Tesla Motors je parazitem státních podpor

Tesla Motors je parazitem státních podpor


 
 
Elon Musk patří bezesporu k nejznámějším osobnostem dnešní podnikatelské scény. Jeho společnosti Tesla motors, Space X a SolarCity se řadí k nejproslulejším společnostem světa a jejich ambicí není nic menšího, než způsobit revoluci v segmentech jejich působení.
 
Příběh o podnikatelské vynalézavosti a inovativnosti, kterým ten Muskův na první pohled nepochybně je, má však i drobné trhliny. Faktem totiž zůstává, že Musk společnosti vybudoval s nemalou státní podporou.
 
Musk tvrdí, že mu podpora pomohla, společnosti na ní podle něj ale rozhodně nejsou závislé. Může něco podobného být pravda, uvážíme-li to, jak pozitivně se dnešní politická reprezentace staví k podpoře obnovitelných technologií přinášejících pozitivní externality? Pojďme se podívat na tvrdá čísla.
 

Co říkají tvrdá čísla?

Muskovi společnosti dostaly za celou dobu svoji existence přibližně 4,9 miliardy dolarů prostřednictvím státní podpory. Do této částky ale nepočítáme vládní kontrakty Space X ze strany NASA a US Air Force, které se pohybují okolo hodnoty 5,5 miliard dolarů. Co je však klíčové, je nejen výše podpory, ale i její načasování.
 
Je relativně známou skutečností, že Musk v roce 2008 čelil finanční katastrofě, kdy se Tesla i Space X ocitly na hraně bankrotu. Musk do společností vložil zbytek svých osobních financí. Na poslední chvíli ho (resp. Space X) zachránil kontrakt s NASA týkající se zásobování mezinárodní stanice ISS, dodání dalších finančních prostředků ze strany investorů do Tesla Motors a federální půjčka Tesle v roce 2010, díky níž mohla financovat výrobu modelu S.
 
Státní podpora je tedy pro Muska klíčová. Bez ní by společnosti těžko přečkaly špatné časy a zcela nepochybně by minimálně změnily majitele – Musk v jedné chvíli dokonce vyjednával s tehdejším výkonným ředitel Google Larry Pagem o prodeji Tesly Motors.
 

Stručný výčet státních podpor

Společnosti Elona Muska jsou tedy příjemci miliard dolarů ve formě dotací, půjček a daňových úlev. Tato podpora by se dala označit jako nestandardní i na poměry sektoru obnovitelných technologií.
 
Důvodem je patrně Muskova aura ikony Sillicon Valley. Lokální vlády se mnohdy až předhání v tom, kdo Muskovi poskytne výhodnější podmínky. Za tuto službu dostanou na oplátku kromě ekonomických benefitů, které se s investicemi vážou i zlepšení image, prestiže a dobré PR, čehož rádi využívají politici ve svých předvolebních kampaních.
 
Dobrou ilustrací toho je projekt Tesla Gigafactory – obrovské továrny na baterie, která by měle být v provozu již na přelomu roku 2016 a 2017. V roce 2013, kdy se rozhodovalo o jejím umístění, o ni svedlo souboj dokonce 7 amerických států. Ten nakonec vyhrála Nevada, která Muskovi poskytla investiční pobídky ve formě daňových úlev a dalších benefitů ve výši 1,25 miliardy dolarů.
 
Aby Nevada získala finanční prostředky, musela kvůli tomu snížit pobídky pro filmaře a odstranit daňová zvýhodnění pro pojišťovací společnosti.
 
Dalším Muskovým projektem je nová továrna SolarCity ve městě Buffalo. Ta by měla být dokončena v roce 2017. Stát New York se zavázal uhradit celou její stavbu v souhrnné výši 750 milionů dolarů s tím, že ji bude po jejím dokončení SolarCity pronajímat za symbolickou částku 1 dolar ročně.
Co se týče Space X, tak ta vzhledem ke svému charakteru (nepůsobí v sektoru obnovitelných technologií) spíše než pobídky vyhledává státní kontrakty. Informace nejsou vzhledem k tomu, že Space X není obchodovaná na burze snadno dohledatelné. Ovšem dle tiskových zpráv stát Texas Space X poskytl dotaci ve výši 20 milionů dolarů na stavbu raketového odpaliště.
 

Jde to i bez státní podpory?

Nyní vyvstává klíčová otázka: „Jak by to dopadlo s elektrickými automobily, bateriemi a raketami, pokud by společnosti v roce 2008 zkrachovaly?“
 
Společnosti by patrně převzala jiná korporace, čímž by vývoj pokračoval dále. Pokud by zanikly, segmenty by začaly stagnovat. Je to ale v zásadě podobná otázka jako, jestli by vznikl smartphone, nebylo-li by Steve Jobse.
 
Zpomalení ani stagnace neznamená úplný konec. Do segmentů by přišli noví hráči, kteří by s lepším financováním tlačili vývoj vpřed. Státní podpora technologický vývoj urychlila, nikoli však zapříčinila. Ten by se dostavil, i kdyby zde neexistovaly ekonomické pobídky, ovšem s určitým časovým zpožděním.

Autor: Jakub Mašek | aurainvest.cz
Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.
 


Zdroj: www.akcieatrhy.cz
Témata: TESLA, SPACE, SPACE X, X, VE, MUSK, STÁTNÍCH, STÁTNÍCH PODPOR, PODPOR, JE PARAZITEM

 • Horní zákon dostane na stůl další senátní výbor
  Novelu horního zákona budou opět projednávat senátoři. Ve středu se nad ní sejde Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Zpravodajkou materiálu je ve výboru senátorka Jitka Seitlová. Zatím není jasné, zda a jaké připomínky k novele horního zákona ve výboru navrhne.
 • Nejnovější gastronomické trendy podle držitele tří michelinských hvězd Thomase Bühnera
  Thomas Bühner, německý šéfkuchař patřící k absolutní světové špičce ve svém oboru, předvedl v Praze novinky ze světa gastronomie. V MAKRO Akademii vedl dvoudenní workshop pro své české kolegy. Ukázal nejen své umění v kuchyni, ale představil i svou filozofii - čistou chuť, suroviny z vlastní zahrady i příklon k avantgardě.
 • Spojené státy vypraví první tanker s břidlicovým LNG

  Spojené státy se v nejbližších dnech chystají vypravit první tanker se zkapalněným zemním plynem z břidlicových ložisek. Nový LNG terminál Sabina Pass by měl spolu s dalšími LNG projekty umožnit Spojeným státům do roku 2017 navýšit svůj denní vývoz zkapalněného zemního plynu ze současných necelých 2 milionů na více než 37 milionů metrů krychlových. Americký export tak dále navýší objem

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • Slovensko vede spor s EK o zákaz vývozu vody do zahraničí
  Slovensko se dostalo do sporu s Evropskou komisí (EK) kvůli předloňské změně ústavy, kterou Bratislava až na výjimky zakázala vývoz vody do zahraničí. Oznámil to dnes slovenský premiér Robert Fico, podle kterého vláda nehodlá od zmiňovaného zákazu ustoupit.
 • Na stát letos přestaneme vydělávat 20. června
  Češi letos přestanou pracovat na stát o dva dny později než loni. Takzvaný den daňové svobody připadá letos podle výpočtů společnosti Deloitte na 20. června. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho veškerý příjem připadá státu.
 • Připravte si jednoduchý a chutný salát z cukety a krevet podle šéfkuchaře z restaurace Food Story
  Největší gastronomická základna na Starém Městě poslouží od snídaní až po večeře. Variabilní prostor s plochou 500 metrů čtverečních je totiž napěchován stovkami nejrůznějších lahůdek. Podnik navštívil v rámci rubriky Byznys menu týdeník Ekonom.
 • Polsko navrhne šéfa NBP Belku do čela EBRD, píše Puls Biznesu
 • Nálada německých podnikatelů je nejhorší za poslední rok
  Důvěra mezi německým podnikateli v únoru propadla v Německu třetím měsícem v řadě a to na dno za poslední více než rok, ukázal respektovaný průzkum mnichovského institutu Ifo. Náladu mezi podnikateli negativně ovlivnil výrazně zesílený pesimismus v průmyslu. 
 • V Česku loni vzniklo 26.953 nových firem, nejvíce od roku 2007
 • Kovanda: Pokles průmyslových cen nabral na dynamice
  Pokles cen v průmyslu nabral v lednu opět na dynamice. Ceny průmyslových výrobců meziměsíčně klesly o 1,6 procenta a meziročně byly nižší o 3,4 procenta. Deflační vývoj v tomto segmentu je ale momentálně symptomatický pro všechny země Evropské unie. Některé státy, jako je Litva, Nizozemí nebo Kypr, čelí dokonce více než dvakrát rychlejšímu propadu cen průmyslových výrobců než Česká republika. Uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

 • Elliottova analýza SP500 a GBPUSD

  Elliottova analýza SP500 a GBPUSD

  S&P500

  Americké akcie zamířily dolů, ale protože se vlny překrývají a jsou pomalé, lze očekávat, že současný pohyb je jen korekce do vlny 4). Podpora pro pokles se nachází na úrovni 2192 až 2197 a měli bychom se tam podívat v nejbližších několika obchodních seancích. 

  S&P500, 1h

   
   

  GBPUSD

  Libra se propadla z úrovně 1,2388 pěti vlnami, což znamená, že korektivní formace skončila červeně označenou vlnou 2). Měl by následovat další růst směrem k úrovni 1,2600, což je cenová projekce z vývoje posledního cenového pohybu.

  GBPUSD, 1H

   
   
   
   
  Zdroj: Gregor Horvat 
   
 • Cena zlata a cena stříbra v minulém 49. týdnu 2016 a výhled

  Cena zlata a cena stříbra v minulém 49. týdnu 2016 a výhled  Následují cenové grafy, jak se vyvíjela v minulém týdnu cena zlata a cena stříbra. Zlato i stříbro jsou klasické investice. Pravidelná analýza zahrnuje vývoj, ke kterému došlo v minulém týdnu. Grafy zahrnují ticker GLD, což je akciový fond sledující cenu zlata na NYSE (New York Stock Exchange), SLV, což je akciový fond sledující cenu stříbra na NYSE, GDX je akciový fond sledující cenu těžařů drahých kovů na NYSE, stříbro, XGD.TO je akciový index sledující cenu zlata na Torontské burze v Kanadě a CEF je kanadský akciový index sledující drahé kovy na Torontské burze v Kanadě (Toronto Stock Exchange).
   
   
   
  GLD – po prodejním signálu
   
   
   
   
  SLV – po prodejním signálu
   
   
   
   
  GDX – nový nákupní signál
   
   
   
   
  XGD.TO – nový nákupní signál
   
   
   
   
  CEF – po prodejním signálu
   

   
   
  Dolar prorazil dvouletou konsolidaci. Posilování dolaru není pro drahé kovy pozitivní.
   

   
   
  Trend nadále klesá.
   

  Výhled na další týden

  Dlouhodobý vývoj – vznik nového nákupního signálu, byl ukončen prodejní signál z března 2012.
  Krátkodobý vývoj – po prodejních signálech.
  Sektorový cyklus zlata – klesá.
  Trend klesá.
  Korekce pokračuje.
   
   
  Zdroj: Jack Chan 
   
   
 • Obrat na euru: Dosáhl dolar svého současného maxima? Co se to děje?

  Obrat na euru: Dosáhl dolar svého současného maxima? Co se to děje?
  V reakci na italské referendum, které donutilo ministerského předsedu Matteo Renzi rezignovat se euro propadlo z úrovně 1,0672 na 1,0506.
   
  Nicméně potom nastal prudký růst a euro posílilo o 2,7 %. Denní pohyb dosáhl 300 pipů. 
   
  Co se to tu děje?
   

  Euro/US Dolar 15-Minutový graf

   
   

  Co se s eurem děje?

  Nejpravděpodobněji půjde o kombinaci několika faktorů:
   
  1.Trh očekával, že referendum se nezdaří a proto zde nebylo dostatek prodejních příkazů. Sentiment byl na extrémních úrovních a nikdo nechtěl dál prodávat.
   
  2.Referendum dopadlo jinak, než se očekávalo, nicméně Itálie neopustí eurozónu. Možnost, že by Itálie opustila někdy v budoucnu, nechává trhy chladnými. Trhy budou řešit situaci, až nastane, ostatně řešení na poslední chvíli je typické řešení evropských krizí.
   
  3.Axel Weber, bývalý guvernér Bundesbank varoval o možném zvýšení sazeb ECB.
   
  Z uvedených příčin se jeví nejpravděpodobnější kombinace bodů 1 a 3.

   

  Dolar na současném vrcholu?

  Když se podíváme na americký dolar, tak trh již zahrnul do svého očekávání dvě předpokládaná zvýšení sazeb ke kterým by mělo dojít do června příštího roku.


   
  Zdroj: CME Fedwatch

  Pokud ke zvýšení sazeb nedojde tak rychle, jak trh očekává, nebo pokud ECB začne omezovat kvantitativní uvolňování, dolar začne slábnout, i když ECB nezvýší sazby.
   
   
  Zdroj: Mike Shedlock 
   
 • Elliottova analýza EURAUD

  Elliottova analýza EURAUD
  Měnový pár EURAUD se nachází v závěrečné formaci končící zužující se lichoběžník. Měnový pár zatím neprorazil minimum z 10. listopadu, takže se nachází v korektivní vlně B, která náleží závěrečné části zužujícího se lichoběžníku. Tento lichoběžník by měl zakončit svůj vývoj na hladině 1,3650, kde by se měla vlna B dokončit. Zatím se měnový pár obchoduje v zajímavé oblasti resistence, ze které by stačil malý impulsní vývoj, aby došel opět k úrovni 1,4200, případně níže. Pokud k tomu dojde, budeme očekávat proražení směrem dolů a vývoj závěrečné vlny C z 5). 

  EURAUD, 4h

  EURAUD, Týdenní graf

   
   
   
  Zdroj: Gregor Horvat
   
 • Elliottova analýza DAX a AUDUSD

  Elliottova analýza DAX a AUDUSD
  DAX

  Německý akciový index DAX byl v tomto týdnu velmi silný. Vytvořil impulsní růst z úrovně 10630, což může být vlna tři silného impulsního růstu, nebo závěrečná pátá vlna. V obou případech existuje prostor pro dosažení úrovně 11 000 ze současné minoritní vlny iv). Tato vlna by měla nalézt podporu na úrovni nedaleko 10 900.

  DAX, 1h

   
   

  AUDUSD

  Měnový pár AUDUSD se pohybuje stranou, ale vidíme zde známky vytváření zužující se struktury. Zdá se, že se vytváří trojúhelníková struktura s momentálním vývojem vlny D. Trh potřebuje víc času než cenová akce opustí obchodní rozsah. Jako pravděpodobný se jeví růst k úrovni 0,7550 až 0,7570 ve vlně C).

