko ÚKZÚZ ke kácení smrků pichlavých poškozených mšicí smrkovou
  Před rozhodováním o kácení je třeba vždy u každého stromu odborně posoudit, zda je takový zásah nutný. Až na výjimky však nejsou objektivní důvody k tomu, aby se již během podzimu 2015 a zimy 2015/2016 plošně kácely smrky pichlavé, které byly na jaře 2015 poškozeny mšicí smrkovou a následně i suchem.
 • Stanovisko svazu k novele zákona o ochraně zemědělského půdního fondu
  V současné době se v poslanecké sněmovně projednává další novela zákona č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu. Cílem této novely je usnadnit výstavbu rodinných domů na zastavitelných plochách, odstranit úpravu, podle níž za odnětí půdy, na níž bude vystavěna pozemní komunikace, nemusí platit poplatek stát, naopak povinnost uhradit poplatek obcím a krajům zůstává.
 • Stále více mladých chce na zahrádkách pěstovat např. zeleninu
  Mladé rodiny v Plzeňském kraji, ale i jinde mají v posledních třech letech stále větší zájem o zahrádkaření. Chtějí se tak přiblížit přírodě, mít vlastní výpěstky a relaxovat tímto způsobem. Po letech propadu zahrádkaření zažívá renesanci, hlavně ve větších městech.
 • Stádo milovických divokých koní od úterý doplní pratuři
  Stádo divokých koní spásající část bývalého vojenského prostoru v Milovicích na Nymbursku doplní od úterý pratuři. Ochránci přírody v úterý ráno vypustí do aklimatizační ohrady jednoho býka a pět mladých jalovic. Nejstaršímu zvířeti jsou dva roky a měsíc, nejmladší kus je třináctiměsíční.
 • Stáčená vína nakupují dvě třetiny Čechů. Chtějí ale kontrolu původu, ukázal průzkum
  Spotřebitelé vnímají klamání jako vážný problém, u prodeje vín schvalují výraznější kontrolu a viditelnější značení zahraničních vín. Celkem 81 procent z nich souhlasí, aby stát výrazně posílil kontrolu míst, kde se stáčené víno prodává. Ukázal to průzkum Svazu vinařů.
 • Srpnové srážky zachránily na Moravě úrodu vinné révy
  Srpnové dešťové srážky, které přišly po dlouhotrvajících vedrech, zachránily letošní úrodu hroznů. Podle prvních odhadů jsou výnosy zatím nadprůměrné. Svaz vinařů odhaduje sklizeň na úrovni šesti tun na hektar. ČTK to řekl výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček.
 • Spuštění elektronického nástroje pro boj s falšovanými potravinami
  Evropská komise spustila dne 18. 11. 2015 nový elektronický nástroj Administrative Assistance and Cooperation System (AACS) – Systém správní pomoci a spolupráce, který podporuje a usnadňuje komunikaci mezi dozorovými orgány, které se podílejí na boji proti falšování potravin na území Evropy.
 • Správa KRNAPu rozšířila území I. a II. zóny národního parku
  Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) od začátku října rozšířila I. a II. zónu parku. Například nejpřísněji chráněná I. zóna se zvětšila ze 4502 na 6984 hektarů, celková rozloha Krkonošského národního parku zůstává i nadále stejná, dnes o tom informoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

 • Svatomartinská vína templářů se připravují k distribuci do obchodních řetězců!
  V pondělí 11. 11. si konečně budeme moci připít mladými Svatomartinskými víny, a odstartovat tak svátek všech milovníků moravských a českých vín. Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží, s výraznou ovocnou příchutí, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale už stačila získat svůj osobitý charakter.
 • Švamberkova VČELÍ PASTVA je nejlepší na světě
  Na právě probíhajícím mezinárodní včelařském kongresu Apimondia byly dnes rozděleny ceny nejlepším medům, medovinám a dalším produktům v oblasti včelařství. V kategorii knih mezi několika desítkami publikací z celého světa zvítězila kniha českého přírodovědce a předního včelařského odborníka Václava Švamberka VČELÍ PASTVA a stala se tak Nejlepší včelařskou knihou na světě 2015.
 • Sucho výrazně snížilo zemědělské výnosy Sokolovské uhelné
  Výnosy zemědělské výroby skupiny Sokolovské uhelné (SUAS) letos výrazně ovlivnilo sucho. Sklizeň obilí a travních porostů, které firma využívá pro krmení dobytka a také pro provoz bioplynové stanice, byla zřejmě nejhorší za posledních několik desítek let, uvádí na svém webu Sokolovská uhelná.
 • Studie: V okolí Černobylu se skvěle daří divoké zvěři
  Třicet let po ničivé explozi jaderného reaktoru v ukrajinském Černobylu se v okolí místa radioaktivní katastrofy skvěle daří divoké zvěři. Vyplývá to ze studie mezinárodního vědeckého týmu, kterou zveřejnil odborný časopis Current Biology. O článku informovala agentura AP.
 • Středočeský kraj chce více kontrolovat provozy, kde hrozí exploze
  Středočeský kraj chce po událostech ve vlašimské zbrojovce Sellier&Bellot a dobrovickém lihovaru více kontrolovat provozy, kde hrozí exploze. ČTK to při dnešní návštěvě benešovské nemocnice řekl hejtman Miloš Petera (ČSSD). Pondělní výbuch ve Vlašimi si vyžádal tři lidské životy, úterní exploze v Dobrovici zranila 14 lidí. Obě neštěstí se vyšetřují.
 • Státní veterinární správa zjednodušuje komunikaci s dozorovanými subjekty zaváděním online formulářů
  Prodejci živých ryb na tzv. samostatném prodejním místě, kam patří v České republice především pouliční prodejci vánočních kaprů, mohou nyní jednodušeji komunikovat se Státní veterinární správou (SVS). Od 25. srpna jim byl na internetových stránkách www.svscr.cz zpřístupněn online formulář, jehož prostřednictvím mohou dozorovému orgánu nahlašovat zahájení prodeje.
 • Státní veterinární správa se připravuje i na nepředvídatelné události
  Úkolem Státní veterinární správy (SVS) je zejména provádět dozor nad zdravím a životní pohodou zvířat, sledovat nákazovou situaci a kontrolovat zdravotní nezávadnost potravin živočišného původu. SVS je však také jednou ze složek Integrovaného záchranného systému (IZS) a jako taková se připravuje na různé mimořádné události.
 • Státní pozemkový úřad představil premiérovi projekt zaměřený na boj se suchem
  Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Svatava Maradová společně se zpracovatelským týmem představila předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi projekt Státního pozemkového úřadu zaměřený na boj se suchem a povodněmi.
 • Státní fond životního prostředí půjčí obcím půl miliardy na kofinancování vodohospodářských projektů
  Půjčku od Státního fondu životního prostředí mohou nově získat úspěšní žadatelé o dotaci z Operačního programu Životní prostředí 2014-2020 na kofinancování nákladných vodohospodářských projektů. Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR dnes vyhlašuje výzvu na posílení zdrojů žadatelů na realizaci projektů...
 • Stát nakoupí 3500 tun mléka za 230 milionů
  Stát nakoupí 3500 tun sušeného mléka zhruba za 230 milionů korun. Nákup podle mluvčího Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Jakuba Linky odsouhlasila vláda. Zakázka bude rozdělena do sedmi menších tendrů, vítězové by měli být známi do konce letošního roku. Producenti mléka se kvůli klesajícím cenám komodity potýkají s přebytky.

Hitpardáda štítků