V lesích na Vysočině jsou kvůli suchu poškozeny stromy i sazenice

Lesní podniky na Vysočině, které oslovila ČTK, v posledních týdnech těží jen souše a stromy napadené kůrovcem. Nemocné stromy je podle nich potřeba vytěžit do zimy, protože jinak by zjara hrozila v lesích kůrovcová kalamita. Výkupní ceny dřeva kvůli tomu od října klesly. Další škody lesníkům letošní mimořádné sucho způsobilo na mladých sazenicích, některé úplně uschly. Problémy s nedostatkem vláhy nekončí, vody v lesích je pořád málo.


Zdroj: www.asz.cz
 • Komunikační agentury hrají škatulata
  Nejen podle personálních přestupů to vypadá, že problémy má hned několik kdysi větších marketingových agentur. Potíže hlásí třeba FCB, Lowe nebo Proximity. Na druhé straně vystrkují růžky některé mladší reklamní firmy.
 • Poslední šance na bonus na Citi „kreditce“, nenechte si utéct 2 000 Kč
  Bezkonkurenčně nejvýhodnější „kreditky“ nabízela roky na českém trhu Citi bank. Budoucnost je ale nejistá. Její vlajková karta Citi Life vrací 2 % z nákupů , ale lákavé jsou i bonusy za založení ...
 • Penzisté se dle průzkumů nejvíce obávají nedostatku peněz
  Podle průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti se Češi pro období penze nejvíce obávají nedostatku peněz. Na druhém místě jsou obavy ze zdravotních problémů. Pro šťastný důchod by si více než polovina Čechů představovala mít k dispozici částku 10 až 15 tisíc korun měsíčně.     Srovnat nabídky penzijních společností
 • Prodej OKD: Jak Sobotka ignoroval varování
  Neprodávejte státní podíl za hubičku, může se to vymstít. Takové varování opakovaně napsali poradci, které si stát najal při privatizaci menšinového podílu OKD v první půli minulého desetiletí. Vyplývá to z obžaloby dvou bývalých státních úředníků a znalce.
 • Tereza Zavadilová: Čas změn
  Lidé, věci, trendy i události mají různé cykly změn. Političtí reprezentanti stejně jako vrcholoví manažeři se volí na čtyři až šest let, byť jejich skutečné angažmá může trvat mnohem kratší dobu, ale také mnohem déle.
 • Kontrolní zemědělský ústav čelí kritice kvůli kontrolám rostlin
  Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) letos mění systém kontroly integrované ochrany rostlin. Místo kontrolního listu budou farmáři vyplňovat dotazník a jak ÚKZÚZ píše na svém webu, nepůjde již o kontrolu. To se nelíbí Asociaci pro bezpečné potraviny, která změkčení kritizuje.
 • Ministerstvo zvažuje projekt bojující proti erozi půdy
  Ministerstvo zemědělství zvažuje projekt demonstračních farem, na kterých by se zemědělci učili, jak správně bojovat proti erozi. ČTK to sdělila mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Lenka Malantová. Vodní erozí je v Česku ohroženo 52 procent půdy, větrnou erozí deset procent a utužením je poškozeno přibližně deset procent půd.
 • Kurz eura a kurz dolaru: budoucí vývoj očima předních ekonomů

  Kurz eura a kurz dolaru: budoucí vývoj očima předních ekonomů


   

  Miroslav Novák,
  Akcenta CZ a.s., analytik

  1. Jak vidíte vývoj na měnovém páru EUR / USD a USD / CZK do konce letošního roku?
   
  Vývoj na hlavním měnovém páru EURUSD je od začátku letošního roku ovlivněn očekáváními, kdy americká centrální banka (Fed) zvýší úrokové sazby. Vzhledem k tomu, že se Fed ke změně sazeb zatím stále neodhodlal, bude téma sazeb dominovat obchodování i ve zbylých měsících letošního roku. Vycházím z předpokladu, že Fed úrokové sazby letos nezvýší, když obavy z vnějších rizik převáží nad velmi solidním výkonem americké ekonomiky. Kromě toho členové Fedu vidí stále prostor k dalšímu zlepšení situace na pracovním trhu, ačkoliv míra nezaměstnanosti poklesla v srpnu až na 5,1 %.  

  Na druhé straně se Evropská centrální banka (ECB) silně orientuje na plnění inflačního cíle a k tomu jí pomáhá i slabší kurz eura. Slabší měna je tak pro evropské centrální bankéře velmi důležitá, a pokud by euro k dolaru oproti současným hodnotám výrazněji posílilo, byla by ECB nucena na tuto skutečnost reagovat. 