  AUDUSD, 1h

   
   
   
  Zdroj: Gregor Horvat
   
 • Euro urychluje svůj pád – milióny Evropanů si vyčítají, že nenakupovali zlato.

  Euro urychluje svůj pád – milióny Evropanů si vyčítají, že nenakupovali zlato.
  Guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi oznámil, že banka bude pokračovat v kvantitativním uvolňování ještě déle a ještě lépe. Není překvapením, že to nikoho nepřekvapilo. Faktem je, že Evropská unie se rozkládá a vypadá to, že jediné, co ji drží pohromadě, jsou levné prachy. Následující graf ilustruje, že euro je v poklesu od roku 2008 a pokles se v současnosti urychluje. 
      
  A to nejhorší teprve přijde. Jedinou možností pro Itálii, Řecko a pravděpodobně i pro Franci je držet spolu a doufat, že padající euro zvýší jejich konkurenceschopnost ve vývozu domácí produkce. Když dosáhne euro parity s dolarem, bude to široce komentováno v tisku, ale to bude jen začátek propadu k nižším číslům. Tedy pokud se dřív nezhroutí mezinárodní finanční systém. 
   
  Co mají dělat evropští spořitelé? Když nebudou dělat nic, tak jenom „obnova“ po finanční krizi srazila z eura 30 % jeho hodnoty. Sice pro spotřebitele to bylo vyváženo obchodní výhodou z levnější měny. Nicméně hotovost v Evropě není atraktivní způsob jak uchovávat kapitál.
   
  Oproti tomu zlato v této situaci může řešit problém se ztrátou hodnoty peněz. Během minulých deseti let se hodnota zlata v eurech zdvojnásobila. Mít ztrátu 30 %, nebo 100 % zisku je pro početně nezdatné rozdíl 130 %. Je tedy poměrně jasné, do čeho budu Evropané cpát peníze.    
   
  Podobným problémům jako v Evropě teď čelí i Čína. Čínský yuan se propadl a nyní se nachází na několikaletém minimu vůči americkému dolaru. 
   

   
  Na rozdíl od Evropy, mnoho Číňanů očekávalo, co přijde a v minulých deseti letech silně investovalo do zlata. Výsledkem je, že mnoho obyvatel Číny zlepšilo své finance investicemi do zlata. 
   

   
  A jaké poučení z toho plyne pro Američany?
   
  Protože Amerika dělá stejné chyby jako Evropa a Čína, půjčuje si víc, než je schopna splatit, udržuje uměle nízké úrokové sazby a agresivně vytváří nové peníze, nemůže to dolar dlouho vydržet jako hlavní světová měna. I když nyní dolar posiluje, bude muset nakonec začít oslabovat, protože měnové války se mohou přelít do mnohem nebezpečnější fáze.
   
  Když na tom dolar začne být špatně, stejně jako je na tom nyní euro a yuan, jedinou šancí budou, jak překvapivé, investice do zlata. Vydají se Američané cestou evropského znehodnocování bankovních vkladů, nebo zhodnocování svého kapitálu podobně jako to dělají Číňané?
   
   
  Zdroj: John Rubino
   
 • Cena zlata a cena stříbra v minulém 50. týdnu 2016 a výhled

  Cena zlata a cena stříbra v minulém 50. týdnu 2016 a výhled
  Následují cenové grafy, jak se vyvíjela v minulém týdnu cena zlata a cena stříbra. Zlato i stříbro jsou klasické investice. Pravidelná analýza zahrnuje vývoj, ke kterému došlo v minulém týdnu. Grafy zahrnují ticker GLD, což je akciový fond sledující cenu zlata na NYSE (New York Stock Exchange), SLV, což je akciový fond sledující cenu stříbra na NYSE, GDX je akciový fond sledující cenu těžařů drahých kovů na NYSE, stříbro, XGD.TO je akciový index sledující cenu zlata na Torontské burze v Kanadě a CEF je kanadský akciový index sledující drahé kovy na Torontské burze v Kanadě (Toronto Stock Exchange).
   
   
   
   
  GLD – po prodejním signálu
   
   
   
   
  SLV – po nákupním signálu
   
   
   
   
  GDX – po nákupním signálu
   
   
   
   
  XGD.TO – po nákupním signálu
   
   
   
   
  CEF – po prodejním signálu
   
   
   
  Trend nadále klesá.
   
   
   
  Lokální vrchol byl potvrzen a opětovná změna trendu nastane až po proražení resistence.
   
   Výhled na další týden
  Dlouhodobý vývoj – vznik nového nákupního signálu, byl ukončen prodejní signál z března 2012.
  Krátkodobý vývoj – po prodejních signálech.
  Sektorový cyklus zlata – klesá.
  Trend klesá.
  Korekce pokračuje.
   
   
  Zdroj: Jack Chan 
   
   
 • 50 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v listopadu 2016

  50 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v listopadu 2016
  50 žhavých akcií z listopadu

  Sledování nákupu call opcí nám dává představu o tom o které akcie je větší a o které menší zájem. Když obchodníci nakupují call opce znamená to, že důvěřují tomu, že akcie dál poroste, a když se dostane „do peněz“ může opční obchodník realizovat opci a proměnit ji v nákup akcií na stanovené ceně. Pokud je již obchodník v zisku, může akci prodat a zisk realizovat. Pokud zvolí obchodník vhodně cenu opce, lze využít pákový efekt opce a se zhruba desetkrát menším kapitálem ovládat celý obchod. Ztráta je pak omezena na cenu zaplacené opce. Prostor k zisku je při nákupu call opce neomezený, prostor ke ztrátě omezený cenou opce.
   
  Kromě call opcí nakupují opční obchodníci také put opce. To jsou opce, které se dostávají „do peněz“ když cena akcie klesá. Nákupy put opcí jsou obvykle ochranou proti poklesu. Za cenu put opce zaplatíme ochranu svého portfolia. Jakmile cena akcie začne klesat, začne narůstat zisk z put opce. 
   
  Rozdíl mezi počtem call a put opcí nám dává představu o tom jaký je o akcii zájem. Pokud je číslo kladné, znamená to, že bylo nakoupeno více call opcí, než put opcí a obchodníci svými penězi vyjádřili představu o tom, že cena sledované akcie pravděpodobně poroste. Pokud je číslo záporné, znamená to, že bylo nakoupeno víc put opcí než call opcí a cena sledované akcie bude pravděpodobně klesat. 
   
  Jak na tom bylo v listopadu na CBOE 50 akcií s největším rozdílem call a put opcí ukazuje následující tabulka.
   
   
  Symbol Name Call Put Call - Put
  BAC Bank of America Corp 1 841 001 469 532 1 371 469
  FB Facebook Inc 835 318 597 896 237 422
  AAPL Apple Inc 963 580 731 349 232 231
  MU Micron Technology Inc 227 236 65 503 161 733
  TWTR Twitter Inc 244 554 92 286 152 268
  MSFT Microsoft Corp 237 529 108 488 129 041
  FCX Freeport-McMoRan Inc 223 024 115 211 107 813
  C Citigroup Inc 262 850 156 344 106 506
  DAL Delta Air Lines Inc 131 901 26 976 104 925
  BABA Alibaba Group Holding Ltd 247 403 153 036 94 367
  T AT&T Inc 150 785 61 077 89 708
  F Ford Motor Co 142 010 56 505 85 505
  AMD Advanced Micro Devices Inc 153 537 75 461 78 076
  SBUX Starbucks Corp 141 711 65 606 76 105
  GILD Gilead Sciences Inc 155 029 79 689 75 340
  CLF Cliffs Natural Resources Inc 114 855 50 722 64 133
  CIA Citizens Inc/TX 64 201 303 63 898
  GE General Electric Co 159 732 96 790 62 942
  CSCO Cisco Systems Inc 145 527 84 591 60 936
  WLL Whiting Petroleum Corp 99 288 40 054 59 234
  SCHW Charles Schwab Corp/The 69 272 11 379 57 893
  AKS AK Steel Holding Corp 86 336 29 136 57 200
  KO Coca-Cola Co/The 79 144 24 340 54 804
  CELG Celgene Corp 81 097 26 691 54 406
  PFE Pfizer Inc 125 730 72 052 53 678
  MT ArcelorMittal 59 401 5 967 53 434
  DVN Devon Energy Corp 60 180 12 051 48 129
  X United States Steel Corp 198 787 150 977 47 810
  VRX Valeant Pharmaceuticals International Inc 227 130 179 741 47 389
  MCD McDonald's Corp 79 038 36 450 42 588
  EPD Enterprise Products Partners LP 49 232 7 162 42 070
  AAL American Airlines Group Inc 72 148 31 539 40 609
  GS Goldman Sachs Group Inc/The 102 709 62 310 40 399
  WFM Whole Foods Market Inc 58 790 18 932 39 858
  JBLU JetBlue Airways Corp 45 726 6 569 39 157
  SQ Square Inc 41 963 3 676 38 287
  USB US Bancorp 49 848 12 630 37 218
  BMY Bristol-Myers Squibb Co 86 033 49 502 36 531
  FIT Fitbit Inc 56 205 21 987 34 218
  ABBV AbbVie Inc 50 085 16 366 33 719
  TWLO Twilio Inc 53 951 21 200 32 751
  NFLX Netflix Inc 203 413 170 956 32 457
  LLY Eli Lilly & Co 56 474 24 038 32 436
  POT Potash Corp of Saskatchewan Inc 36 410 5 321 31 089
  WFC Wells Fargo & Co 225 216 194 550 30 666
  SLW Silver Wheaton Corp 53 159 23 240 29 919
  DIS Walt Disney Co/The 106 190 76 865 29 325
  DVAX Dynavax Technologies Corp 31 441 2 677 28 764
  WMT Wal-Mart Stores Inc 76 769 48 569 28 200
  AMAT Applied Materials Inc 49 564 21 565 27 999
   
   

  50 tonoucích akcií z listopadu

  Jak na tom bylo v listopadu na CBOE 50 akcií s největším rozdílem call a put opcí ukazuje následující tabulka.
   
  Symbol Name Call Put Call - Put
  CHK Chesapeake Energy Corp 123 325 183 298 -59 973
  VALE Vale SA 72 845 101 579 -28 734
  CAT Caterpillar Inc 53 004 80 079 -27 075
  NUAN Nuance Communications Inc 7 236 31 371 -24 135
  DB Deutsche Bank AG 35 361 56 468 -21 107
  HLF Herbalife Ltd 15 705 32 285 -16 580
  GPRO GoPro Inc 83 962 99 825 -15 863
  SHLD Sears Holdings Corp 3 846 18 386 -14 540
  TCK Teck Resources Ltd 15 172 29 002 -13 830
  COF Capital One Financial Corp 7 218 20 488 -13 270
  DG Dollar General Corp 10 050 22 130 -12 080
  GPS Gap Inc/The 20 831 32 394 -11 563
  MTDR Matador Resources Co 1 079 12 337 -11 258
  ECA Encana Corp 10 845 21 893 -11 048
  IBM International Business Machines Corp 35 141 45 560 -10 419
  SAN Banco Santander SA 5 940 16 120 -10 180
  SCTY SolarCity Corp 10 082 19 850 -9 768
  TSM Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd 1 962 11 594 -9 632
  ATVI Activision Blizzard Inc 30 263 38 681 -8 418
  DPZ Domino's Pizza Inc 2 542 10 585 -8 043
  YPF YPF SA 2 685 10 317 -7 632
  MA Mastercard Inc 11 886 19 280 -7 394
  ANET Arista Networks Inc 1 582 8 919 -7 337
  AIG American International Group Inc 30 029 37 355 -7 326
  WDAY Workday Inc 2 771 10 094 -7 323
  TAP Molson Coors Brewing Co 5 857 13 133 -7 276
  JNJ Johnson & Johnson 33 138 40 313 -7 175
  AXP American Express Co 17 068 23 931 -6 863
  Z Zillow Group Inc 4 937 11 567 -6 630
  ACN Accenture PLC 3 955 10 556 -6 601
  TSLA Tesla Motors Inc 153 566 160 082 -6 516
  HES Hess Corp 23 167 28 819 -5 652
  TSL Trina Solar Ltd 4 453 10 087 -5 634
  LNG Cheniere Energy Inc 15 980 21 595 -5 615
  NAT Nordic American Tankers Ltd 6 990 12 580 -5 590
  TWX Time Warner Inc 18 838 24 370 -5 532
  TMO Thermo Fisher Scientific Inc 1 484 6 882 -5 398
  MS Morgan Stanley 44 448 49 784 -5 336
  SYMC Symantec Corp 7 640 12 912 -5 272
  DO Diamond Offshore Drilling Inc 2 478 7 743 -5 265
  CMA Comerica Inc 1 863 7 081 -5 218
  MOMO Momo Inc 12 115 17 036 -4 921
  GD General Dynamics Corp 3 535 8 434 -4 899
  CAR Avis Budget Group Inc 4 674 9 391 -4 717
  CYH Community Health Systems Inc 3 045 7 469 -4 424
  NWL Newell Brands Inc 2 776 7 186 -4 410
  GME GameStop Corp 14 807 19 042 -4 235
  SLB Schlumberger Ltd 26 193 30 321 -4 128
  CSAL Communications Sales & Leasing Inc 2 722 6 698 -3 976
  CRUS Cirrus Logic Inc 2 548 6 437 -3 889
   
   
  Zdroj: CBOE
   
 • Institucionální nákupy a prodeje

  Institucionální nákupy a prodeje
  V grafu vidíme institucionální nákupy a prodeje na New York Stock Exchange. Na grafu je vidět, že poslední (páteční) cenová akce v institucionálních prodejích byla dolů a poslední cenová akce v institucionálních nákupech byla také dolů. To znamená, že institucionální investoři se v pátek přiklonili spíš k realizaci zisků a snížili objem nákupů. 
   
  Technicky jsou institucionální investoři ve fázi akumulace a trhy jako celek jsou překoupené. 
   
  Současná situace je tedy nestabilní a může přijít jak další růst, tak korekce. Zvláště zajímavá bude reakce po dnešním zasedání FED, kdy se všeobecně očekává růst úrokových sazeb na 0,75 %.
   
   
   
   
   
  Zdroj: Marty Chenard 
   
 • Elliottova analýza – ropa

  Elliottova analýza – ropa
  Ropa vypadá, že po dokončené korekci zamíří vzhůru. Prudký obrat směrem vzhůru naznačuje, že byla dokončena korekce v délce trvání tří vln, což může být vlna B), nebo vlna 2). Pokud je to pravda, tak současný prudký pohyb může předznamenávat další růst do vlny C), nebo 3). Nyní očekáváme tvorbu pohybu složeného z pěti impulsních vln směrem k úrovním 66 až 68 USD. Průraz resistence na úrovni 52,24 naznačí, jestli bude tento scénář pokračovat. 

