Stavebnictví výrazně zpomalí - bude méně peněz z Bruselu. Lépe si povedou menší firmy

Letos žene výstavbu k růstu hlavně rychlé dočerpávání dotací z EU. Očekává se, že s růstem ekonomiky se více začnou stavět domy a prostory pro firmy. Méně se budou naopak stavět silnice a železnice.


Zdroj: byznys.ihned.cz
Témata: R, STAV, Z BRUSELU, SI POVEDOU MEN, STAVEBNICTV, BUDE M, REDAKTOR, POVEDOU MEN, ZPOMAL, O
 • Elliottova analýza SPX

  Elliottova analýza SPX
  Hodnota SPX se dostala pod úroveň 2019, což nás vede k novému zvážení scénářů dalšího vývoje. Nedostatečný pokles vede k závěru, že trh se pravděpodobně nachází ve vlně 5 a nikoli ve vlně 4. Pokles k hodnotě 1900 by hovořil pro vlnu [C] trojúhelníka, pokles k 1850 by hovořil pro vlnu [C] formace flat, a zakončení vlny 4 na týdenním grafu. Nicméně nedostatečný pohyb dolů v průběhu minulého období naznačuje, že jsme zřejmě ve vlně 5 a další pohyb bude v rámci vlny [5] nadřazené 5 vlny, jak ukazuje následující graf.

   
  Krátkodobý časový rámec je poněkud nejistý okolo minima ze srpna 2015. Pokud však přistoupíme na názor, že se momentálně nacházíme ve vlně 5, můžeme si naznačit průběh jednotlivých vln. Pro podporu tohoto scénáře hovoří i průběh na japonském akciovém indexu N225, na německém akciovém indexu DAX a také průběh na forexovém měnovém páru USDJPY. Vlna 4 by měla být trojúhelník, který selhal dojít na úroveň 2055 až 2060 a následující pokles bude vlna [c] z vlny 2 formace flat. Pokud vidíme pohyb 3 vlny z úrovně 2019 a malé vyšvihnutí do úrovně okolo 2100 až 2110 potom pokles pod 2100 a delší pobyt pod touto úrovní, tak se asi budeme stále nacházet ve vlně [4] a bude následovat možný pokles k úrovni 2040 a vytvoření vlny C trojúhelníka. Máme zde několik možností a cenová akce musí vyjasnit další průběh. Pokud hodnota SPX zůstane nad 2019, podpoří to scénář, že se nacházíme ve vlně 5 z týdenního grafu. V takovém případě uvidíme větší pohyb vzhůru a budeme moci rozhodnout, jestli jsme uvnitř vlny [4] z nadřazené vlny 5, nebo ve vlně [5] nadřazené vlny 5.

   
  Pokud cenová akce selže při růstu nad 2116, bude to podporovat scénář pro větší pokles a dokonce možný průraz pod 2019 by opět přinesl do úvahy předcházející scénáře, a pokles směrem k úrovni 1900 by znamenal, že jsme ve vlně [C] z většího trojúhelníka. Pokud se však hodnota nachází nad 2019, znamená to, že nakupující vládnou. 

  Alternativní scénář.

   
   
   
  Zdroj: Nouf
   
 • Osamělí lidé jsou náchylnější k infekci a hrozí jim i předčasná smrt, potvrdila studie
  Osamocenost lidí úzce ovlivňuje jejich zdraví. Jsou náchylnější k zánětům a hůře bojují s infekcemi. Vědci tak odhalili, proč je u osamocených lidí o 14 procent vyšší riziko předčasného úmrtí.
 • Chystá se další důchodová reforma

  V příštích týdnech přednese ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová na jednání vlády návrh na změny ve vyplácení důchodů. Mezi návrhy je i minimální důchod nebo zvýhodnění rodičů s více dětmi.