  Do konce letošního roku díky zmíněným předpokladům očekávám, že bude pokračovat obchodování v bočním trendu, vymezeném hranicemi 1,08 – 1,17 USD/EUR. Průměrný kurz by se ve 4. čtvrtletí měl nacházet v blízkosti úrovně 1,12 USD/EUR.

  Koruna je v posledních měsících vůči euru velmi stabilní. Do konce letošního roku neočekávám žádné výraznější pohyby koruny k euru a česká měna by se měla pohybovat na průměrných 27,10 CZK/EUR. K oslabení koruny se důvody hledají jen obtížně a k posílení nemá koruna díky intervenčnímu režimu prostor. Vývoj koruny k dolaru tak bude v podstatě jen kopírovat pohyby na eurodolaru. Průměrný kurz ve 4. čtvrtletí by se tak měl nacházet v blízkosti úrovně 24,20 CZK/USD.
   


  Arnaud Masset,
  Swissquote Group Holding Ltd, Analytik


  1. Jak vidíte vývoj na měnovém páru EUR / USD a USD / CZK do konce letošního roku?

  I přes silný pracovní trh inflace v USA stále zaostává. Nejnovější výsledky naznačily, že oblíbené kritérium Fedu pro inflaci je stále hluboko pod dlouhodobým cílem – hlavní PCE vzrostl v srpnu oproti minulému roku o 1,3%. Zdá se ale, že členové Fedu jsou ochotni ke změně ještě předtím, než inflace dosáhne cílových 2%, protože nepřímé dopady nízkých cen energií by měly postupně slábnout. Jak řekla Janet Yellenová, Fed „potřebuje v měnové politice hledět dopředu“. Neočekáváme, že by Fed začal zpřísňovat už v říjnu, protože poslední výsledky nejsou povzbudivé. Na stole zůstává spuštění v prosinci. Očekáváme, že EUR/USD se do konce roku pohne k 1,08, protože na opačné straně Atlantiku deflační tlaky v eurozóně zřejmě přinutí ECB posílit program nákupu dluhopisů.

  Stejně jako ECB a navzdory slušným hodnotám růstu v roce 2015 má Česká centrální banka problém zvýšit inflaci k cílovým 2%. Na zářijovém zasedání ČNB oznámila, že v dohledné budoucnosti stále vidí vzhledem k nízkým cenám komodit riziko poklesu míry inflace. Česká centrální banka se vyjadřovala poměrně umírněně a podle guvernéra Singera ČNB nevylučuje možné rozšíření oslabení EUR/CZK, ani zavádění negativních sazeb. Myslíme si, že záporné sazby nehrozí hned zítra, ale na druhou stranu je vysoce pravděpodobné, že ČNB prodlouží intervence za červen 2016. Očekáváme, že CZK proti dolaru do konce roku lehce ztratí s dalším cílem na úrovni 25,15.
   

   
  Saxo Bank A/S, Analytik

   
  1. Jak vidíte vývoj na měnovém páru EUR / USD a USD / CZK do konce letošního roku?


  EURUSD – vývoj kurzu bude krátkodobě záležet především na datech z USA, pokud však přijde více negativních dat, je riziko, že EURUSD může dosáhnout úrovně 1.15-1.20. Na druhou stranu ECB si bude pečlivě střežit vývoj kurzu především proti přílišnému posílení eura a z dlouhodobého hlediska stále vidíme směřování k paritě – může se dojít s větším zpožděním. Ke konci roku úroveň okolo 1.10 za předokladu, že uvidíme nejprve pohyb k 1.18.