  Ropa, Denní graf   
  Na nižším časovém rámci vidíme, že se ropa nachází v novém rostoucím trendu s dokončenými červenými vlnami 1) a 2). Rozšířená vlna 3) je ve vývoji a začíná na úrovni 42,88, což je úroveň, kde skončila velká korekce. Lze předpokládat, že cena se bude nyní obchodovat zhruba uprostřed vlny 3), kde se vytváří vlna iv) z menšího časového rámce po poklesu z hladiny 54,48 USD. Současná cenová akce zřejmě bude rozvíjet tuto vlnu iv) a až bude tato minoritní korekce dokončena, lze očekávat další růst nad úroveň 53,87. Podporu tomuto vývoji by mohla poskytnout horní trendová čára rostoucího kanálu vlny 3). 

  Ropa, 4H    
   
  Zdroj: Gregor Horvat 
   
   

 • Tesla Model S nově umí samovolně otevřít vrata a vyjet z garáže (video)

  Nejnovější verze firmware (7.1) pro elektromobil Tesla Model S a Model X přináší funkci samovolného zaparkování a vyparkování automobilu z garáže, včetně automatického otevření elektrických vrat. Plány Elona Muska ovšem sahají mnohem dál. Automobilka Tesla přichází po svém „autopilotovi“ s další inovací. Majitelé elektromobilu Tesla Model S a Model X s novou aktualizací firmware již nemusí

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • Tesla Model S (2. díl): P90D je neuvěřitelně rychlá, ale je skutečně dokonalá?

  Z Tesly jsou všichni doslova očarovaní. Na trhu je již 4 roky, a přitom vypadá stále jako koncept. Nízká do široka rozkročená a dlouhá silueta, ohromná kola, zapuštěné kliky dveří, to se z konceptů do produkčních vozů často nedostane. Přesto pro mne byla zklamáním kvůli přehnanému očekávání a její auře výjimečnosti a dokonalosti. Model S je naživo snad ještě

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • Tesla Model S (1. díl): návštěva Tesla Store, podvozková platforma a facelift naživo

  Tesla Model S je neuvěřitelný fenomén současného automobilismu. První prototyp se objevil v roce 2009 na autosalonu ve Frankfurtu, ovšem ještě s nejistým rozjetím výroby. Následné první vozy byly vyrobeny a dodány (Signature series pro opravdové fandy, kteří zaplatili předem vysokou zálohu bez možnosti vidět hotový automobil a znát výslednou cenu) v roce 2012. Následně

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • Tesla mezi satelity. Boeing zprovoznil první čistě elektrickou družici
  Společnost Boeing v minulém týdnu zprovoznila na zemské orbitě první výhradně elektřinou poháněný civilní satelit na světě. Jeho unikátnost tkví hlavně v typu pohonu, na který spoléhá: nevyužívá totiž klasické chemické motory (ani záložní) jako všechny dosavadní satelity, ale xenon-iontový motor NEXT z dílny americké NASA.
 • Tesla loni zvýšila prodej aut o téměř 60 procent. Na trh dodala přes 50 tisíc vozů
  Výrobce elektrovozů Tesla Motors loni dodal na trh 50 508 aut. V roce 2014 to přitom bylo necelých 32 tisíc. Automobilka tak navýšila prodej o téměř 60 procent. Firma splnila svůj plán, který počítal s prodejem alespoň 50 tisíc vozů.
 • Tesla kvůli finančním pobídkám v Německu restrukturalizuje nabídku výbavy

  Kvůli německým finančním pobídkám, které se vztahují na elektromobily do cenové hranice 60 tisíc euro, došlo u Tesly Modelu S k ochuzení základní výbavy o položky dříve standardní, které se tímto se přesunuly do výbavy doplňkové. Tím byla hranice pokořena. S letošním zavedením finančních pobídek motivujících spotřebitele k nákupu elektromobilu, které byly mimo jiné podmíněné prodejní

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • Tesla kupuje za 2,6 mld. USD výrobce solárních panelů SolarCity

  Americký výrobce elektrických automobilů Tesla Motors dnes oznámil, že koupí výrobce solárních panelů SolarCity za 2,6 miliardy dolarů (63 miliard Kč). Sloučená firma bude pod jednou značkou prodávat elektromobily i solární a bateriové systémy. Převzetí SolarCity je součástí dlouhodobé strategie Tesly, jejíž další detaily nedávno představil její zakladatel a generální ředitel Elon Musk. Ten by

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • Tesla: J.P.Morgan dramaticky snižují ziskový výhled, Modelu X se příliš nedaří
  Analytici J.P.Morgan výrazně snížili své očekávání pro růst zisku automobilky Tesla. Výhled pro výši zisku se snižuje o polovinu kvůli pouze slabému rozjezdu prodejů nového vozu značky s označením Model X.
 • Tesla jedná o výstavbě Gigafactory 2 v Německu
  Elon Musk, výkonný ředitel společnosti Tesla, mluvil o továrně.
 • Tesla Gigafactory má podle analytiků hodnotu 50 miliard dolarů

  Analytik společnosti Global Equities Research Trip Chowdhry veřejně prohlásil, že Tesla/Panasonic Gigafactory má na trhu hodnotu 50 miliard amerických dolarů. Jedná se o desetinásobek ceny původního projektu. Odhad tržní ceny Gigafactory na úrovni 50 miliard dolarů je zhruba desetinásobek plánované ceny projektu a dokonce více než tržní kapitalizace Tesla Motors, která je nyní přibližně 34 miliard

  Publikováno na webu oEnergetice.cz


 • Tesla Motors opět vykázala ztrátu, v roce 2016 očekává zisk

  Tesla Motors vykázala ve čtvrtém čtvrtletí roku 2015 ztrátu ve výši 320 miliónů dolarů. Ztráta se tak za celý loňský rok již vyšplhala na 889 miliónů $. Společnost však očekává v následujícím roce zisk. Kalifornský výrobce automobilů Tesla zaznamenal již jedenácté čtvrtletí v řadě, ve kterém hospodařil se ztrátou. Ztrátou 320 miliónů $ ve čtvrtém

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • Tesla plánuje vytvořit ve Velké Británii jednu ze svých inženýrských základen

  Po nedávných komentářích ohledně nabytí německé inženýrské společnosti Grohmann se Elon Musk nechal slyšet, že by rád vytvořit další vývojovou základnu, a to ve Velké Británii. Jsou zde ovšem všeobecné snahy expanze do Evropy. Důvodem Muskovy snahy o proniknutí mezi britské inženýry je přirozený talent tamějších konstruktérů v oblasti automobilového průmyslu. Stačí se podívat na Formuli

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • Tesla po akvizici SolarCity oznámila první projekt: 1,4MW elektrárnu napájející celý ostrov

  Tesla tento týden dokončila akvizici společnosti Solar City za 2,6 miliardy dolarů (66,6 miliardy korun) a jako oslavu oznámila významný projekt – solární fotovoltaickou elektrárnu s bateriovým systémem pro napájení celého ostrova Ta’u v Americké Samoe. Ostrov byl původně napájen dieselovými generátory. Tesla je v uplynulém roce nahradila solárními fotovoltaickými panely doplněnými o baterie a tímto

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • Tesla postaví největší lithium-iontové bateriové uložiště na světě

  V Kalifornii má do konce roku vyrůst největší instalace lithium-iontových baterií na světě. Zakázku získala společnost Tesla, která na výstavbu poskytne celkem 20 MW svých baterií Powerpack. Loni v říjnu zažila Jižní Kalifornie katastrofu, kdy z rezervoáru Aliso Canyon začal unikat zemní plyn. Situaci se podařilo vyřešit až za několik měsíců. Mezi tím bylo evakuováno

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • Tesla představila Model 3, nejdostupnější vůz ze svého portfolia

  31. 3. 2016 večer (5:30 našeho času) představila automobilka Tesla Motors svůj v pořadí již čtvrtý vůz – Model 3. Přestože se počítá se započetím výroby až na konec roku 2017, již za první den automobilka nasbírala 130 000 objednávek od nadšených zákazníků. Z důvodu maximální spokojenosti budou po vzoru Ferrari mít přednost již stávající klienti společnosti, tedy vlastníci

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • Tesla představila Model X. Odveze sedm lidí i 2,3 tuny těžký přívěs
  Po několika odkladech dnes Tesla brzy ráno našeho času představila svůj první crossover, který nese označení Model X. Zájemci se mají těšit na technický základ z Modelu S vylepšený o řadu praktických věcí. Hlavním tahákem budou zadní vzhůru výklopné dveře, sedmimístný interiér nebo zavazadelník pod přední kapotou i klasicky vzadu.
 • Tesla představí Model X příští týden. Akce se bude vysílat živě
  Po dlouhých odkladech se zdá být definitivní, že příští týden, přesně řečeno 29. září, Tesla konečně představí svůj crossover označený jako Model X. Na internetu už koluje první obrázek naznačující sériovou verzi a také zprávy o tom, že Tesla bude vysílat představení živě přes internet.
 • Tesla urychluje vnitřní práce v Gigafactory, produkce začne na jaře

  Tesla urychluje výstavbu svého megalomanského projektu Gigafactory. Její interiér nyní čekají mnohamilionové investice. Továrna by podle posledních zpráv mohla začít vyrábět již na jaře příštího roku, což potvrdil sám Elon Musk. Podle nejnovějších reportů z Reno Gazette-Journal Tesla obdržela několik povolení pro mnoha milionové úpravy vnitřích prostor výrobního komplexu Gigafactory v Renu v Nevadě. Jednou

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • Tesla začala v Gigafactory vyrábět nový „nejlepší a nejlevnější“ typ bateriových článků

  Tesla začala včera ve své továrně Gigafactory vyrábět nové bateriové články, které bude využívat pro svá bateriová úložiště Powerwall 2 a Powerpack 3. Výroba stejného typu článků pro nejdostupnější elektromobil společnosti, Model 3, začne ve druhém čtvrtletí roku 2018. Společnost to uvedla na svých stránkách. Nový typ lithium-iontových článků s označením 2170 navrhla Tesla společně se

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • Tesla zpoplatní nadbytečné stání na svých rychlonabíjecích stanicích

  Majitelé Tesly budou platit za nadbytečné stání na rychlonabíjecích stanicích. Platit se má v Americe 0,40 dolarů za minutu, v Evropě potom 0,35 euro za minutu. Opatření přišlo po stížnostech řidičů. Poplatek bude účinný, pouze pokud bude stanice z většiny obsazena. Poplatek za zdržování Tesla udělala odvážný krok za účelem zlepšení účinnosti využití svých stanic. Společnost se rozhodla,

  Publikováno na webu oEnergetice.cz


 • Technická analýza - akciový index Dow, Nasdaq, sektorový index biotechnologií, polovodičů, sítí, akcie Intel a Microsoft

  Technická analýza - akciový index Dow, Nasdaq, sektorový index biotechnologií, polovodičů, sítí, akcie Intel a Microsoft
  Dnes se zaměříme na technickou analýzu akciového sektoru Dow Jones Insustrial (INDU), index Nasdaq (NDX) a také si probereme sektor biotechnologií (BTK), sektor polovodičů (SOX), sektor sítí (NWX) a nezapomeneme na akcie Intel (INTL) ani na akcie Microsoft (MSFT). 
   
  Začneme pohledem na denní graf INDU. Za pozornost stojí proražení kupolovitého vrcholu a také ošklivě vypadající dvojité dno.


   
  Na dalším denním grafu máme zakresleny i horizontální čáry podpory a resistence. Čára na úrovni 17600 může sloužit jako krátkodobá resistence, která by mohla poskytnout INDU nějaký čas k nadechnutí, než se vydá na cestu vzhůru. Můžeme zde vidět průraz menšího rostoucího lichoběžníku vyznačeného červeně směrem vzhůru. Tento rostoucí lichoběžník se vytvořil těsně pod kupolovitým vrcholem a proražení kupolovitého vrcholu naznačeného v předchozím grafu je také známkou pro růst. Za zmínku stojí i proražení 200 denního klouzavého průměru. Máme zde také prorůstové křížení 20 denního a 50 denního klouzavého průměru. To je spousta pozitivních signálů.


   
  Na týdenním grafu INDU vidíme, že rostoucí kanál od roku 2009 vypadá, jako by byl testován. Cena sice prorazila spodní trendovou čáru rostoucího kanálu, ale odrazila se od 200 denního klouzavého průměru a vrátila se zpět do kanálu. Tento graf je důvodem, proč se domnívám, že růst bude ještě pokračovat. Cena nad spodní trendovou čarou představuje prorůstový charakter, cena pod touto trendovou čarou znamená poklesový charakter. Zatím to vypadá, že tu máme stále krásný rostoucí trh.


   
  Dalším důvodem pro přesvědčení o růstu je následující měsíční graf INDU. Máme tu rozevírající se čelisti představované rozevírajícími se trendovými čarami. Je to masivní konsolidační struktura, ale dokud cena nespadne pod horní rostoucí trendovou čáru, pořád to znamená rostoucí trend. Vidíme, že horní trendová čára byla silně otestována, ale vydržela a nyní opět tvoří podporu. Uvidíme, co INDU provede v nejbližší době, ale můžeme si povšimnout, že růst v tomto měsíci je největší od začátku současného rostoucího trendu, který začal v roce 2009.


   

  Pokud chceme vidět, jak vypadá chování trhu v případě masivní konsolidační struktury uprostřed, můžeme se podívat na index biotechnologií BTX. Index biotechnologií vytvořil masivní 9 let trvající trojúhelník s rovnou horní trendovou čárou, která byla proražena směrem vzhůru na konci roku 2009, kdy všechno ostatní šlo ke dnu. Minimum roku 2009 představuje čtvrtý bod obratu, sotva znatelný, který představuje relativně silnou výkonnost vůči všem ostatním sektorům v té době. Modré šipky vyznačují, jak se stanovuje cílová cena na základě konsolidačního trojúhelníku, který se nachází v polovině cenového růstu. Cílová cena se nachází na úrovni 4356. Po dosažení cílové ceny vidíme, že sektor začal přecházet do rotace s tím, jak některé slabší akcie v sektoru nestačí a jsou opouštěny investory, kteří peníze převádějí do jiných sektorů.


   
  Následuje porovnání čtvrtletních grafů BTK a NDX v délce 30 let. Oba grafy se propadly společně v roce 2000 a v roce 2002. To se dalo předpokládat. Když se však podíváme na rok 2009, tak propad BTK je výrazně mělčí, než propad NDX. Znamená to, že výkonnost biotechnologií začala tou dobou výrazně převyšovat výkonnost technologických akcií indexu Nasdaq. Vidíme, že BTK prorazila své historické maximum právě v době, kdy se NDX odrážel od svého dna. Od tohoto okamžiku na obou grafech vidíme stálý růst. Rozdíl je v tom, že NDX nyní vyrovnal úroveň svého historického maxima a index BTX ze svého historického maxima ustupuje. Nyní nastává situace, že technologické akcie z indexu Nasdaq mají relativně vyšší výkonnost, než biotechnologické akcie z BTX. Lze předpokládat, že růst trhu bude pokračovat v důsledku rotace kapitálu z méně výkonných sektorů do relativně více výkonných sektorů, jako je sektor polovodičů, případně sektor počítačových sítí. Ale i další sektory mohou těžit z této situace. Takto se rostoucí trh chová. V určité době dojdou nakupující, ale než se tak stane, všechny dostupné sektory si prožijí svůj růstový trh.