 • Samsung mění vedení mobilní divize. Nový šéf má získat zpět dominantní podíl na trhu
  Jihokorejská společnost Samsung Group hlásí změnu ve vedení, novým šéfem je Ko Tong-čin. Dosavadní ředitel Šin Čung-kjon zůstane šéfem celé divize informačních technologií a mobilních zařízení. Před novým šéfem stojí nelehký úkol - zastavit pokles poptávky a podílu na trhu.
 • Německá nezaměstnanost opět klesla. Díky uprchlíkům je nejnižší od sjednocení země
  Německý spolkový úřad práce zaznamenal další pokles nezaměstnanosti na 6,3 procenta. Nezaměstnaných je v listopadu tak nejméně od roku 1990, kdy došlo ke sjednocení země. K růstu poptávky po zaměstnancích přispívá masový příliv migrantů.
 • Velký výhled Wall Street pro rok 2016
  S nástupem posledního měsíce tohoto roku začíná dobu výhledů bank a investičních společností. V rámci Spojených států to bývá tradičně souhrnný akciový index S&P500, u kterého se jednotlivé analytické týmy pokouší stanovit cílovou hodnotu stejně jako zisk na jednu akcii.
 • Shrnutí obchodování na americkém trhu

  Krátké shrnutí: 

  Hlavní americké indexy se na závěr měsíce obchodovaly v mírném mínusu a ukončily volatilní listopad na nule. Za včerejším poklesem můžeme vidět slabší makrodata, kde index aktivity ISM v Chicagu klesl pod hranici 50 bodů. Také byla zveřejněna slabá data z trhu nemovitostí za říjen. Zlato přidalo +0,8 %. Ropa ztratila dvouprocentní zisky z evropského obchodování, když OPEC zveřejnil produkci za poslední měsíc, která byla opět o něco vyšší. Akcie maloobchodního prodejce Under Armour ztratily 4 % po snížené cílové ceně od Piper Jaffray a také obavách investorů z přeplněných skladů prodejce. Naopak zvýšené doporučení od Barclays dostala společnost FitBit, akcie +3 %. Morgan Stanley oznámil propuštění až 25 % zaměstnanců z tradingu s dluhopisy, akcie +1,5 %.  

  Makro

  • Index aktivity ISM Chicago v listopadu 48,7 b., oček. 54 b., říjen 56,2 b.
  • Rozjednané prodeje domů v říjnu m/m rostou o 0,2%, oček. 1 %, září po revizi -1,6 % 

  Pohled na indexy:

  DJIA

  17 721,06

  -0,44%

  S&P 500

  2 080,50

  -0,46%

  NASDAQ

  5 108,67

  -0,37%

   

  Sektory:

  Energie

  +0,34%

  Finance

  -0,25%

  Technologie

  +0,25%

   

  Pohled na vybrané akcie, měny a komodity:

  EUR/USD

  1,0570

  -0,21%

  Zlato

  1 065,42

  +0,76%

  Brent ropa – future

  44,49

  -0,82%

  WTI ropa – future

  41,60

  -0,26%

   

 • Aktivita ve výrobě Velké Británie klesá na 52,7 z 53,6 b.
 • Tuzemský průmysl se slibně nadechuje, pozor ale na zakázky
  Podmínky v tuzemském průmyslu se v listopadu zlepšily. Index PMI mírně stoupl z říjnových 54 bodů na 54,2 bodu, předtím tři měsíce klesal. Průzkum dnes zveřejnila společnost Markit Economics s tím, že index je nad dlouhodobým průměrem 52,9 bodu.
 • Schodek státního rozpočtu mírně vzrostl. Přesto je o 40 miliard nižší než loni
  Ministr financí Andrej Babiš uvedl, že deficit státního rozpočtu se oproti říjnu prohloubil na 29,5 miliardy korun. Loni v listopadu byl schodek rozpočtu 68,9 miliardy korun. Daňové příjmy státního rozpočtu včetně sociálního pojištění stouply do 16. listopadu meziročně o 38,8 miliardy.