  USDCZK – vývoj tohoto měnového páru, za předpokladu neměnného vývoje EURCZK, především závisí na vývoji EURUSD. Analogicky k výše uvedenému můžeme očekávat mírné posílení CZK. Trading range pro USDCZK 24.00-24.40.
 • Pásky či kamery dle kontrolorů příliš nezlepšily dohled nad lihem
  Praha - Zavedení nových kontrolních pásek nebo kamer po metanolové aféře příliš nezlepšilo dohled nad lihem. Vyplývá to z výsledků prověrek celních úřadů, které dnes zveřejnil...
 • Účet na Facebooku vám nepatří. Nezapomeňte i na další omezení
  Účty na sociálních sítích nejsou majetkem svých uživatelů. Řídí se smlouvou a jejími podmínkami, o kterých nemá většina lidí představu. I nad citlivými daty tak mají mnohdy menší kontrolu, než si myslí.
 • V letech 1997-99 ropa stála 10 USD. Bude se historie opakovat? Paralel je hned několik
  OPEC na konci minulého týdne potvrdil respektive ještě přitvrdil svůj dřívější postoj opuštění svých dřívějších kurzotvorných ambicí na ropě v zájmu zachování svého tržního podílu.
 • V letních měsících se krade víc. Jak svoji nemovitost chránit?
  18.6.2014 - Policie České republiky si vede statistiku všech trestných činů spáchaných na území Čech, Moravy a Slezska. Z těchto tabulek, které jsou veřejně dostupné, jsme se zaměřili na vloupání do bytů a rodinných domů.
 • V letních měsících se krade víc. Jak svoji nemovitost chránit?
  18.6.2014 - Policie České republiky si vede statistiku všech trestných činů spáchaných na území Čech, Moravy a Slezska. Z těchto tabulek, které jsou veřejně dostupné, jsme se zaměřili na vloupání do bytů a rodinných domů.
 • V letošním ročníku soutěže EFFIE bude soutěžit nejvíce účastníků
  Do 30. září bude vyhodnoceno první kolo soutěže, do které se v letošním roce přihlásilo více než 70 prací v sedmi kategoriích. Oproti předchozímu roku došlo k nárůstu přihlášek o 5%, oproti roku 2013 dokonce o 13%. Druhé kolo bude uzavřeno po 15. říjnu a k vyhlášení výsledků dojde na Galavečeru 4. listopadu v Kině […]
 • V Liberci zavírá další klub. Na pivo už nezajdete do legendární...
  legendární hospodě a kulturním klubu Stamina si v pátek dáte drink naposledy. Po. patnácti letech stálice mezi libereckými putykami končí. A
 • V listopadu došlo k pozastavení trendu zlepšování dostupnosti bydlení v ČR
  7.12.2012 - Indexy dostupnosti bydlení v uplynulém měsíci vykázaly neobvyklou rozkolísanost a obecně lze říci, že v listopadu došlo k pozastavení trendu zlepšování dostupnosti bydlení, neboť některé indexy začaly především v důsledku růstu cen nemovitostí nepatrně růst.
 • V LISTOPADU REKORDNĚ PŘIBYLO NESPOLEHLIVÝCH PLÁTCŮ DPH

  V registru nespolehlivých plátců DPH v listopadu přibylo dalších 713 společností a jejich celkový počet tak dosáhl 3 097. Jedná se o největší meziměsíční přírůstek od spuštění registru. Firmy bez tržeb nebo s tržbami to 10 milionů korun tvoří 78 % nespolehlivých plátců. Statistiky dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode, která se zabývá poskytováním ekonomických informací o firmách.

 • Vliv Brexitu na britský jaderný průmysl

  Společnosti EDF Energy, NuGeneration a Horizon Nuclear Power zdůraznily odhodlání pokračovat ve svých programech výstavby nových jaderných zdrojů i navzdory rozhodnutí občanů Velké Británie pro odtržení země od Evropské unie. Všichni velcí hráči na poli jaderné energetiky v Británii se ale shodují, že Brexit může mít nepříznivý dopad na investice do nových jaderných reaktorů či jaderného výzkumu.

  Publikováno na webu oEnergetice.cz

 • Vliv brexitu se v eurozóně ještě neprojevil, ale…
  Podle analytického týmu společnosti Fidelity vykazuje eurozóna i nadále stabilní, ačkoli nevýrazný růst. Zásadním příspěvkem k celkovému růstu prozatím zůstává soukromá spotřeba, což je motivováno především růstem reálných mezd. Naopak inflace byla v září pomalejší, než se očekávalo, přičemž jádrová inflace směřovala směrem dolů na meziroční hodnotu 0,8 %. Koncem roku lze očekávat určité zpomalení růstu v eurozóně v souvislosti s brexitem.
 • Vliv firemní kultury na fluktuaci zaměstnanců
  Firemní kultura jsou psaná i nepsaná pravidla, která formují celkovou atmosféru ve firmě, vztahy mezi zaměstnanci, jejich postoje a očekávání vůči zaměstnavateli, a utvářejí tak i obraz firmy navenek. Firemní kultura je utvářena obvykle formálně topmanagementem, ale především se projevuje neformálně v chování a jednání zaměstnanců.