   
  Když se podíváme na týdenní graf indexu počítačových sítí, NWX, vidíme, že cenová akce prorazila klesající rozvírající se lichoběžník.


   
  Na měsíčním grafu NWX vidíme velmi prorůstové nastavení. Vidíme zde masivní obracející strukturu hlava a ramena (H&S), která trvala 12 let a jejíž čáru krku nyní cena prorazila. Taková masivní základna vytváří potenciál růstu založený na reverzní symetrii vyznačené červenými šipkami. Trendová čára krku na úrovni 345 je skvělým vodíkem. Pod touto čarou je trh klesající, nad ní rostoucí. Cílová cena určená z formace H&S odpovídá zhruba vrcholu roku 2000.


   
  Na měsíčním grafu indexu polovodičů SOX vidíme okolo roku 2010 proražení masivního černě vyznačeného klesajícího lichoběžníku s délkou trvání 10 let. Modře vyznačený trojúhelník, který se vytvořil přesně nad černou klesající horní trendovou čarou, představuje konsolidační strukturu v polovině cenového pohybu. Cena se nyní nachází nad čarou podpory a resistence na úrovni 545 a zároveň je to vrchní čára pětibodového konsolidačního trojúhelníku z let 2004 až 2007. Vidíme zde mnoho cenových struktur, které hrají dohromady. Po proražení hladiny resistence na úrovni 545, byla tato čára dvakrát testována. Někteří investoři mohou považovat poslední strukturu za vznik otáčejícího vrcholu H&S, nicméně individuální akcie, které jsou zahrnuty v tomto indexu, nejeví známky takového vývoje. 


   
  Dlouhodobý měsíční graf společnosti Intel (INTC) ukazuje masivní konsolidační dvojitou formaci hlava a ramena H&S v délce trhvání 14 let. Klesající rozvírající se lichoběžník se vytvořil přesně nad úrovní krku této masivní formace. Je to známka hovořící pro další růst.


   
  Měsíční graf společnosti Microsoft nám také ukazuje 12 let trvající konsolidační strukturu ve formě klesajícího lichoběžníku. Na grafu vidíme dvě menší konsolidační struktury označené červeně, které se vytvořily pod a nad horní klesající trendovou čarou lichoběžníku. To je také známka růstu. Také vidíme, že v současné době cena prorazila postranní rovnoběžný kanál.  


   
  Na týdenním grafu MSFT vidíme konsolidační struktury vytvářené od krachu v roce 2009 až po současnost. Poslední proražení konsolidačního postranního kanálu je známkou dalšího růstu.
   

   
  Mohli bychom si ukazovat i další grafy technologických akcií s masivními konsolidačními strukturami. Z celkového pohledu to zatím nevypadá, že by se akciový trh měl zhroutit.
   
   
  Zdroj: Rambus Chartology
   
 • Technická analýza, Akcieatrhy.cz
  cz nabízí kurzy měn, kurz dolaru, kurz eura, akcie, cenu zlata, dividendy, investice, forex, binární opce, cenné papíry, burzy, recenze a cílové ceny
 • Tajemství dobré investice spočívá ne ve výši výnosu, ale v pravděpodobnosti jejího dosažení. Rozhovor s Mironem Zelinou.

  Tajemství dobré investice spočívá ne ve výši výnosu, ale v pravděpodobnosti jejího dosažení. Rozhovor s Mironem Zelinou.


   
   
  Miron Zelina se věnuje finančnímu poradenství prakticky 25 let. Od roku 1999 byl ředitelem obchodníka s cennými papíry, Invest Brokers, o.c.p., a.s. a od roku 2004 působí v Privatbanke, zpočátku na pozici ředitela Odboru Treasury a poslední tři roky je členem představenstva odpovědným za privátní bankovnictví, treasury a asset management. Kromě toho je místopředsedou Výkonného výboru Asociace obchodníků s cennými papíry a angažuje se za spravedlivější daňové prostředí pro fyzické osoby při investicích do cenných papírů. Upřednostňuje investice, za kterými je reálný cash flow (akcie, dluhopisy). Jeho investičním vzorem je Warren Buffett, a to nikoliv pouze pro fenomenální investiční výsledky, ale také kvůli jeho morálním zásadám. Vzhledem jeho dlouholetým zkušenostem ve finančním poradenství Miron Zelina při správě klientských zdrojů zdůrazňuje úlohu precizní komunikace s klientem a co nejpodrobnější vysvětlení podstaty investic, čímž se předchází zbytečným zklamáním. S tím souvisí také jeho angažovanost v oblasti zlepšování finanční gramotnosti už v mladém věku, ideálně jako povinného předmětu v rámci výuky na středních školách. Pana Mirona Zelinu jsme jako aktivního účastníka České investiční konference požádali ma krátký rozhovor.

  1/ Financím se věnujete zhruba 25 let. Myslím si, že je to dostatečně dlouho na to, abyste mohl zhodnotit celkový vývoj investiční společnosti jak v Čechách, tak na Slovensku. V čem vidíte největší pokroky, výhry a kde jsou podle Vás ještě značné rezervy? 
   
  Myslím, že postupne, pomaly investorská komunita dozrieva a dospieva. Pamätám sa na smutné obdobie tzv. „nebankových subjektov“ na Slovensku, keď si neregulované firmy požičiavali od obyvateľov za extrémne vysoké úroky (viac ako 30% p.a.). V roku 2002 však jedna po druhej skrachovali. V podstate išlo o pyramídové hry a odhaduje sa, že ľudia tam prišli o 16 miliárd slovenských korún. Dá sa povedať, že odvtedy prevažuje investovanie prostredníctvom regulovaných subjektov. 

  Čaká nás však ešte dlhá cesta. Bol by som rád, keby bola väčšia osveta, viac nezávislých článkov o finančných produktoch. Napríklad investičné životné poistenia (až na čestné výnimky) sú netransparentné a príliš drahé produkty, napriek tomu ich využívajú stovky tisíc ľudí. Prečo? Lebo im ľudia nerozumejú a ich predajcovia dostávajú vysoké provízie. Ako soľ potrebujeme lepšiu finančnú gramotnosť – zaviedol by som na stredných školách povinný predmet (stačí jeden rok a jedna hodina týždenne, príťažlivou formou). 

  A čo sa týka samotných investorov, privítal by som, keby sa Česi a Slováci nebáli viac investovať do akcií. Aj preto, že výnosy dlhopisov a peňažných investícií sú extrémne nízke, prakticky nulové.  

  2/ Je nějaký rozdíl mezi českým a slovenským investorem? Jsou zde patrné nějaké investiční preference?
   
  Predovšetkým je každý klient individualita – jeden je extrémne šetrný, hoci má milióny eur, ďalší veľkorysý...Českí investori sú pravdepodobne citlivejší na poplatky. A samozrejme, preferujú investície denominované v českej korune. 
   
  3/ Netajíte se tím, že Vaším vzorem je Warren Buffett. Vaší investiční koncepcí je tedy dlouhodobý investiční horizont. Proč si myslíte, že tato strategie má stále smysl? Není lepší se v současné době turbulencí zaměřit na kratší horizont?
   
  Warren Buffett je vzorom pre mnohých investorov. Ale jeho investičnú stratégiu je ťažké popísať v jednej vete. Alebo inými slovami, je to súbor zásad, myšlienok, skúseností a preto kopírovať Buffetta je veľmi ťažké. Dlhodobá držba má zmysel, ak ste presvedčení, že k danej investícii nemáte lepšiu alternatívu. Ale súhlasím s Vami – a odporúčam aj klientom – realizovať časť dosiahnutých ziskov. Je to dôležité aj z psychologického hľadiska – ak potom trhy klesnú, klient je rád, že to urobil a má cash na dokupovanie pri nižších cenách. Máte na pekný výraz: „Co je doma, to se počítá.“

  4/ Předpokládám, že koncepce „buy and hold“ je také součástí Privatbanky ve které poslední roky působíte, je to tak?

  Je potrebné rozlišovať bankové portfólio cenných papierov a portfóliá našich klientov. Banka je konzervatívna a investuje takmer výhradne do dlhopisov. Ale zaujímavé je, že na rozdiel od iných bánk máme pomerne veľké portfólio Available for Sale, nielen Hold to Maturity. Warrena Buffetta sme napodobnili aspoň v tom, že sme sa nebáli nakupovať aj počas najhlbšej krízy, napríklad na jeseň 2008. Napríklad dlhopis Citigroup s výnosom 9%. V rokoch 2009 a 2010 sme realizovali zaujímavé kapitálové zisky.

  „Buy and hold“ stratégia je tak trošku aj bonmotom – samotný Warren Buffett sa neváha zbaviť akcií (napr. Tesco), ak nespĺňajú očakávania. Jadrom jeho investičnej stratégie je kupovať skvelé spoločnosti za cenu, ktorá je nižšia ako ich hodnota.

  Čo sa týka klientskych portfólií, tam je to veľmi individuálne, ale rozhodne sa vyhýbame tradingu, častému obchodovaniu.

  5/ Na co kladete při výběru investic největší důraz?

  Keby som to vyjadril stručne, tak na ich transparentnosť, uchopiteľnosť. Čomu nerozumieme, to nekupujeme. A ako matematik poviem, že tajomstvo dobrej investície spočíva nie vo výške výnosu, ale v pravdepodobnosti jeho dosiahnutia. Mnoho ľudí si to neuvedomuje. 

  Takže hľadáme investície, kde je možné s vysokou pravdepodobnosťou dosiahnuť zaujímavý (nemusí byť príliš vysoký) výnos.  
   
  6/ Jsou ve Vašem osobním portfoliu zastoupeny nejvíce akcie nebo preferujete jiné instrumenty?
   
  Akcie tvoria najväčšiu časť portfólia, ale prezradím, že menej ako 50 percent. Ale pri súčasných poklesoch dokupujem, takže to percento sa zvýši.
   
  7/ Vraťme se k Warrenu Buffettovi. V jednom z citátů se Warren Buffett věnuje také investičnímu strachu: „Je to úplně jednoduché. Musíte být chamtiví ve chvíli, kdy ostatní mají strach a mít strach, kdy ostatní jsou chamtiví.“ Co způsobuje u investování Vaše největší obavy, nebo žádné nemáte? 
   
  Pri investovaní rozhodne musíte mať rešpekt. Pýcha predchádza pád. Najväčšie obavy mám zo systémových porúch (určite to bola hypotekárna kríza 2008 v USA) a netransparentných vecí, ktoré neviete analyzovať (aký je skutočný rast HDP Číny?). Recesie a poklesy ziskov pokladám za normálne. 
   
  8/ „Hodinky jako holínky, rád nakupuji značkové zboží, když je ve slevě. To se týká i akcií.“, to je jeden z dalších citátů Warren Buffetta. Viděl byste na akciovém trhu nyní nějakou takovou příležitost ve „slevě“?
   
  Konkrétnu akciu nebudem odporúčať, pretože sa snažím radiť vždy individuálne, podľa preferencií konkrétneho klienta. Okrem toho je s konkrétnou akciou spojené vysoké špecifické riziko – krásnym príkladom je v týchto dňoch Volkswagen. A posledným dôvodom je to, že ak aj vyberieme kvalitnú akciu, mala by byť súčasťou diverzifikovaného portfólia.

  Pozrime sa ale napríklad na index DAX a uvažujme o nákupe kvalitného nízkonákladového ETF (exchange traded fund) kopírujúceho DAX. V DAX-e je veľa kvalitných firiem, pri súčasných cenách (9500 bodov v čase, keď píšem tieto riadky) je dividendový výnos viac ako 3 percentá a P/E menej ako 15. Takže priemerný zisk voči cene akcie je takmer 7% a pri porovnaní s ani nie 1%-nými výnosmi 10-ročných nemeckých alebo slovenských dlhopisov to môže byť zaujímavá príležitosť. Samozrejme, pre investora s dlhodobým investičným horizontom. A ešte jedna zaujímavá vec: DAX je total return index, čo znamená, že sa jeho hodnota zvyšuje o vyplácané dividendy. Takže ak si spomínané ETF kúpite a predáte ho po uplynutí časového testu (1 rok v SR, 3 roky v ČR), tak Váš zisk nebude podliehať žiadnej dani. 

  9/ Jste jedním z přednášejících na druhé České investiční konferenci. Na co se můžeme těšit?

  Keby som to prezradil, tak to už nebude prekvapenie. Každý prednášajúci by mal predstaviť konkrétnu investičnú ideu, tip na konkrétnu akciu. Trhy sú momentálne také volatilitné, že definitívne sa rozhodnem (samozrejme, množinu, z ktorej vyberám, už mám) až pár dní pred začiatkom konferencie. 


  Děkujeme za rozhovor, www.akcieatrhy.cz
   
 • Stavební spoření, Akcieatrhy.cz
  cz nabízí kurzy měn, kurz dolaru, kurz eura, akcie, cenu zlata, dividendy, investice, forex, binární opce, cenné papíry, burzy, recenze a cílové ceny
 • S růstem eura opatrně

  S růstem eura opatrně
  Všechny scénáře Elliottovy analýzy naznačují jen malý prostor k růstu.

  Dlouhodobý graf

   

  Střednědobý graf

   
   

  Můj scénář
  : pokles a vytváření modré vlny 3.
   
  Vlnová struktura: impulsní pokles modrých vln 1 a 2.
   
  Krátkodobé číslování vln: pokles hnědé vlny iii.
   
  Dlouhodobé číslování vln: pokles modré vlny 3
   
  V tomto týdnu byla cenová akce na měnovém páru EURUSD charakterizována zkrácením cenového pohybu. Nicméně vzhledem k vývoji na nadřazených vlnách to nebude trvat dlouho. 
   
  EURUSD se tento týden nachází v prodloužené krátkodobé korekci a v možném vývoji hnědé vlny ii. 
   
  Každá korekce nabízí několik scénářů.
   

  Scénář 1:

  Korekce vytvoří strukturu typu flat, takže cena se podívá k úrovni 1,0483, než zamíří opět dolů.

  Scénář 2:

  Hnědá vlna ii je téměř kompletní a cena bude klesat a vytvářet hnědou vlnu iii.
   

  Případně scénář 3:

  Ještě nabízím alternativní číslování označené červenými kroužky, které z krátkodobého hlediska odpovídá cenové akci stejně, jako již předložené scénáře. Všechny scénáře vypadají stejně a naznačují velký pokles.
   