 • Aktivita v tuzemském průmyslu v listopadu roste, 54,2 po 54,0 bodu
 • Až o 8 % méně zaplatí od ledna za elektřinu a plyn zákazníci ARMEX ENERGY

  Děčínská společnost ARMEX ENERGY od ledna zlevní elektřinu i zemní plyn pro své zákazníky, kterých je v současné době přes 36.000. Elektřina zákazníkům ARMEX ENERGY zlevní o 4 – 8 procent. Zemní plyn pak budou mít zákazníci příští rok ve srovnání s lednem 2015 levnější o více než 12 procent. Vyplývá to z nových ceníků platných od 1. ledna 2016, které dnes firma zveřejnila. I přes zvýšení regulované části ceny energií, které minulý týden ohlásil Energetický regulační úřad, tak bude mít většina zákazníků ARMEX ENERGY v roce 2016 levnější elektřinu i zemní plyn. 

 • Dobrá víra nájem přináší aneb Jak vydržet platnou nájemní smlouvu

  Píšeme na Hypoindex.cz: Nový občanský zákoník podstatným způsobem změnil úpravu nájemních vztahů. Mezi nové ustanovení s poměrně zásadním významem se řadí ochrana dobré víry nájemce, který užívá byt po právu bez platně uzavřené nájemní smlouvy. 

 • RoklenFX: Potvrdí „nákupní manažeři“ výkon ČR a USA?
  Česká koruna se v dopoledních hodinách udržuje na úrovních z předchozího dne. Na páru s eurem je stále aktuální hranice lehce nad 27,03 EURCZK, kam se pár posunul ze včerejší zahajovací hodnoty na 27,02 koruny za euro. V případě dolaru se nacházíme na 25,54 USDCZK.
 • Bankéři přišli o berli. Fed již nebude zachraňovat banky jen kvůli jejich velikosti
  Bankéři si již nemohou být jistí, že vláda nebo centrální banka zachrání jejich finanční dům. Podle nového pravidla přijatého v pondělí již Fed nesmí zachraňovat jednotlivé banky jen proto, že jsou příliš významné. Přesto mu ale v rukách zůstává možnost poskytnout hromadně nouzové úvěry. Minimálně pěti bankám.
 • O2 ČR: PPF prodala 0,84% podíl

  Skupina PPF včera prodala 0,84% podíl v O2 ČR a snížila tak svůj podíl ve společnosti na 84,06 %. PPF využila zájmu investorů, který souvisel se zařazením akcií do indexů MSCI. Průměrně se na pražské burze zobchoduje denně přibližně 330 tisíc kusů, včerejší objem dosáhl 5,1 mil., z čehož 2,6 mil. byly prodeje PPF. Skupina dříve deklarovala, že podpoří likviditu akcií na burze, nicméně včerejší krok je ze strany majoritního akcionáře poměrně překvapivý a nestandardní. Nabídka ze strany PPF tak přispěla k tomu, že i přes zvýšenou poptávku akcie při včerejším obchodování oslabila o 1,3 %.

 • ČEZ: Spuštění bloků v Dukovanech do Vánoc

  Pokud by došlo k situaci, že budou v jaderné elektrárně Dukovany odstaveny všechny 4 bloky, bude potřeba náhradní, mobilní kotelna, která by pomohla se znovuspuštěním jaderných jednotek. Nyní jsou v Dukovanech odstaveny 3 ze 4 bloků, ale ten čtvrtý by měl být do konce roku odstaven z důvodu pravidelné výměny paliva. Nicméně bloky jedna a tři, na kterých se kontrolují sváry potrubí, by měly naběhnout do provozu kolem Vánoc. Zprávu považujeme za neutrální.

 • Ranní komentář pro 1.12.2015
  pstrongEVROPAstrongp pstrong strongp pstrongBritské bankystrongp ul liBank of England prováděla stress test tamních komerčních bankli liNa hraně dopadly výsledky zejména banky Standard Chartered a Bank of...
 • Unipetrol: Možná dodávka ropy z Íránu

  PKN Orlen (vlastní 63 % v Unipetrolu) začal kupovat ropu ze Saúdské Arábie a plánuje dodávky íránské ropy pro Unipetrol. Předpokládáme, že i nadále bude Unipetrol odebírat hlavně ruskou ropu. Plán na íránské dodávky jsou snahou o diversifikaci a taky cenový tlak hlavního dodavatele ropy.