 • Vinobraní na statku Kočvary
  Statek Kočvary a občanské sdružení Vinice pod Otmíčskou horou ve spolupráci s obcí Praskolesy Vás zvou na 10. ročník Vinobraní na statku, jenž se uskuteční v sobotu 26. 9. 2015. Zajištěn je jak program pro dospělé, tak doprovodné akce pro děti. Více informací naleznete v pozvánce níže.
 • Vinaři začínají sklízet hrozny na burčák, úroda má být dobrá
  Hrozny jsou drobnější a nemají tolik tekutiny, na druhou stranu z hlediska kvality vína to vypadá nadějně. Letošní ročník středočeských vín by mohl být lepší než ten loňský. Po dlouhém suchu bude sice pravděpodobně hroznů méně, jejich kvalitu by to ale ovlivnit nemělo. Přijde-li na sklonku léta ještě slunečné počasí, mohla by dokonce i stoupnout.
 • Videa - Asociace soukromého zemědělství ČR
  V menu pod tímto textem si vyberte kategorii, která Vás zajímá a vpravo se Vám nabídne konkrétní video pro přehrání.
 • Většina zemí v EU usiluje o zákaz geneticky modifikovaných plodin
  Země Evropské unie měly 3. října termín, v němž mohly požádat ohledně geneticky modifikovaných plodin o takzvaný „opt-out“ -  žádost, která by jim umožnila takové plodiny zakázat pěstovat. Paradoxní na tom je, že se to týká plodin, které již k pěstování, jako bezpečné, byly ze strany Evropské unie schváleny.
 • Ve středních Čechách přibudou u lesů zelené pásy, nahradí obilí
  Ve středních Čechách přibudou u lesů zelené pásy, nahradí z malé části obilí. Podle dotačních pravidel, která schválila vláda, má na polích v Česku totiž přibýt zeleň, jinak zemědělci přijdou o část dotací. Dříve nebylo možné pásy kolem lesa do zazelenění počítat kvůli složité kontrole. Zahrnutí těchto pásů a další úpravy dotačních podmínek by ministerstvo zemědělství mělo schválit v říjnu. Započítání ploch podél lesů by pomohlo například zemědělcům na Křivoklátsku nebo v okolí Brd, kde s lesy sousedí hodně polí. ČTK to řekl předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík.
 • Vědci usilují o navýšení mokřad a podmáčených ploch v krajině
  Vědci na mezinárodní konferenci v Českých Budějovicích řeší otázku navýšení počtu mokřad a podmáčených ploch. Tvrdí, že z nich odpařená voda může ochlazovat klima, což je prý přínos zejména s ohledem na globální oteplování, které zasahuje střední a jižní Evropu zejména v letních měsících. Na konferenci prezentuje své poznatky 160 odborníků nebo zástupců ochrany přírody z Evropy, z Austrálie, Izraele, Alžíru nebo Iráku.
 • V České Lípě dostali nápad, jak ochránit děti. Vykácejí jedovaté keře a stromy
  Stejně jako v pohádkovém království vysekali všechny rostliny s trny, v areálech mateřských a základních škol v České Lípě čeká nejspíš stejný osud všechny keře a stromy, které jsou jedovaté. Na černé listině se objevily například břečťan popínavý, jalovec chvojka nebo tis červený či rododendron. Ředitelé škol považují opatření za hysterické.
 • Valná hromada
  Přístup zakázán! (e).
 • Václavská výzva vládě, aby ukončila represe podnikatelů
  Ve středu 28. října uspořádali Svobodní společně se Soukromníky a několika profesními organizacemi demonstraci proti EET a dalším byrokratickým regulacím, které mají ještě více zatížit živnostníky a malé podnikatele. Na Václavském nám. se sešla zhruba tisícovka lidí a nálada byla skvělá – přispěla k ní i kapela Turbo svým koncertem.
 • Třicet hektarů za tři procenta
  Letošní srpnové číslo Světa myslivosti uveřejnilo korespondenční rozhovor s ředitelem Oddělení státní správy lesů, myslivosti a rybářství Ing. Martinem Žižkou, Ph.D., o novele zákona o myslivosti z pohledu ministerstva zemědělství. Dlužno říci, že se tento pohled značně rozchází s pohledem vlastníků honiteb. Také o nich není v celém hovoru ani zmínka. Z pohledu MZe patrně běhá zvěř nejméně metr nad zemí a je věru s podivem, kolik škod na ní napáchá (ničení zemědělských a lesních porostů, rozrývání luk, polních i lesních cest atd.). Je proto naprosto samozřejmé, jak konstatuje pan odborový ředitel, že nemohlo dojít „ke shodě ve způsobu nahrazování škod působených zvěří či v řešení otázky postupu ke zlepšení stavu krajiny“.