  Hladina 1,0353 je kritická. Pokud vydrží, tak pád nastane rychle. Vstup do krátkých pozic lze předpokládat zřejmě hned příští týden. 
   
  Pokus o vzlet z aktuální cenové hladiny směrem vzhůru je z hlediska současné cenové akce nepravděpodobný. Nový rok se může stát roznětkou dalšího silného výprodeje.
   
   
  Zdroj: Enda Glynn
   
 • Spoření pro děti, Akcieatrhy.cz
  cz nabízí kurzy měn, kurz dolaru, kurz eura, akcie, cenu zlata, dividendy, investice, forex, binární opce, cenné papíry, burzy, recenze a cílové ceny
 • SP500: spekulanti na růst vrací úder

  SP500: spekulanti na růst vrací úder
  •Formace svíček s názvem „tři bílí vojáci“ a dva růstové skoky v ceně vytváří příslib dalšího růstu.
  •I když celková korekce z 2. února ještě není kompletní, lze předpokládat, že pokud cena prorazí únorové maximum, budeme svědky růstové impulsní vlny.
  •Volatilita je nyní vyšší a pokud vydrží rozsah úrovní od 1895,50 po 1881 bude to příslibem pro proražení únorového maxima.
   

   
  •Hodinové RSI je extrémně překoupené a a nyní vidíme malou negativní divergenci, která naznačuje, že můžeme očekávat mírnou konsolidaci.
   

   
  •Konečná cenová formace by mohla mít vzhled rozšiřujícího koncového lichoběžníku, případně připadá do úvahy také trojúhelník, ale trojúhelník je méně pravděpodobný.  


   
  •I když nevíme, zda se nakupujícím podaří prorazit únorové maximu, tak klíčové reverzní hladiny leží na úrovni R1 1961, (50 denní klouzavý průměr) a 1963 (polovina rozsahu). Dále R2 = 1999 (fibonacciho hladina 0,618) a R3 2032 (200 denní klouzavý průměr. Dvojité dno má cílovou cenu na úrovni 2084
   
  •Pro nakupující je příznivý vývoj poklesu z května, který vytvořil 3 klesající vlny. Po kterých od roku 2009 vždy následoval růst.

   
   
   
  Zdroj: TheWaveTrading
   
 • SNB v obtížné situaci

  SNB v obtížné situaci  Protože jsme se blížili k zasedání ECB, na trhu byly znát stoupající obavy z možných dopadů masivního uvolňování Evropské centrální banky na EUR/CHF. Sazba ne viděnou se ve švýcarské bance za poslední týdny výrazně zvýšila a naznačila, že centrální banka intervenovala do forexového trhu, aby oslabila švýcarský frank. Domácí sazba na viděnou stoupla od začátku roku u CHF z 10 zb na 415 zb na začátku března, protože EUR/CHF otestoval před prudkým pádem na 1,0815 úroveň 1,12.

  Ve čtvrtek po dlouhém čekání prezident ECB oznámil zavedení nových opatření na podporu růstu a inflace v Eurozóně. ECB snížila tři klíčové úrokové sazby a snížila hlavní úrokovou sazbu z 0,05% na 0,00%. Snížila také depozitní sazbu o 10 zb na -0,40% a marginální úvěrovou sazbu o 5zb na 0,25%. Evropská centrální banka zvýšila objem kvantitativního uvolňování o 20 miliard euro na 80 euro měsíčně, rozšířila program kvantitativního uvolňování na vysoce kvalitní korporátní dluhopisy a oznámila novou sérii cílených dlouhodobých refinancujících operací (TLTRO). Jenomže trh, podobně jako rozmazlené děcko, nad dárkem od ECB zajásal, ale za chvíli začal škemrat znovu. Investoři přemýšlejí, jestli nové stimuly budou stačil na podporu růstu a oživení inflace.

  Takže co to znamená pro SNB? Zklamání trhu krátkodobě zatížilo SNB a investoři se dál obávali skutečného dopadu těchto nových stimulů. Střednědobě a dlouhodobě je to ale úplně jiný příběh, protože tlak na evropské sazby by automaticky zatížil jednotnou měnu. ECB tedy dostala SNB do obtížné situace, protože švýcarský frank je velice citlivý na změny sazeb a SNB má na obranu franku jen omezené nástroje.

  V případě obnovení vzestupného tlaku na CHF je SNB připravena uplatnit slovní intervenci, přímou FX intervenci, záporné úrokové sazby (omezení výjimek záporných sazeb) a dokonce i ovládání kapitálu na ochranu CHF. Jsme přesvědčeni, že je připravena všechny tyto nástroje kdykoli využít na ochranu franku před dalším posilováním (především proti EUR). Jak již bylo řečeno, předpokládali jsme, že touto dobou bude SNB spíš reagovat, než se chovat proaktivně, a bude pečlivě sledovat reakce trhu na nové prostředí.

  Kdyby EUR/CHF klesl pod 1,07, jsme přesvědčeni, že není pravděpodobné, aby SNB reagovala dalším snížením sazeb do záporné oblasti. Místo toho očekáváme omezení výjimek, což je nejlacinější nástroj, jaký lze využít, protože by omezil dopad záporných úrokových sazeb na spořící účty. SNB jako obvykle téměř jistě využije FX intervenci, ačkoli jen umírněnou intervenci do devizového trhu. Nebezpečně rozšířená bilance SNB bude omezovat využití masivních a účinnějších přímých tržních intervencí.


  www.swissquote.cz
 • SNB docházejí možnosti

  SNB docházejí možnosti  Těsně po vystoupení Thomase Jordana minulé úterý ve Frankfurtu se švýcarský frank ocitl znovu pod vzestupným tlakem a EUR/CHF se poprvé od poloviny ledna dostal pod hranici 1,09. Jedním z důvodů může být skutečnost, že předseda SNB se nevyjádřil jasně o omezení strategie záporných sazeb a údaje z eurozóny nevyšly příznivě.

  Na jednu stranu varoval ECB před potenciálními negativními dopady rozšíření využití netradičních opatření, například výrazně záporná depozitní sazba, vysvětloval, že že by to mohlo spustit odliv k hotovosti, ale připomněl, že se jedná o zcela funkční monetární nástroj. Podle našeho názoru spočívá problém v tom, že SNB zavádí také záporné sazby, což je daleko agresivnější krok než totéž od ECB. SNB také hrozí únik k hotovosti a je daleko zranitelnější než Evropská centrální banka. Je to jako kdyby se člověk střelil do nohy. 

  I když pan Jordan předvedl, že malé sousední ekonomiky jako je švýcarská, dánská nebo česká, si vedou v současném chaosu díky agresivní monetární politice celkem dobře. Obáváme se ale, že toto sdělení bylo přiznáním vlastní slabosti, protože Thomas Jordan naznačil, že snížení sazeb do záporné oblasti by znamenalo vysoké náklady, zatímco masivní intervence na FX trh je vzhledem ke snaze SNB udržet bilanci na zvládnutelné úrovni téměř mimo hru.

  Takovým prohlášením pan Jordan připouští, že SNB nemá příliš prostoru k zásahu a je vysoce zranitelná jakýmkoli monetárním zásahem ECB. Předseda SNB také nezmínil arzenál politických nástrojů. Důvodem může být skutečnost že SNB už žádné nástroje nezbývají a raději se bude snažit přesvědčit ECB, aby vycouvala

 • Smete Čína globální trhy?

  Smete Čína globální trhy?
  Ekonomické zpomalování Číny má dopad na globální růst, na měny rozvíjejících se zemí, na propad cen komodit a kolaps cen ropy a dalších energií. Tento negativní ekonomický vývoj by mohl urychlit snahu čínských orgánů o oslabení yuanu ve snaze o odvrácení drastického propadu cen akcií na tamním trhu.
   
  V této souvislosti je úsměvné, že „černá labuť“, což je označení pro nenadálé události, které mají hluboký dopad na další vývoj, by mohla být přejmenována na „červenou labuť“, protože neblahé události přicházejí z Číny.
   
  V posledních měsících začínají mít investoři obavy ohledně světového ekonomického růstu, posilování dolaru, vývoji na akciovém trhu a dalšího neblahého vývoje. Index S&P 500 nevykazuje známky růstu, společnostem z indexu nerostou příjmy, ani zisk, Evropa se neumí vypořádat s vývojem v Řecku jinak, než že „kope do plechovky dolů z kopce“ a poskytuje Řecku další a další úvěry.
   
  Nicméně největší obavy z vývoje v posledních měsících vyvolává vývoj v Číně. I když čínští představitelé uvádějí, že ekonomika země roste „oficiálním“ tempem 7 % ročně, současný vývoj naznačuje, že HDP roste mnohem pomalejším tempem. Pokud to bude pokračovat, tak tento vývoj bude mít převážně negativní vliv na globální ekonomiku a na vývoj na světových trzích.

   
  Současný vývoj v Číně
  Během minulých několika měsíců oznámila Čína, že její průmyslová produkce roste nejpomaleji za poslední dva roky. V červenci se jak export, tak import dostal do záporných čísel. Tento vývoj byl jedním z klíčových faktorů, který vedl čínské představitele k rozhodnutí o znehodnocení měny, což vyvolalo na světovém trhu otřesy a zvýšenou volatilitu.
   
  Dále přistoupili čínští představitelé k přijetí mimořádných opatření k zastavení masivního propadu na akciovém trhu, který začal uprostřed června. Uveřejněná ekonomická data a mimořádná opatření vlády rozhodně neukazují na to, že by ekonomka rostla podle oficiálních údajů a dodržela uváděný 7% růst. Spíš to vypadá na to, že skutečný růst bude někde na polovině oficiálního údaje.

   
  Jaké to má důsledky:
  Čína byla považována v posledních několika desetiletích za hlavního odběratele komodit a energií. Zpomalení ekonomického vývoje v Říši středu je hlavní příčinou propadu komoditních cen u mědi, železa a dalších komodit, které se pohybují cenově na svých historických minimech. Komoditní index agentury Bloomberg je na úrovních roku 2002. Čína je v důsledku nižší poptávky také částečně zodpovědná za rok trvající pokles cen ropy.
   
   
   

   
  Kolaps komoditních cen oslabil ekonomiky a měny států, které jsou producenty komodit, jako je Austrálie, Kanada a Brazílie. Tento trend bude pokračovat a bude hlavní příčinou toho, že se ekonomický růst dostane na nejnižší úroveň v období mezi lety 2009 až 2015.
   
  Poslední rozhodnutí Číny o devalvaci yuanu zhorší následky tohoto vývoje a bude mít i další důsledky pro globální ekonomiku a vývoj na světových trzích. Zasáhne to hlavně exportní asijské země, jako je Korea a Japonsko, jejichž ekonomiky jsou orientovány na vývoz. Korea uveřejnila nejhorší ekonomická data za posledních šest let. Údaje z Japonska jsou horší již druhé čtvrtletí po sobě.
   
  I další asijské státy a jejich měny může dostat současný vývoj v Číně pod ekonomický tlak. Malajsií otřásá korupční skandál a pokles cen ropy v posledním roce znehodnotil malajský ringit o 23 % vůči americkému dolaru. Thajský baht je vůči dolaru na nejnižší úrovni od roku 2009. Připomíná to vývoj těsně před vznikem Asijské krize v roce 1998. Pokud dolar v následujících čtvrtletích oproti asijským měnám ještě poroste, bude to mít vliv i na příjmy a zisky indexu S&P 500.

   
  Nepředstavitelný scénář:
  Největší obavy však neplynou z toho, jestli je poslední vývoj v Číně jen krátkodobý, ale zda nejde o začátek dlouhodobého trendu. Čína je druhou největší světovou ekonomikou. Pokud klesne průměrný 10% růst v posledních 25 letech na polovinu, musí to mít negativní dopad na všechno, včetně globálního ekonomického růstu, rozvíjející trhy, ceny komodit a měny zasažených států.
   
  Trhy jsou zatím poměrně optimistické, že se Číně podaří zastavit propad své ekonomiky a akciového trhu. Nicméně tento optimismus zdá se není na místě. Současná opatření čínské vlády nezastavila propad na čínském akciovém trhu a další jednodenní rekordní poklesy. Růst čínské ekonomiky je na klesající křivce. Čína se může dostat do vážných potíží s financováním svého státního dluhu, který vytvořila od globální finanční krize.


  Graf: Výše vládních dluhů vůči HDP 
   

   
  Výhled:
  Investoři by měli sledovat vývoj svých portfolií s velkou obezřetností. Měli by ve svém portfoliu omezit energetické a komoditní akcie. Také by stálo za úvahu odprodat část pozic a držet zhruba 30 % kapitálu v hotovosti. 
   
  Po všech těch obavách z kvantitativního uvolňování v USA, Evropě, Japonsku a po pětiletém řeckém dramatu je ironií, že černá labuť je vlastně červená a přichází z Číny. 
   
   
  Zdroj: Bret Jensen
   
   
   

 • Vánoční přání

  Vánoční přání


 • Už se perou?! Aneb, která alternativní investice je ta nejlepší? - PR

  Už se perou?! Aneb, která alternativní investice je ta nejlepší? - PR článek  Je lepší kupovat zlato, diamanty, pronajímat byty nebo uložit peníze do poštovních známek? Přijďte si poslechnout experty na různé druhy alternativních investic, kteří zasedanou k debatnímu stolu na konferenci Trading Expo & Alternativní investice v pátek 4. 9. od 12:00 do 13:00 hod. na výstavišti PVA Expo Praha – Letňany.
   

  Na čem se shodnou a o co se budou přít?


  V panelu proti sobě zasednou:


  Zlato a stříbro

  Martin Kopáček, SILVERUM s.r.o., manager obchodníka s investičním stříbrem a zlatem, burzovní analytik, trader a lektor „finakademie.cz“

  Drahé kameny

  Michal Spurný, předseda představenstva, TrustWorthy Investment CZ a.s.

  Pronájmy bytů

  Pavel Řehulka, Realitní centrum s.r.o., marketingový poradce a soudní znalec, autor kurzu „Jak pronajímat byty“

  Zemědělská půda

  Petr Novotný, Investiční web, zemědělská půda šéfredaktor internetového portálu „investicniweb.cz“

  Filatelie

  David Kopřiva, Burda Auction, soudní znalec v oboru ekonomika-ceny a odhady ve filatelii, znalec Svazu českých filatelistů

  Po skončení kulatého stolu se můžete zúčastnit bloku přednášek, které mají za cíl představit různé druhy alternativních investic od drahých kovů až po víno.

  Kompletní přehled všech témat najdete na www.tradingexpo.cz.

  Konference Trading Expo & Alternativní investice je součástí doprovodného programu veletrhů Investor a Sběratel, které probíhají na výstavišti PVA Expo Praha – Letňany od 3. do 5. září.