 • CME: Nové kanály pro český a slovenský trh

  Skupina Nova, česká součást CME, oznámila, že spustí nový kanál na Slovensku s názvem Nova International. Nový kanál by měl z největší části kopírovat programové složení současného hlavního kanálu Nova v ČR. Obdobně slovenská Markíza, rovněž patřící CME, nabídne „zahraniční“ formát Markíza International pro český trh. Ke spuštění má dojít v příštím roce. Krok vnímáme jako snahu nabídnout divákům dodatečný obsah s minimálními náklady. Zprávu považujeme za neutrální. • Stavebnictví v srpnu zpomalilo růst na 4,7 procenta
  Praha - Stavební produkce v srpnu 2015 vzrostla meziročně reálně o 4,7 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 1,6 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 14,3 %. Bylo zahájeno meziročně o 31,9 % bytů více. Dokončeno bylo o 12,3 % bytů méně.
 • Stavebnictví v říjnu letos poprvé kleslo, expert má obavy z příštího roku
  Praha - Podle Českého statistického úřadu stavební produkce v říjnu 2015 klesla meziročně reálně o 1,3 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 3,8 % stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 29,2 %. Bylo zahájeno meziročně o 17,6 % bytů více. Dokončeno bylo o 16,9 % bytů méně.
 • Stavebnictví v říjnu kleslo o 8,5 %, nižší byla i zaměstnanost
  AKTUALIZOVÁNO – Stavební produkce v říjnu klesla meziročně reálně o 8,5 procenta a po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se snížila o 7,3 procent. Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 1,5 procenta. Produkce inženýrského stavitelství se snížila o 20,1 procenta. Český statistický úřad revidoval zářijový pokles na 7,7 procenta z 7,4 procenta.
 • Stavebnictví v listopadu zmírnilo pokles, rostlo pozemní stavitelství
  AKTUALIZOVÁNO – Stavební produkce v listopadu klesla meziročně reálně o 2,3 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 5,7 procenta stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 18,3 procenta. Bylo zahájeno meziročně o 33,8 procenta bytů více. Dokončeno bylo o 9,3 procenta bytů více.
 • Stavebnictví ve Velké Británii v červenci meziměsíčně -1,0 %, oček. +0,5 %
 • Stavebnictví v ČR: Roste výstavba bytů. Kdo je bude kupovat?
  7.4.2011 - Dobrou zprávou je podle ekonoma Vladimíra Pikory, že stavebnictví už neklesá. Tou špatnou zprávou je ale to, že už nemá kam klesat. Pokles stavebnictví u nás probíhal dlouhodobě od roku 2009, mluvit ale nyní o návratu k normálu je zatím brzo.
 • Stavebnictví v ČR: Roste výstavba bytů. Kdo je bude kupovat?
  7.4.2011 - Dobrou zprávou je podle ekonoma Vladimíra Pikory, že stavebnictví už neklesá. Tou špatnou zprávou je ale to, že už nemá kam klesat. Pokles stavebnictví u nás probíhal dlouhodobě od roku 2009, mluvit ale nyní o návratu k normálu je zatím brzo.
 • Stavebnictví v ČR: propad bude pokračovat, zlepšení v nedohlednu
  24.2.2012 - České stavebnictví pod lupou. To byl úkol další kvartální analýzy společnosti CEEC Research. A výsledek? Nijak příznivý. Slovo krize ze stavebnictví jen tak nezmizí. Jak se vyvíjelo české stavebnictví v loňském roce, ještě přesně nevíme.
 • Stavebnictví v ČR: propad bude pokračovat, zlepšení v nedohlednu
  24.2.2012 - České stavebnictví pod lupou. To byl úkol další kvartální analýzy společnosti CEEC Research. A výsledek? Nijak příznivý. Slovo krize ze stavebnictví jen tak nezmizí. Jak se vyvíjelo české stavebnictví v loňském roce, ještě přesně nevíme.
 • Stavebnictví v ČR: padá a padá
  13.5.2012 - Další statistické údaje ukazují, že stavebnictví v Česku není v dobré kondici a fyzička se mu nelepší ani v dohlednu. Šetří lidé i stát a také postavených nemovitostí je na trhu přebytek.Stavební produkce v prvním kvartálu letošního roku meziročně poklesla o 10,2 %. Vychází to z aktuálních čísel Českého statistického úřadu.