 • Zemědělský výbor podpořil novelu zákona o významné tržní síle
  Sněmovní zemědělský výbor podpořil na dnešním jednání novelu zákona o významné tržní síle. Měl by pomoci proti nekalým praktikám obchodních řetězců. Zákonodárci podpořili i pozměňovací návrh poslance Petra Kudely (KDU-ČSL), kterým přesněji definuje audit kvality zemědělských výrobků a doplňuje to, co budou muset mít odběratelé a dodavatelé ve smlouvě.  
 • Zemědělská univerzita otevře nový pavilon, stál 160 milionů
  Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) dnes otevře nový pavilon školy, objekt má celkovou plochu přes 5000 metrů čtverečních. Stavba trvala deset měsíců a stála 163 milionů korun. Sto milionů korun poskytlo ministerstvo školství, sdělil ČTK mluvčí univerzity Josef Beránek.
 • Zemědělci mohou nově využívat předpověď sucha na deset dní
  Předpověď zemědělského sucha nově poskytuje portál Intersucho, který spravují a rozvíjejí brněnští vědci se zahraničními kolegy. Informace o aktuálním stavu půdy a vegetace se jim podařilo propojit s desetidenní předpovědí počasí. Dosavadní odhady sucha vycházely spíše ze statistické pravděpodobnosti, nyní mají zemědělci k dispozici dokonalejší nástroj pro plánování polních prací.
 • Zápis ze 74. jednání ABK
  V příloze článku jako obvykle najdete zápis z poslední schůze ABK a také aktualizovaný přehled právě řešených podnětů.
 • Zákaz některých pesticidů včelstva neochránil, uvedl ÚKZÚZ
  Hromadných otrav včel i přes zákaz používání pesticidů ze skupiny neonikotinoidů v posledních letech neubylo. Naopak jich přibylo, řekla ČTK mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Lenka Malantová. Loni veterináři šetřili skoro 800 případů, o rok dříve 450. Letošní údaje ještě nejsou známé.
 • Zájem lidí o dýně v Česku roste, tvrdí pěstitelé
  Zájem o dýně mezi českou veřejností neustále narůstá. Tvrdí to manželé Jaroslava a Josef Pipkovi, kteří na rodinném statku na Havlíčkobrodsku tuto plodinu pěstují. Na statku si mohou lidé vybírat ze zhruba stovky druhů dýní. Manželé přesně neví, kolik každý rok sklidí plodů, ale odhadují, že je to kolem 100.000 kusů. Otevření dýňového světa na statku se minulý týden zúčastnilo několik stovek osob.
 • Zahraniční zájezdy na farmy - Asociace soukromého zemědělství...
  V této sekci Vás budeme informovat o chystaných zájezdech na zahraniční farmy a o poznatcích z jejich návštěv.
 • XV. Česká rybářská a ichtyologická konference
  Katedra zoologie a rybářství Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze, ve spolupráci s výborem Ichtyologické sekce České zoologické společnosti, Vás srdečně zve na XV. Českou rybářskou a ichtyologickou konferenci (RybIKon), která se uskuteční v areálu ČZU v Praze 4. a 5. února 2016.
 • Vodohospodáři: Moravské řeky se dosud nevyrovnaly s letním suchem
  Morava se dosud nevypořádala s následky letošního letního sucha. Přestože se ochladilo a přibylo dešťových přeháněk, koryta řek jsou ve srovnání se stejnými obdobími z minulých let zaplněna jen z pětiny až čtvrtiny. ČTK to řekl Marek Vyskot ze státního podniku Povodí Moravy, který má moravské toky ve své péči.
 • Vliv podzimního zpracování půdy na zhutnění půdy v počátcích vegetace cukrové řepy
  Závažným problémem našeho zemědělství je často diskutovaný stav půdy. Především vysoké zhutnění, zvýšená objemová hmotnost, zhoršená struktura, nízká pórovitost a nedostatek vzduchu limitují podmínky tvorby výnosu a jakosti produkce. Většina z fyzikálních vlastností podmiňuje kvalitu a úrodnost půdy, její biologické a chemické vlastnosti. Druhým často velmi diskutovaným tématem, vedle trvalého úbytku zemědělské (především orné) půdy, jsou dopady působení vodní eroze. 

Hitpardáda štítků