  Veletrh Investor letos hostí např. Národní banku Ukrajiny, největšího čínského producenta investičního zlata China Gold Coin Incorporation, jednoho z nejvýraznějších německých obchodníků s mincemi a zlatem Emporium Hamburg nebo aukční domy Künker, Rauch, Gärtner a Schlegel.

  Zájemci o alternativní investice do mincí, medailí, filatelie, zlata, stříbra nebo diamantů zde budou moci na jednom místě porovnat nabídku více než 230 vystavovatelů z 35 zemí světa. Řada zahraničních firem se v rámci českého trhu prezentuje pouze na veletrhu Investor a návštěvníci tak mají možnost nakoupit zboží, které není jinde v prodeji.

  Vstup na konferenci Trading Expo & Alternativní investice je zdarma, počet míst v sále je však omezen.

 • Už je čas?

  Už je čas? 
  Rok 2016 začal pěknou detektivkou, pro některé se silným hororovým nádechem. Za jediný týden propadly zámořské indexy o více jak pět procent. Kolem sebe slyším dva typy otázek: 
   
  1. Není už čas k nákupu?
  2. Jedná se o definitivní konec několikaletého kontinuálního mejdanu?
   
  Odpovědi na tyto otázky samozřejmě neznám, mohu se jenom na základě dostupných a pro mě relevantních informací domnívat.  Pojďme na první otázku. 
   
  Nabízím hned odpověď: „Myslím, že ještě není.“ Alespoň my opatrnější bychom měli zůstat stranou. Proč? Pojďme na to postupně. 
   

  A) Možná nejdůležitější otázkou, která ale překvapivě v mediích nezaznívá, je otázka na to, v jakém jsme vlastně v USA trendu. Nakupovat poklesy v rostoucím trendu je činnost smysluplná, zatímco nakupovat poklesy v sestupném trendu je spíše nesmysl. 


   
  Při pohledu na vývoj indexu SP500 si odpovědí na tuto otázku nejsem vůbec jistý. Až do poloviny roku 2015 se trhu po svých poklesech, jejichž dna byla vždy výše než to minulé, dařilo následně vyskočit a vytvořit „new high“. To již, nebo prozatím, neplatí. Hodnota indexu se nachází pod 200-denním průměrem. Ani to neukazuje na jasně růstový trh. Z mého pohledu jsme tedy v lepším případě v období pohybu do strany a nejbližší S/R úroveň, kde by mělo smysl se o nákup zajímat, se nachází ještě níže.
   

  B) O trzích je známo, že se pohybují zpravidla od krátkých obchodních rozpětí přes rozpětí větší a pohyb končí opět malými denními rangemi. 

   
   
   
  Z grafu stejného indexu nemám prozatím dojem, že bychom se nacházeli v situaci, kdy se range trhu citelně snižuje. I to mně naznačuje, že pohyb směrem dolů má ještě prostor.  
   

  C) Indikátor, který používám při taktické krátkodobější alokaci pro určení ohodnocení akciových trhů (nejedná se o žádné P/E a podobné poměrové ukazatele) neukazuje, že by byly americké indexy v tuto chvíli výrazně podhodnocené.

   
   
   
  Do podhodnocené oblasti mu, jak ukazuje obrázek, ještě něco chybí. Není bez zajímavosti, že mě tento indikátor s předstihem varoval jak před letním, tak před novoročním propadem akcií. A dobrým pomocníkem byl také při identifikaci blízkosti dna poklesů. O tom posledním jsem v předstihu informoval zde. Mohu tedy celé drama sledovat jako téměř nezaujatý divák.   
   

  D) Ani ukazatele sentimentu, které používám, prozatím neukazují na to, že bychom měli být na dně. Na druhé straně se ovšem také domnívají, že ode dna nemusíme být nějak mimořádně blízko.


    
  Ve všech případech k dosažení úrovně, na níž v minulosti docházelo k obratu, ještě něco chybí. A stejně tak je tomu také u dalších ukazatelů jako je RYDEX Cash flow Index a Puc/Call ratio. 
   
  Další obrázek ukazuje, že RYDEX Cash flow Index je stále níže, než kam dosáhl v případu, kdy se trhy blížily ke svému dnu.  To znamená, že retail z trhu alespoň prozatím panicky neutíká, i když připouští, že k tomu má poměrně blízko. Pohled do minulosti ukazuje, že taková panika mezi investory je prakticky vždy spojená s koncem poklesu.  Put/Call ratio je také vysoko, ale k potřebné úrovni mu ještě něco chybí.  
   
   
  Z uvedeného je jasné, že se do nákupních pozic ještě hrnout nebudu. Rozhodující souboj se může zřejmě odehrát na úrovních kolem 1880 bodů, kde skončily oba předchozí tržní propady.  Rozumnou činností může být pokrytí většiny krátkých pozic otevřených na základě hodnotového indikátoru a vyčkání věcí příštích.  Na druhou otázku o konci dlouhodobého růstového trendu se pokusím odpovědět příště. 
   
  Autor: Václav Pech, portfolio manažér Broker Trust a.s. 
   
 • Uzavřené podílové fondy, Akcieatrhy.cz
  cz nabízí kurzy měn, kurz dolaru, kurz eura, akcie, cenu zlata, dividendy, investice, forex, binární opce, cenné papíry, burzy, recenze a cílové ceny
 • USDJPY – korekční fáze zřejmě končí

  USDJPY – korekční fáze zřejmě končí
  Denní graf

   
   

  4H graf:

   
   

  30min graf:

   
   

  Náhled: neutralní - růstový
   
  Vlnová struktura: růst ve vlně [C]
   
  Krátkodobé označení vln: vlna [iii] šedá
   
  Dlouhodobé označení vln: vlna [C] je ve vývinu, její zakončení nad hladinou 136,00
   
  Důležité události: JPY: N/A. USD: Počet žádostí o příspěvek v nezaměstnanosti, Vystoupení člena FOMC Evanse, Vystoupení člena FOMC Harkera, Dovozní ceny m/m, Vystoupení guvernérky FED, Yellenové.
   
  Včera klesal měnový pár USDJPY v zelené vlně (c).
   
  Po rychlém růstu se cena dotkla horní trendové čáry trendového kanálu a pak se propadla během několika hodin o 240 bodů. Při pohledu na graf je pro analytiky těžké odhadovat budoucí vývoj. Zde může dobře posloužit Elliottova analýza. 
   
  Existuje možnost, že zelená vlna (c) najde své minimum na úrovni 114,24.
   
  V grafu je tato možnost vyznačena, nicméně hnědá vlna „iv“ může také tvořit trojúhelník, což by předznamenalo nižší minimum v následujících dnech. 
   
  Cílová cena šedé vlny [iv] je na úrovni 113,90 a tato možnost zatím platí.
   
  Pokud se dočkáme růstu nad resistenci zelené vlny (b), nastartuje to růst šedé vlny [v].
   
  Alternativní vývoj je popsán v denním grafu. Ten by lehce pozdržel nástup růstu, ale obvykle je dobré brát v úvahu dlouhodobější časový rámec.
   
  Pokud se trh dostane skrz úroveň podpory, pak by alternativní pohled byl pravděpodobnější. 
   
  Hlavním úkolem dneška je pozorovat, jestli vydrží minimum.
   
   
  Zdroj: Enda Glynn 
   
 • Úrokové sazby, čínská bublina, skandál Volkswagenu, investiční tipy: anketa mezi českými investičními Guru

  Úrokové sazby, čínská bublina, skandál Volkswagenu, investiční tipy: anketa mezi českými investičními Guru  FED na posledním zasedání ponechal úrokovou sazbu beze změny, v řeckém volební klání zvítězila Syriza naopak katalánské regionální volby vyhrála nacionalistická strana Konvergence a jednota (CiU) usilující o odtržení od Španělska. Zdálo by se, že hlavní události, které hýbali světovými indexy jsou za námi. Opak je pravdou. Stále tu máme Čínu se zpomalující ekonomikou. První podzimní den opět ukázal, že zde přetrvávají výrazné problémy a že Čína ještě investory bude dlouho strašit. Index nákupních manažerů v průmyslu v Číně za září poklesl na nejnižší úroveň od března 2009. Na to jak by se mohl vyvíjet akciový trh do konce roku a zda existují nějaké zajímavé investiční příležitosti jsme se zeptali předních českých ekonomů.
   
   
  Tomáš Holec, Jednatel PROSPERITA finance, s.r.o. 

  1/ Rozhodnutí FEDu máme konečně za sebou. Jak vidíte další vývoj na akciových trzích po zbytek roku?

  Co se týká rozhodnutí FEDu, nemyslím, že bylo nejšťastnější. Na akciových trzích by mohla od září až do půlky října probíhat konsolidace s volatilitou, nejsem si jist, jestli býci mají sílu tlačit Indexy nahoru, podle mě do konce roku můžeme očekávat spíš medvědí trh. Zatím si nedokážu představit, že z rozhodnutí FEDu zavládne optimistická euforie a indexy půjdou do nebe. 
   
  2/ Našel(a) byste v tomto turbulentním období nějaké zajímavé investiční podněty na evropských nebo amerických trzích?

  V tomto období bude těžké najít vhodný titul, asi bych upřednostnil non-cyklický segment nebo nějakou alternativu akcií. Investice bude možná i teď  teoreticky do každé společnosti, určitě bych nešel do strategie tzv. 100% interest, nechával bych hotovost pro možné dokoupení stavu a naředění ceny akcie při klesající ceně.   
   
  Pavel Sobíšek, Hlavní ekonom UniCredit Bank a.s.

  1/ Rozhodnutí FEDu máme konečně za sebou. Jak vidíte další vývoj na akciových trzích po zbytek roku?
   
  Akcie budou nadále hledat pevnou půdu pod nohami mezi relativně solidními ekonomickými výsledky ve vyspělých zemích a riziky ze zbytku světa. Dramatický propad na trzích nečekám, pro nastartování býčího trhu by se ale musel sentiment výrazně změnit.
   
  2/ Našel(a) byste v tomto turbulentním období nějaké zajímavé investiční podněty na evropských nebo amerických trzích?

  Přednost dávám akciovým titulům a sektorům, které mohou těžit z rostoucí spotřeby domácností v Evropě. V Evropě se na rozdíl od jiných ekonomických teritorií počítá příští rok se zrychlením růstu HDP, které by mělo být taženo soukromou spotřebou.

   

   

  Luboš Mokráš
  , analytik České spořitelny a.s.
   
   
  1/ Rozhodnutí FEDu máme konečně za sebou. Jak vidíte další vývoj na akciových trzích po zbytek roku?

  Vedle časování zvýšení sazeb Fedu bude trh ovlivňovat nadále i Čína, takže informace související s těmato dvěma tématy by měly mít největší váhu při ovlivňování vývoje trhu. Převažovat by měl pohyb do strany a možné je pokračování poměrně silné volatility, především pokud by trh byl znepokojen vývojem v Číně. V takovém případě hrozí i citelnější pokles. Naopak na růst to po zbytek roku moc nevypadá. Trhy jsou nervózní a negativně naladěné a mají tendenci si všímat spíše špatných zpráv, kterým se velmi pravděpodobně nevyhneme. Roli hraje i relativně vysoké ocenění akcií, které moc neláká k nákupům.
   
  2/ Našel(a) byste v tomto turbulentním období nějaké zajímavé investiční podněty na evropských nebo amerických trzích?

  Navážu na předchozí odpověď - akcie jsou obecně oceněny poměrně vysoko, takže najít atraktivní investici není jednoduché. Navíc hrozí systémové šoky a plošný pokles trhu v případě negativních zpráv z Číny. V takovém prostředí bývají obvykle atraktivní spíše velké bezpečné společnosti, defenzivní a dividendové tituly.   
   
  Jan Traxler, privátní investiční poradce FINEZ Investment Management 

  1/ Rozhodnutí FEDu máme konečně za sebou. Jak vidíte další vývoj na akciových trzích po zbytek roku?

  Velmi nejistě. Domnívám se, že akcie jsou relativně drahé. Ale jak se ceny pohnou během dalších měsíců, to netuším. Za půl roku mohou být dražší, nebo levnější, nebo stejně drahé. To je ruleta.
   
  2/ Našel(a) byste v tomto turbulentním období nějaké zajímavé investiční podněty na evropských nebo amerických trzích?

  Některá odvětví tento rok vyloženě krvácí, třeba 3D tisk, nebo těžaři zlata či těžaři černého uhlí. Domnívám se, že z dlouhodobého pohledu je zde možné najít zajímavé investiční příležitosti. Z velkých firem považuji při stávajícím ocenění za zajímavé německé automobilky, zejména akcie Volkswagen jsou po nedávném skandálu s emisemi z mého pohledu iracionálně levné. V USA věřím z velkých firem akciím Google.
   
   


   
  Jaromír Sladkovský, generální ředitel Raiffeisen investiční společnosti 
   
   
  1/ Rozhodnutí FEDu máme konečně za sebou. Jak vidíte další vývoj na akciových trzích po zbytek roku? 
   
  Pro směřování akciových trhů ve zbytku roku zřejmě zůstane klíčové, jak se investoři "vypořádají" s nedávným rozhodnutím americké centrální banky Fed odložit okamžik zahájení cyklu zvyšování základních úrokových sazeb, a jaký bude další vývoj v Číně. 

  Výše zmíněný krok Fedu si lze přeložit rovněž jako "pochybnost" o aktuální ekonomické kondici (nejen) americké ekonomiky. Oproti tomu skutečnost, že tamní hospodářství zůstane déle stimulováno prostřednictvím rekordně nízkých úrokových sazeb, by měla sama o sobě tlačit akciové trhy vzhůru. Dynamika čínské ekonomiky se již delší dobu jeví jako dlouhodobě neudržitelná, otázkou však budou signály o míře tohoto zpomalení plynoucí z postupně zveřejňovaných makroekonomických dat. 

  Z našeho pohledu zůstávají fundamenty spíše příznivé (mj. pokračující měnová stimulace centrálních bank, nízké ceny ropy, očekávaný další růst HDP i zisků firem, relativně atraktivní valuace akcií atd.), přičemž posledním měsícům roku hraje "do karet" rovněž příznivá sezónnost. Shrnuto, podtrženo - pro zbytek roku jsme v otázce dalšího směřování akciových trhů mírnými optimisty. 
   
  2/ Našel(a) byste v tomto turbulentním období nějaké zajímavé investiční podněty na evropských nebo amerických trzích? 
   
  Domníváme se, že jak evropské, tak americké akcie, budou pro nadcházející měsíce zřejmě lepší volbou, než akcie z rozvíjejících se trhů (Čína, Brazílie, Rusko, Turecko atp.). S ohledem na externí rizika - plynoucí hlavně z Číny - by se mělo dařit spíše firmám se zaměřením na domácí, tj. západoevropský či americký trh.  V rámci sektorového pohledu aktuálně vnímáme jako atraktivnější akcie z cyklických odvětví ekonomiky v porovnání s akciemi "defenzivními". 