 • Stavebnictví v září zpomalilo

  Růst stavebnictví v září zpomalil téměř o polovinu oproti srpnu letošního roku. Mezitím co v srpnu rostlo stavebnictví závratným tempem 4,7 procent, tak v září růst poklesl na 2,4 procenta.

 • Stavebnictví zpomalilo růst na 4,7 procenta
  Růst stavební produkce v srpnu zpomalil. Stavebnictví meziročně stouplo o 4,7 procenta po červencovém růstu o 12,3 procenta. Táhly ho inženýrské stavby, které nahradily výpadek v pozemním stavitelství. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad (ČSÚ).
 • Stavebnictví zpomaluje, stále však roste přes dvě procenta ročně
  Růst stavební produkce v září zpomalil. Stavebnictví meziročně stouplo o 2,4 procenta po srpnových 4,7 procentech. Táhly ho inženýrské stavby, které nahradily výpadek v pozemním stavitelství. "Na jedné straně silné zakázky inženýrského stavitelství financované z fondů EU, na straně druhé klesající pozemní stavitelství. To je už několik měsíců za sebou charakteristický obrázek českého stavebnictví," uvádí analytik ČSOB Petr Dufek.
 • Stavební firmy dostaly dvoumiliardovou pokutu za kartel

  Kartelová dohoda se nevyplatila sedmi firmám, které si mezi sebou vyměňovaly informace o zakázkách. Zároveň i rozhodovaly, která z firem zakázku i vyhraje.

 • Stavební firmy dostaly za kartel rekordní pokutu přes dvě miliardy korun. Skanska se odvolá
  Stavební firmy mají za kartel v zakázkách zaplatit rekordní pokutu 2,036 miliardy korun. Předseda Petr Rafaj odmítl uvést, kterých konkrétních firem se kartel týká. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Skanska, která je zřejmě mezi pokutovanými, se plánuje odvolat. Ostatní firmy se zatím odmítají blíže vyjádřit.
 • Stavební firmy obviněné z kartelu podají rozklad k ÚOHS
  Praha - Stavební firmy, kterým Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za údajnou kartelovou dohodu uložil souhrnnou pokutu přes dvě miliardy korun, podají proti tomuto rozhodnutí...
 • Stavební firmy začínají zbrojit proti obří pokutě, podají rozklad
  Velké stavební firmy se nechtějí smířit s obří pokutou, kterou jim za údajný kartel udělil antimonopolní úřad. Chystají proto rozklad k předsedovi úřadu, v případě zamítnutí pak roztočí nebývalý soudní kolotoč. „Určitě podáme rozklad a budeme se soudit. Může to trvat léta, ale jsem přesvědčený, že jsme se ničeho nekalého nedopustili,“ řekl serveru E15.cz šéf firmy Swietelsky Petr Čížek. Podobně mluví i zástupci Eurovie, Strabagu a Skansky, tedy největších firem zapletených do kauzy.
 • Stavební In Group převezme 53 prodejen Raab Karcher a Platforma
  Společnost In Group slovenského podnikatele Pavola Kollára, který v Česku vlastní síť prodejen Stavmat Stavebniny, převezme 53 konkurenčních prodejen Raab Karcher a Platforma. In Group se tak ze čtyřky na českém trhu se stavebninami stane dvojkou podle počtu prodejen i tržeb.
 • Stavební In Group převezme 53 prodejen Raab Karcher a Platforma
  Společnost In Group slovenského podnikatele Pavola Kollára, který v Česku vlastní síť prodejen Stavmat Stavebniny, převezme 53 konkurenčních prodejen Raab Karcher a Platforma. In Group se tak ze čtyřky na českém trhu se stavebninami stane dvojkou podle počtu prodejen i tržeb.
 • Stavební Materiál
  Inzertní server z rodiny Denik.cz - zaměstnání, nemovitosti a byty, auto-moto, seznámení, obchod a služby, domácnost a hobby, zvířata a potřeby pro chovateleHitpardáda štítků