   


  Josef Němý, Equity Analyst Komerční banky, a. s

   
  1/ Rozhodnutí FEDu máme konečně za sebou. Jak vidíte další vývoj na akciových trzích po zbytek roku?

  Americká centrální banka zůstane ve zbytku roku ve středu pozornosti, když nás čekají ještě 2 její zasedání. Na trzích by kvůli nejistotě ohledně dalšího směřování měnové politiky mohla zůstat vysoká volatilita. Případné rozhodnutí zvýšit úrokové sazby by ale trhy nakonec mohly přivítat s úlevou, protože by to mohlo rozptýlit obavy ohledně zpomalení americké ekonomiky. Celkově věříme, že akciové trhy se budou ve zbytku roku zotavovat z nedávných výprodejů. Preferujeme akcie v eurozóně, Japonsku a Číně oproti akciím v USA, Británii či Austrálii.
   
  2/ Našel(a) byste v tomto turbulentním období nějaké zajímavé investiční podněty na evropských nebo amerických trzích?

  V rámci evropských trhů věříme hlavním indexům v eurozóně s výjimkou Německa. Ocenění indexu DAX není příliš atraktivní a nevýhodou je i velká váha automobilového sektoru, který zřejmě nějaký čas zůstane v nemilosti investorů po skandálu Volkswagenu. Ze sektorového pohledu se nám v Evropě líbí např. chemické firmy (těží ze slabého eura i nízkých cen ropy) nebo banky (jejich ocenění je stále nízké a pomáhá jim měnová politika ECB).

  Americké akcie jsou relativně drahé. Neznamená to, že by je nutně musel čekat prudký propad, protože tamní ekonomický růst je silný a zisky firem stále vysoké. Lze ale čekat, že americké akcie přinesou v následujících letech spíše podprůměrné zhodnocení. 
   
   


   
  Zendulka Jiří, analytik BH Securities a.s.
   
  1/ Rozhodnutí FEDu máme konečně za sebou. Jak vidíte další vývoj na akciových trzích po zbytek roku?

  Lze očekávat pokračování nervózního a volatilního vývoje, spíše v postranním trendu. Nic nenasvědčuje tomu, že by se trhy měly vydat výrazněji na jih. Nemáme zde žádné období ala Lehman Brothers. Čínská ekonomika sice vzbuzuje ve světě obavy, nicméně nutno říci nadále ve srovnání se zbytkem světa nadprůměrně roste. K tomu všemu je nutno brát v úvahu její velikost a nové podpůrné kroky tamní vlády a centrální banky, které dle mého začnou přinášet své ovoce. Zvláště pokud Čína skutečně více otevře svou ekonomiku, může to mít globální pozitivní vývoj. 

  Americké hospodářství solidně roste, a vývoj v Evropě lze navíc hodnotit také již s větším optimismem. Právě starý kontinent může být v následujících měsících investičně zajímavější, když zejména na exportně zaměřené firmy bude nadále pozitivně působit slabé euro. Sice jsme byli v posledních týdnech svědky jeho vyšších úrovní, nicméně trend jeho oslabování je z hlediska i kroků jednotlivých centrálních bank nadále dán. Právě i přetrvávající uvolněná měnová politika by měla být podpůrným faktorem pro akciové trhy. Investoři budou nadále nuceni hledat alternativy zhodnocení finančních prostředků na akciových trzích, když bankovní či dluhopisové trhy nedávají tolik možností.
   
  2/ Našel(a) byste v tomto turbulentním období nějaké zajímavé investiční podněty na evropských nebo amerických trzích?

  Volatilita posledních týdnů hraje do karet zejména krátkodobým obchodům. Kauza Volkswagenu začíná otevírat zajímavé příležitosti v automobilovém sektoru. Zda dno již našly akcie samotného německého koncernu těžko odhadovat, když šíře a dopady aféry jsou ekonomicky stále spíše pohledem do křišťálové koule. Možnou přehnanost prodejního tlaku však naznačuje pokles tržní hodnoty koncernu, který se i dostal pod konkurenční BMW a Daimler. Zmínit však lze jako možný tip také akcie Fiat Chrysler (FCAU), když koupí akcií koncernu se i drobnému investorovi otevírá cesta získat zdarma akcie Ferrari, o kterých si v samotném očekávaném IPO může spíše jen nechat zdát. Akcie FCAU se po vyklesání navíc zdají být technicky zajímavé právě u současné hladiny 13,50 USD, resp. v Miláně je lze pořídit za cca 12 EUR.

  V zámoří možno zmínit akcie Texas Instrumets (TXN). Firma oznámila navýšení kvartální dividendy a navíc výrazný buyback. Vztaženo k současným cenám by mohla odkoupit zhruba 19 % vlastních akcií! Titul by se tak mohl v nejbližší době vymanit z několikaměsíčního klesajícího trendu a začít si hledat zpět vyšší cenové úrovně.

  Obavy z čínského ekonomického vývoje zapůsobily na akcie tamní společnosti Alibaba (BABA). Od svých maxim právě ztrácí již 50 % a jsou i více než 10 % pod cenou z IPO. Přitom se stále jedná o růstovou společnost, přestože s menší intenzitou. Trend by však měl vydržet ještě roky. V souvislosti s čínským prodejcem je možné se porozhlédnout i po "provázaných" akcií Yahoo! (YHOO). Americká korporace má v úmyslu svůj 15 % podíl v Alibaba (BABA) vyčlenit akcionářům do samostatné společnosti, což se však v posledních týdnech zadrhlo kvůli možnému zdanění transakce a kurz akcií tak i negativně ovlivnilo. Dostaly se již k hladině 30 USD.
 • Trpce prožitá zkušenost se vždy stala i klíčovým zdrojem růstu

  Trpce prožitá zkušenost se vždy stala i klíčovým zdrojem růstu


   
  Rostislav Navrátil, profesionální trader, lektor a mentor v jedné osobě, je absolventem Vysoké školy báňské v Ostravě a Univerzity obrany v Brně, na které později přednášel projektování letadel. Posledních sedmnáct let pracuje v organizaci Integrity Life. Vede semináře na různá témata osobního rozvoje a mimo jiné i semináře o obchodování na kapitálových trzích. Na burzách v Evropě i v zámoří obchoduje od roku 1994. Má také dvacetiletou zkušenost ve vedení týmů lidí na různých úrovních. Mezi jeho největší vášně patří investice do rozvoje nové generace vůdců prostřednictvím osobního mentoringu. Ve svém volném čase založil také Student Business Forum. 

  Pana Rostislava Navrátila jsme jako jednoho z přednášejících na Cashflow summitu požádali o rozhovor: 


  1/ Ve Vašem tradingovém profilu se píše, že jste profesionální investor. Jak dlouho se cítíte být profesionálem?

  Abych byl upřímný, tak o tom zda se cítím nebo necítím profesionálním traderem a investorem jsem donedávna vůbec nepřemýšlel a ani teď to pro mne není důležité. Nemyslím, že to má na mé obchodování nějaký vliv. Nedávno jsem si ale všiml, že někteří lidé nevědí, kam si mě mají zařadit. Když jsem se rozhlédl kolem sebe a viděl, kdo všechno se v tomhle oboru nazývá profesionálem, řekl jsem: „Napište mi ke jménu třeba profesionální trader“.
   
  2/ Můžete nastínit, co vše předcházelo Vaší profesionální kariéře?

  Jako v každé oblasti, ve které chcete být dobří, se ani v tradingu nevyhnete tisícům hodin studia, prošlapávání slepých uliček, vzletů a pádů… Svět tradingu je vysoce konkurenční prostředí a naivní snílci docela brzy vymažou svůj obchodní účet. Tomu jsem se nevyhnul ani já. Ale díky Bohu jsem to nevzdal. Aktivně obchoduji na kapitálových trzích už více než dvacet let, vydělávám si tím na živobytí, opravdu mě to hodně baví, ale mám v životě ještě větší lásky. Takže více než kariéra profesionálního tradera mě naplňuje snaha o „kariéru“ milujícího manžela a vnímavého otce dvou dospívajících dětí či role mentora a kouče mužů, kteří hledají své místo pod sluncem. Ale to, že mám ještě větší lásky, mé kariéře obchodníka nikdy zjevně nevadilo, protože mi to v tradingu dávalo větší svobodu a nadhled.
   
  3/ Co považujete za svůj největší úspěch a neúspěch?

  Dvakrát jsem zaplatil docela vysoké „školné“ díky chybným investičním rozhodnutím. Poprvé to bylo hned na začátku, podruhé po deseti letech obchodování. V obou případech to mé ego hodně bolelo, ale trpce prožitá zkušenost se vždy stala i klíčovým zdrojem mého růstu. Takže dvakrát jsem prožil velký neúspěch i úspěch v jednom.
   
  4/ Když se rozhlédnete po českém investičním trhu, co Vás tak napadá jako zajímavá investiční příležitost?

  Na českém trhu se moc nerozhlížím. Obchodování na pražské burze jsem opustil asi před pěti lety a zaměřuji se pouze na zahraničí. 
   
  5/ V zahraničí byste něco našel?

  Téměř vždy se dá vypsat nějaká pěkná opce a v době vyšší volatility, jakou zažíváme dnes, lze inkasovat atraktivní prémia.

  Stále věřím z fundamentálního hlediska i americkému dolaru proti euru. Je to v současnosti má největší otevřená pozice a mám v ní 120 000 USD. Na zajímavé cenové úrovně se dostaly také některé komodity. Například cukr zažívá docela dlouhý down trend. ETF na cukr jako SGG nebo SGAR nemusí být špatnou volbou pro ty, kdo si dokáží zisky, jak se říká „vysedět“. Rizikem však může být contango, které v případě dlouhodobější stagnace ceny cukru může ukrajovat docela významnou část hodnoty vaší pozice.
   
  6/ Jakým instrumentům dáváte přednost, akcie, forex, komodity?

  Aktivně obchoduji akcie, ETF a opce. Když vidím pěknou příležitost na forexu, otevřu pozici i tam. Nejde však o intradenní obchody.
   
  7/ Mohl byste v krátkosti představit, jakou strategií se řídíte? Které indikátory používáte, resp. podle čeho se nejčastěji rozhodujete, zda do obchodu vstoupíte či nikoliv?

  Odpověď na tuhle otázku by vydala na sérii přednášek. Využívám několik strategií. Když některá právě nefunguje, ty jiné ji nahradí. Celkově se mé obchodování snažím dělat co nejjednodušším. Po většinu času si vystačím s cenovým grafem, objemem obchodů, trendovými čárami a SR úrovněmi. Pokud sáhnu po indikátorech, pak jsou to Fibonacci retracement, klouzavé průměry nebo regresní křivka. Nejsem zkušeným analytikem, ale snažím se sledovat i fundamenty. 
   
  Pro pravidelný příjem vypisuji každý měsíc naked put opce na podkladová aktiva, která jsem ochotný v případě nutnosti za dané strike ceny vlastnit. Nevěřím v mechanické obchodní systémy, ale vybírám si ty nejslibnější příležitosti, které mi trhy nabízí. Tak například v býčím trhu nakupuji indexové ETF na korekcích a prodávám je při dosažení horní trendové linie nebo jsem využil propadu ceny ropy v březnu k nákupu vybraných těžařských firem, abych je o dva měsíce později prodal… 
   
  8/ Jaká kritéria považujete za zásadní pro rozhodování?

  Je pěkné snít o velkých ziscích, ale jako trader a investor musím v prvé řadě chránit svůj kapitál před velkými ztrátami. Proto jsem si v průběhu let vytvořil soubor pravidel, která nepřekračuji. 

  Neodsouvám stop loss příkaz před blížícím se trhem. Neobchoduji intradenně. Nepoužívám velkou páku. Před každým obchodem si položím otázku: „Co když…?“ Také nevstupuji do pozice jen proto, že někdo jiný napsal, že je to skvělá příležitost. Neobchoduji IPO. Nevěřím firmám, které mluví o skvělé budoucnosti, ale jejich EPS za posledních deset let jsou většinou v červených číslech. Atd. 

  Vím, že soubor pravidel jiného profitabilního obchodníka může vypadat docela jinak.
   
  9/ Ve Vašem životopise jsem si všiml studia teologie. Můžete říci, že díky tomuto studiu máte oporu ve své obchodní psychologii?

  Ve svém životě jsem prošel vývojem i v duchovní oblasti. Z přesvědčeného ateisty jsem se během studia na vysoké škole stal křesťanem. Nemám na mysli nudné náboženství typu „tohle musíš a tohle nesmíš“, ale živý vztah s Ježíšem. To že takový vztah může existovat, se stalo největším překvapením mého života. Jeden z mnoha dopadů na mou obchodní psychologii je v oblasti mé hodnoty. Troufám si říct, že všichni ať vědomě nebo podvědomě řešíme otázku vlastní hodnoty. Zvláště jako muži, pak máme silnou tendenci odvozovat naši hodnotu a mužskou identitu od úspěchu v tom co děláme. S rostoucí ekvity křivkou na našem účtu roste i naše ego, ale když se přestane dařit, začneme ztrácet půdu pod nohama a od špatných pocitů a strachu se přesouváme k frustraci až panice. Díky získané teologii věřím, že moje hodnota není definovaná mými činy. Je vyčíslena tím, co byl Ježíš ochoten zaplatit na kříži proto, aby se mnou mohl mít vztah. Ve světle těchto skutečností prožívám vzestupy a poklesy na mém obchodním účtu s poměrně klidnou hlavou. A je to známý fakt, že s klidnou hlavou dělám většinou lepší rozhodnutí než uprostřed frustrace a paniky.
   
  10/ Kdo je Vaším největším vzorem?

  Lhal bych, kdybych tvrdil, že mě v obchodování nikdo neovlivnil. Inspirují mě lidé, jako je například Joe Ross. Vzor je ale silné slovo. V tradingu nevzhlížím ke vzorům, nechci nikoho kopírovat a snažím se být sám sebou a jít svou vlastní cestou. V životě obecně je mým největším vzorem právě Ježíš. Mimochodem tohle máme s Joem společné.
   
  11/ Je něco co byste poradil začínajícím investorům?

  Profesionálové se na vás už těší. Přesněji řečeno, těší se na vaše peníze. Trhy nejsou charita, nejsou tu proto, aby vám peníze rozdávaly, je to bitevní pole a vyhraje ten připravenější.

  Před dvěma a půl tisíci lety vzniklo v Číně dílo s názvem Umění války. Mnohé myšlenky se vyučují na vojenských školách po celém světě i dnes. Jeden z citátů říká: „Kdo zná protivníky a zná sebe, vyhraje sto bitev. Kdo nezná protivníky, ale zná sebe, jednou zvítězí, jednou prohraje. Kdo nezná protivníky ani sebe, ztratí každou bitvu.“

  Zkusím vám dát nápovědu - připravujte se tak, abyste vyhráli stovku bitev!
   

  Děkujeme za rozhovor, www.akcieatrhy.cz
 • Trh s ropou je zajímavá rovnice o mnoha neznámých.

  Trh s ropou je zajímavá rovnice o mnoha neznámých. 


   
   
   
  Bezesporu snad každý se přímo či nepřímo zajímá o vývoj ceny ropy na světových trzích, minimálně už proto, že výsledek boje rovných velmocí se prostě chtě nechtě projeví na cenách pohonných hmot na všech čerpacích stanicích v Česku. Černé zlato je plné nečekaných zvratů a komplikací. Aktuální pohled do problematiky černého zlata nám poskytl Martin Kopáček ze SILVERUM s.r.o., který se od roku 2005 aktivně věnuje opčním strategiím na ETF na US burzách.   1/ Vývoj ceny ropy připomíná jízdu na horské dráze. Prudce dolu, prudce nahoru atd. Nejenom Goldman Sachs spekuluje s cenou 20 USD. Jaký je Váš názor na vývoj v této oblasti?
   
  Hodně záleží na vývoji v arabských zemích a na vývoji Číny a USA. Pokud by se státy OPEC domluvily na snížení těžby, může vše být jinal. Už je to zajímavá rovnice o mnoha neznámých. Od trhu s ropou se držím stranou.
   
  2/ Řada amerických nebo kanadských těžařských firem hlásí obrovské ztráty, některé dokonce ukončily svou činnost. Politika Caracasu založená na vysokých cenách ropy se tak otřásá v základech. V Iráku tvoří ropa 90% příjmů. Nebude trvat dlouho a na trhu se ukáže Íránská ropa. Co se stane potom?
   
  Jedni vystřídají druhé. Každý, kdo si může ukrojit z koláče petrodolarů, tak s chutí učiní. U tohoto stolu nebude nikdy prázdno - a díky tomu se ceny ropy mohou udržet na rozumné úrovni. 
   
  3/ Podívejme se ještě mnohem dál. Dovedete si představit, že USA ještě více zlepší své technologie na těžbu ropy, aby snížila náklady, a zároveň rapidně zvýší podíl alternativních zdrojů a Evropa bude v zelené energii kompletně následovat Německo? Co se stane ve státech blízkého východu, které jsou na ropě de facto závislé? Nehrozí další rozvrat a destabilizace?
   
  Blízký východ je v trvalém stavu rozvratu a destabilizace. Neznám nikoho, kdo by vyměnil "bruselské jho" za život v těchto končinách ... Ano, Blízký východ je zdrojem problémů, připomeňme postup Islámského státu, nestabilní země s občanskou válkou po tzv. Arabském jaru. K tomu rigidní přístup k hodnotám, které jsou nám Evropanům vlastní a máme nepříjemný obrázek sudu dynamitu za dveřmi.
   
  4/ Nízká cena ropy také dále devastuje ruské hospodářství. I přesto Rusko financuje konflikt na Ukrajině a nyní i v Sýrii, což povede k dalšímu nárůstu státních výdajů. Jak dlouho myslíte, že bude Rusko schopné kočírovat tento režim?
   
  Nízká cena ropy ale na druhé straně celé řadě odvětví prospívá. Tady dobře funguje neviditelná ruka trhu. Rusko si poradí, má velké přírodní zdroje - a také kamaráda všech bankéřů a politiků: inflaci a znehodnocování měny.
   
  5/ Myslíte si, že nízké ceny ropy by mohly oddálit vývoj dalších hybridních nebo elektrických vozidel?
   
  Až přijde čas elektromobilů, tak prostě přijde. Nebo to nařídí Bruselský vševěd...
   
  6/ Troufnete si odhadnout cenu ropy v horizontu půl roku až roku?
   
  Odpovím svojí oblíbenou větou: Křišťálovou kouli nemám. Takže hádat v rozpětí 10-180 dolarů, to umí každý, ale já to dělat nebudu. Jak jsem uvedl v první otázce: Trh ropy je pro mne nečitelný, proto jej neobchoduju. 
   
  Děkujeme za rozhovor, www.akcieatrhy.cz
   
 • Těžař zlata - Hecla Mining: Nakupujte při poklesu

  Těžař zlata - Hecla Mining: Nakupujte při poklesu
  Akcie těžební společnosti HL ztratily během roku víc jak polovinu své hodnoty, což vytváří příležitost k investování. Ceny zlata koncem roku získaly nějakou tu hybnost v důsledku ekonomické nejistoty a vypadá to, že postupný růst cen zlata bude pokračovat v důsledku zvýšené poptávky a malé nabídky.
   
  Ve zprávě  Commitment of Traders vidíme po devíti týdnech negativního vývoje poprvé, že počet pozic na růst vzrostl, což indikuje poptávku po zlatě. 
   
  Zlato těžící společnost HL by mohla z tohoto vývoje těžit, protože její těžební náklady na zlato jsou nízké. Společnost má vysoce výnosné zlaté podloží v Casa Berardi, kde dosahuje výtěžnost zlata 16 gramů na tunu a podařilo se jí objevit další podloží s výnosem až 20 gramů na tunu. Těžba těchto zlatých podloží poskytne vyšší výnos při stejných provozních nákladech.
   
  Pokles na celkovém trhu na začátku roku 2016 srazil i ceny akcií Hecla Mining (HL) ze 2 dolarů na současných 1,5 dolaru za akcii. To vytváří dobrou příležitost k nákupu, protože ceny zlata vykazují známky oživení. Nicméně pokles cen akcií nereflektuje nárůst cen zlata, ale spíš sleduje nejistotu na globálním trhu.
   
  Pravděpodobnost, že ceny akcií porostou, je však větší, protože se dá očekávat růst cen zlata a nejistota na globálním trhu buď pomine, nebo se stane jistotou a to také z psychologického pohledu pomůže.
   
  Ceny zlata mají za sebou úspěšný začátek roku a tento trend by měl pokračovat vzhledem k růstu politické nejistoty a ekonomické nestability na klíčových kapitálových trzích. Čína zažívá zpomalení ekonomického růstu, americká makrodata jsou smíšená, Evropa očekává další povzbuzení ekonomiky ze strany ECB, v Japonsku se také nedá hovořit o závratném růstu. Z rozvíjejících se zemí je Brazílie v recesi a pokračující pokles cen ropy vnáší nejistotu do regionu Středního východu. Světová banka snížila svůj odhad ekonomického růstu pro rok 2016 na 0,4 %. 
   
  Mnoho investorů se tedy může rozhodovat, že uschová svůj majetek do bezpečné hodnoty, kterou představuje zlato. Podrobnější pohled na zprávu COT ukazuje, že hedžové fondy a manažeři peněz zvýšili své obchodní pozice na růst. Nárůst je podstatný, spekulativní dlouhé pozice na burze Comex vzrostly z 3176 kontraktů na 82908 pozic. Počet krátkých pozic klesl o 12843 kontratů na hodnotu 82816. Počet kontraktu na long převyšuje počet kontraktů na short o 92 kontraktů.
   
  Poptávka po fyzickém zlatě od začátku roku 2016 rostla. Dá se předpokládat, že požadavky na nákup fyzického zlata budou v roce 2016 vyšší, než v loňském roce. Nabídka zlata však poklesla v důsledku uzavírání ztrátových dolů a omezování produkce s vysokými provozními náklady. Produkce zlata poklesla o 3 %.
   
  Snížená nabídka a zvyšující se poptávka je tedy dobrou zprávou pro těžaře zlata, jako je společnost Hecla Mining.
   

  Bohaté naleziště Casa Berardi zvýší firemní cash flow

  Hecla Mining bude těžit z bohatých nalezišť v Casa Bernardi, kde může společnost zvyšovat produkci a vylepšovat si tak své cash flow. Provozní náklady jsou zde nízké a klesají. Společnosti Hecla zde klesají provozní náklady a zároveň roste výtěžnost.


   

    3. čtvrtletí 4. čtvrtletí
  Příjmy 135,5 mil. USD 104,9 mil. USD
  Provozní cash flow 1,7 mil. USD 26,8 mil. USD
  Finanční náklady na unci stříbra 5,43 USD/oz 7,52 USD/oza
  Finanční náklady na unci zlata 898 USD/oz 793 USD/oz

  Zdroj: Hecla Mining

  Z grafu vidíme, že produkce zlata se zvýšila v minulém čtvrtletí o 3 % a ve stejnou dobu zároveň klesly finanční náklady o 12 %. Na první pohled to vypadá, že společnost bude schopna udržet svoje provozní náklady dole.
  Společnost Hecla v dole Casa Bernardi nalezla nová vysoce bohatá naleziště a další objevy nejsou vyloučeny. Současná těžba se zaměřuje na zónu 123, která má obsahovat 1700 tun zlatých rezerv s bohatostí 20 gramů zlata na tunu. Ostatní naleziště mají rezervy 3500 tun zlata s bohatostí 16 gramů na tunu. Důl Casa Bernardi tvoří 35 % celkové produkce společnosti Hecla.
   
  Naleziště s vysokou bohatostí a snižování nákladů mají pozitivní vliv na tvorbu volné hotovosti. V následujícím grafu vidíme jak rostla velikost casch flow společnosti. 
   
   

  Závěr

  Akcie společnosti Hecla Mining jsou vhodné k nákupu. Společnost těží zlato z bohatých nalezišť a daří se jí snižovat provozní náklady. Cena akcie poklesla a je vhodná pro nákup. Pokračující ekonomická a geopolitická nestabilita má příznivý vliv na růst cen zlata.
   
  Investování na kapitálových trzích je rizikové a investor by měl uvážit, zda investice splňuje jeho nároky z hlediska velikosti rizika, časového horizontu investice, a dalších kritérii. Pokud si investor není jistý, měl by se poradit se svým makléřem.

   
  Redakce: www.akcieatrhy.cz
  Zdroj: seeking alpha
   

 • Těžaři drahých kovů konečně na minimu?

  Těžaři drahých kovů konečně na minimu?
  V sektoru těžebního komplexu drahých kovů dochází k zajímavému vývoji. Cena zlata i cena stříbra vykazují známky oživení a investoři do drahých kovů vyhlížejí s nadějí možný začátek růstu. Situace však ještě není zcela jasná. Trh s drahými kovy se možná nachází v blízkosti svého minima, ovšem také může jít jen o další podporu, která zatím brání hlubšímu poklesu. Nicméně jakmile nastane ta správná doba pro nákup akcií těžebních firem, trh nám to určitě dá najevo.
   
  Na prvním dlouhém grafu máme složený cenový vývoj na zlatě, stříbře a dalších pěti akciových indexech z různých sektorů drahých kovů. Tento graf by nám měl napovědět, v jaké situaci se právě nyní nacházíme vzhledem ke klesajícímu trhu, který začal v roce 2011. V těchto grafech nejsou vyznačeny žádné cenové formace, pouze zde máme jednoduché čárkované podpory a resistence. Svislá čára označuje minimum v roce 2008 a v této oblasti vidíme, jak se chovaly ceny akcií sektoru drahých kovů, zatímco cena zlata a cena stříbra rostly. Červeně je vyznačeno minimum propadu v roce 2008.  
   
  Při pohledu na tyto grafy je těžko nalézt nějaké známky toho, že by klesající trh měl již skončit. Pokud má dojít k obratu, tak bychom nejprve chtěli vidět růst, který prorazí nakreslené resistence. Neexistuje žádné pravidlo, proč by od zítřka nemohly trhy začít růst, ale když se podíváme na cenový vývoj v tomto grafu, tak otočení směru směrem k růstu bude vyžadovat ještě hromadu práce. Zatím ukazují svaly australské akcie, nebo akcie z Jižní Afriky, kde vidíme nějaké to posílení, ale globální pohled na trh s drahými kovy ještě stále působí celkově negativně.
   
   

   
  Pohled na index $BPGDM ukazuje prodejní signál, protože se cenová akce pohybuje pod 5 denním klouzavým průměrem a také 5 denní klouzavý průměr je pod 8 denním klouzavým průměrem.
   
   
   
  Index kanadských akcií malých těžařů drahých kovů vykazoval během zotavení po krachu v roce 2008 nejrychlejší růst v sektoru drahých kovů. V roce 2007 také jako jeden z prvních ukazoval potíže růstu. Modrý postranní kanál je velmi důležitý a jeho spodní trendová čára je velmi výrazná resistence a podpora. Cokoli nad touto čarou je pozitivní, pod touto čarou jde o negativní vývoj. Můžeme si povšimnout červeně vyznačeného klesajícího trojúhelníka, který se začal vytvářet těsně předtím, než cena prorazila spodní trendovou čáru a pak následoval krach cen. Tento index ukazoval s předstihem chování širšího trhu, podobně jako to v současné situaci dělá index Russel 2000, který je sestaven z malých a velmi malých akciových společností, které jsou obvykle velmi citlivé na změnu vnějších ekonomických podmínek. 
   
   
   
  Na dalších akciových indexech můžeme nalézt větší množství cenových formací hlava a ramena. Například na indexu $XAU prorazila v poslední době cena trendovou čáru krku formace H&S. Na týdením grafu vidíme osmibodovou formaci diamant následovanou konsolidační strukturou hlava a ramena. Poté následoval propad ceny a vývoj další formace H&S v oblasti 32,05.

   
   
   
  Na 30 letém měsíčním grafu $XAU vidíme vývoj masivní pětibodové klesající formace rostoucí lichoběžník, která se momentálně nachází přesně na minimu. Na grafu si můžeme všimnout dvou modře vyznačených konsolidačních struktur, jedna je nad černou spodní trendovou čarou rostoucího lichoběžníku, druhá je pod ní. Takto obvykle vypadá nastavení na pokles. 
   
   

   
  Na dalším grafu je dlouhodobý týdenní vývoj na HUI, který se nachází v dlouhodobém klesajícím kanále. 
   
   
   
  Na měsíčním grafu HUI vidíme čáry vějíře, které začínají na minimu trhu v roce 2000. Obvykle proražení třetí čáry vějíře znamená dokončení klesající struktury.
   
   
   
  Někdy vás trh dovede překvapit. Na následujícím týdenním grafu vidíme, že klesající trh roste o stejné procento vyjádřené v logaritmické škále modrými šipkami.
   
   

   
  Ještě není všemu konec. Prodávající vytvořili na HUI dvě stejné klesající vlny vyznačené černými šipkami. Pokud bude další impulsní prodej stejný, jako ty předchozí, vychází cílová cena tohoto prodeje na úroveň hladiny 54,45. V každém případě to ještě bude zajímavé.
   
   
   
  Krátkodobý týdenní graf GDX ukazuje obchodní aktivitu přesně na trendové čáře linie krku konsolidační formace hlava a ramena. Proražení pod tuto čáru by dokončilo tuto konsolidační strukturu na úrovni 9,78.
   
   
   
   
  Redakce: www.akcieatrhy.cz
  Zdroj: Rambus Chartology
   

 • Hitpardáda štítků